Jak se třídí odpad?

Od: Datum: 08.12.15 20:22 odpovědí: 40 změna: 12.12.15 05:56

Poctivě třídím odpad podle kontejnerů před domem - papír, sklo, plasty. Vytáčí mě, když sypu odpad do příslušných kontejnerů, že se v nich válí biologický odpad - slupky od banánů, zbytky jídel, nemyté kelímky od jogurtů, sáčky od čajů, nebo i odpad umělý, jako třeba boty, dřevo apod. Zajímalo by mě, jestli si s tím dokáží na třídících linkách poradit, nebo to pak pálí, nebo co s tím?

A vždycky mě zajímalo, co se děje se sponkami z časopisů, já drátky vždycky poctivě vyndavám, ale opět jsem si všiml, že to málokdo dělá, v kontejneru jsou naházené i sešité časopisy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.15 20:24
avatar

Na přednášce ve škole nám říkali, že se to na lince třídí. Jak se takové množství ale třídí na lince, to fakt netuším a neumím si to představit. Také říkali, že sponky v časopisech a okénka v obálkách (snad jako jediné kromě čistého papíru, pokud si pamatuji) nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:26
avatar

Odpad se třídí tak, že pro ty barevné kontejnery jezdí každý vůz speciálně, ale nakonec se to sesype do jednoho a nazdar. Jinak je fajn, že děláte práci, za kterou si platíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 09:38
avatar

To je možné, ale už tam nepřihodí domovní komunální odpad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: virgill
Datum: 12.12.15 05:56

tuto informaci mate odkud?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.12.15 20:27

Kousek od našeho domu jsou kontejnery na sklo,plasty a papír.Už několikrát jsem si všiml že přijelo nákladní auto,všechny tři kontejnery vysypali na korbu na jednu hromadu a odjeli...Tak nevím na co to třídění vlastně je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:36
avatar

U nás opravdu přijede pokaždé jiné auto pro různé typy tříděného odpadu. Jsem z Prahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:39

Ano, v Praze to na jednu skládku po desítky let vozila opravdu auta různých firem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 09:44
avatar

Dnes se třídí bílé sklo od barevného.Sklárny,které tento odpad odebírají,nemusí mít v každém případě sklo roztříděné.Do určitého sortimentu výrobků zpracují všechen odpad.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 16:32
avatar
Sklo se třídí podle barvy, třídí se až drť. Jde najít video na yt, dost neuvěřitelné. Sklarny ho moc rádi nemají, je dražší než sklářsky písek, jen to šetří energii, takže výkupní cena skla není moc vysoká.
Sponky v časopisech nevadí. Železo všeobecně lze dobře vybrat díky magnetum.
I odpad, který proudí ve spalovne magnety prochází.
Kelímky nemusí být umyté, jen tím setrite vodu na třídící lince.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:28
avatar

Můžu poradit se sponkami z časopisů - ty vůbec nevadí, klidně je tam můžete nechat. Pokud jde o třídění, tak mám pocit, že jsem viděla nějaké video, jak to fakt jede na pásu a zaměstnanci to třídí. Ale taky mě štvou lidi, který dávají do kontejnerů něco jiného, než co tam patří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 14:30
avatar

Tak uvědomělost je dobrá, nic proti, když někdo pomáhá třídit odpad. Na druhou stranu si každý za třídění ze zákona musí platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:33

U nás to po léta fungovalo tak, že občané odpad třídili do barevných kontejnerů, z daní placené firmy jejich obsah vozily na jednu skládku. A tam to všechno zahrnul buldozer.

Dnes to je možná jinak a vozí to všechno do spalovny. Nevím a nezajímá mne to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 10:43
avatar

Nechápu, jak Vás to může nezajímat, jde i o Vaše životní prostředí. A Vašich potomků. Vůbec tomu nerozumím, jak může někdo být tak krátkozraký. Chtěla bych to pochopit, ale nedaří se. Vždycky si představím, co z toho vzejde.
Samozřejmě vím, že se páchají daleko větší zvěrstva na životním prostředí, ale proč tomu ještě pomáhat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 19:47

Mám pocit, že tihle paraziti budoucnost mých dětí ohrožují ještě docela málo ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:51
avatar

Zdravím..!

Ještě nedávno jsem třídil jako divý a vše poctivě.

