Alkohol tester

Od: Datum: 25.11.15 18:11 odpovědí: 4 změna: 25.11.15 18:57
Zdravim, nas sef se rozhodnul, ze bude nam ridicum delat dechovou zkousku pred jizdou. Coz u ne neni zadny problem. Koupil si asi z Lidlu nebo nekde alkohol tester. Chci se zeptat, nemel by byt homologovan,kdyz ho chce pouzit v praci u vsech ridicu? Neco jako ma treba PCR? Kolega mu odmitnul fouknout s tim,ze nema homologaci a prej mu za to strhne 5000 Kc. Tak se chci zeptat,zda takovy tester muze pouzit?
Dekuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.11.15 18:32
avatar

Myslím, že ho použít může, ale v případě pozitivního výsledku , při nesouhlasu zaměstnance, je nutné toto potvrdit vyšetřením krve u lékaře. Zdroj zde.

Dechová zkouška mnohdy sama o sobě k prokázání, že je zaměstnanec pod vlivem alkoholu, nestačí. Rozhodující je teprve rozbor moči nebo krve provedený lékařem. Dokud se tedy neprokáže rozborem moči nebo krve, že zaměstnanec není pod vlivem alkoholu, zaměstnavatel mu neumožní výkon práce a za dobu jeho nepřítomnosti mu nenáleží mzda ani náhrada mzdy. Pokud se prokáže, že zaměstnanec nebyl pod vlivem alkoholu, zaměstnavatel mu zameškanou dobu uhradí. Pokud se prokáže, že zaměstnanec pod vlivem alkoholu byl, může to být důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.15 18:46
avatar

Má-li být výsledek dechové zkoušky jen prostřednictvím alkoholtesteru, je třeba, aby byl tento přístroj v intervalu jednoho roku ověřen v souladu s vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu. (Nebo jak píše kolega nahoře, orientační výsledek musí být potvrzený krevní zkouškou)

Na druhou stranu, kdybych jako zaměstnanec chtěl vědět, jestli to měřidlo má ověřené, tak fajn, ale zvolil bych si na konflikt vhodnější okamžik než když si mám fouknout před jízdou. Kolega měl zřejmě máslo na hlavě a nějaký zbytkáč v krvi. A existuje taky ustanovení, že na zaměstnance, který odmítne foukat, se hledí, jako kdyby požil.


doplněno 25.11.15 20:18: Pokud chtěl jen vytočit šéfa, tak šéf zase chtěl těma pěti tyčkama vytočit jeho. A je to jedna jedna.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaberanek
Datum: 25.11.15 18:57
Kolega nemel zbytkac. Prave ze ho chtel jen vytocit,tak mu rekl,ze do zadneho detekcniho pristroje mu nebude foukat,pokud nema certifikaci a kalibraci. A pokud se mu zda,ze jevi znamky opilosti,tak at zavola strazniky MP a jim do toho foukne.
Datum: 25.11.15 18:46
avatar
Je to tezky , bud budete foukat jen pro jeho orientaci bez homologace coz muzete odmitnout.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.