1xProtikuřácký zákon

Od: Datum: 21.10.15 20:53 odpovědí: 411 změna: 21.07.17 13:48
avatar

Zamýšlím se, kde to žiju. Stěhuje se sem kde jaký povl a někteří je nadšeně vítají, rasismus černá-bílá je přesně naopak a teď ještě schválení protikuřáckého zákona což není nic jiného než obrovská diskriminizace kuřáka. Než začnete řvát, dovolím si upozornit, že jsem nekuřák ale zakázat kouření v hospodě, považuji za idiotský nápad chorého mozku.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zzzlatokopka*
Datum: 21.10.15 21:06

Já jsem také nekuřák, a také s tímto zákazem nesouhlasím.

Má být právo majiitele hospody, aby si určil směr ve kterém chce podnikat. Pokud chce zakouřenou hospodu, ať jí má, pokud chce cukrárnu, ať jí má, ale stát mu do takového rozhodnutí zasahovat nemá.


doplněno 21.10.15 21:17:

Lepší by bylo zakázat poslancům a senátorům v pracovní době chlastat, to by se pak snížil počet podobných zákonných zmetků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 09:16
avatar

Také jsem nekuřák, ale jsem pro zákaz kouření v hospodách, restauracích, ve veřejné dopravě a kdekoli v uzavřených prostorách , které jsou veřejnosti přístupné resp. slouží pro veřejnost. Pokud chce někdo podporovat tabákovou lobby, ať provozuje kuřácký salon, případně soukromý kuřácký klub.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 17:49
avatar

Jsem odnaučený kuřák,uř dvacet roků nekouřím.Jsem proti zákazu v Hospodách (myšleno bývalé 4 cenové sk.!) ale tam kde se chodí na jídlo-Restaurace-tam ať se nekouří!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jobeles
Datum: 30.05.16 15:16

Myslím že by si každý měl uvědomit že alkohol, cigarety a např" pohonné hmoty dávají státu nejvíce daní. Nebo myslíte že by jinak stát schudnul? Uvědomte si že se vám zdraží další potřebné věci..jako jsou potraviny, léky a oblečení. Lidi, neblázněte..šlapete si po vlastních výdělcích a důchodech. Přemýšlejte aspoň trochu ekonomicky, ne jako někteří KTEŘÍ nám ekonomicky zavřeli továrny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 21.10.15 21:08

Jo, ti co jim to vadí tam nemusí chodit. Ale proč pak jsou nuceni to čmuchat? Problém je v tom, že lidí se nikdo neptá.
Už jste psala zákonodárcům? Nějaká petice?
Svoboda podnikání a právo na kvalitní život, prostředí ..., kde je hranice?
Prý platnost okamžitě, no joo, a co účinnost?


doplněno 22.10.15 12:43:

Podíval jsem se na pořad Jílkové v TV, úúžasné argumenty na obou stranách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 09:21
avatar

Jen malou poznámku. Pořady paní Jílkové a její vystupování - to je kapitola sama pro sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 21.10.15 21:25
avatar

Já bych uzákonil, že "nekuřácké oddělení" by mělo být hned to první při vstupu do restaurace, hospody... Pokud se nejedná o "kuřárnu", kde nekuřácké oddělení není.

Ono je úplně zbytečné mít oddělené prostory, když musíte do míst nekuřáckých prolést zamořeným pásmem...

Ale souhlasím s tím, že omezovat podnikání formou nařízení daného zákazu je blbost až téměř protiústavní... Vůbec se netěším na průchod úzkým chodníkem mezi bandou kuřáků.. to bude poškozených kabátů, bund,...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 21:30
avatar

Liduš -

- a je docela legrační, že lidi přitom dál vesele nadávají na "socialismus" - navíc se teď začíná zakazovat mít v obchodech o svátcích otevřeno, přikazovat slavit Velký pátek, zakazovat sedět na veřejných prostranstvích ... za chvíli zakazovat demonstrace proti migrantům ...

A - jak říká Liduš, než začnete řvát - mně je to jedno, já se musím jenom smát ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.15 22:13
avatar

Taky to nechápu. Mělo by to být jaksi naopak - v hospodě ať si kouří, kdo chce. Zakázat na veřejnosti.


doplněno 22.10.15 09:25:

Majster - jenže podnik si můžu vybrat, jestli se mi líbí, nelíbí. Zpravidla chodím do nekuřáckých podniků a smradlavých hospodám se vyhýbám, pokud to jde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 21.10.15 22:55
avatar

Co byste chtěli vod dvou set pitomců který nevěděj kterou rukou se má člověk vysmrkat ale musí na to bejt zákon !.!.! *zed**zed**zed**zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 09:17
avatar

no ale ta hospoda je veřejný prostor.

To by musel být soukromý klub.

Já jsem proti kouření v hospodách. Vždyť je to humus.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 13:53

Najděte mi na to oporu v zákoně...

Naše zákony znají jen pojem veřejného prostranství (zák. 128/2000 Sb., konkrétně § 34), do kterého rozhodně hospody ani restaurace nezapadají. To že návštěvníkem restaurace/hospody může být veřejnost neznamená že se jedná o veřejný prostor.

Sorry, kolego, ale to co jste napsal je blud.

