Být nemocný v dnešní době

Od: Datum: 02.02.13 17:56 odpovědí: 23 změna: 03.02.13 17:48

Taková menší úvaha. Od čtvrtku jsem nemocen. Tak, jako každým rokem se snažím sám vyléčit. Tak jako každým rokem musím do práce. No, musím-nemusím. Můžu si vzít dovolenou. Abych se pořádně vyléčil potřeboval bych tak týden. OK, minimálně tři pracovní dny, abych se dal aspoň trochu do pořádku.

Jenže, ty tři dny mi budou v létě chybět na odpočinek a zaslouženou dovolenou. Takže zbývá druhá možnost. Zajít k lékaři. Dostanu léky (které stejně užívám) a nechám si vypsat pracovní neschopnost. A tady je další problém. Tři dny mi nikdo nezaplatí. A zbytek? Přijdu minimálně o třetinu výplaty. Děkuji dnešní době, která nutí člověka do práce i přes možné zdravotní komplikace které mohou díky přechazení nemoci nastat. Já vím, řekneme obyčejná chřipka, to se dá přežít, vždyť spousta lidí tak chodí do práce. Ano. A pak v 50 ti letech umírají na zápal plic.

Je sobota večer. Od prvních příznaků uběhli tři dny. Je mi čím dál více hůře.

Jak řešíte nemoc vy? Snažíte se vyléčit sami v posteli, berete si dovolenou, nebo by ste šli na nemocenskou?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.13 18:02

Já si beru zásadně dovolenou a tolik, kolik potřebuji nezbytně. Naštěstí mám fajn šéfa se kterým si vždy vyjdeme ve všem vstříc. Dovolené mám ještě tak osm dní staré... Jinak chřipka není banalita.

Od: au1
Datum: 02.02.13 18:10

nachlazení, chřipka... vezmu si 2-3 dny volno, vyležím. Pokud se to opakuje víckrát do roka, už bych vzal neschopenku. Naštěstí se mi tyto nemoci poslední roky vyhýbají,co jsem začal posilovat svůj imunitní systém :) zrovna teď jsem skoro celej leden promarodil se zády, a to už není jako nachlazení na pár dnů. Holt se musí překousnout, že výplata bude žalostná, zdraví máme jenom jedno. V měsících, kdy jste zdráv, zkuste naspořit nějakou tu korunu na horší časy, a nemusíte mít potom takové starosti.

Od: ivik®
Datum: 02.02.13 18:43

Ono taky hodně záleží na práci, jakou děláte.Když jste v kanclu, tak tu počáteční chřipku tžeba podchytíte včas a je to dobrý.Ale pokud pracujete fyzicky, tak vám nezbyde, než jít marodit.Když mě jednou za čas chytnou záda, to bych nikomu nepřála, je to hrozná bolest.Je mi skoro 50 let a nikdy jsem nevěřila, že to tak bolí

.A to jsem zcela závislá na svým platu, žiju sama , takže si taky vždycky šetřím peníze na tenhle malér, kdyby to přišlo.A pokud je vám hůř, nepodceňujte to a jděte marodit, trpí srdce, klouby a pak to může mít následky...Papaláši, kteří vymysleli tuto formu nemocenské by patřilo poslat na Sibiř do gulagu, těm se to sedí a chrápe v PS...

Datum: 02.02.13 19:03

Rozhodně k lékaři a nemocenská. Zdraví je jen jedno.

U každého se navíc nemoc projevuje jinak a sám si doma těžko určíte, co Vám zrovna je. A také pochybuji o vyjádření "dostanu léky, které stejně užívám". Třeba ATB na zánět průdušek apod. je na předpis, takže si ho těžko sám koupíte v lékárně:)

Od: tomasgulas
Datum: 02.02.13 19:37

Zrovna teď mám chřipku a jsem čtvrtou dvanáctku v práci. Jsem OSVČ, takže marodění nepřichází v úvahu. Nejhorší jsou cesty z/do práce, ptž chodívám pouze pěšky asi 2x1.5km (tam a zpátky) a člověka začne trochu bolet hruď, když dojde. Ale v práci pohoda, teplý čajík, ohřejvák namířený na mě - no co už... ale optimální to není, chytli jsme to doma s matkou od otce, on už marodil 2 týdny, k doktorovi šel až teď a už má zánět průdušek. U mě to naštěstí odchází.

Od: au1
Datum: 02.02.13 19:40

to vás budou mít spolupracovníci moc rádi,že na ně prskáte bacily :D pokud tedy nepracujete sám samotinký v izolaci... btw kolik vám je? nebojte, ono se vám to nasčítá tohleto přecházení nemocí, a pak jednou budete pěkně zaskočen .)

Od: tomasgulas
Datum: 03.02.13 01:42

34 a jsem tady sám.

Datum: 02.02.13 19:46

I když se nejraději léčím sám, každému jinému bych rozhodně doporučil lékaře a nemocenskou.

Od: zabu
Datum: 02.02.13 21:03

mám kamaráda. Několik přechozených chřipek, jako podnikatel si nemohl dovolit zavřít. Dnes má 4 bypasy na srdci aje rád, že to přežil.

