Zvýšení minimální mzdy

Od: Datum: 31.12.15 17:23 odpovědí: 14 změna: 02.01.16 20:50

Argument odpůrců zvýšení minimální mzdy jest, že neroste patřičně produktivita práce. Já za sebe mohu říct, že se v práci neflákám a většina mých kolegů také ne. Jako další zvýšení produktivity práce neboli vysání jedince na doraz už by přicházela v úvahu snad jen práce v lomu nebo někde na starověké veslici jako otrok. Při tom všem máme snad poloviční kupní sílu než Němci. Tyhle kecy už mi začínají vadit. Jestlipak to spíš nebude neschopností ve vyšších patrech podnikání a správě státu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 31.12.15 18:37
avatar

O produktivitu snad ani nejde, ta už je i u nás relativně velmi vysoká. Chyba není ve výši minimální mzdy, ale v jejím nadměrném využívání. A čím vyšší bude, tím víc lidí ji bude pobírat. Zvýšení minimální mzdy v podstatě znamená akorát inflaci, protože se jí přizpůsobí i zbytek hospodářství. Nikomu, kdo by si to zasloužil, se tím nepomůže.

Víš, kdo si ale polepší? Třeba zdravotní pojišťovny. Ano, ti vyžírkové, kteří dostávají už teď mnohem víc, než by zasloužili a než potřebují. Protože se mj. zvednou státní platby zdravotního za děti a důchodce, což oklikou zase budeme platit my všichni v daních.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 19:13
avatar
Problematika teto otazky je natolik slozita, ze prekracuje ramec teto poradny.
Vse bude jen prihrivani vlastni polivcicky.
Socialni politika ma mnoho sloziteho, stejne jako jako dalsi politiky kam tato otazka zasahuje.
Viz treba rozhorceni tazatele/ky. Vite proc mate maly plat, protoze Vam ho zamestnavatel nezvysi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 21:20
avatar

Souhlasím.

Problematika je natolik složitá,

že to zde vyřešit nemůžeme.

Mne by např. zajímalo, jestli se někdo ze zaměstnavatelů zajímá o dopad příliš nízké minimální mzdy. A jak je možné, že se člověk, který pracuje na plný úvazek neuživí bez pomoci státu.

Podle mne jsou to "spojené nádoby". Čím méně peněz si lidé vydělají, tím více je musí "dotovat" společnost (včetně zaměstnavatelů). Odvody vázané na mzdy zaměstnanců jsou tak vysoké mj. proto, že by nebylo z čeho platit státní sociální podporu a hmotnou nouzi. Kdyby byli zaměstnanci za práci ohodnoceni tak, aby se uživili bez státní pomoci, nemusely by odvody být tak vysoké...

Ale je toho víc...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 02.01.16 20:32
Zrovna tak dobře se ale dá říct, že kdyby nebyly odvody tak vysoké, tak by zaměstnavatel mohl pracovníkovi za stejnou práci a při stejných svých nákladech dát větší mzdu.
Zvýšení minimální mzdy podle mě skoro nikomu nepomůže:
1) Počet zaměstnanců, kteří ji berou, je minimální (nízké jednotky procent).
2) Navíc jde o zaměstnance, jejichž práci jde nejlépe nahradit, takže při růstu minimální mzdy vážně hrozí, že se jich zaměstnavatel raději zbaví. Respektive, zbavil by se, kdyby mohl - a protože ví, že nemůže, tak takové lidi ani nebude přijímat, takže nízkopříjmoví zaměstnanci sice třeba teoreticky budou mít vyšší minimální mzdu, ale prakticky neseženou práci.
3) Pokud bude podnikatel muset mzdy zvýšit, bude ty peníze muset někde sebrat. Typicky buď tak, že zdraží zboží (pokud to vzhledem ke konkurenci jde), nebo tak, že sníží investice (takže za prvé zaostáváme za světem a za druhé jiné firmy budou mít menší příjmy, takže budou muset buď zvýšit příjmy, tedy ceny, nebo snížit náklady, tedy propustit nějaké zaměstnance).
Asi jediný pozitivní efekt, který na rostoucí minimální mzdě vidím, je to, že čím větší je minimální mzda ve srovnání se sociálními dávka mi, tím spíš se vyplatí vzít libovolnou práci než se spoléhat na dávky. Ovšem jen za předpokladu, že výše sociálních dávek při zvýšení minimální mzdy zůstane nezměněná, což si nejsem jistý, jestli platí. A navíc si pak ti, kdo na soc. dávkách jsou proto, že musí, ne proto, že by byli líní, oprávněně stěžují, že se z dávek nedá přežít, takže jim jsou na nic.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.12.15 19:14

Kolik velkých podniků je v českých rukou? U cizích na zaměstnance tlačí jejich vlastníci, mzdy nižší než v jejich zemích. Cílem podnikání je ZISK. Ale, co si necháme... Nesrovnávat mzdy u našich podniků s cizinou, kupní sílu. Kolik věcí už nakupujeme v čajně a jinde, kde je to levnější. Takže náš stát, my z toho máme prda!
Na zvýšení minimální mzdy doplatí menší podnikatelé, kterým se zvýši odvody na tuto mzdu vázané. Kopa krachne, bude propouštět.
Co je to neschopnost ve vyšších patrech podnikání, koho? Kecy začínají vadit, co s tím uděláš? Jiná věc je odpovědná správa státu, ale i to je náš problém.


