Pro zaměstnance i zaměstnavatele

Od: Datum: 03.12.15 08:51 odpovědí: 30 změna: 04.12.15 13:26
avatar

Český človíček je tvor zvláštní. I tady na poradně dokáží lidi z obyčejného dotazu na konkrétní věc udělat dotaz politický nebo nenávistný. A zvláště mne zaujalo pár reakcí na druhé rádce v domnění, že se jedná o podnikatele - toho vykořisťovatele nás chudých zaměstnanců... Rád bych tyto reakce jinde neviděl, proto zakládám toto volné téma.

Zamyslel jsem se na svou aktuální pozicí u zaměstnavatele a porovnal je s historií – mám nyní zaměstnavatele č. 4 a jsem u něj od roku 2008. Byť mám sem tam někdy jinou představu, jsem za práci rád a asi bych neměnil. Vidím v ní nějaký smysl. Také se mi nedaří pochopit lidi, spolupracovníky, kterým je jedno, jestli svou práci udělají dobře. Hlavně že dostanou za tento měsíc peníze. Bez ohledu na obor – jde mi o to, že se nestarají o budoucnost zaměstnavatele a jejich chtíč po vyšší příští výplatě může být důvodem krachu zaměstnavatele.

Vždy se snažím, aby zaměstnavatel – firma – vypadal u svých klientů solidně, přitom vydělával na daném obchodu a nešel do zbytečného rizika ztráty.

Zaměstnanci – chcete raději práci na delší dobu byť o tisícovku hůře hodnocenou nebo chcete mít tento kvartál maximální výplatu bez ohledu na budoucnost?

Zaměstnavatelé – ohodnotíte své dobré zaměstnance za práci, která je prokazatelně přínosem vaší firmě?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.12.15 11:26
avatar

Jsem zaměstnanec ve firmě asi tři měsíce. Vytvořili jsme malý kolektiv, na který se zákazníci vysloveně těší a zaměstnavatel je spokojený, protože se každým měsícem lepšíme a jemu narůstá zisk.

Za odměnu nedostáváme nic navíc. Jen kontroly kvůli udání nepřejících "kolegů" z jiných pracovišť. Motivace veškerá žádná. Je jedno jestli se strhám, nebo to budu flákat. Dostanu vždy stejně.

Takže odpověď na otázku zní: Jsem zaměstnanec, který pracuje ve prospěch firmy. Můj zaměstnavatel bohužel nepatří k těm, kteří by to ocenili jinak, než neoficiálními drby kdesi na chodbě. Mona

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.12.15 11:46
avatar

Díky za reakci.

Chápu, že vás to musí štvát (taky vidím v okolí lidi, kteří za stejné peníze nedělají v podstatě vůbec nic...) - ale tak trochu vás přeci musí těšit, že dokážete být tím správným týmem, kolektivem - v něm si lidi rádi pomůžou nejen v pracovních věcech. A že děláte dobře svou práci, to zase hodnotí zákazníci svým projevem. Když je nějaký problém v práci, jde šéf za vaším týmem, protože na jiný není takový spoleh?

Oni všichni zaměstnanci by se měli starat o blaho zaměstnavatele..., bohužel, hodně dalších na tomto parazituje...

Datum: 03.12.15 13:49
avatar

Víte, ono je to těžké. Pro mne je odezva lidí mou jedinou motivací. A to je špatně. To bych klidně mohla pracovat zadarmo. Když to shrnu: mezi zaměstnanci a zaměstnavateli by měla fungovat symbióza. Když tomu tak není, je jeden ze zůčastněných parazit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 03.12.15 11:48
avatar

