Vůně vs psychika

Od: Datum: 14.12.15 14:19 odpovědí: 14 změna: 15.12.15 23:36
avatar

Dobrý den, jen mě napadá taková myšlenka, zda je možné, aby vůně dokázala totálně ovlvinit mysl nebo psychiku člověka. Nemyslím trvale ale dočasně. Je to nějaký Pátek co jsem viděl film Parfém: příběh vraha a dost mě to zaujalo. Díky za každý názor


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.12.15 14:37
avatar

no, ovlivnit ve smyslu podrážděnosti něbo naopak určitě, ale až takhle, to je trochu blbost .)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcgregor
Datum: 14.12.15 15:11

Vůně jako taková, sama o sobě, nejspíše ne. Pokud by se ta vůně ale šířila s nějakou drogou, rozptýlená vzduchem v postačující koncentraci a čase působení, tak pochopitelně ano. Vůně by mohla následně pomoci navodit buď pozitivní nebo negativní představy, fantazii nebo dokonce přeludy, bludy...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 15:33
avatar

Mě je 31 let, jako malé dítě jsem si zapamatoval pár zvláštních vůní. Teď samozřejmě nevím, z čeho pocházeli, ale nedávno jsem cítil tu samou vůni a okamžitě jsem si vzpomněl na tu dětskou dobu. Je zajímavé, že člověk si vůně dokáže zapamatovat téměř na celý život. Mě právě jde o to, zda existuje látka, parfém nebo tak něco, která by se zkombinovala a mohlo se tím ovlivňovat spoustu dalších věcí psychického rázu. Vemte si, ucítíte libou vůni něčeho krásného a je vám po tom třeba lépe, dochází k uvolnění a k lepší náladě a naopak s vůní, která se vám hnusí.

Od: mcgregor
Datum: 14.12.15 16:01

Takových látek je spousta a běžný člověk se s nimi nikdy nesetká až třeba na takové ředidlo :D, jsou návykové + celkově nebezpečné a jejich distribuce kontrolovaná. Nejznámější takovou látkou tohoto typu by mohl být rajský plyn nebo výpary toluenu. V současnosti neexistuje žádná taková "čichací" látka, která by navodila "úžasný svět" a nebyla zároveň nebezpečná ve smyslu toxicity a závislosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 14.12.15 16:09
avatar

Film jsem neviděl. Nevím, co myslíš tím "totálně". Určitě vůně může vyvolat vzpomínky a s nimi spojené pocity a takto psychiku ovlivnit. Si myslím. Smrad chlóru při vstupu do bazénu může vyvolat vzpomínky na školní plavání, smrad špitálu asi bouchne skoro do každého atd. Jak moc to na koho zapůsobí, je individuální. Ale je to díky vzpomínkám. Když vzpomínka není, může být vůně tak nanejvýš příjemná, nebo nepříjemná. Jiná záležitost jsou třeba feromony, ale tam se nejedná o vůni tak, jak ji obvykle chápeme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 16:20
avatar

Můj děda mi kdysi vykládal o zajímavé fintě. Posbíral se prach z vyhřebelcovaných koní a nenápadně se rozhodil po tanečním parketu. Při tancování se rozvířil do vzduchu, ženské se ho nadýchaly a začaly divočit. Prý tato finta účinkovala pouze na ženské. Na chlapy prý ne.

No a když už píšu o tancování. Na chlapy zase účinkuje jiná vůně a to je vůně tancem unavené ženy. Můžu potvrdit, je to úplný feromon. Proto vám holky radím, když chcete sbalit kluka do postele, pak to chce pořádně tancovat a žádné voňavky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 18:30
avatar

Heleďte to je docela zajímavá informace. JHe pravda, že ženská chlapovi voní když je třeba den nemytá

Datum: 14.12.15 16:38
avatar

V textu jedné písničky říká syn otci v Zoo:

"Ale vždyť to tady páchne! Táto řekni proč?"

"Víš, smrad je zahuštěná vůně, proto..."

"A proč tu vůni hustili, no táto řekni proč?"

"Aby jí pionýři víc měli, proto...":-D

Ruku na srdce, když si prdnete pod peřinou, čuchnete si?

A je zajímavé, že když si prdnete, tak vám to nevadí, ba to i voní. Dokonce jste schopni rozeznat po čem jste cítit ( česnek a podobně ), ale když si prdne někdo jiný, je to jen odporný smrad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 14.12.15 17:03
avatar

Mě napadá aromaterapie,ta prý vliv má...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 18:12
avatar

Já si myslím, že vůně psychiku ovlivňuje. Může existovat vůně, která zklidňuje nebo naopak napruží nebo irituje. A co feromony? *hej*Škoda, že tady není dejavu®, ta by vám přesně vysvětlila, proč tomu tak je. Proč nějaká vůně z paměti vydoluje vzpomínku na určitou situaci, když jsme byli dětmi. Tohle má nějaké zákonitosti, které psychologové a psychiatři znají. *jasne* Vrah, který hledal nejkrásnější vůni na tělech mladých žen, byl poděs a magor a zvrhlík a neměl to v hlavě vpořádku.


doplněno 14.12.15 18:32:

Sony, ten film je zasazen do které doby? Mám pocit, že v té době bylo koupání velkým prohřeškem. Tak nevím, jak mohl tomu člověku fungovat nos. Asi byste, Sony, tohle všechno, klidně oželel. :-D


doplněno 15.12.15 06:58:

Sony, vy jste veliký šibal! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 18:15
avatar

babi vy mě znáte?! *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 18:40
avatar

Hlavně to místečko pod pultem na rybím trhu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 17:40

Jsem vystudovany psycholog.Docasne castecne vune ovlvnit muze,ale myslim,ze ne nijak vyrazne, taktez nemuze zmenit celkove osobnostni zalozeni cloveka )(jako napr.hypnoza nedokaze primet cloveka,aby napr. neco ukradl,pokud k tomu uz predem neni predisponovany)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 15.12.15 23:36

ano může, i mezi mužem a ženou fungují feromony

muž například vycítí, že má žena ovulaci..více ho sexuálně vzrušuje a přitahuje..mám to vyzkoušené i na sobě

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.