Co to bylo za žvýkačky?

Od: Datum: 16.01.16 11:29 odpovědí: 23 změna: 16.02.16 21:17

Ahoj, marně hledám název žvýkaček, které jsme někde jako děti v 92,93,94,95 roce kupovali. Poté už jsem je nikde neviděl. Měli je v každém konzumu. Pamatuji, že byly různé druhy, třeba skořicová a prodávali se za deset haléřů (někde i o něco více). Kdybyste někdo věděl název nebo obrázek byl bych rád.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: host
Datum: 16.01.16 11:32

Pedro? Wrigley? viz http://www.wrigley.com/cz/abo…-us/the-story-of-wrigley.aspx

doplněno 16.01.16 11:40:

Za desetník nebyly, za desetník bylo možná Lipo v 70 a 80. letech. I tramvaj zdražila ze 60 haléřů na 1 Kčs. Žvýkačka na 1 Kčs byla skoro tak drahá jako jedna cigareta s filtrem (kusovka Marlboro, apod.), kofola za 90 haléřů, ale žvýkačka za desetník, těžko. Leda by vám dal někdo kousek kousnout jak se to prý také dělalo.

Datum: 16.01.16 11:35

bohužel tyto ne. Byly to takové mini žvýkačky dvakrát zabalené a byly různě barevné. Červený obal, modrý, hnědý, zelený atd. Rozměr byl tak 2cm na 1cm

Datum: 16.01.16 11:43

Řikám byly za 10 haléřů, malinkaté žvýkačky, prodavač jich vždycky měl šílené množství v takové míse. Jednou za týden jsem z jízdného ušetřil 2 Kčs a bylo za to 20 těch pidi žvýkaček. To bylo když jsem chodil do druhé třídy u nás v obci. Pak v 1995 jsem přešel do školy městské a v mistní cukrárně je také měly, ovšem už za 50 haléřů. Sakra kdybych viděl jejich obrázek...

Datum: 16.01.16 11:52

Lipo bylo za dvacetník.*smich*

Datum: 16.01.16 20:10

Host, tak já milovala přesně tyto táfličky. Když jsem byla malá já, tak se tady vůbec nedaly koupit, vlastně ještě nebyly vůbec žádné žvýkačky. Ale měla jsem kamarádku a ta měla tetičku v Americe a ta tetička právě tyto žvýkačky posílala. Bílý obal, zelený a žlutý. Ty žluté mi chutnaly nejvíce. Té mé kamarádce je dával její dědeček pod přísným dozorem a jako velkou vzácnost. Když viděl jak žádostivě koukám, řekl své vnučce, Vlastičko, tak jí už můžeš dát tu svou, já ti dám novou. A Vlastička vyndala ožvýkanou žvýkačku z pusy a milostivě mne podarovala. Jojo, nikdy jsem na to nezapomněla. Ale tenkrát jsem byla ráda i za ožvýkanou žvýkačku a žvýkala ji až do rozpadnutí...

doplněno 16.01.16 20:17:

Bylo to v roce 1955...

Datum: 17.01.16 14:43

Ahoj. V těch letech jsem je prodával jako dealer. Byly to žvýkačky CANELS, výrobek mexické firmy. Obrázek se mi bohužel nedochoval. Ahoj Zbyněk

doplněno 17.01.16 14:51:

Tak ještě doplním obrázek, jestli se mi to povede:Zbyněk

doplněno 17.01.16 14:54:

Nešel mi poslat obrázek z dokumentu, tak jestli chceš tak pošli meil: zbynekjonas@centrum.cz

Datum: 16.02.16 21:17

Teď vidím, že i vy jste mi radil canels a měl jste pravdu, takže i Vám dodatečně moc děkuji za radu.

Datum: 16.01.16 11:32

Za deset haléřů v ty době určitě nebyli.

Datum: 16.01.16 11:33

Když jsem je osobně za deseťák kupoval, tak asi byly...

Datum: 16.01.16 11:48

Myslíte takové obdélníkové polštářky cca 10x20x5 mm v obalené cukrovým lakem?

Datum: 16.01.16 11:51

To asi ne, rozměr by odpovídal, ale byl to takový plátek 2cm x1cm nebo podobně, pamatuji, že jeden druh, konkrétně v červeném obalu byl skořicová příchuť.

Od: jezevec
Datum: 16.01.16 11:53

Vsadím se s tebou o cokoliv, že za desetník nebyly. Počátkem 90. let se prodávaly hlavně žvýkačky Rekord (1,50 Kčs), Bajo (2,50), Sevak (1,50), Pedro (1,-) a Ping (1,80). Vsadil bych se, že ty, co myslíš, byly Ping. Různobarevné obaly, rozměr jako Pedro.

Datum: 16.01.16 12:01

To nejsou oni! Rozměr žvýkačky byl mnohem menší než klasické pedro. Velikostně to bylo jako asi jedna orbitka dražé. A byly za 10 haléřů. Bohužel nevím, jestli to byla česká výroba nebo zahraniční. Škoda, že jsem si nenechal obaly a to jsem jich doma měl.