Jednoho krásného dne, jsem viděl, jak firma svážející odpad vysypala obsah

všech kontejnerů na korbu...

Pak mi (loni) dokonce zvýšili poplatky za odpad na dvojnásobek... No, oni ho vlastně nezvýšili,

ovšem místo vyvážení popelnice každý týden, za 1000,- ročně/2.osoby.

Začli odvážet až po čtrnácti dnech. Což je stejná služba, za dvojnásobný poplatek.!

Chvíli jsem si psal (mejloval) s příslušným ouředníkem na magistrátu, až jsem pochopil, že to postrádá smysl.

Tímto, jsem se dostal do stádia "Nasraného občana" a vůbec nic netřídím.!

Tak mě ukamenujte.

Apropo... řešit kovové sponky v časopisech, je naprostý nesmysl... Viděl jste někdy třídící linku v OZO.?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 10:45
avatar

Tohle taky nechápu, vždyť nejde o peníze, ale o zdraví naše, Vaše a všeho kolo nás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 16:34
avatar
Ujistěte se prosím, že to odvozove auto nemá přepážky! V malých obcích jezdí jedno a svazi všechny odpady na jedné korbě roztridene.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 08.12.15 20:56

Docela mě mrzí přežité názory z 90. let, že všechno končí na jedné hromadě. Nekončí. Město svoz tříděného odpadu firmám v zásadě odprodává, nevyplatilo by se nikomu odpad opravdu netřídit. Občas se vysypou dvě popelnice na jednu korbu - ta je ale dělená, mrkněte se příště shora. Na linkách se dotřiďuje (zejména u plastů). Kovové sponky z papírů skutečně tahat nemusíte, papír se namočí a sponky vytáhnou magnetem...
Ale je na každém, čemu bude věřit. Osobně nechci dělat z planety ještě větší svinčík, než jaký už stačily udělat generace před námi, takže poctivě třídím a třídit budu, protože podle mě to smysl má. Kdo je přesvědčen, že to smysl nemá, třídit holt nebude - ale od toho tu nejsem, abych někoho přesvědčovala, zodpovědnost mám jen za své konání.


doplněno 08.12.15 21:34:

Solenza, v tom sice máte pravdu, ale mrkněte třeba na prapočátky těžby ropy kvůli petroleji. Vyrobil se petrolej a zbytek materiálu se pro jistotu (!) nalil pěkně do řek a jezer, jelikož se neuměl využít a vědělo se, že je hořlavý. Tomu říkám záhul.
Samozřejmě v době konzumu zaplavujeme planetu odpadem hlavně spotřebním, já spíš mluvila o těch velkých odpadech, kdy se ještě nevědělo, jak obrovskou spoušť mohou napáchat. A "generací přede mnou" míním i těch pár od cca 50. let, kdy (ve světě tedy) ten "správný konzum" začal...
Pointa budiž ta, že třídit odpad podle mě smysl má, na tom se shodneme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 21:08
avatar

Generace před námi nikdy v historii planety nedělaly takový svinčík, jaký děláme dnes. Hlavně co se týká elektroodpadu. Nikdy v historii planety se nikdy neplýtvalo přírodnimi zdroji, jako dnes. A to vše díky plánovanému zastarávání a snižování životnosti výrobků kvůli zaručení prodeje a obratu. Velká část elektroodpadu ještě stále končí v rozvojových zemích, kde je neodborně demontována a do přírody se dostávají nebezpečné těžké kovy. Nejhorší je situace s recyklací úsporných zářivek (úsporek) .Obsahují nebezpečnou rtuť a velká část jich končí právě v zemích třetího světa. Přitom v Africe, Číně, Indii se neustále těží měděná ruda, nikl, a další vzácné kovy metodami, které byly v západních zemích už dávno zakázány a které ohrožují podzemní vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 21:00
avatar

Tak vytříděný odpad js v dnešní době docela dobrý zdroj druhotných surovin a tedy i peněz. To by byly firmy samy proti sobě, aby to házeli na skládku. Skleněné střepy se přidávají do roztaveného skla a snižuje se tím spotřeba sklářského písku. Z papíru se vyrábějí další papírové výrobky, levný toaletní papír, proklady na vejce atd. Z plastů jsou nejvíce v ceně tvrdé plasty, tedy například víčka. Ale i lahve se používají. Třeba při výrobě oblečení. Hlavně dříve a v odlehlejších menších obcích se pro úsporu mzdových nákladů a pro úsporu paliv někdy volil sdílený svoz, kdy se nejčastěji sklo a plasty svážejí v jednom autě. Pak se na lince zase zpátky vše vytřídí. Je to levnější i to opětovné třídění, než posílat auto 2x do stejné obce třeba 30 km od provozovny zpracovávající odpad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 21:39

