Prožíváte Vánoce?

Od: Datum: 01.12.15 18:07 odpovědí: 26 změna: 11.12.15 11:26

Každý rok to na mě působé méně a méně...už to není to co bývalo tak před 10-20 lety, teď každý rok v prosinci pravidelně prší a tento prosinec nebude výjimkou...už Vánoce ani neslavím, když žiju sám ...proč dřívě mělo vše tu správnou atmosféru a dnes už ani Vánoce nejsou to co bývaly?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.15 18:15
avatar

Tak je něco jiného, když máš děti a když si sám. Mám to podobně, navíc dělám v obchodě, tak to je další důvod, proč už se těším na leden :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 18:17

Zdravím. Podle mě jsou Vánoce hlavně pro děti a kvůli dětem. Mně je teď 27, děti nemám a beru Vánoce jako čas, kdy i rodiny, které se jinak během roku moc nesejdou to o Vánocích zvládnou. Skutečně pro mě mají význam rodiny, klidu a pohody, ale pouze, pokud člověk dopředu zařídí dárky, kapra, stromeček a jakmile skončí v práci, dokáže si to užít. Naše rodina je schopná sejít se i během roku, což je fajn. Jinak s kouzlem Vánoc je to tak, jak říkáte, bez toho sněhu to není ono a i ta uspěchanost dnešní doby tomu správnému prožití nenahrává. Přišel bych možná s termínem"konzumní Vánoce", kdy si někteří lidé jsou schopní nabrat půjčky, které celý rok splácí, jen aby nakoupili co nejdražší dárky a udělali čím dál tím náročnějším dětem radost. Já s přítelkyní budeme letos slavit Štědrý den poprvé čistě jenom spolu a rodiny navštívíme ve dnech následujících, takže to letos bude jiné. Primárně si ale stojím za tím, že nejvíce si Vánoce užijí rodiny a malými dětmi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 18:17

Jsem na tom úplně stejně, vánoce neslavím. Své poslední kouzlo si malé děti vzaly sebou. Ale kapra a rybí polévku si udělám, páč obojí miluju a lze si to dopřát jen jednou ročně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 18:36
avatar
Lze si to samozřejmě dopřát kdykoliv, ale jen o vánocích to má to kouzlo :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 18:42

Ono jak kde, většinou přes rok živého kapra nekoupíš a mražené odmítám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 01.12.15 22:56
Zabitou nezmrazenou rybu kupuju každý týden. V Kauflandu mají půlky kapra úplně běžně a taky existují rybárny a sádky, kde mají i ty živé.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 18:52
avatar

- ony se ty Vánoce moc "zbožšťují" - slavit je není povinnost, jak by se podle toho posvátného šílení mohlo zdát. Je to sice ustálená tradice, ale nic se nestane, když je někdo neslaví. Význam mají hlavně pro děti a pro rodinné vztahy.

Jako dítě jsem se samozřejmě na Vánoce těšila, ale postupem času jsem čím dál tím raději, že už na téhle tradici závislá nejsem a to ani tak, že bych potřebovala nějakou vánoční atmosféru s kaprem, stromečkem, nebo dárky (i když zdaleka sama nejsem).

Asi to taky souvisí s tím, že je mi čím dál víc líto zvířat a stromků ! - prostě se nemohu s "klidným svědomím" radovat, když je všude tolik "vánočního" zabíjení. Jsem si vědoma, že je to taky dost "ujetý" pocit, ale nic s tím nenadělám - a je to koneckonců jenom svátek ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 19:04
Ano, proto letos vanoce ignorujeme a letime pres svatky hezky na dovolenou do tepla. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 19:05
avatar

Ono záleží na tom, jak si ty Vánoce uděláte. Že není sníh a mráz je bohužel fakt, za který můžou klimatické změny počasí. M+ třeba osobně nevadí ty tlačenice v obchodě Vždy kolem 20. Prosince jedem s manželkou do Globusu na Vánoční mega nákup, který nás stojí cca 5 litrů a užívám si ten přeplněný krám, ale dárky už většinou nakupuji přes internet i když to chození do kamenných obchodů má taky své kouzlo. Prostě mám rád ten Vánoční shon, kdy každý se snaží na poslední chvíli něco urvat.

