Líbí se vám šílené oteplování v ČR?

Od: Datum: 04.04.16 02:27 odpovědí: 31 změna: 17.04.16 16:57

Jste rádi, co se (posledních pár let ale zejména letos) děje s počasím v naší republice?

Vzpomínáte ještě na to, když zima byla zimou? Co to bylo tento rok? Od prosince do února , kolik dní byl mimo hory sníh, 10? kolik dní byl mráz, týden nebo dva? a teď? už na přelomu března a dubna 20 a více °C? V květnu bude 30 °C a v červnu, červenci a srpnu až 40°C a obrovské sucho. Loňské léto s rekordně vysokým počtem tropických dní bylo jen malou ochutnávkou toho co přijde tento rok. Podzim bude též teplý a poté přijde prosinec samozřejmě beze sněhu s Vánocemi kolem 15 °C (už loni a předloni tomu tak bylo) .

Máte z toho radost, že se naše země velmi posouvá počasím do subtropického pásu? Máte radost z toho, že už zde nějakou dobu neplatí 4 klasické roční období ale z jakéhosi podzimu II. což je prosinec - březen (neříkám zimu protože to už u nás prakticky neexistuje) se skáče ihned rovnou do léta jako tomu bude tento týden kdy to půjde nad 20°C? Tento rok 2016 bude nejvíc nadprůměrně teplý, vše tomu zatím nasvědčuje.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mp*
Datum: 04.04.16 03:11

Kladete několik otázek, tak si dovolím postupně odpovídat. Posunutí naší země do subtropického pásu bych velice vítal. Důvody? Za prvé mám rád palmy a jiné subtropické rostliny (oleandr, rozmarýn, agave a j), vyhřátý písek, a hodně bych ušetřil za topení. Za druhé - jak můžete vědět, co přijde letos. Takovou prognózu bych si netroufal vyřknout. Naopak si myslím, že ve v dolním Poberouní byla letos zima sice mírná, ale dlouhá. Pamatuji, že jsme měli zahrádku v provozu někdy už kolem 10 března. Tento víkend se fakt teplotně povedl. Ale nic bych z toho dále neusuzoval. A ono i ty zimy si tak nějak idealizujeme. Já mám myslím hodně dobrého pamatováka. Tak třeba v Praze v 70tých letech bylo sněhu poskrovnu. Jít bobovat byl docela zážitek. Krutá zima udeřila až na přelomu let 1979 a 1980. Ze Silvestra na Nový rok padla teplota o 30 stupňů a pak jsme měli v deváté třídě měsíc uhelných prázdnin. V 80tých letech to taky moc nesněžilo. Jezdili jsme v Deštném v Orlických horách obyčejně na umělé trávě (zadělaní od oleje). V Krkonoších to tenkrát občas šlo. Na Mísečkách byl sníh snad vždycky. Hodně tuhé zimy si pamatuji na vojně 1986-7. Pak doma 1992-3 a nakonec 2009-10. V Alpách 2005-6. Ono se to obyčejně střídá. A větru, dešti neporučíš (pokud teda nejsi uvědomělý - tam je nějaká naděje). A nevím, proč by měl člověk jakkoli diskutovat s počasím. To není hra rovného s rovným. A idealistickou představu, že to můžeme ovlivnit, tak nějak nechávám bez komentáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 03:49
avatar
Ano, doufam, ze bude stejne leto jako minuly rok a kazdy dalsi rok taky, a ze snih bude uz jen na horach a na fotkach :) Jenze pri mem stesti to vidim na par let a zacne mala doba ledova, protoze to tak nejak i vychazi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 07:32
avatar

Já si mylím, že to, co je v současnosti za počasí, to už tady bylo několikrát. Pamatuji, že několik zim nebyl vůbec sníh, na zahradě kvetly jabloně nějak kolem vánoc. Dostala jsem lyže, na které jsem se o pololetkách jen dívala. Další rok bylo sněhu pod kolena. Mám fotky, kdy jsem pod téměř odkvetlou hruškou, když jsem s maminkou odcházela na Divadelní máj a na jiné fotce, ve stejnou dobu při odchodu na Divadelní máj, v kožíšku, pod skoro holou hrušní. Jeden 1.máj padal sníh a my se drkotali v bílých košilích, pod ní kousavý svetr, s červeým šátkem. Některý další rok jsme se šli podívat, jestli náhodou už není otevřené koupaliště. Ve 46? nás SSSR zachránil veliíkou dodávkou obilí, protože byl suchopár a hrozil hladomor. Tak nějak jsme se to učili. Ve studni jsme měli několik let spoustu vody a několik let, kdy táta zalíval několikrát za den, protože vodu vždycky dočerpal až na dno.:-D A prý: "Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát. . . *haha*


doplněno 04.04.16 08:42:

