Jak se modlit Ježíšovu modlitbu?

Od: Datum: 14.12.15 06:47 odpovědí: 13 změna: 15.12.15 11:27

Mám říkat "Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou hříšným", nebo "Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou hříšnou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 14.12.15 06:59
avatar

Dobrý den, volte variantu podle toho, zda jste žena nebo muž. Ovšem, Ježíš by to mohl rozpoznat sám. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 09:32
avatar

Adel, modlitba není o recitaci. Je to prosba, je to něco, na čem vůbec jako forma, nezáleží. Záleží, jestli je to upřímné nebo jen divadlo, které se snaží být líbivým.


doplněno 14.12.15 10:34:

Janm, moc děkuji za vysvětlení. Je to velice zajímavé. Musí to dobře působit na duši. Relax, uvolnění a ještě užitek, když Kristus uslyší. Je dobře vědět. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 14.12.15 10:21

Ježíšova modlitba, je známa východnímu pravoslavnému (orthodoxnímu) křesťanství a užívá se doslova jako "mantra" neustále se opakuje /většinou v duchu/ může se modlit "na různé způsoby" ale většinou je dobré si tu formu ustálit a pak si ji držet stále, postupně jak říkají velcí "starci" dojde k "zautomatizování" člověk má pocit jakoby se pak v nitru "modlila sama"...

číli např. Pane Ježíši Kriste synu boží smiluj se nade mnou hříšným, ale i Pane Ježíši Kriste synu boží smiluj se nade mnou, anebo i zkrácené verze Pane Ježíši Kriste synu boží smiluj se (Kriste smiluj se nade mnou ) apodobně...


doplněno 14.12.15 10:24:

K modlitbě se užívají jednoduché "korálky" (rus. čotky) většinou jde o šňůrku podobnou tkanici na boty s uzlíky a křížkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kklaban
Datum: 14.12.15 10:18

A co třeba smiluj se nad mojí hříšnou duší? (neurčitý tvar)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 14.12.15 10:42

Můžete to vzít jako hříšným člověkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.12.15 11:36
avatar

"adelizna", četla jste Bibli? Tam se píše, jak přišli učedlníci za Ježíšem a ptali se ho: "Pane, jak se máme modlit"? A Ježíš jim odpovídá, vy takto se modlete: "Otče náš, jenž jsi na nebesích..." (Mat.6:9-13) Takže pokud se chcete modlit k Bohu, mluvte s ním, jako s otcem. Modlitba je rozhovor, žádné předem formulované litanie, opakované kolem dokola a bezmyšlenkovitě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 14.12.15 11:49

K Ježíši určitě ne, ten měl říkat toto:

"JEHO VYUČOVÁNÍ: Když Ježíše jeden z jeho učedníků požádal "Pane, nauč nás, jak se modlit", Ježíš mu odpověděl: "Kdykoli se modlíte, říkejte: ‚Otče.‘" (Lukáš 11:1, 2) Navíc při svém slavném Kázání na hoře posluchače vybízel, aby se modlili "k svému Otci". Také je ujišťoval: "Bůh, váš Otec, ví, co potřebujete, dříve než jej vůbec poprosíte." (Matouš 6:6, 8) Během poslední noci na zemi svým učedníkům řekl: "Jestliže Otce o něco poprosíte, dá vám to v mém jménu." (Jan 16:23) Ježíš nás tedy učil, že se máme modlit k jeho Otci, který je zároveň naším Otcem – k Bohu Jehovovi. (Jan 20:17)."

Je to zvrhlost doby dělat ve všem chaos. Jestliže je jeden Bůh, modlí se v případě potřeby jen k němu.

Jinak je to celé i jako víra totálně postavené na hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 14.12.15 12:10

Vážení přátelé :)

Písmo je písmo ale tradiční jak katol. tak pravoslavné církve rozlišují dva prameny jeden je to "Písmo" co zmiňujete a druhý pramen je Ústní tradice, neboť i v písmu je psáno, že je mnoho věcí co byly učiněny ale nebyly zapsány, přesnou citaci si najděte chcete-li

Ježíšova modlitba se neopakuje kvůli tomu že by byl Bůh hluchý ale proto aby se člověk "naladil" a dosáhl jakési "kontemplace" nebo chcete-li "spojení" s Bohem jde o "duchovní cvičení" které obrátí změní (metanoia-pokání) myšlení člověka jež je dále takto víc a víc s bohem a v bohu, konečným výsledkem tohoto úsilí je v západní tradici dosažení svatosti a ve východní theose čili zbožštění obožštění člověka- s tím souvisí i získání určitých schopností jako vedlejší produkt, není vyjímkou telepatie teleportace bilokace, jasnozření apod., to však není primárním cílem

