Zdravý životní styl a rodiče

Od: Datum: 21.11.15 10:26 odpovědí: 14 změna: 23.11.15 19:24
Předem se omlouvám za chybky , ale píšu to na telefonu :) Je mi 15 a chtěla bych žít zdravě. Nikdy jsem nebyla nějak tlustá , ale já i můj obvodní lékař jsme začali pozorovat zdravotní potíže , které byly spojeny se stravou a životním stylem. Ráda bych jedla zdravě, ale mamka mi v tom nijak nepomáhá. Říká mi ,že kvůli mě nebude vařit ani nakupovat nic extra. Takže musím přežít k snídani párky, k obědu svíčkovou a k večeři pizzu( domácí) . Co mám dělat?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.15 10:44

Promluvit znovu s mamkou, možná s pomocí jiným argumentů, tónu řeči apod., nebo s pomocí toho doktora. Vařit maminka nic zvlášť nemusí (uvaříš si sama), kupovat taky ne (nakoupit si taky zvládneš, jen Ti může dát stranou nějaké peníze).

Druhá možnost je jít na brigádu a kupovat si vlastní jídlo. (V 15 opruz, ale situaci by to vyřešilo.)

doplněno 21.11.15 11:07:

Dobrý nápad. Třeba povolí, když uvidí, že to myslíš vážně - nebo časem, až se opravdu budeš nějakou dobu takto stravovat. Ale úplně bych jídla od mamky nevynechávala, na párcích a svíčkové plno lidí vyrostlo (třeba já i na horších věcech :-D). Ale chápu, že když je to pořád a když je fakt všechno jídlo nezdravé, tak se s tím musí něco dělat Taky můžeš kombinovat, dát si ze společného jídla jen něco a doplnit to zeleninou apod. Co chci říct - prostě abys to nebrala a rodiče to neviděli jako revoltu proti nim a jejich způsobu stravování, akorát byste si mohli zbytečně zadělat na spory a hádky.

Od: anony
Datum: 21.11.15 10:57
Moc děkuji za radu. Dostávám od mého otce peníze 1000kc na měsíc. Zkusím jí navrhnout, že by mi uvolnila aspoň jedno místo v ledničce a já si nakupovala sama z peněz které dostávám :)
doplněno 21.11.15 11:35: Taťka mě chápe. Má sám docela velké problémy se žaludkem. Akorát mamce se to nedá vysvětlit. Moc děkuji za další radu. Zkusím to prodiskutovat s taťkou a uvodíme :)
Datum: 21.11.15 14:07

Ať to s ní prodiskutuje tvá doktorka nebo sociálka. Myslím že podnět na sociálku může napsat i doktorka.

Od: strakatypes
Datum: 21.11.15 11:25

Trochu si uprav jídlo, co vaří mamka.

K snídani jednu nožičku párku, k tomu pouze chleba, žádné bílé pečivo, a jedno rajče, nebo papriku. K obědu podobně. Tučného a podle tebe nezdravého jenom půlku a doplníš zeleninou. Svíčkovou nebudete mít asi každý týden. Oběd vhodně doplníš místo brambor zase třeba pohankou, jáhlami. Tyto přílohy si v malém kastrůlku uvaříš sama. Balíček vydrží dlouho, pokud budeš konzumovat jenom ty. Ta pizza k večeři snad nebude až tak špatná, vzít si přiměřeně a asi za hodinu a půl se dojíst jedním bílým jogurtem, nebo šlehaným tvarohem. Čisté bílkoviny před spaním se neukládají jako tuk.

Na svačinky do školy si uděláš ovoce, nebo malé chlebíčky vícezrnné, knacke brot, fit chlebíky, pufované s máslem a se zeleninou apod. . Odpoledne můžeš zobnout nějaké oříšky - mandle, kešu, slunečnici, vlašské, tyto přírodní, ne ve sladkém obalu a slané, na proužky nakrájenou mrkev, celer, papriku atd., co ti chutná. Já to dělám tak, že třeba mandle koupím slané a ostatní natur, potom to v pytlíku smíchám a potřesu, takže té soli není moc.

