Odbory a jejich síla u nás

Od: Datum: 13.11.15 11:06 odpovědí: 8 změna: 16.11.15 11:05
avatar

Dobrý den, tak je prý u nás v odborech 17 procent zaměstnanců (zdroj = pan Zeman).

Je to hodně nebo málo? "Nepískají" si odbory nějak moc, na takové procento zastoupení?

Nebo si "pískají" ještě málo a mají být hlasitější? Je u Vás ve firmě odborová organizace a jak je aktivní, resp. co dělá pro zaměstnance viditelného? Nejsou odbory jen příležitostí, jak se dostat do politiky jiným způsobem (myslím členy jejich vedení viz pan Falbr nebo pan Štěch či pan Zavadil)? Potřebujete silné odbory? Zajímá odbory i něco jiného než mzdy? Byla už někdy odborářská stávka z jiného důvodu, než o penězích? Otázek je více, tak si můžete vybrat jen některé. Děkuji Vám za reakce a zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.15 13:18
avatar

Nejlepší odborář je ten, který je zabetonovaný do základů. U nás na firmě řekl šéf, že odbory si můžou založit dělníci za branou firmy maximálně. Souhlasím. Odboráři jsou banda lemplů, kterým vůbec nejde o blaho pracujících, ale o svá vlastní koryta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.15 13:36
avatar

problém je nátura vedoucích odborových pracovníků v dnešní společnosti nechat se ovlivnit finančně zaměstnavatelem, ale na druhou stranu kdyby nebyly odbory byl by 5 denní pracovní týden a 40 hod prac. týden? ale to spíš vybojovali naší otcové než naše generace

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.15 14:55
avatar

Odbory? Ani v devatenáctvém století nebyly kapitalisté rádi, když se mu zaměstnanci srocovali v odborech. Dnes to není jiné... málokdo dovolí odbory na území svého podniku. Svůj smysl odbory měly a určitě mají jako určitá ochrana zaměstnanců. Ale každá mince má dvě strany. Jako malá podnikatelka bych asi taky nevyskakovala radostí, kdyby se mi zaměstnanci houfovali a dožadovali si vyšší mzdy, když bych věděla, že vyšší mzda firmu položí... Tam, kde jsem pracovala, odbory nebyly. Nemusely, zaměstnavatel byl i bez odborů hodně solidní. Něco jiného je to u velikých a silných nadnárodních firem se zahraničním kapitálem. Je totiž pravděpodobné, že v domovské jejich zemi odbory fungují narozdíl od nás. Spíše by mě zajímalo, jestli se někdy někde odbory postavily za zaměstnance, kteří dostali výpověď pro nadbytečnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 13.11.15 15:38

Odbory zcela určitě mají ve společnosti své místo. Každá organizace či sdružení mají svůj orgán za účelem hájení a prosazování svých zájmů. Různé profesní komory , sdružení , spolky, nadace a pod. Odpírat zaměstnancům jejich organizaci - odbory, jejíž zásadním posláním je prosazovat a hájit zájmy, hlavně těch, kteří svojí prací vytvářejí hodnoty je protidemokratické. V podstatě to znamená jejich umlčování a vyřazování z demokratických principů řízení společnosti. To vyhovuje jen těm, kteří na zaměstnancích nekontrolovatelně profitují a hodlají profitovat.Ano je problém zneužívání nejen odborových funkcí. To ale mohou a musí svojí iniciativou ovlivnit samostatní členové organizace a ne jen přihlížet a očekávat výsledky. V každém spolku jsou lidé, kteří jsou poctiví, lidé kteří jsou příliš iniciativní i za účelem pro sebe, ale také ti, kteří úmyslně a cíleně škodí. Pak už jde jen o to, která skupina získá převahu, pro kterou se člověk nechá získat - případně zmanipulovat.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 13.11.15 16:36
Podle mě je to až příliš. Odbody byly užitečné řekněme do poloviny dvacátého století, rozhodně oceňuju zlepšení pracovních podmínek, kterého do té doby dosáhly - stačí si přečíst nějaké knihy z té doby, jak vypadal život městského člověka, který nepocházel z vyšších vrstev. Od té doby však podle mě moderní společnosti spíš škodí a jejich legitimita podle mě velmi upadla. Na hodnocení, že odbory jsou jen výtah k pohodlnému životu a politické moci jejich vedení, je podle mě mnoho pravdy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.15 19:24

Odbory vznikly jako protiváha zaměstnavatele. Bohužel mám dnes pocit, že se situace obrací, a to je samozřejmě špatně. Nemám nic proti kolektivnímu vyjednávání v okamžiku, kdy jednotlivec nemá tu správnou sílu či schopnosti, ale je mi proti srsti vydírání, které dnes máme možnost mnohdy vidět. A též i praxe odborových předáků, kteří to mají jako svůj zdroj obživy a, využívajíc kolektivní sílu odborářů - oveček, hájí především své vlastní soukromé zájmy.

Jinak u nás ve firmě odbory nejsou, každý má takové podmínky, jaké si individuálně vyjednal v rámci pracovní smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 16.11.15 10:28
avatar

Dobrý den, děkuji Vám za reakce a názory. Je třeba vzít v potaz, že až bude pan Středula např. v TV hovořit a požadovat, tak má sílu 17ti procent pracujících. A, jestli je 17 procent ze sta hodně nebo málo, je k posouzení. Ovšem, z toho, co si těchto 17 procent vybojuje, tak z toho těží i ti neregistrovaní v odborech, protože se to potom projeví ve všech firmách (pokud tomu vláda vyhoví). Zdravím!

Od: axus®
Datum: 16.11.15 11:05
avatar

zdroj = pan Zeman...Dal uz snad ty pocty nema ani smysl rozebirat, ne?

Ve firmach s delnickyma profesema podle mne odbory smysl maji, ale THP na tom mohou byt biti. Zase si ale muzou hledat praci jinde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.