Vlhkost vzduchu v bytě

Od: Datum: 26.11.15 07:56 odpovědí: 13 změna: 27.11.15 11:22

V létě, když bylo horko, jsme diskutovali o tom, jakou vlhkost v bytě máme. Nechce se mi to hledat, ale vlhkost byla u všech poměrně vysoká. Jak to máte teď? *hej*Já mám 42%, v cihlovém domě s wafkami.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.15 08:23

42% je na samé spodní hranici "přípustnosti"...

Ideální je něco mezi 50-60%.

Datum: 26.11.15 08:27

Topení jsem pustil naplno 25°C, a vlhkost 35-40%, jinak standardně zatím 10-20°C okolo 50-65%

Od: kutululu
Datum: 26.11.15 11:49

Panelák 55% vlhkosti při 24 stupních v místnosti.

Datum: 26.11.15 12:19

25 stupňů, 36% vlhkost. Budu zase vlhkost navětrávat z venku.

Datum: 26.11.15 14:17

To možná ano, ale až na jaře...

Datum: 26.11.15 18:03

A jak to uděláte?

Od: pb®
Datum: 26.11.15 15:39

Vysokou vlhkost řeším v domě pravidelným větráním "na plné pecky". Daří se mi ji udržet kolem těch 60%, ráno v ložnici bývá víc, po vyvětrání to klesne. Naštěstí letos nebyl sychravý podzim, kdy by bylo více dní po sobě venku vlkho. To pak nepomůže ani větrání a vlhkost je doma vyšší. Nejlepší jsou hodně tuhé mrazy, to po otevření okna je vidět, jak se z baráku valí vyloženě pára.

Od: hm®
Datum: 26.11.15 19:25

Vlhkost ještě ujde, mám asi 63 %. Doufám, že moc už neklesne.

Datum: 26.11.15 23:22

Ahoj. Přidám taky nějaká data. Právě teď 22.1 st.C a 33%. Nijak to neřeším. Tak to prostě je. Ještě to dokáže slézt až na 22%. Venku je -1.7 C.

doplněno 28.11.15 20:11:

Ahoj. Dnes jsem byl obšťastnit mé mladé paneláčníky v Liberci. Vlhkost jsem zřel 58% při teplotě 22.3 st. C. .Dole trochu orosený okno bylo jen v kuchyni. Nespíše z vaření. Venku bylo 66% při 3.2 st. C.

Datum: 27.11.15 10:33

Je to zvláští. V horkém létě bylo více vlhko, než teď. V Ostravě dnes moc větrat nejde. Smrad víc, než jely všechny koksovny a hutě. Chemický smrad. *sok* Stále poslouchám, jak někde zase založili novou monitorovací stanici a jak sledují ovzduší velice pečlivě. To ano. Sledují, ale o nápravu se nikdo nestará. *zed* Je to smutný příběh!

Datum: 27.11.15 10:40

To není zvláštní...je to logické.

V létě bývá vlhkost vzduchu vyšší než v zimě...Respektive jde o objem vody ve vzduchu při různých teplotách...viz.i-x diagram.

Od: hm®
Datum: 27.11.15 11:16

Není to zvláštní. I teď (zrovna teď) je venku relativní (to je ta, která se udává v procentech) vlhkost kolem 95 %. Jenže ten vzduch má teplotu necelé 3 °C. Když ho pustíte domů a ohřejete ho na 20-25 °C, klesne mu relativní vlhkost třeba na 50 %, to je prostě fyzikální skutečnost.

V létě měl vzduch venku vlhkost třeba 70 %, jenže měl teplotu např. 30 °C. Když takový vzduch pustíte domů a on se ochladí na 25 °C (doma jste měli 25 °C), stoupne mu relativní vlhkost třeba na 80 %, to je zas ta stejná fyzikální skutečnost.

Proto větrání v létě spíš vlhkost doma zvyšuje (protože je doma chladněji) a větrání v zimě ji snižuje (protože je doma tepleji).

Malé fyzikální okénko:
Relativní vlhkost udává, kolik páry je ve vzduchu vhledem k tomu, kolik se jí tam za stejných podmínek nejvíc vejde. A protože do teplého vzduchu se jí vejde víc, než do studeného, stačí "stejný" vzduch ohřát a jeho relativní vlhkost klesne, nebo ho ochladit a jeho relativní vlhkost vzroste (a kdybyste ho ochladila moc, tak by se tam ta pára už třeba ani nevešla a ta přebytešná by se srazila na mlhu a spadla jako rosa).

Datum: 27.11.15 11:22

hm, děkuji. *pusa* Takového vysvětlení mi bylo třeba. Už to vím napořád. :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.