No, to by mne docela zajímalo, k čemu jsou třeba takové nápojové kartony nebo co to na tom kontejneru píšou.


doplněno 08.12.15 21:52:

Odkaz jsem viděl, ale nic jsem nepochopil. Nechápu ekonomickou ani ekologickou výhodnost recyklace na papír, ty podivné desky kombinované s polystyrenem jsem v životě neviděl a nechtěl bych je ani zadarmo.

Nevěřím, že ten kšeft funguje bez dotací.


doplněno 08.12.15 22:15:

Čili nejde o využití materiálu, ale o jeho z daní placenou méně bolestnou likvidaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 08.12.15 21:46

http://www.jaktridit.cz/cz/co…-a-vyuziti-napojovych-kartonu


doplněno 08.12.15 22:04:

Mno, zkrátka nezasviníme (pardon my French) planetu odpadem, který se dá zužitkovat, víc to asi vysvětlit nejde...


doplněno 09.12.15 00:53:

Ten odpad likvidujete, samozřejmě, ale zároveň ho využíváte k výrobě dalších věcí. Pointa budiž, že zbyde míň sajrajtu, který se jen tak bezúčelě bude rozpadat v zemi. Já osobně to považuju za užitečné dost, protože jestliže už se ta věc vyrobila a upotřebila + může poslužit i jinak než tím, že bude bezúčelně hnít, s radostí to podpořím. To, že vyhodím tunu víček zbůhdarma na haldu, mi užitečnější opravdu nepřipadá.
Ono je vůbec nejlepší přemýšlet nad tím, kolik vyprodukuju odpadu, už ve chvíli, kdy si tu kterou věc kupuju. Ale to bych celospolečensky chtěla opravdu moc...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 22:19

Mimochodem - oblíbená víčka. Chcete naznačit, že se sběr, doprava, třídění a zpracování těch 1000 víček za 3 Kč nějakým způsobem vyplatí? Nebylo by lepší dělat něco užitečnějšího?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 02:32
avatar

Prijede nakladak sveze obsah kontejnerů na skladku a vysype to na jedno misto, rozhrne bagrem a vsichni jsou spokojeni :)


doplněno 09.12.15 11:35:

netridim, ale za svou ekologickou stopu se nestydim, temer nejim maso ani polotovary, takze nemam temer zadne plastove obaly, a veskere vyrobny, varny a tovarny a spol kvuli me skodliviny a odpad neprodukuji, muj organicky odpad jde na kompost, papir do kamen na podpal a mesicne nezaplnim ani celou popelnici, platim si 1000/rok za svoz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 08:16
avatar

U kontejneru jsem byla poučená, že obaly na vejce jsou už tolikrát recyklována, že s papírem nemají nic společného. Že patří do umělých hmot. Fakt?


doplněno 09.12.15 08:40:

Myslím si, že třídit odpad, to je to nejmenší, co pro prostředí mohu udělat. Někdy mám pocit, že to je to jediné. Není to, navíc, žádná námaha nebo práce a nic na tom nezmění posměváčkové a "chytří", ale jedovatí, lidé.


doplněno 09.12.15 15:42:

jancaak, děkuji. To jsem ráda, že vím, jak to je. Třídím dost pečlivě a toto mi hodně pomůže. *pusa*Hezké odpoledne přeji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 11:20

Obaly od vajec jsou dvojího druhu -- 1) z papíru, který se už nedá recyklovat, jelikož už byl recyklovaný mnohokrát a papír se dá recyklovat pouze 7x. Tyto papírové obaly od vajec patří do SMĚŠNÉHO odpadu.

2) obaly od vajec z polystyrenu --- tyto patří do kontejneru na plasty.

Další poznámka: Rovněž ruličky od záchodového papíru a například od kuchyňských utěrek apod. se již nedají opětovně recyklovat. Patří do směšného obyčejného odpadu.