Jinak doma je pohodička.Celý Vánoční den se u nás nesmí mluvit sprostě (ještě to nikdo nevydržel), jedeme na hřbitovy zapálit svíčku, odpoledne pak do kostela na mši a na betlém, celý den držím samotřejmě půst (který jsem vždy vydržel) no pak se nazdobí stůl, servíruje se kapr se salátem a vynikající rybí polévkou, pronesu proslov k rodině a pustíme se do toho. Pak odcházíme s dětma zpívat koledy a čekáme až zazvoní Ježíšek.

Mezi tím do sebe cpu cukroví, zapíjím to kvalitním pivem a slámovým vínem a vaječným koňakem. Pak se svalím obvykle do postele a říkám si, sakra a už je zase po Vánocíxh

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.15 22:31
avatar

Děti máme a i tak na to kašlem a budem.Líbí se nám jen něco-atmosféra,vyzdobená města,obchody...procházky,pohádky(...ale hlavně jim chci jednou pouštět krásné od Disneyho)protože ty naše pohádky stratily kouzlo.Běží cca 8krát do roka a na několika tv stanicích.Dřív to byla hlavně výsada Vánoc,teď už bohužel né.S rodinou se vidíme celý rok a nechceme trápit děti,tak jako trápili nás,že jsme museli vytáhnout speciální nádobí,krásně se oblíknout a tahat se po návštěvách.Nejhorší opruz z celého roku.Prostě u nás tradice pomalu a jistě zanikne a hlavní je,že nám to tak vyhovuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lipa®
Datum: 01.12.15 23:43
Prožíváme advent i vánoce. Dodržujeme tradice a jsme na sebe hodní ;) Zdobíme dum světýlky, chodíme na větvičky a děláme adventní věnce, smrček musí mít dva metry min, hrají koledy, zapalujeme svíčky atd atd. Narvaná centra měst a obchody se nás netýkají.. Vánoce máme všichni velmi rádi i když nás už zdaleka není u štědrovečerního stolu plný počet.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 00:01

Pro rodinu s dětmi, jsou vánoce něčím jiným než pro samotného dospěláka. Druhá věc je ta, že v supermarketech jsou vánoce už od září, nevím, jestli by nebylo lepší, kdyby tu výzdobu vůbec neuklízeli, vždyt to na těch pár měsíců nestojí za to. Televize to je obdoba,reklam tolik, že by se musel člověk na vánoce zlobit jenom proto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 01:51
avatar

Vánoce měly tu nejlepší atmosféru, když jsem věřil na Ježíška. Postupem času se to změnilo a když byly malý děti, bylo to taky fajn. Teď žiju taky sám a už se těším, až bude 1.1.2016. Už aby to bylo pryč. Nevím co komu koupit, protože nechci dávat blbosti, které jsou nepotřebné. Sám vím (asi jako každý) jaké to je dostat nepotřebnou kravinu a tvářit se radostně. Jakási radost tam přesto je, že si lidi vzpomenou, ale radost ze samotné věci je mnohdy předstíraná. Dám raději peníze, ať si každý koupí to co chce. Sice to není dárek, peníze nikdy nemohou dárek nahradit, ale přijde mi to jako smysluplnější řešení. Ovšem stojí to daleko víc.

Největším dárkem je, když se lidi ve zdraví sejdou a chvilku posedí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 02.12.15 01:54
avatar

souhlasím, že Vánoce jsou nejlepší, když jsou v rodině děti.. Teď jak začnou už na začátku listopadu... U nás už půlka silnice svítí různý stromečky a okna, bez sněhu... z člověka ta atmosféra rychle vyprchá.. ale i tak se těším na véču a rodinné setkání..:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 19:01
avatar

Vánoce snad mají hlubší smysl pro věřící a pro malé děti. Vánoce nemají atmosféru? Jaký si to uděláš, takový to máš. Vánoční svátky také až tak neprožívám, neuklízím jinak než jindy, trochu vyzdobím byt (adventní věnec, vánoční ubrus, stromek), těším se na rozzářené oči vnuček a na tradiční setkání s rodinou a přáteli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 19:12
avatar

vanoce uz x let vubec neslavim, tesim se vzdycky na leden az bude vsechno zase zpatky v normalnich kolejich. Na druhou stranu aspon udelam hodne prace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.12.15 12:09
avatar

Mně se líbí slova:

Yankee Candle: " Bordel letos, bordel vloni, hlavně, že to hezky voní! "

