Nejste přihlášen/a.
Myslím, že ho použít může, ale v případě pozitivního výsledku , při nesouhlasu zaměstnance, je nutné toto potvrdit vyšetřením krve u lékaře. Zdroj zde.
Dechová zkouška mnohdy sama o sobě k prokázání, že je zaměstnanec pod vlivem alkoholu, nestačí. Rozhodující je teprve rozbor moči nebo krve provedený lékařem. Dokud se tedy neprokáže rozborem moči nebo krve, že zaměstnanec není pod vlivem alkoholu, zaměstnavatel mu neumožní výkon práce a za dobu jeho nepřítomnosti mu nenáleží mzda ani náhrada mzdy. Pokud se prokáže, že zaměstnanec nebyl pod vlivem alkoholu, zaměstnavatel mu zameškanou dobu uhradí. Pokud se prokáže, že zaměstnanec pod vlivem alkoholu byl, může to být důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru
Má-li být výsledek dechové zkoušky jen prostřednictvím alkoholtesteru, je třeba, aby byl tento přístroj v intervalu jednoho roku ověřen v souladu s vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu. (Nebo jak píše kolega nahoře, orientační výsledek musí být potvrzený krevní zkouškou)
Na druhou stranu, kdybych jako zaměstnanec chtěl vědět, jestli to měřidlo má ověřené, tak fajn, ale zvolil bych si na konflikt vhodnější okamžik než když si mám fouknout před jízdou. Kolega měl zřejmě máslo na hlavě a nějaký zbytkáč v krvi. A existuje taky ustanovení, že na zaměstnance, který odmítne foukat, se hledí, jako kdyby požil.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.