Takže mamčinu kuchyni úplně neignorovat, Použít to, co se dá a doplnit, co by bylo podle správné výživy. K řízku místo bramborového salátu si uvařit pár brambor a zase misku salátu. Pokud bude mamka vařit brambory a řízek, tak si ten svůj řízek buďto podus na malé pánvičce jako přírodní, pokud děláte kuřecí ten s úspěchem můžeš pouze uvařit v osolené vodě a na talíři přidat jenom máslo.

Bude to chtít s mamkou komunikovat, spolupracovat a plánovat. Nemyslím, že striktní odmítání všeho, co mamka uvaří povede k úspěchu. Možná se máti časem přidá i k tvé zdravější variantě jídla.

doplněno 21.11.15 12:36:

Doporučím jednu výbornou věc. Koupí se v prodejnách zdravé výživy a je to Tempeh. Já kupuji uzený, nebo pečený- smažený.

Potravina výraznější, ale velmi zdravá. I když balíček stojí okolo 50ti korun, tak vystačí na několikrát. Mezi chleby s máslem a zeleninou je dobrý nakrájený na tenké plátky. Vynikající jsou osmažené plátečky s rýží.

I když je varianta tempehu porostlou ušlechtilou plísní velmi zdravá, neměla jsem k němu důvěru a ani mě moc nechutnala, volila jsem raději výše uvedené druhy.

Datum: 21.11.15 11:29
Moc děkuju za tu spoustu rad :) určitě to zkusím :)
Datum: 21.11.15 13:58

Si v těžké životní situaci. To je tak na sociálku s takovým přístupem tvých rodičů. Děti by měli dostávat zdravou stravu a jestliže máš z toho jídla zdravotní problémy tak určitě tohle by měla tvoje obvodní doktorka nahlásit na sociálku. Prostě se o tebe rodiče špatně staraj.

Co já považuji za zdravž životní styl:

1) nekouřit a nebýt tam kde se vyskytuje vzduch z cigaret (zakouřené místností a chodby kam kouř uniká) - věřtrat co to jde pokud venku není smog, ale stále lepší dýchat smog než otrávený vzduch v bytě

2) nejíst příliš sladká jídla a hlídat si míru cukru kterou konzumuješ, lékaři doporučují max. mální denní dávku cukru kolem 10 - 12g. Když se podíváš kolik cukru dávají výrobci jen do jogurtu - obvykle 12g na 100g výrobku čili kolem 15-20g na jogurt podle toho kolik váží u nás obvykle 140g. Slazená jídla jako třeba buchtičky se šodó, tomu se úplně vyhýbám a když už tak jen opravdu velmi lehce oslazený pudink, tak jednu dvě čajové lžičky cukru ne víc. Vařené těstoviny s mákem a cukrem - bvrr tak tomu se taky vyhýbám a když musím tak opravdu jen max. dvě lžičky cukru. Knedliky necukrovat když máš uvnitř povidla nebo něco sladkého.

3) nejíst párky protože dneska jen těžko najdeš kvalitní párky a těžko zjistíš co v tom je a kolik to má masa. Většinou to ani není dobré a je to prostě jen výrobní odpad jako pomleté chruvky ale je to obarvené umělími barvivy. To samé s klobásama u nás tzv. Ostravské klobásny jsou největší hnůj, když jsem to jedl tak mě z těcho výrobků rozbolelo břicho. S šunkama je to podobně, kupovat jen ty co mají 90% vepřového masa nebo 80% jen výjmečně. 75% a pod vůbec, a 50%? ¨Je ti tvé zdraví milé? To nemá žádné výživné hodnoty.

4) Pomazánky z kaufalndu apod. Výrobci dávají do pomazánek a salátů nakrájený výrobní salám - obět to samé jako výše. Jen obírají zákazníka o peníze aby to více vážilo, ale hodnotu to nemá žádnou to co tam přidávaj.