Takže, blátivo, deštivo, kašlu na bordel, neuklízím, zapálím si svíčky, udělám si atmosféru a dám nohy na stůl...*pusa*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 19:28

Když jsem byl malý, vánoce, to bylo něco! Dodnes si vybavuju tu vůni smrčku v pokoji, vidím ty krásné dárky, vzpomínám na tu radost při rozbalování dárků. To samé se opakovalo, když moje děti byly malé, měl jsem radost z jejich vykulených, překvapených očí. Už je mi 56 let a čím dál, tím víc mě vánoce lezou na nervy. Děti už jsou z hnízda a mají svoje děti, a dnešní konzumní společnost, kdy už v listopadu lidi začnou jančit a člověk si v klidu nekoupí ani chleba, to je děs. Slovo dárek mě přivádí k zuřivosti. Lidi kupují kraviny, jen aby něco koupili, vyhodí zbytečně spoustu peněz, To mluvím z vlastní zkušenosti. Nemyslím si však o sobě, že bych byl stárnoucí zapšklý tvor...Jen ty dostihy v obchodních centrech už mi lezou na nervy. Já se místo vánoc těším na klid po novém roce, kdy se najede na normální režim.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 19:36
avatar

Už jsem koukal na program TV. To bude pohádek...a toho jídla..

Navrhuji rodině již několik let, zrušíme vánoce, přesněji hledání, vymýšlení a rozdávání dárků s vyjímkou dětí do 15 let.

Zatím to neprošlo.

Vánoce jsou krásné, milé, lidé jsou na sebe hodnější a milejší. Proto bych dělal vánoce každý měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 11:02
avatar

Pane Milane, máte na mysli, ty stoleté pohádky? Hezké jsou, mnohdy i lepší než ty nové ale každý rok to samé, je moc. Nedávno Šílená princezna, dnes Nova, zítra Nova Cinema a v noci opakování a o svátcích je to stejné. Dárky jen nevýdělečně činným, všem ostatním jen maličkost, u nás tradičně půlčák domácí slivovice rodinám sester a od nich nám to samé. Letošní Vánoce pro naši rodinu budou jiné, maminka 16.12 nastupuje na operaci a nejméně 2 týdny bude v nemocnici, nicméně 6 druhů cukroví už nám napekla a přes víkend prý ještě něco stihne a věří, že jako každý rok, sejdeme se u ní doma 25.12 i bez ní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 15:41
avatar

Vážená pani Liduš, stoleté je přehnané, ale koukám opravdu rád na pohádky. Nemusím se během týdne koukat na stejnou pohádku na různých programech, vždy si najdu jinou. O popelce, ve všech druzích, Císař a tambor, ale to bych musel napsat dlouhý seznam. Taky se musím věnovat i vnukovi a rodině, takže ne všechy pohádky stihnnu. Dokonce pohádky pouštím i na cestě do lázní, tam si prohlédnu 15 nej pohádek a další..

Je smutné, že na vánoce jsou lidé v nemocnici, nikoli se svými bližními.

Hezký předvánoční čas a brzké uzdravení pro maminku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 15:57
avatar

Včera jsem zkoukla na DVD opravdu prastarou francouzskou pohádku Kráska a zvíře, úžasná podívaná. Nedá se srovnávat s některými pohádkami co nám předkládají v TV.

Také vám přeji krásný adventní čas.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.12.15 00:39

Můžu taky srovnat vánoce za bolševika a dnes. Zatím co tehdy se vánoce slavily a bylo celkem kulové co koupit a kupovaly se docela i trapnosti, své kouzlo to mělo. Třeba i jen proto, že to bylo něco jiného, než byly povinné oslavy 1.Máje, nebo že venku bylo bílo a snášelo se to i na vás, když jste šli pro kapra. Dnes si můžeme koupit co chceme a je to k ničemu, páč se tady lidé ptají "jaký dárek?"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 09.12.15 22:33

Můžu mluvit jen za sebe - tak stále ANO. Ale dříve to bylo ještě lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 12:12

Pavlo. Hezkýýýýý ! *hej*

Jistěže Vánoce nejsou jako dříve. To jsme byli třeba děti, takže se to nedá srovnávat. Já prostě vím, že moje "povinnost" je udělat krásné vánoce pro mé vnuky. Tak, aby jednou říkali: To dříve byly Vánoce krásnější... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 11.12.15 11:26
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.