Bombardování Jugoslávie

Od: Datum: 07.03.16 18:49 odpovědí: 7 změna: 09.03.16 18:43

Na školení dostal manažer dotaz o bratrském bombardování Jugoslávie před 16 ti lety, manažer nám vysvětlil že v Jugoslávii hrozil nacionalismus a bratrovražedné vraždění, tudíž že USA a NATO muselo zasáhnout a že se útočilo jenom na vojenské cíle a žádné civilní oběti nejsou. Že Jugoslávie neplnila dohodu OSN.

Děda doma má úplně opačný názor, že to bylo napadení suveréního státu, bez svolení OSN výmysl Clintona, Blaira, Schrodera, Solany, dámy s orlím nosem a dalších s bombardováním 80 ti dnů ve dne v noci, za svolení všech členských států včetně Česka. Tisíc amerických bombardérů, patnácttisíc útoků, včetně dopadů do Bulharska, různých velvyslanectví a.p. A to chudá Jugoslávská armáda prý se obstarožním vybavením SA 3, sestřelovala neviditelné letouny USA a jejich Apachy.

Jelikož v té době mi bylo šest let, není tady pamětník, neb odborník na solidní vysvětlení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: radarbrdy*
Datum: 07.03.16 21:36
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.16 22:37
avatar

Na Balkáně se to chrulo od jakživa. Relativní klid tam byl, dokud to po II.SV držel zkrátka Tito (obdoba Blízského východu a arabských zemí). Pak se to tam uvolnilo, někomu se hodilo do toho trochu zašťourat a bylo vymalováno. Ale ono nic není černobílé.
Pro začátek doporučím shlédnout film "


Uloupené Kosovo " a pak si po netu dohledávat z různých zdrojů celkově nejasná fakta a souvislosti (např. proč si z územně-lokálního konfliktu mělo zapotřebí zrovna NATO udělat střelnici a pod.).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 07.03.16 23:23
avatar

Dobrý den, berte to třeba tak, že když někdo zlobil a opakované upozornění nevedlo ke klidu, tak dostal přes dr*ku - a tím nastal klid v oblasti. Tedy, násilí vedlo k ukončení konfliktu a zamezilo ještě větším ztrátám a škodám. Jinak to nešlo. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 08.03.16 19:06

Kosovští Albánci byli na úkor původních obyvatel zvýhodňováni. Nemuseli platit energie a i tak jim to bylo málo. Nakonec původní obyvatele vyhanli a zabrali za účasti UN jejich majetek. Na youtuce je o to dokument ČT.


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.16 23:40
avatar

Děda má pravdu, že to bylo bez souhlasu OSN, americké bombardéry bombardovaly bombami obsahujícími vodivá uhlíková vlákna vedení VN, takže vyřadil z činnosti celou energetickou síť, co na tom, že zůstaly nemocnice a celý průmysl bez elektřiny, vybombardovali sídlo státní televize, atd. atd. Kromě toho, používali, snad poprvé, střelivo s ochuzeným uranem. Srbům se podařilo sestřelit jeden letoun, a hovořilo se o jednom nebo dvou vrtulnících, už je to dost dlouho. Pokud Vás zajímá proč, tak už je tu náznak napsán výše. Šlo o Kosovo. A jeden z důvodů? Podívejte se, jaké nerostné bohatství se v Kosovu nachází a pochopíte.

Také z té doby pochází Havlův výrok o "humanitárním bombardování".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 09.03.16 06:41

Nevím nakolik se dá věřit Wikipedii? Jsou tam i podrobnosti. Jo, a docela zajímavá je diskuze, která se rozpoutala na té stejné stránce, v odstavci o jugoslávských civilních ztrátách.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Spojenecká_síla

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.16 18:43

Děkuji jentak za přílohu, máme to dobré kamoše

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.