Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Upozornění na riziko některých prodlužováků

Od: honzajm odpovědí: 18 změna:

Dnes, po létech používání prodlužovacího kabelu, oficiální distribuce a nerozebiratelného - 5 metrů, 6 zásuvek, s vypínačem, mi po celou tu dobu převáděla fázi z levého kolíku zástrčky na pravou zdířku všech zásuvek, čili kde jsem po ty roky předpokládal že je "0" (nula), byla - a zatím je fáze. Bohužel už nevím od kterého prodejce, ale bylo to oficiální - bylo to koupeno souběžně i pro podnik, tam na fakturu. Vzadu je napsáno DONGXING... MaX.3500W ... DX-6FSA ...16A/250V. Tak pozor na domnělou bezpečnost !


Upozornění na riziko některých prodlužováků

 

 

18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

doktpr365*
hodnocení

0x

Já mám fázy nalevo,nedalo mi to a změřil jsem to.Mám doma tři a u všech je to správně.

honzajm
hodnocení

Já tam právě vypsal i co a jak je napsáno na zadní straně - výrobců bude určitě víc, tak pro porovnání. Když se to používá pro domácí malou elektroniku, která se většinou připojuje flexo dvojlinkou, tam to nevadí, ale kde je i kostra a nula, tam by problém být mohl - ten méně rizikový, že to vyhodí jistič

albatros498022*

Přes tohle bych spotřebič se zemněním nepřipojil to je samo o sobě riziko, přinejměnším požáru vzhledem k malému únosnému zatížení stejně jedinýb pořádný prodlužovák je v gumě s s koncovkama na 16A.

 

hodnocení

0x
avatar magdon

Ty přehozené fáze by snad až tak nevadily, ale POZOR! Tyhle prodlužováky jsou občas jen dvoužilové, chybí v nich propojení dutinky v zástrčce s kolíkem zásuvek! O katastrofálně poddimenzovaných vodičích (0,7 mm2) a jednopólovém vypínači ani nemluvě. Nevěřte tomu, co je na nich napsané. Tady jsem o tom už psal.

zakus*

Přesně jak píše "Magdon" to přehození není až tak velký problém. Horší to je s použitým kabelem a vypínačem, který víc jak 10A (2300 W) 100% nemá.

ctenar*

Ty spinace se bezne delaji i na 16A a 20A a i GME jich ma v nabidce nekolik. Nevim, kde jsi prisel na to maximum 10A.

Možná to otevřel a viděl. Kontakt z ohnutého mosazného plechu, jako já ve spínacích hodinách na 16A.

zakus*

Osobní zkušenost. Netvrdím, že se nedělá 16A, ale cena u něho bude +- stejná jako u zmíněné celé prodlužky

 

hodnocení

0x

To kde se nachází fáze, zdali v levé nebo prvé dutince, nemá vůbec vliv na bezpečnost, to by měl vědět i podprůměrně vzdělaný elektrikář, důležité je aby byl správně zapojen ochranný vodič.

 

buss
hodnocení

0x

Už se fáze řešila, není na to norma.

honzajm
hodnocení

Takže v bytě v rozvodech se to může plácnout jak který drát přijde pod ruku ... *bzum*

"...se to může plácnout jak který drát přijde pod ruku..."

Možná tomu nebudete věřit, ale může. Dnešní předpisy už to neřeší. Jen je dobré, aby to bylo ve všech zásuvkách v domě stejně, ale ani to není nutné. Starší elektrikáři ale z principu stejně dodržují fázi vlevo.

buss

OK, takže citujte normu, zákon! Jestli se mi to líbí, nebo ne jest irelevantní. €U normy obecně změkčila. Jsou ČSN závazné jako zákony, jako kdysi? Nejsou, to hovoří i zákon, pokud nějakou tuto povinnost přímo nestanoví (vládní nařízení). Napřed jste si měl závaznost zjistit. ČSN jsou technické, nikoli právní normy. Kopu lidí zblbnete, vnášíte zmatek. Je doporučení! v bytě stejně.


doplněno 30.11.15 18:33:

for honzajm mimochodem, jak je to s technickými normami v jiných státech, víte? Víte, že se nesmí kopírovat, rozmnožovat, publikovat bez souhlasu? ŽIjeme v tržním hospodářstí! Smiřte se s tím.

af8tab

Dříve skutečně norma vyžadovala, aby byla fáze vlevo.(hluboký socialismus) Protože ale v okolních zemích takové pravidlo neplatilo, tak ho raději zrušili. Zbytečne by vznikaly nebezpečné situace.

Takže dnes to nenajdeš v žádné platné normě, jen by se mělo dodržovat stejné zapojení v celé budově.

 

honzajm:

kromě ochranného lze plácnou drát jak příjde pod ruku, je to tak, nebo si myslíš že, to něčemu vadí? ;) Sačí si prostudovat normu.

Nechápu, že existuje mnoho jedinců, kteří považují přehození pracovního a nulového vodiče za nebezpečný průšvih, proboha proč? *zed*

 

dusger*
hodnocení

0x

S těma nezávaznýma normama to není až tak jednoduché. Normy jsou sice nezávazné, ale někde v zákonech je napsáno, že el. zařízení musí být bezpečné a minimální bezpečnostní požadavky jsou popsány v normách ČSN a EN. Pokud se stane nějaký průšvih a něco je jinak, přijde inspekce a ptá se: Proč? Tohle by přece zrovna Buss měl vědět.

A co to má společného s tím , na které straně je fáze? Od doby, kdy platí třížilová norma, také platí, že je jedno na které straně je fáze, jen musí být v celém okruhu na stejné. Pochopitelně PE je neměnná. Fáze na levé straně je již zviklost ,která se většinou dodržuje, ale s bezpečností to nemá nic společného.

 

ju*
hodnocení

0x

Fázi přehazuje i klasická roztrojka, přišel jsem na to když jsem potřeboval vrtat a do zásuvky k plynovému kotli buderus jsem nacpal klasiku roztrojku a kotel mi začal hlásil poruchu, vynuloval jsem a zase porucha, po kozultaci s technikem jsme se dopídili k jádru pudla, no jo když tam nacpete roztrojku a zapnete do elektriky , kotel nepřemluvíte, přehození fází se mu prostě nelíbí a nepustí provoz...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]