"jmlc", vyzkoušela jsem obojí. Pracovala jsem pro malinkého živnostníka, který vše spočítal na haléř, neboť měl také tak akorát. Vyzkoušela jsem si sama živnost, zvýšila si vzdělání a vzdala to. Pracovala jsem ve státní správě a odešla. Před důchodem jsem přes deset let pracovala u podnikatelky a mám na tu dobu nejlepší vzpomínky. Dařilo se jí dobře a byla nejen štědrá, byli jsme něco, jako rodina a vycházely jsme si velice vstříc a mohly se jedna na druhou spolehnout, byla jsem její pravá ruka. Nakonec ve firmě pracoval i můj manžel a oba jsme lehce vydrželi až do důchodu, manžel dokonce pracoval ještě dva roky přes. A vždy se rády vidíme i s rodinou. Takže je to vždy o lidech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.12.15 11:52
avatar

Máte pravdu - díky za příběh se šťastným koncem :)

Datum: 03.12.15 12:11
avatar

Milý pane kolego, jsem na tom hooodně podobně, jako vy. Jsem zaměstnanec, a občas zde na mne utočí, jako na zaměstnavatelele. Taky jsem trošku zaměstnavatel, páč když mám hodně práce, najmu si brigádníky, aby se stíhola tak, že zákoazník musí být vždy spokojen. Proto se chovám jako zaměstnavatel.

Příklad z dneška, rozdal jsme práci, nový, pracovitý brigádník, kterého zaměstnám na trvalo od března maká a hledá si práci, aby neseděl. Staří zaměstnanci udělají svoje, ale vezmou si na pomoc brigádníka. Teď jsem šel zkontrolovat co vše udělali, seděli a kouřili, přestože nebylo hotovo. Že si jen odpočnou a zakouří, pak budou pokračovat...

A kdo neví co dělali před tím, budou tvrdit, že je vykořistuji ani je nenechám odpočnout. Klidně maji několik svačin, oběd, kafe kdy chtějí, cigárko v klidu, a vidí na kamerách, kdy jdu po place. (ty kamery jsme jim koupil za své, aby viděli ze šatny kdy přijde zákazník a nemuseli čekat venku)

Občas jim po tolika letech připomenu, že když začínali, pracovali více jak teď...

Jen hezké dny do konce roku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.12.15 12:26
avatar

JJ, podobní lidé jsou snad všude. Někdo by řekl "zvyklí z dob komunismu" - ale např. můj otec pracoval vždy na hraně svého zdraví. Byť nakonec své zdraví nechal podniku, kde pracoval 34 let, ze zdravotních důvodů ho vyrazili 3 roky před důchodem. Pak mu nabídli smlouvu jako brigádníkovi.

Nedávno jsem si četl článek, že nováčci chtějí nástupní plat 23tis. Když to viděla moje žena, šla do kolen... Kolik lidí pracuje za méně než 15tis a přitom se nadřou. A takový floutek ze školy vyleze, nic neumí (max. teorii, která se většinou praxi nerovná) a požaduje takové peníze. Raději jsou pak na pracáku a nechají se živit rodiči.


doplněno 03.12.15 13:11:

Samozřejmě... záleží na více věcech,.. pozice, odpovědnost, typ práce... V tom článku to bylo zobecněno jako "běžný žadatel o práci jde ze školy (bez info, zda vysoké, střední, učiliště, ...) a požaduje nástupní plat 23tis. Ony ty články pak jsou nasírací.

Datum: 03.12.15 13:07
avatar

Pane kolego, ale nemůžeme srovnávat místa platů. Páč nováček za 23 tisíc klidně může dostat, pokud je ve správném místě a správnou práci odevzdává. Určitě to nemůže požadovat někdo, kde je v kraji s nejvyšší nezaměstnaností a není nic vyučen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 03.12.15 17:35