Datum: 03.02.13 08:34

Pracuji v nepřetržitém provozu na směny, takže jak nemoci vlastní, tak nemoci dětí zpavidla řeším tak, že si proházím služby s kolegyněmi. Nicméně co mám děti, tak jsem vypozorovala, že moje tělo ví, kdy si může dovolit padnout - dokud jsem byla doma s dětmi, tak to zpravidla bývalo v pátek odpoledne, poté, co jsem odevzdala děti babičkám a těšila se na volný víkend, kdy nic nebudu muset. I teď to funguje obdobně, virozy mě kosí v době, kdy mám v rozvrhu delší dobu volno *nevi*

Datum: 03.02.13 11:51

Na to co je lepší příjdete v momentě kdy se z té vcelku banální chřipky kterou nevyležíte stane nějaké jiné, vážné onemocnění. Zjistíte, že ani dva pytle peněz vám nejsou k ničemu. Celé je to v tomto státě nastaveno špatně.

Datum: 03.02.13 15:39

Zdraví má člověk jen jedno. Takže bych se rozhodla pro nemocenskou, zvláště marodí-li člověk s chřipkou.

Datum: 03.02.13 15:46

zní to možná hloupě ,ale já bych nemoc neproplácel vůbec , člověk by se měl pojistit ,ale nějak nechápu proč mi má platit zaměstnavatel nemocenskou . Když už tak hradit má vše stát ,protože si platím soc. pojištění a zdravotní

Datum: 03.02.13 16:02

Zamestnanec si prece nemoc nevybira. Zamestnavatel se s tim musi bud smirit, nebo nikoho nezamestnavat a praci vykonavat sam. Mesicne na zdravotnim pojisteni odvadim penize, k lekari chodim jen na preventivni prohlidky a v dobe nemoci mam byt zadarmo doma? 21.stoleti? Nebo se vracime zpet?

doplněno 03.02.13 17:38:

Omlouvam se, ma neznalost. Ted uz tomu nerozumim teda vubec.

Datum: 03.02.13 16:10

Tak zdravotní pojištění nemá s nemocenskou vůbec nic společného. Ta se vyplácí z nemocenského pojištění. To dříve platili zaměstnanec i zaměstnavatel, teď už jenom zaměstnavatel.

Datum: 03.02.13 16:11

Vracíme se zpět do raného kapitalismu, kdy před branami továren stály zástupy nezaměstnaných zbídačelých neustálým hladem. Mít na něco nárok bude považováno za nehodno této doby, neboť nebudeme přeci jen tak někoho živit. Nárok na nemocenskou? Proč? Nárok na důchod? Proč? Nenašetřil sis dostatečně? Tvoje chyba, občane. Měl ses víc snažit. Všichni přeci máme rovné šance, no néééé? Všichni můžeme podnikat, všichni můžeme... Jojo. Takové to tady bude. A pokud se člověk ozve, hned se najde někdo, kdo ho přes ty prsty klepne, aby si zbytečně nestěžoval.

Datum: 03.02.13 16:37

Eulalie, už zase. Co to je mít na něco nárok? Vysvětlete mi prosím, proč by měl člověk mít nárok na důchod třeba. Ale prosím vás, nepište mi něco o dlouholetých zásluhách v BSP. Nepište mi, že člověk celý život pracoval. Ano, pracoval ale taky za to dostával plat, nebo ne?

Datum: 03.02.13 17:13

a proč teda platit soc.pojištění? Když nemá být důchod ani nemocenská , tak k čemu to teda je? Kdybych si třeba 3tis. měsíčně někde spořil ,tak dostanu víc než když to dám státu

Datum: 03.02.13 17:36

Povinné pojištění je nesmysl, samozřejmě. Pokud mi nějaká pojišťovna/spořitelna nabídne produkt který se mi bude v době nemoci/důchodu hodit, tak se pojistím/budu spořit. Nechci nic státu dávat a nechci od něj nic brát.

Datum: 03.02.13 17:48

Pane Ernie, říká vám něco průběžný důchodový systém? Jestli ne, tak si o něm něco nastudujte. Materiálu je o něm více než dost, zvláště když už je tak starý. Více k tomu vašemu psaní dodávat nebudu. A vy mi naopak něco povězte o dlouholetých zásluhách v BSP, máte sám s nimi osobní zkušenosti? Tipovala bych, že ano. Fakt by mě hodně zajímal váš názor na toto.

Datum: 03.02.13 16:21

ale komu to pojištění platíte?

Datum: 03.02.13 16:40

Otec mi vyprávěl, že jako úředník u soukromé firmy v roce 1937 si platil u nějaké soukromé pojišťovny nemocenské pojistné. Pak, když mu doktor napsal potvrzení, že onemocněl, tak zůstal doma a bral více peněz, než když byl v práci! Tato pojišťovna fungovala prý až do roku 1948, kdy byla znárodněna.

Od: ruze®
Datum: 03.02.13 16:38

Já měla dovolenou i na operaci-24 dnů.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.