Samuraj, moc se mi líbí, co a jak jste to napsal, ale dobu, kdy v listopadu napadl sníh a v březnu sešel, tu snad ani nepamatuji. MOžná jednou, dvakrát? Jen o tom lidi mluví a tak vzniká dojem, ža to bylo každý rok. Nebylo! To vím jistě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 09:04
avatar

Babko, samozřejmě, že to nebylo pravidlem, ale většinou na konci Října, začátkem Listopadu napadl sníh, který někdy vydržel, někdy roztál, ale v Prosinci byla zima, led, mráz, sníh téměř pravidlem. Plánovali jsme, že od Prosince se budou konat hokejová utkání na rybníku a prostě to téměř vždy vyšlo. Teď ani syna nebudu moct naučit bruslit, protože nění led v zimě.

A ten sníh obvykle opravdu slézal na konci Března. Tedy alespoň u nás na Turnovsku. Teď je to počasí jak na houpačce. Zimy nijaké, Jaro nijaké, deště mizivé a Léto extrémní. Popravdě se mi to nelíbí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 17:41

Ahoj Samurraji.

Nebuď ubulenej. V Turnově teď chvíli máte novou halu s ledem. Sousedovic děti tam byly minulý týden bruslit. Jinak, počasí nějak ani lokálně moc neovlivníme, tak to holt musíme brát tak, jak nám to sv. Petr dávkuje. Jsem si se sousedem říkal, jestli je lepší sníh, nebo růst trávy. Sníh už několik let vychází líp. Jen ty holky chodí víc nastrojený. Tak že, za mě, radši to teplo a krásně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 11:15
avatar

No jo jak říkáš, nic s tím neuděláme. Příroda je všemocná

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.16 09:24

Pokud kolem sv. Martina napadl sníh, tak v drtivé většině případů nevydržel. Jen naprosto výjimečně byl sníh nepřetržitě od listopadu do února. Vánoce na blátě nebyly žádná výjimka. Je ale fakt, že aktuálně zažíváme teplejší období. Ostatně tak jako to v určitých dobách zažívali i naši předkové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 07:44
avatar

Ono to oteplování není problémem jen ČR. Ty problémy jsou celosvětového měřítka. Pryč jsou doby, kdy v Říjnu napadl sníh a na konci Března odcházel, kdy na jaře se pomalinku oteplovalo a léto bylo létem... Bohužel je dova změn a to nejen v počasí.

Osobně si myslím, že prostě je to jakýsi cyklus Země, který se po nějaké době sám srovná a nebo naopak kulminuje do šílených rozměrů. Když se podívámě do historie, také tu byly nejrůznější výkyvy jak v počasí, tak ve společnosti. Doby se neustále mění.

Nedávno jsme nevěděli, co je to internet a mobil a dnes si bez toho nikdo nedokáže představit život a co za pár let? Budou za nás přemýšlet roboti a nebo opět nebudeme vědět, co je to internet s mobilem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 04.04.16 07:51
avatar

Dobrý den, pokud jde o počasí, tak je to další ztráta jistot a větší šance na počasí extrémní.

Nemám z toho vůbec radost. Bude silnější vítr, silnější srážky nebo naopak větší sucho. Tu energii, kterou v zimě ušetříme za topení, tak zase spotřebujeme v létě za ochlazování. Je předpoklad rozšíření (zatím) cizokrajného hmyzu nebo i hadů. Bude se měnit i vegetace - něco uhyne a jiné druhy se zde usídlí. Hlavně mně vadí, že už není skoro normální jaro, resp. trvá jen týden nebo 10 dní. Teplo je fajn, ale extrémní ubližuje (přírodě i lidem). Ovšem, je to proces, který se na naší planetě pravidelně opakuje - problém je, že lidí je stále více a civilizace je rozvinutější (a tím je zranitelnější). Takže, stále platí - hlavně to přežít. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 08:14
avatar