Snad jsem Vám v tom udělala jasno o:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 09.12.15 16:07

Ještě doplním: ruličku od toaleťáku, příp. kus kartonového obalu na vajíčka, používáme někdy jako dno pro "domácí kompost" (keramickou mísku s víkem). Biopřebytky z našeho bytu pak putují do velkého kompostu na zahradě, tento papír se docela dobře rozloží (pravda, není to hned, ale to snad nevadí). Dokonce jsem někde četla, že čas od času hodit takhle kousek již papírově nerecyklovatelného papíru do kompostu té vznikající zemi dost prospívá - ale neumím teď dohledat, kde jsem to našla či proč to tak je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 07:25
avatar

Pú, nejsem si úplně jistá, že obaly od vajec patří do kompostu. Jsou už tolikrát recyklované, že se do papírů nemají dávat, protože papíru v nich už moc není. A to pojivo, lepidlo nebo co to je, co to drží pohromadě, to bude dost velké svinstvo. Nejspíš biologického původu vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 11:39

O tom jsem též četla. Papírový karton, co již nejde recyklovat, je vyroben z celulozy...čili biologický odpad.

Jestli tam jsou nějaké chemické lepidlo, nevím.

Ale, že lze dávat v malém množství například do domácího kompostu...to je pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 10.12.15 15:48

Myslím, že lepidla tam moc nebude, spíš bych to viděla na nějaké "papier mâché". Ono nejde o to, že by v tom obalu už papír nebyl - papír to stále je, ale ta papírová vlákna jsou už tak krátká, že z nich zkrátka nelze vytvořit papír kvalitní. V kompostu se normálně rozpadne, ničemu neublíží - jen by samozřejmě neměl tvořit jeho výraznou část. Ovšem kvalita kompostu je zase téma na jinou (velkou) diskusi, to bych sem teď netahala ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 08:37
avatar

Lidé, kteří jsou líní třídit odpad a je jim lhostejný stav životního prostředí, budou své jednání vždy zdůvodňovat tím, že veškerý odpad se sype na jednu hromadu, přičemž o tom nic nevědí. Je sice pravda, že v např. Brně se plasty vozí do spalovny; to však neznamená, že se sypou do kotle. Je tam třídící linka, kde se plasty ručně třídí a odvážejí k dalšímu zpracování. Použité obaly od vajec nepatří do plastů, ale do směsného odpadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 08:59
avatar

Ono se to asi dělá všude nějak.


Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 09.12.15 11:43
avatar

Had186: Ten černý (plastový) a stříbrný (kovový) kontejnert je na normální domovní netříditelný odpad. Ten žlutej kontejnér je na plast (Do kontejneru patří: plastové tašky, fólie, plastové láhve od jakýchkoli nápojů, obaly od pracích a čistících prášků, obaly od kosmetických produktů, obaly od disků s plastovým povrchem nebo pěnový polystyren) kterej je opravdu směsicí toho nejhoršího plastovýho bordelu se kterým mnoho měst (zatím) má špatný zkušenosti tudíž se jim ho ani nevyplatí třídit proto se nedivím že to smíchali do jednoho auta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 09:55
avatar

Zkušenosti některých kolegů a zejména video od Hada186 mě vedou k závěru, že některá města opravdu stále ještě vozí vše na jednu skládku. Nebo možná jen odpad z některých městských čtvrtí. O odpadovém hospodářství z doby tak před 10 - 15 lety něco vím. Města se snaží vyvážet na skládky a do spaloven co nejméně. Za takto likvidovaný odpad město zaplatí. Za vytříděný odpad odvážený k dalšímu zpracování (papír, plasty, sklo, bioodpad) naopak města dostávají zaplaceno (málo, ale přece). Města se snaží své občany k třídění odpadu vést. Možností je mnoho. Cena za popelnici, množství kontejnerů a četnost vyvážení, dostupnost sběrných dvorů, osvěta. Velkou roli hraje i čas. Tedy doba, za níž lidé nastavený systém přijmou. Naše město bylo jedno z prvních, v němž se barevné kontejnery objevily. Také v nich zpočátku bylo všechno možné. Dnes získáváme za třídení odpadu celostátní ceny a za popelnici platíme poměrně nízký poplatek 480 Kč.