Ono také když v médiích slyším, že průměrná mzda je 27 tis. Kč, tak se nedivím nováčkům, kterým ve škole nevysvětlili rozdíl mezi průměrem , mediánem a modusem, a právě u mezd, že pak mají třeba trochu zkreslené představy... a myslí si, že průměrná mzda je taková, za kterou pracuje největší počet zaměstnanců... nebo že je to taková " prostřední mzda " ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 14:24
avatar
Zdravím,píšete "Někdo by řekl "zvyklí z dob komunismu" - ale např. můj otec pracoval vždy na hraně svého zdraví. Byť nakonec své zdraví nechal podniku, kde pracoval 34 let, ze zdravotních důvodů ho vyrazili 3 roky před důchodem. Pak mu nabídli smlouvu jako brigádníkovi"Možná byste k tomu měl taky napsat, ve kterých letech to bylo (se to stalo). Takhle to totiž vyznívá, že to bylo před rokem ´89 - což být ale nemohlo, protože tenkrát platilo, že pokud pracovník nemohl ze zdravotních důvodů vykonávat svoji práci, byl přeřazen na jinou, stejně kvalifikovanou, ale fyzicky mně náročnou práci. Nejen že na tohle totiž pamatoval Zákoník práce, ale hlídaly to i odbory (ROH). Většinou tak lidé, kteří nemohli dále vykonávat svoji práci, přecházeli do výden nářadí,do skladů, na přípravu výroby a pod.Vámi popisované se děje dnes celkem běžně a je to tedy stav současný - "vymoženost" současného systému, nikoli vymoženost období socialismu (čili před rokem ´89).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.12.15 14:48
avatar
Máte pravdu - chápat se může špatně a Vy jste pochopil správně. Tj. Otec pracoval do roku 2008, kdy dostal výpověď.Bylo to myšleno tak, že dnes může říct člověk "za komunistů byla práce nutná, takže se vytvářela místa bez práce, jen aby byl v zaměstnání". Pracovní morálka bývala také jiná - např. v Maďarsku jsem se setkal s velmi podobnou ještě nedávno. Na všechno je čas, nejsou lidi, teď musíme na kouřovou, svačinku,...Ale tím svým otcem jsem chtěl spíše říci, že i tenkrát byli lidé, co pracovali opravdu poctivě. Jak píše @PT - Takže je to vždy o lidech.A dnes je zase na nás, jak se s tím popereme. Budeme ti vyčůraní nebo budeme ti aktivní a snaživí?
Od: sepi®
Datum: 03.12.15 14:23
avatar

Jsem zaměstnanec, dělám v tomto oboru víc jak 30 let,práci umím, zákazníci jsou maximálně spokojení a to mě těší)) vše, co ještě (kupodivu) neznám, beru jako výzvu a další zdokonalení)) no...a pak málem brečím, když jiní, za větší peníze práci flákaj anebo jí nerozumí (((((...zaměstnavatel na obyčejné ,,lopaty" kašle... Takže já raději práci, ve které nejsem oceněná, jak bych měla)) ale vím, že kdokoliv se na mě obrátí, bude spokojený) a z toho mám radost)) jsem fakt dobrá))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 03.12.15 14:44
avatar

Asi je to trochu - no úplně něco jiného, ale při škole jsem brigádně chodila doplňovat do regálů v supermarketu, a přesně, když jsem viděla, že tam některý lidi jen tak postávají, klevetí, nic nedělají, nechávají to na ty nás "blbý" tak mi to přišllo strašný, pak mě potěšilo, když jsem končila tak mi nabídli jestli nechci zůstat na stálo, že jsem v tom dobrá, že stíhám víc než ostatní, ale to už jsem měla zase jinou brigádu.. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 15:08

Na toto téma bych mohl dlouho psát i přesto, že jsem věc viděl jen ze strany zaměstnance.Nahlédnu jen do posledních třech let před důchodem. Po předchozí zkušenosti jsem si posledního zaměstnavatele velmi považoval a myslím, že jsem se dokázal na věc podívat i z jeho strany. Do party jsem dostal jakéhosi zkrachovaného inšenýra, ten člověk celý den jenom nadával a nejvíc na svého šéfa.Nemohl jsem pochopit, proč tam vlastně je, když je to tam tak špatné . Nakonec přeci odešel,ulevilo se i mě. Přišly dva, říkal jsem jim, špatně vyřezaní svatí. Šéf rozdělil práci, oni se do ní vrhli, ale jen do chvíle, dokud byl v dohledu, zašel za roh , ručičky se zastravily.Odešli proto, že když šéf odjel na delší čas, zadal jim práci, přijel, prohlédl si jejich výsledek a povídá-chlapy já jsem měl dovolenou a vy také-píši vám ji, souhlasíte? S velkým ukřivděním už nepřišly. Zedník, který přišel po nich měl svoje tempo jako devadesátní těsně před smrtí a nemohl pochopit, že by měl zrychlit, uražen odešel. Já si myslím,že jsem s mým zaměstnavatelem našel společnou řeč a kdybych díky důchodu nemusel odejít zůstal bych. I šéfa to myslím mrzelo.Takže, zase je to o lidech a ne o nadřízených a podřírených.