Já hlavně mám strach z toho extrémního vedra, potažmo z nedostatku vody. Jak to bylo minulý rok v létě? Voda rapidně klesala téměř v celé ČR a není to lepší. Za jeden blbej rok šly stavy vody rapidně dolů. Jestli to bude pokračovat, tak se obávám katastrofických scénářů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 04.04.16 08:36

Přesný rok si nepamatuji. ale cca v druhé polovnš 60 let jsem ležel 7. února na dece na zahradě (Podkrkonoší). V loni 2015, jsem musel topit 21 a 23 června. Voda chybí to ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 08:34
avatar

mírnější zimy by mi nevadily ani v budoucnu, vadí mi zkracování jara a téměř okamžitý přechod do léta s tropickými teplotami a bez deště - to může být pro krajinu (a potažmo pro nás) téměř likvidační...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 04.04.16 10:10
avatar

Nebyla jsem v létě ráda, když byla ta vedra, bylo to utrpení. Venku 40 a v RD 29. Vnoučátka nemohla ven, tak byli zavřeni s náma doma. Větrala jsem až k 11 hodině večer, vše dokořán a ráno od 5h do 8h. Pak zatažené venkovní žaluzie, doma tma, jako v kobce. Letos se asi odstěhuju do sklepa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 10:32
avatar

Já to nesnášim...miluju zimu a sníh a mrazy mi tolik nevadí. Každý rok jezdim lyžovat, ale poslední dva to byla vážně bída. A léto je pro mě vyloženě utrpení- kvůli vedru, který prostě není nic pro mě (třeba dva týdny u moře jsou fajn, protože se člověk nonstop chladí a maximálně si čte, ale když v tom musí pracovat, přemýšlet, cestovat, lepí se na sedačky v tramvajích a autobusech...bože).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 14:04
avatar

Super, já to vítám, jen trochu chybí voda z nebe aby se nemuselo zalívat i brambory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 23:00
avatar

Zaplať Pánbůh, že vůbec nějaké počasí je. Představte si kdyby nebylo... Já jsem ráda, že se takto otepluje, protože ke stáru ztrácím rozum. Ráda se koupu, vyhřívám, sníh už mi připadá otravný a zima vlezlá. Jaksi už nějaký ten pátek nesáňkuju, nelyžuju, ani nebruslím, místo toho si pěkně zamarodím a jsem ráda, když nemusím u auta odklízet sníh a škrábat skla. Je mi zatím jedno, že je na polích horší úroda, že je málo vody a pod břízou mám místo trávy poušť, zase tolik v zimě neprotopím. Asi už dětinštím, ale proti zdravému rozumu, mi oteplování působí zvrhlou radost!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.16 20:19
avatar

Líbí, nelíbí, je to prostě tak. Příroda hraje úplně jinou ligu než člověk. Tak se jí musíme přizpůsobit a něco udělat pro naše přežití. A ne se snažit ji změnit, to se, jaksi, nikomu, na světě nepovedlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.16 22:15
avatar

Jen komunistům se to povedlo, ti přece poručili větru, dešti ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.16 18:05
avatar

Pokud je mi známo, tak ani jim. . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 05.04.16 22:03

Mapovala jsem hrady a zámky, co chci letos stihnout. Na Moravě mne zaujal Hrad Šternberk, kde v polovině 13. století bylo takové počasí, že měli dvě sklizně do roka. Jídelna hradu byla vybudována bez oken s otevřeným prostorem a po celý rok si tam hodovali. Takže klídek, vše se opakuje, není to nic nového a dvě sklizně v ČR zatím nemáme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 05.04.16 22:07

Nevšiml jsem si, že by se v ČR nějak oteplovalo. V dubnu přece není nic divného, když je třeba 28. A ano, 1.5. si pamatuji před více lety, že bylo 30 a ležel jsem na plavečáku. Tedy dle mého pohledu - byla dlouho zima a dnes konečně se udělalo pěkně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.16 22:14
avatar

Dnes 5.4.2016 bylo někde 27,5 °C a dnešní den překonal všechny teplotní rekordy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ukulele9
Datum: 06.04.16 03:22

Ano přesně tak, dnes to tak bylo a to je šílené aby na přelomu března / dubna bylo téměř 30°C ... dříve taky bývaly roky kdy bylo teplo ale to vše vyvážené normálními dalšími roky kdy byla normální zima, jaro... ale posledních pár let je to šílené a prudce se to otepluje, ani na severu a v Moskvě neměli tento rok klasickou severskou zimu...