Od: jezevec
Datum: 16.01.16 12:03

Možná vim co myslíš, bylo jich vždycky asi pět baleno pohromadě v průsvitném celofánu? Tvar i velikost jako jedna Orbitka dražé, ale byly různý barvy v jednom balíčku? Mlhavě si to pamatuju z poutí...

Datum: 16.01.16 12:07

Tyhle byly baleny jednotlivě jako jeden kousek, barevné obaly. Bohatší kamarádi nosili pětikorunu a mohli si jich koupit 50 já obvykle měl jen 50 haléřů na 5 kusů žvýkaček někdy i 2 koruny to byl svátek Naposled jsem je viděl prodávat v cukrárně v 95 od té doby jako by se po nich slehla zem.

A ještě vím, že v té době prodávali žvýkačky s Ninja želvama ty měl prodavač hned vedle

Od: host
Datum: 16.01.16 12:19

samuraj: máte pravdu, byly to takové zaoblené jakoby tlusté polštářky s hladkou polevou a uvnitř byla žvejka. Bílé i barevné, různé příchutě. Asi jako na tomto obrázku http://us.123rf.com/450wm/dgm…rom-chewing-gum-close-up.jpg?

Datum: 17.01.16 15:38

Mám dojem, že vím, akorát ani mě tam nesedí ta cena. Skořicovou jsem milovala a trochu mi ji připomíná chuť žvýkačky Big Red. Pamatuju si ji za 50 haléřů, postupně pak možná i za korunu. Časově by to odpovídalo, cca 91 - 95 (můj první stupeň ZŠ).

Datum: 17.01.16 15:44

Paměť mám jako slon, ale ty vaše si nepamatuju. Úplně první, kterou jsem v životě viděla, někdy v roce 1960, byl maličký obdélník, růžově a bíle proužkovaný, vypadalo to jako polštářek, na boku bylo napsáno jen ŽVÝKAČKA.

Vzpomínám na Pedro, Bájo, Sevak, hitem byly žvýkačky s příhodami kačera Donalda a myšáka Mikiho. Stála 2,50 Kč, ale obtížně se sháněly. Houpačkáři je měli, ale o dost dražší. Obrázky se ve škole čile vyměňovaly.

Zvláštní kapitolou byly cigaretové žvýkačky. Krabička za 10 korun, na tu bylo málokdy, ale nechaly se koupit i jako "kusovky". To bylo lepší. Měly totiž různé barvy a já si vybírala pokaždé jedině bleděmodré.

Kamarádky strýc pracoval kolem roku 1965 na montážích v Afghanistánu a tak neteři vozil žvýkačky, na jaké si jen vzpomněla. Nebyla lakomá, občas nám dala. Za nejúžasnější považuji žvýkačku, která byla ČERNÁ. Prostě takový ten slaboučký plátek, ale v černé barvě. Zdálo se mi tehdy, že mám to nejvzácnější, co se vůbec kdy v ČSSR vyskytlo. Co jen tak nikdo nemá.

A ještě dotaz. Na táboře v roce 1966 jsem koupila jako dárek pro mladší sestru žvýkačku. Měla světle žlutý obal, spíš okrový, na něm snad nějaké kroužky - bublinky. Tvar - kostka jako Pedro. Nějaký mizera mi ji ukradl a sestra nedostala nic. Občas si na to vzpomenu, nepamatujete si tuto žvejku? Jak se jmenovala? Jaga.

Od: franki
Datum: 16.02.16 20:06

Dobrý večer,

té proužkované žvýkačce se přezdívalo "ROLETA".

Ta žlutá se zelenýma a červenýma bublinama nesla název "ovocná žvýkačka"

Mám to tady před sebou.

Jinak se tady někdo ptal na ty malé žvýkačky za 10haléřů, byly to skutečně mexické CANELS.

Mám asi šest nerozbalených kusů ve své sbírce.

Sbírám obaly a obrázky ze žvýkaček a příležitostně sbírám i celé neotevřené žvýkačky.

Kočičák

Datum: 16.02.16 20:25

Franki, mohla byste je nafotit ty canels, jestli to jsou ony, vzpomněl bych si podle obrázku možná.

Datum: 16.02.16 20:29

Už nikdo nic nehledejte, již jsem je našel! Hurááá! MOC A MOC DĚKUJI uživateli franki.

Toto jsou přesně ony, ty za 10 haléřů. Tak a všem pochybovačům, kteří mi nevěřili jsem tímto vytřel zrak.

Kdyby se tak dali někde sehnat...to by mi připomnělo ranné mládí

Od: franki
Datum: 16.02.16 20:33

Ano,

přesně tyto mám

Bohužel mám jen od každé příchutě kus.

Možná, že někdo ze sběratelů je v dublech.

Kočičák

Datum: 16.02.16 20:34

Pedro

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.