doplněno 04.12.15 12:59:

Ale pozorujte. Nevím proč je to tu znovu. U tužky je myslím si zrovna tolik zašíváků a leváků , jako u kopáčů a rozebírají se většinou kopáči.Jak se potom má tato třída mít o něco líp.Chápu, že lempl si plně zaslouží to co si prací vydělal, ale oni se s nimi často svezou za stejný peníz i ti co makají. Na druhé straně je pravda, že když si podnikatel vede firmu špatně, třeba jí propije, nebo je lajdák, jde ke dnu on, ale s ním i dobří a zodpovědní dělníci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 15:16

Bohužel nezapadám do vaší ankety. Momentálně jsem živnostník i zaměstnanec. Takto to funguje už nějakou dobu. Mám dobu, kdy je zaměstnání moje hlavní aktivita, ale už jsem zažil dobu, kdy jsem v zaměstnání nebyl spokojen, tak jsem dal výpověď a pohyboval se na "volné noze". Aktuálně jsem opět hlavně zaměstnanec. Tento způsob má obrovskou výhodu v tom, že nemusím brát za každou cenu cokoliv, ale na druhé straně se musíte smířit s tím, že nic nedostanete jen tak zadarmo. Dostalo se mi tak i pohledu z opačné strany - ono to není tak jednoduché někomu dávat práci.

Osobně jsem puntičkář a nedokážu se spokojit s polovičním výsledkem. Hlavní je pro mě spokojenost s tím, co dělám, peníze jsou až druhořadé. Pokud je člověk šikovný a není líný, tak ty peníze pak už vždycky nějak přijdou.

Hlavní je být zdravý, to ostatní se dá pak už zařídit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 16:21
avatar

No, můžu porovnat obě pozice, zaměstnanec/zaměstnavatel. Jako zaměstnanec jsem moc starostí neměl, práce byla,výplata chodila včas, pak firma zkrachovala a bylo. Začal jsem podnikat a poznal jsem tvrdou realitu v boji o zakázky. Panečku ty začátky byly strašnéééé. Dělal jsem rekonstrukce bytů,domů atd. Začínal jsem drobnostma, takže jsem si vystačil sám. Po čase jsem získal větší zakázku a musel najmout brigádníky. Je fakt,že si sedli na kouřovou, dovolil jsem jim i pivko, ale svoji práci udělali a termíny byly včas dokončené. A když nestíhali tak jsem vzal montérky a makal s nimi. Dneska pracuju z domova, mám i svůj klid.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 16:46
avatar

Vzdy je to pouze a pouze o lidech at uz na kterekoliv strane..Muj chlap ma pod sebou desitky lidi.. Ten muj je poctivej, pracovitej az mu nekdy rikam, ze to prehani jak chce vsechno mit az perfektni.. Tot nedavno odjel do jineho mesta, kde zadal chlapum jakousi praci do dalsiho dne.. Pak musel odjet do jineho mesta a nasledujici rano se vratil na stejne misto a ti chlapi se na to jednoduse vykaslali a same vymluvy jak to a to nejde..Casto doma tvrdi, ze ti chlap voje...bou co se da a makat se jim nechce, takze vsechny strany maji dve mince a vse je opravdu jen o lidech...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 16:59
avatar

Vážená paní kolegyně, po dočtení jsem si vzpoměn na svého syna, který se divil, že se rozčiluji s lidmi v práci, že nemakají když je nikdo nevidí..až do doby, co se stal taky šéfem.