Datum: 06.04.16 07:14
avatar

Představte si, že tahle fotka je ze 24.března 2013. Foceno z okna, v Ostravě

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.16 09:17
avatar

19. březen 2010, Pamplona - severní Španělsko ale je fakt, že to byla veeelká výjimka. Ale ten samý rok jsme tam měli na začátku nebo v polovině dubna skoro 30°C a na to taky všichni koukali - jara tam mívají hnusná. (Já ještě v červnu chodila v bundě a zimních botách, protože lilo a lilo a lilo...)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ukulele9
Datum: 06.04.16 22:01

Ano, v tomto novém tisíciletí je to od začátku samý extrém, březen 2013 sníh, přitom Vánoce 2012 byly teplé a slunečné kolem 10°C ... a např. v květnu 2010 (možná 2011 teď nevím přesně) sněžilo i v nížinách .

A 40°C léta tak jako je tomu v posledních 10 - 15 letech, ještě v minulém století prostě tak často nebývala, rodiče mi vyprávěli jak pamatují když bylo 20 - 25 °C už to bylo pro lidi teplé léto a chodilo se k vodě , a dnes je v létě pořád 35 - 40 °C a těchto dní stále přibývá...

Od: pt®
Datum: 06.04.16 11:25
avatar

Nějaké větší změny v poslední době začaly povodněmi v roce 1997, pak 2002 a pak už to nějak jelo, vedra, povodně, vedra...*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jenda2
Datum: 08.04.16 20:56

Bohužel není jak zjistit, kolikrát se takové extrémy v dějinách planety opakovaly. Jisté je, že nějaké průměrné oteplování o půl stupně je jen hra o dotace na ekologické pseudoaktivity. Vesmír ovlivňuje všechny planety a není důvod si myslet, že Země má vyjímku. Jedna sopka vychrlí více nebezpečných plynů jak člověk za půl roku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fed
Datum: 17.04.16 16:23

Ale prosím vás to nikdo nemůže takhle dopředu vědět jaké bude léto může být chladné může být teplotně pruměrné může být nadprůměrné může být s malou pravděpodobností suché jsou roky kdy je chladno jsou roky kdy je teplo a jsou roky kdy je sucho sjou roky kdy jsou povodně to samé zimy jsou roky kdy mrzne až praskají koleje jsou roky teplých zim jinak můj názor je že se mě tohle nelíbí a myslím že ani žádné oteplování není lidé zapoměnili že se ledovce pohybují neustále jsou to cykly zatím jsme v interglaciálu(v době meziledové) ale co kdyby přišel glaciál během třeba 6 měsíců to by byl frčák nebo malá doba ledová.myslím že zima ještě své poslední slovo v evropě neřekla a můžeme si myslím čekat roky velice vydařených zim.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 16:42

Chtělo by to, méně se soustředit na tiskoviny a senzační zpravodajství z oblasti bulváru. Podobné počasí pamatuji po celý svůj život. Před pár lety (cca 10) jsem chodil už koncem dubna plavat na přírodní koupaliště a s dcerou jsme se cachtali a opalovali od května. Také pamatuji na zrušený lyžák na základce pro nedostatek sněhu. Před několika málo léty meteorologové slibovali "tropický srpen" a my na naší trampské osadě seděli několik dní schovaní kvůli dešti při teplotách do 15°C. Předpovědi nejsou přesné ani na 24 hodin, jak můžete brát vážně několika měsíční "tipy na počasí?" Co nasvědčuje nadprůměrně teplému roku 2016? Slupky cibule?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 17.04.16 16:57

Kdyby bylo vlhčeji tak bych to i uvítal,ale jak říkám muselo by zároveň i víc pršet,ale to teplo mi nevadí,právě naopak,zdaleka tolik neprotopím,když se ještě trošku oteplí tak nebude ani na silnicích ten rozsolený sajrajt(sníh mě nevadí,vadí mě ta rozsolená korozivní břečka co z toho uděláme kvůli vlastní neschopnosti jezdit),dalo by se tu pěstovat víc druhů ovoce,i nějaké ty subtropické druhy. A i když je 40 tak mě to extra problémy nedělá

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.