Vedle písma tedy existuje i jistá mystická a PRAKTICKÁ cesta, jež je právě protestantismem "opomíjena" zapomíná se na to že vedle písemné existuje i ústní tradice..., vyloučením této ústní tradice dochází k velkému "zploštění" ba i "nepochopení" a z křesťanství jež bylo původně "praktickou cestou" původní název křestanství je "cesta" se stává "formální bezduché a suché memorování mrtvé litery" v níž se pak marně hledá spása :)


doplněno 14.12.15 12:18:

Krásným projevem neformálního křesťanství je v pravoslaví známý fenomén STARECTVí (osoba na velmi vysoké duchovní úrovni velmi ctěna a vážena, která uměla dát duchovní i praktickou pomoc "zázračná uzdravení" ,nemusela být knězem nebo mít nutně formální teol. vzdělání, často šlo o mnichy)

Druhý fenomén je JURODIVOST -posednutí Kristovým duchem, šlo a jde o lidi kteří naprosto "KAŠLOU" na konvence a vynikají "absolutní pravdivostí" ať se to komu líbí nebo ne, narušují dokonce i církevní obřady jsou rovněž někdy obdarování nadpřiroz. schopnostmi jako je předvídání budoucnosti apod. Ačkoliv postavy kontroverzní však přes jistou "neposlušnost" formální církvi přesto církví respektovaní a lidmi uznávaní, jde o jeden z pokladů východního křesťanství v níž křestanství dosahuje vysoké autenticity bez ohledu na formalismus nebo "hnidopišské" srovnávání reality s písmem jak je to zvykem u "protestatntských směrů" kdy některé redukovali Boha na Bibli :)


doplněno 14.12.15 12:28:

Původní křesťanství "cesta" nehledě na názorovou různost v počátcích bylo spíše víc "mystické hnutí" bez jednotné formální nauky (ta krystalizovala postupně) šlo spíše o "praktickou cestu" při níž jedinec dosahoval a dotýkal se "nesdělitelné a velmi hluboké zkušenosti" (božské reality). Toto se ještě zachovalo ve východních církvích kde se písmo bere spíše jako "mapa" která má vést a pomáhat dojít "cíle" bylo by však chybou tuto "mapu" brát jako konečný cíl zdůvodnění a především jako odpověď na všechny otázky života.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 12:57
avatar

to je přece úplně jedno. Na slovech nezáleží. Klidně si můžete vymyslet svoji vlastní.

Mnohem důležitější a rozhodující okolnost je ta, jak modlitbu myslíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 13:39

Modlete se jak vam to pujde od srdce a z pusy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 20:17
avatar

Vzácná, křišťálově čistá otázka. Děkujme všichni za to, že v dnešní době ještě je pokládána.

Jenda2 tu podstatu vystihl nejlépe. Snad ještě dodám: zkuste si v klidu a bez spěchu číst (či modlit se) ten text modlitby Páně, neboli Otčenáše a zamýšlet se nad jednotlivými slovy či větami. Ne tedy drmolit ten text, jak nás to třeba učili v dětství, a nebo to i dnes ledaskdo dělá, ale vnímat každé slovo. Je tam obsaženo vše, co má tvořit naši lidskost a vztah k Bohu. Kdysi jsme s manželkou někde na svahu v Krkonoších (možná to bylo v okolí Janských Lázní) narazili na osamocenou, jednoduchou, možná nepříliš výraznou sochu či spíše jen bustu Krista a vytesaným nápisem - jen částí textu Otčenáše: "Odpusť nám naše viny ", a najednou jsme (i když jsme byli a jsme věřící) to všechno pochopili. Velmi často na ten silný dojem vzpomínáme a je nám posilou.

PS: pokud někdo zná to místo a má třebas i fotografii té památky, budeme jistě nejenom my, velmi vděčni.

Tak pěkný Advent !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 14.12.15 20:24
avatar

dědo z Brna, dovoluji si poděkovat za přáníčko. I vám doma, přeji klidné svátky. Z Vašeho psaní, jde takový klid, já to tak vnímám. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 11:27
avatar

Věřím v "Boha" Stvořitele a toho žádám o pomoc. Stačí když zavřu oči a už promlouvám se svým "Bohem". Proč bych měla prosit o smilování nade mnou hříšnou a ještě dumat o tom jak je to gramaticky dobře? Věřím ve svého "Boha" a tomu je to srdečně jedno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.