doplněno 02.01.16 20:25:

jenda 2, zaměstnanec je pracovní síla, kterou si podnikatel najímá. Nízná mzda se snad vyplácí, že se podnikatel jakž takž drží (neberu v úvahu hajzlíky). Nikdo zaměstnance nenutí, aby za nízkou mzdu pracovali, nakonec může podnikat, sám zaměstnávat. Proč jsou ochotni nízkou mzdu přijmout? Tu svobodu má, není ani povinnost pracovat. Vše bylo lidu, jak to, že to vlastní dnes Němci a jiní? Krachnou firmy, nezaměstnané budem živit, pak je třeba upravit sociální systém, a co cizinci? Nebo něco jako new deal, či co bylo v Rusku? Buď se bude stát, čili my starat, živit nezaměstnané, nebo se to pustí uživ jak umíš, jsi svobodný. Aby měli v tomto dnešním systému práci asi není možné.
Jak to řešit? Snížit pracovní dobu..., zaměstnat pak více lidí? Pak ještě snížit jakékoliv dávky. Asi jsou štědré, když lidé zaměstnání nehledají a proto se vyplatí nepracovat, ne?.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 31.12.15 19:47

Vemte to tak: když se bude používat jako argument, že zvýšením minimální mzdy zkrachují některé malé firmy, zvýší se odvody, tak se ptám co je na druhé straně? Zaměstnanec platí každý za to a tamto více v řádech stovek Kč a ptá se někdo, jestli nezkrachuje? V ČR se vyrábí obdobně jako jinde v Západní Evropě. Zaklínadlo "produktivita" se používá jen proto, že to je na první pohled složitě zjistitelné. Ale vzhledem k tomu, že nakupujeme materiál za světové ceny, prodáváme rovněž za srovnatelné ceny nebo trochu levněji. Tak tímto stylem nebudeme na německé úrovni NIKDY. Proč tedy děláme pro Němce, když máme údajně malou produktivitu? Já jsem dělal v německé firmě a jak se dře tady se tam rozhodně nedělá. Neexistuje tolik přesčasů jako tady a přitom kvalita u nás je naprosto stejné, nebo lepší.

Tak raději ať krachne část firem a ty co fungují, ať zaplatí slušnou mzdu. Tedy ten teoretický státní průměr. Co vám pomůže dřít jako idiot, když přijdou z úřadu a budete muset koupit nový kotel za 60.0000, revize, STS, energie, voda a další položky, když je největší reálná mzda kolem 13000 hrubého? To jste pak v zadní části zad a může každý teoretizovat od rána do večera.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 02.01.16 20:50
Co je to "největší reálná mzda"? Průměrná to evidentně není (3Q/2015: 26072 Kč), medián také ne (3Q/2015: 22531 Kč), nejčastější také ne (2011: 21000/16000 muži/ženy). Mohl by to být první decil, ten za rok 2014 tak zhruba odpovídá 13000, jenže první decil znamená, že 90% zaměstnanců má mzdu vyšší, takže to asi bude mít do nejčastější mzdý dost daleko.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 09:27
avatar
Minimální mzda je ekonomický nesmysl, který by měl být zrušen.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 02.01.16 12:50
avatar

Jethro: proč aby skoro všichni čeští podnikatelé mohli lidem platit ještě míň než jim platili doteď?!?!?


doplněno 02.01.16 19:53:

Jethro: Kdyby naši páni podnikatelé nemuseli jezdit v nejnovějších Meďourech a Bavorákách tak by takovýdle věci nepotřebovali řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 02.01.16 13:57
jak mohli? je to snad dohoda dvou stran, ne?pokud nabidne moc nizkou, nikdo za ty penize nebude chtit delat. pokud se nekdo najde, pak v poradku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 15:02
avatar

@luis :Představ si, že ve firmě je 6 minimálkařů, co berou po osmi tisících, tedy dohromady 48 000 (odvody pro zjednodušení neřeším). Poslanci rozhodnou, že minimálka bude 10 000. Kde má firma vzít těch 12 000 měsíčně navíc? Peníze na stromě nerostou (i když si to mnozí myslí). Takže jeden minimálkař bude propuštěn a o jeho práci se podělí ti ostatní. Komu se tím prospělo? Tomu, co skončil na podpoře (a žije defacto za peníze nás všech), nebo těm zbývajícím, kterým sice přibylo něco peněz, ale současně s tím i práce?

A nebo firma nepropustí nikoho, a ty potřebné mzdové prostředky vezme těm, co berou normální platy. A znovu se ptám: je to správné? Aby ti, kteří skutečně produkují, nedostali tolik, kolik si zaslouží, protože se musí skládat na výplaty těm, co berou víc než jejich práce reálně stojí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 02.01.16 13:08

Mzda má odpovídat vykonávané práci. Pokud se zavede minimální mzda, stanou se některé práce moc drahé a pravděpodobně budou zrušeny a ti, co je vykonávali, se stanou nezaměstnanými, nebo je budou vykonávat načerno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 20:07
avatar

Jen pro zajímavost jsem dnes viděl tabulku s tím okolik zvýší platy politiků - a ten největší "chudák" dostane navýšeno "jen" nějakých 9tis Kč.

Je tedy dost zajimávé jak se všichni handrkují kvůli přidání pár set korun k min. platu. *smich**smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 02.01.16 20:27

Do politiky může jít každý. Pokud to lidu nevadí, ty prebendy tak coo?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.