Nejhorší práce je práce s lidmi, mi neustále opakuje. Vysvětlí práci, 2x se zeptá, pochopil jste co máte udělat? OK, jasný šéfe. Pak to dělník údělá jinak, že se to musí předělat...A taky to někdo musí zaplatit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 03.12.15 17:25
avatar

:) já mám i jako živnostník zkušenost s oběma situacema, měla jsem hodně práce, a přes net najala dva kluky ... nestíhali, práce byla hrozná.. tak jsme spolupráci okamžitě ukončili.. A naopak já nestíhala, byla jsem nemocná, asi 3x nedodala práci do termínu. Tak mi to bylo líto, si takhle zkazit reputaci...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 18:34
avatar

milancukrar.Osobně si myslím,že jaký je šéf takové má dělníky.Hlavně v dnešní vysoké nezaměstnanosti.Mám odpracováno 43 roku v havírně tak o tom něco vím.Měli jsme různé šéfy,někteří se dali oblafnou ale na zkušeného a chytrého jsme neměli. Brzy jsme pochopili,že když nebudem dělat problémy šéfovi (po hornicku předákovi, vedoucímu useku) nebude dělat problémy nám.Tam ale byly ve hře vysoké výdělky. Ale co může chtít podnikatel který platí minimální mzdu někdy až za několik měsicu? Na kontrolu práce přijde až druhý den atd... Píši to tak všeobecně nikterak ne na Vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 19:15
avatar

Zdravím Vás Jiří.

Osobně si myslím,že jaký je šéf takové má dělníky
To určitě nemůže být tak, jak píšete. Páč ať jsem dělal kdekoliv, vždy jsem stoupal směrem nahoru, nežli jsem přešel dělat ještě lepší práci, ale opět od píky. Ať si myslíte o mne cokoliv, jsem dobrý zaměstnanec, majitelé to vědí a podle toho mne oceňují, a taky nakládají více práce. Bohužel denně slyším, já si zakouřím a jdu na to. Nebo teď jsem si na chvilku sednul. Odjedu na hodinku pryč, jasme vidím dle dokladů, kolik bylo lidí a co mohli a měli udělat, ale neudělali-

Někdo sdělí, lidi je dost, tak vyhodit,. Ale to není tak jednoduché vzít nového, nežli se zaučí, začne dělat samostatně, je to 3/4 roku. Fluktuace lidí je nežádoucí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 20:14
avatar

Pane cukrár,z Vašeho vystupováni na poradně si myslím že jste velice slušný a seriozní člověk.Rozčiluje mne ale nářky podnikatelu,závidí mi peníze,úspěch,musím těžce zhánět zakázky,dělníci nectěji pracovat ... Příklad z nedávna. pracovnice lakovny automobilky Hyundai.Mzdu mají kmenoví zaměstnanci přes 20 000 Kč plus za každý přesčas ( sobota,nedělě,svátek) víc jak 2000 Kč.Potřebovali aby přišli vyjímečně všichni do práce na státní svátek 28.řijna.Nemohla z velmi závažných důvodu. Do práce tedy nepřišla. Cose stalo? Odebrané na tři měsíce osobní ohodnocení a zákaz přesčasu do konce roku. Na ostatní přečasy je pořadník.Myslíte že ještě někdy nepřijde na určený přesčas i ostatní zaměstnanci? A zákonik práce? Co to je? Kam si může jit stěžovat.Aby přišla o tak dobře placenou práci? Ještě na závěr jestli je člověk pracant nebo lempl to se pozná snad hned.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.15 13:20

