Předvolání svědka

Od: Datum: 14.01.16 22:38 odpovědí: 6 změna: 15.01.16 08:55
Dobrý den, je mi 14 let a dnes mamka vyzvedla na poště papír od policie ČR předvolání svědka. Je tam předmět svědectví Musil k zneužití díťete pro výrobu pornografie Boskovice. Vůbec nevím, o co jde. Měl někdo to samý nebo nevíte, o co by mohlo jít?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.16 22:45

Pokud předvolali tebe, tak se jedná defacto jen o podání vysvětlení. Mohou vyšetřovat nějaký případ, kdy s tvou osobou našli spojitost a proto si tě předvolali, aby ti položili dotazy. Každopádně se nemusíš ničeho obávat.

Jinak ten konkrétní přečin, předpokládám, že je to z důvodu, že jsi se někdy v minulosti mohl bavit s někým - nebo se tě jen mohl snažit zkontaktovat - kdo je z tohoto trestného činu podezřelý..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alex717
Datum: 14.01.16 22:53
Aha, děkuji za odpověď. Ale nic, nebo nikdo mě nenapadá.
Datum: 14.01.16 22:54

To člověk mnohdy ani vědět nemusí a docela se i diví :) Každopádně se dozvíš na místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 14.01.16 23:30

Pokud zde není někdo znalý z Boskovic, tak ti nic o věci neřekne. To se možná dozvíš, až mamka z výslechu přijde, pokud ty nejsi toho účasten. A měl, by jsi vědět? Postup ohledně svědka najdeš v trestním řádu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.16 07:34
avatar

Pozor! Není pravda, že svědkovi nic nehrozí. Podání vysvětlení se může otočit proti Vám. Jsou reálné případy kdy svědek podával vysvětlení 3x a ve finále byl pčr obviněn. Po soudních tahanicích byl zproštěn viny. Podle ústavy o ochraně lidských práv a svobod má každý právo odmítnout podání vysvětlení. § 100 ods. 2 tr. zákona

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.16 08:55
avatar

Nemáte pravdu. Každý nemá právo odmítnout výpověď. § 100 tr. řádu (nikoli zákona) hovoří takto:

Právo odepřít výpověď

(1) Právo odepřít výpověď jako svědek má příbuzný obviněného v pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh; jestliže je obviněných více a svědek je v uvedeném poměru jen k některému z nich, má právo odepřít výpověď stran jiných obviněných jen tehdy, nelze-li odloučit výpověď, která se jich týká, od výpovědi týkající se obviněného, k němuž je svědek v tomto poměru.

(2) Svědek je oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

(3) Odepřít výpověď jako svědek nemůže však ten, kdo má stran trestného činu, jehož se svědecká výpověď týká, oznamovací povinnost podle trestního zákona.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.