5) Zelenina a ovoce je základ, zelenina je docela levná takže na tom zkus budovat svůj jídelníček.

doplněno 21.11.15 14:03:

6) Levným sýrům jako Eidam se vyhýmám tuším že jsem z toho měl průjem nevím co v tom je, ale je to dost nechutný sýr. Mám rád sýr jménem Camembert tuším že jich je více druhů, ale mě chutná s takovou jemnou bílou plýsní a dobře se krájí. Pak ještě jeden plesnivý sýr na jehož jméno si nevzpomenu ale hrozně se drolí taky vlastně smrdí ale moc mi chutná nevím ovšem jesltli je zdravy... Má uvnitř namodralou barvu.

doplněno 21.11.15 14:05:

7) (bílé pečivo) rohlíky taky nejím o těch se říká že nejsou zdravé tuším kvůli tomu že obsahují rychlé cukry, takže lepší ten tmavší chleba nebo zelenina.

doplněno 21.11.15 14:11:

8) taky nějaké maso je třeba můžeš si koupit grylovaný kuře, třeba jen půlu nebo grylovaný kuřecí křídla ty jsou taky moc dobrý. Určitě lepří než párek k večeři *smich* A co takhle uzenáč? Je tam spousta bílého masa, ryby jsou zdravé a moc dobré.

Datum: 21.11.15 14:47
Na sociálku to asi úplně nevidím jedine co je že špatně vycházím s matkou , ale to je asi věkem a povahou. Táta nekouřía mamka jedině venku. Ani jeden z nich nepije ani jiné podobné věci. Zeleninu kupujeme ale ne nějak často a v hodně malem množství. Mamka pracuje za minimální plat a taťka také nemá extra velkou výplatu takže než neco koupíme dlouho rozvažujeme. A zdravotní problémy jsou hodně dědičné, ale tento zdravotní styl jim moc nepomáhá. Ale už se to řeší se starším bratrem u kterého bych mohla byt a vyresilo by to i moje zhoršené známky... Ale moc děkuju za názor :)
Datum: 21.11.15 14:16

Já na snídaní jím pravidelně chleba s medem, je moc dobrý, není to nějaký nekvalitní nebo umělý med z kauflandu, ale z trhu od včelaře. Někomu to nechutná protože to je sladké, ale já to jím od dětství a nevadí. Ale je fakt že sladký kazí zuby takže hned si vyčistit zuby. Taky med je drahý to je taky fakt, ale výjde mi to na měsíc takže 180 místo 2 párků na snídani to tě možná výjde levněji než ty párky (fakt nevím jaké párky kupujete). Já snídani nikdy moc neřešil prostě pořád jím med. Ale dají se občas i vajíčka (smažená nebo vařená na hniličko nebo jak se to říká, 5 minut vaříš a pak rozklepneš nahoře. Moc dobré).

doplněno 21.11.15 14:31:

Taky si můžeš něco uvařit sám. Třeba takové jednoduché jídla jako omeletu z brambor, šunku, zeleninu k tomu. Uvaříš pár brambor, rozkrájíš, osolíš, dáš na olej smažit přidáš trochu šunky a jak je to osmažené tak to zaleješ dvěma rozšlehanými vajíčky (tou dobou už tam není na pánvi není olej). Přidáš hrášek, nezapomeneš osolit, opepřit, můžeš přitat sladkou papriku mletou. Nebo si zajdi na houby a udělej si houby, ale je fakt, že jestli si školou povinný tak na to asi nemáš čas. No třeba o víkendu na podzim nebo v létě třeba i na jaře někdy rostou. Jinak si můžeš koupit žampiony udělat z nich jídlo taky není těžké. Klasickou smaženici s vajíčkem, můžeš si dát na večeři. Když najdeš nějaké větší houby tak se z toho daj udělat i řízky (trojobal). Další možnost je udělat žampiony plněné nádivkou, nádivku neumím, ale vím že se dělá z masa. Jak máš ty žampionby tak vyřízneš nohy (teda, kloubouky očistíš a umiješ) a pak se to plní nádivkou a je to naprosto úžasné jídlo. Akorád ta nádivka se musí umět. Někdo dělá houby na víně třeba bedli na podzim jsou skvělé. Jinak i některé polojedovaté houby po dostatečném tepelném zpracování se dají jíst a chutnají skvěle, třeba takové ty Čirůvky fialové... To je mňamka. No ale to jsou spíš takové delikatesi na zpestření jídelníčku jedno za měsíc.

