Co znamená rafinování?

Od: Datum: 17.12.15 11:11 odpovědí: 4 změna: 17.12.15 18:40

Čtu to v popisu výroby kakaa:

"Kakaové máslo je získávané z kakaové kaše (pražená, rozemletá a ohřátá hmota kakaových bobů) prostřednictvím lisování a centrifugální sílou respektivě filtrací tuků a následujícímu rafinování."

Roziumím tomu tak, že mají centrifugu, tedy válec se sítem, kterým projdou tuky a uvnitř zůstane kakao. A co s tím kakaem pak dělají aby bylo čísté?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.15 14:18

Lisováním kakaových bobů získáme směs másla (tuků obsažených v bobech) a "plev", tedy pevných zbytků. Princip centrifugy (odstředivky) využívá rozdílů specifické hmotnosti obou složek a vytvoří se dvě vrstvy. Jak je to s tou filtrací nevím, ale je pravděpodobné, že je součástí toho odstřeďování, tedy protlačováním přes jemné síto, které tvoří stěnu odstředivky. Jak probíhá další rafinace nevím, ale může jít o další jemnější filtraci, obecně rafinace znamená eliminaci nežádoucích složek. Ten pevný podíl se jenom jemně rozemele a máme kakao. Cennější složkou je ovšem kakaové máslo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.15 16:05
avatar

Sem se (mi) dívejte. Strejda Google to našel ve zlomku vteřiny. ;)


doplněno 17.12.15 18:11:

h4ever - Já ne, našel to Google. Já ale aspoň poslal odkaz, který tazateli trochu pomůže. Jak jsi mu pomohl Ty?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.15 17:23

Našel si kulový.

Datum: 17.12.15 18:40

Wiki odkaz na rafinaci je jen nedokončený pokus o definici, navíc zcestný, protože se rafinují nejen suroviny, ale častěji i poloprodukty. Nejchytřeji rafinovaný cukr se schovává v pytlíku označeném jako SŮL. Ale to jen tak pro srandu.;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.