K otázce tazatele/ky tru. Svážející firma pravděpodbně umí vyhodnotit, zda už je výhodnější odvážet tříděný odpad k dalšímu zpracování, nebo jestli to má sesypat vše na jednu hromadu. Pokud by totiž město X vozilo třeba do skláren střepy s neúměrně vysokým podílem balastu, tak to sprostě sklárny příště nezaplatí, nepřijmou.


doplněno 09.12.15 10:12:

sprostě = prostě

Jedna blbost za druhou. Raději na nějaký čas skončím. Přepracovanost, únava, špatný zrak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 09.12.15 10:04

I přes možnost, že odpad sesypají do jednoho-třídím...a dokonce i lahve od oleje (motorového), zářivky a baterie osobně odvážím do sběrného dvora (TS Hradce Králové)..je fakt že tady ve městě to mám jen 2 km

a nejvíce mě štvou ty pytle s odpadem , PETky v příkopech u silnic nebo po lesích - někdy bych si přál někoho přistihnout, když to vyhazuje ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 09:02

ad nemyté kelímky od jogurtů - svého času jsem s dětmi obrážela různé akce zaměřené na děti, mimo jiné i ty ekologické. opakovaně tam byla poskytovaná informace: kelímky od jogurtů před vyhozením nevymývat, je to zbytečné plýtvání pitnou vodou a ta trocha jogurtu ničemu nevadí. ovšem to jde dělat jenom tehdy, pokud má člověk poplenici u baráku a kelímky si neskladuje doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cozbyde
Datum: 10.12.15 09:20

Zdravím,

když poctivě vše roztřídím , v určitém období máme i ten kontajner na bio odpad, tak co zbyde má jít do klasické popelnice, tak definovat to CO ZBYDE?

Plast do plastu, sklo do skla, elektro do elektro, papír do papíru, bio do bio, kovy do šrotu...

Prostě ta hláška co zbyde, definovat onkrétně, co vlastně ZBYDE? Málo a co to je?

Neměla by cena za svoz klasické popelnice klesnout, když třídím a z vytříděného se vlastně tvoří další?

Když jsem se dívala na cenu tovaru z vytříděného plastu, tak to jsou pálky, konkrétně venkovní plastová dlažba z tvrdého plastu, nechce se mi konkrétně dohledávat název recyklace, ale zase je přece prodej z toho. A to je dobře.


doplněno 10.12.15 21:13:

Takže pokud´ již nemenstruuji, nesouložím s použitím prezervativu, nemám mazlíčky, nefintím se již s důvodu vepředu uvedeným, nicméně jsem vegetariánka-tak nemám ZBYDE))

Uvažujte co je to co ZBYDE?))Za co platíme svoz odpadu?))Jestli máme třídit poctivě, tak tam má být PRD...


doplněno 10.12.15 21:19:

Takže jako vegetariánka po přechodu beru tu zubní pastu a ta je sporná, teda sporný ten obal-plast versus hliník, nebo plast versus zbytky zubní pasty, takže umýt a tžídit----- plast nebo plast a kov, nebo prdět na to a popelnice...docela drahý svoz prázdných obalů od ZBYDE zubních past...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 10:47

Zbyde například dámské hygienické potřeby, obaly od rtěněk, zubních past (nepatří do plastů kvůli zbytkům pasty), dětské pleny, kosti od obědů z drůbeže, podestýlky domácích zvířecích mazlíčků...víc mě zrovna nenapadá

Nic moc jiného v naší popelnici nemáme

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 10.12.15 15:52

Ještě bych dodala např. hodně zamaštěné papíry, celofán, prezervativy. Ty obaly od zubních past tam tuším nepatří, protože uvnitř mají hliníkový film, ale jinak je složení našeho komunálu dost podobné vašemu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 16:13

U nás se nesmí dávat obaly od rtěněk a tekutých líčidel do plastů, protože ty zbytky vadí při zpracování plastů.

Právě...obaly od zubních past dávám do normálního odpadu. Nevím, jestli jsme se srpávně pochopili o:)

Jenom poznámka -- pravý celofán je vlastně přírodně rozložitelný, vyrobený z celulozy (stejně jako papír), může se dát na kompost.

Ta nahrážka celofánu, co se většinou prodává, patří do směšného odpadu. Neumím rozlišit *fn* takže dávám do normálního odpadu :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.