Ne, nepozná se to hned. Už jsem v životě potkal spoustu lemplů, kteří po nutnou dobu "sekali" latinu. Jak už měli své jisté, začali práci oj*bávat (omlouvám se za to slovo, ale situaci zcela vystihuje). To by ovšem nebylo to nejhorší - tito lidé totiž ruku v ruce mají tendenci rozvracet kolektiv a štvát lidi proti sobě. A to je teprve pohroma. Naštěstí - měli smlouvu pouze na dobu určitou, takže zbytek roku to drhlo a pak šli okamžitě pryč. To nejsou výjimky, s takovými lidmi se setkáte zcela běžně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: linka91*
Datum: 03.12.15 17:31

Jsem zaměstnanec a velmi mi záleží na tom, že odvedu práci kvalitně a vždy se snažím, aby to bylo lepší a lepší, pracuji pro firmu a vždy jsem byla přínosem a poctivým pracovníkem. Nicméně mám obrovskou smůlu, protože nejsem komunikativní, dynamická osobnost, která se umí prosadit :(( a mám smůlu a obecně jsem vždy finančně ohodnocena podprůměrně. Teď jsem pár měsíců v nadnárodní dobře ziskové korporaci a mám nedůstojný plat... nevím co s tím. A ano, jsem v situaci, kdy bych radši měla kvartál práci s velkým výdělkem... bohužel se tam pohybuju prakticky jen mezi bohatýma lidma a sama nemám na konci měsíce co jíst. Ale jsou se mnou spokojení.. Když se mi to nelíbí, můžu jít pryč, to znám...jenže to není jednoduché, když nevím co mám dělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 17:37

/už jsem zaregistrovaná/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.12.15 17:42
avatar

I takové jsem v týmu znal - většina odešla na jinou pozici v rámci firmy, protože si je všiml někdo jiný a oni měli "ty koule" jít na výběrové řízení zkusit štěstí.

A je mi po nich smutno - dobrý pracant se v práci hledá špatně...

 

Datum: 03.12.15 17:52

no jo...já bych "ty koule" taky měla, jenže na jiné pozice tam už nedosáhnu bez vš vzdělání a tím uměním se dobře prodat. Takže mě si nevšimnou. A jak ráda bych se ještě učila, ale nic není zadarmo. Vlastně jsem ráda, že jsem sehnala aspoň tohle, vzhledem k "nediskriminaci" bezdětných žen v určitém věku. No pro*rala jsem si životní šance dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 22:39

Ahoj Milane. Nejsem podnikatel. Jsem zaměstnanec. Ale od kámoše vím, že se dělákům nemůže říkat, že ,,přijedu za hodinu,, . To mu pak ti chlapi moc nedělali. A bylo jedno, jestli to byli cikáni nebo bílí. I když pár vyjímek taky měl. Osobně jsem taky zažil, že jsem cikánovi vysvětlil docela polopaticky co má dělat a on když měl třeba kopat rovně na támhle ten strom, se byl schopen po třech metrech vracet obloukem zpátky. A z hloubky 60cm, tzv. po kolena se dostal na 30 cm. Neuvěřitelné? Co pak s takovým? Poslat do h. do pryč? A pak je tu ještě kategorie ZLODĚJI.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.15 06:59
avatar

Ahoj Humbuckere a krásný den.

To mě připomělo, že jsem měl k ruce cikány na výkopy, vykolíkovaní pole, dal jsem je pracovat po dvou, jeden kope, druhý hází...Žádný výkon. Přijel starší kolega a čuměl jak dělají, poradil mi, ať je dám po jednom, a 150 metrů od sebe..

Světe div se, oni toho vykopali daleko více, páč nemohli spolu kecat, dokud se k sobe neprokopali...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.15 13:26

U nás zase byli takoví chytrolíni, co dělali výkopy pro kabelovku. Vykopat, položit chráničku, kabel a zakopat. Byli placení od metru výkopu. Ráno vždy přišli, udělali část nového výkopu a načechrali část výkopu ze včerejška. Večer se to změřilo a dostali ihned peníze na ruku. Po nějaké době se na to samozřejmě přišlo, když se zjistilo že byl zaplacen několikanásobně delší výkop než odpovídalo projektu a spotřebovanému materiálu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.