Od: muzebythure
Datum: 21.11.15 14:39

Ne, měj pochopení, může být hůř. Sama jsem zažila s maminkou období nedostatku a nenapadlo by mě ani náhodou jí to ještě více stěžovat. Období přišlo, období odešlo)) Já svým dětem nekupuji uzeniny, vařím zdravě, hodně zeleniny, odštavnuji jim,ale i s prvním synem jsem zažila jedno období nedostatku,cca1 rok, ani nepípnul, byl mi oporou.Bylo mu kolem13let.

Když si zpětně vzpomenu na to špatné období, kdy jsem měla i hodně hlad , tak to jídlo co popisuješ by bylo pro nás tenkrát sváteční. /Je mi přes 35./

Možná jsem taky měla zdravotní problémy s jídla, nevím, já se tenkrát v tak mladém věku u mudr nestudovala, ale měla jsem žaludeční problémy, ale to byl i stres, bála jsem se, že to máma sama se mnou nezvládne, byla jsem ve tvém věku a jediné co jsem věřila, že i toto období pomine a bude období hezčí. V životě bych nešla na sociálku, vybrečela jsem se do peřin a vydržela , dalo mi to více do života, zkušenost, poznání hodnot v rodině...

A splnilo se, špatné období pominulo))není celý život jenom o tom co si dám do břicha, podívej se na to i z druhé stránky, jednou na to budeš vzpomínat, tak si nekaž vzpomínky povrchností.

Je to sice celé o financích, ale ...

doplněno 21.11.15 14:46:

Tatínek odešel od nás když mi bylo13,maminka se trápila tři roky, než to hodila za hlavu. Do toho nám tatínek nechal vypnout elektriku... neměla jsem si kde ani vyprat, bylo to na zimu na baráku. Zatla jsem zuby a oprášila s maminkou kamna...Kdybych Ti měla popsat co jsem zažila , jak mi spadlo poslední jídlo na zem , nechtíc a rozbil se talíř, jak jsem sbírala zbytky kolem ze země...Děvče Ty nevíš co máš, máš maminku, drž se a neblbni .I kdyby byla jakákoliv, i toto období pomine a bude lépe.

Datum: 21.11.15 14:50
To je mi líto a jsem ráda že už se máte lépe :) Také bych v této situaci nešla na sociálku a ani to nemám v plánu :)
Od: pepa*
Datum: 21.11.15 15:55

To co dostáváš je v pohodě. Problém bude zřejmě s tím, že si netykáš moc se sportem. Co je zdravá výživa je dost ošidný pojem, tak to není dobrý směr. Od všeho trochu a hlavně zrušit večeři. Mamka má pravdu.

V 15. mít zdravotní potíže způsobené životním stylem je dost uhozené.

Co bude ve třiceti? Dieta za celou výplatu?

doplněno 21.11.15 17:59:

http://video.aktualne.cz/dvtv…870205df11e5bc3a0025900fea04/

Datum: 21.11.15 15:57

A co je na uvedené stravě nezdravého?

Od: fakirka
Datum: 23.11.15 14:40

Kup si k snídani sáček musli, nebo jen ovesné vločky, varí se z nich různé kaše, nasladko i naslano.

Datum: 23.11.15 19:24

A proč? Mouka byla vynalezena už v době kamenné ..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.