Kabel sykfy

Od: Datum: 10.06.13 21:24 odpovědí: 3 změna: 11.06.13 13:45

Dobrý den

Bylo mi řečeno že je norma která zakazuje použít kabel sykfy do klasického elektro rozváděče mezi kabelama cyky.

Chtěl jsem se zeptat kde bych se mohl více dozvědět o tomto, co je pravda a co né..

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 10.06.13 21:29
avatar

V bytovém rozvaděči by vůbec neměl být slaboproudý rozvod, výjimku tvoří zvonkové trafo...

Proč potřebujete "sykfáč" v rozvaděči?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.13 07:25
avatar

Už je to pár let, co jsem se SYKFY a CYKY běžně pracoval, takže Vám nepovím čísla ani názvy předpisů, které to zakazují. Můžu jen potvrdit hopovu odpověď, že SYKFY nemá v silovém rozvaděči co dělat. Dokonce by ani neměl být vedený ve společné liště (trubce, dutině) s kabelem CYKY. Je to z důvodů jeho nedostatečné izolace a také kvůli možnosti indukce nežádoucího napětí do sdělovacích obvodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.13 13:45

Ono to nelze brát takto striktně. Kabely Sykfy jsou zkoušené na 1kV, takže nehrozí bezprostřední proražení od silového kabelu 230V.

Předpisů, které by společné účinkování silových a slaboproudých kabelů v rámci jednoho rozvaděče zakazovalo nebo rozporovalo je několik, z hlavy je vyjmenovat neumím a není to důležité.

Důležité je dělat věci s rozumem. Rozhodně nekombinujte různé druhy napětí v případech, kde by mohlo dojít z toho důvodu k problému. Například na jednom kontaktu stykače mít 230V a na druhém 24V, To je nebezpečné a je to nesmysl.

Obecně kabel sykfy použít v silovém rozvaděči lze, v některých případech se tomu ani nevyhnete, dávejte ho však raději stranou od silových vodičů, nejlépe oddělit přepážkou (mechanické poškození).

Pokud nebude souběh silových a slaboproudých vedení větší než 100m, nic se neděje, ovšem raději nepoužívat v takových aplikacích, kde by mohla mít indukce napětí ze silových kabelů neblahý vliv na sdělovací obvody (např. citlivá čidla, převodníky...)

Pokud dodržíte doporučení výrobce kabelu, mělo by být vše v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.