Jen pro úplnost, jsem nekuřák (dle svých lékařů), jen občas si zapálím dýmku či doutník. A tvrdím, že rozhodnutí o tom zda je hospoda kuřácká/nekuřácká má být čistě v režii jejího majitele, nikoliv státního aparátu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:55

Nevím, jak je v zákoně charakterizován veřejný prostore, ale rozhodně dle zákonů této země, může vstoupit a využívat služeb restaurací (stejně jako jakýchkoliv jiných provozoven) každý (zletilý či plnoletý) a to bez omezení. Ano, můžete si zřídit klub, ale to má velká omezení. Proto tedy musí situaci kolem kouření v těchto prostorách korigovat stát. Až zde bude uplatněn zánon, že si o tom, kdo navštíví můj podnik budu rozhodovat jen já sám jakožto majitel, pak se můžu třeba opupínkovat. Do té doby bohužel pravidla určuje stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: demokrat
Datum: 27.12.15 10:00

Na každé hospodě nápis Kuřácká - Nekuřácká a každej ať si vybere ! Všichni mají plnou pusu demokracie,ale jenom když je podle nich ! To je jako s nemocenskou pro poslance(asi nadlidi) a pro lidi obyč.V práci si dát pítí,tak letím na hodinu a to schvalují zákony !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 18:29
avatar

Přípomínáte mi moji matku, která mi zase naopak celé dětství cpala přeslazené kakao a tvrdila, že je to přeci dobrý! Co je jednomu dobré -hnusné, může druhý vnímat úplně obráceně. Já už mám jasno. Proč bych chodila vůbec do restaurace, kde dostanu limču dráž jak pivo, nebo tu nejdražší obyč. vodu a mrzla, jak puberťák s cigaretou na chodníku? Mám dost velký barák, zahradu i pro přátele a ještě to budeme mít za hubičku. Nebo se některé hospody předělají na kluby, Češi jsou vynalézaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 09:13

Mně taky kouření v hospodě nevadí a jsem nekuřák, ale vytáčejí mě moji sousedi, kteří chodí chodbu v panelovém domě vykuřovat. Smradu jak po opicích, zima na chodbě, prochladají zdi a když jim něco řeknu, čumí jak vrány. Jedna věc je hospoda a druhá věc jsou tyto a podobné veřejné prostory...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 12:03

Obrovská diskriminace kuřáka? Já to tak nemám ráda, když se operuje s pojmem diskriminace! To je teď moderní, že jakékoli opatření pro určitý chráněný zájem je hned diskriminace a omezování demokracie. Pokud by zákaz kouření byla diskriminace kuřáka, tak současná absence zákazu kouření je zase diskriminace nekuřáka. A teď určitě přijde argument, že nekuřák má jít někam jinam, když mu kouření vadí. A když náhodou není kam, tak má smůlu, a buď musí sedět doma, nebo jít do kuřácké s tím, že bude snášet, když si tam jeden děda zapálí, protože má na to plné právo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: demokrat
Datum: 27.12.15 10:04

V první řadě je diskriminovanej majitel a na něm by mělo záležet,zda chce v hospodě kuřáka nebo nekuřáka.On platí daně a stát mu nedá nic zadarmo - tak proč rozhoduje o jeho podnikání?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 12:42
avatar
Já vám nevím...někdy kolem roku 2010 (nevím přesně) proběhla novela zákona o oddělených prostorách pro kuřáky a nekuřáky. Spousta malých podnikatelů byla nucena do investic stavebních + výkonější odvětrávání, aby mohli fungovat. A teď zjišťují, že to vlastně byly vyhozené peníze.
Jsem nekuřák, ale velice tolerantní. Mám přece možnost výběru, kam mohu jít. A o to by mělo jít především. Moci si vybrat. Nevidím jediný důvod, proč to zakazovat. Proč to musí být v zákoně? Co tam bude příště? A že musím do nekuřáckého salonku projít zakouřeným prostorem? To mi přijde nebezpečnější, když padne smog. Ale i tak je to debata taková, že se odpůrci ani přitakávači neshodnou. Nikdy. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 13:22
avatar

- vždycky jsem si myslela, že experti na zakazování "pí*ovin" jsou komunisti - ale ti zakazovali i zločinnost - tak nevím, jak by dneska uspěli !?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 22.10.15 13:33

Banda pravdoláskařů která potřebuje proti něčemu bojovat, ke mě do hospody kde se nekouří chodí i kuřáci, do hospody kde se kouří chodí i nekuřáci, no pokud chceš to nebo ono tak si vyber nebo seď na prdeli doma, jsem soukromník a svoboda končí u mého prahu a pokud se to někomu nelíbí si jde stěžovat a tady je jádro pudla - ti emani které si národ zvolil, nejsou k ničemu a jen čekají na to aby mohli tlachat u pultíku a byli vidět v televizi a řešit takovéhle zhovadilosti, začne to cigaretama a skončí to búhví kde...*stop*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 13:38
avatar

Zdravím,

jsem kuřák , co se týče nového zákona také s ním nesouhlasím. Mně osobně moc nevadí protože do hospod moc nechodím.

Nesouhlasím s ním hlavně kvůli živnostníkům , proč si nemohou vybrat jaký jejich podnik bude. Dále si taky neumím představit klasickou vyhulenou hospodu na vsi kde večer chodí ti samý notoři na pivo karty a cigáro. Hospodskej to má většinou jako vedlejšák a občas zaměstnává nějakou servírku. Neumím si představit jak tam tito lidé sedí u piva a karet bez cigarety. Navíc s elektronickou pokladnou a evidencí tržeb.

Dále jak tady již bylo rečeno před pár lety proběhly nemálé investice k oddělení míst na kuřácka a nekuřácká a teď se to opět mění. Je to jako v mnoha jiných oborech vyhoďte peníze a mi Vám za pár let vymyslíme zas něco nového.

Ono vždy musí být nějaký hon , na čarodejnice , na komunisty , na kuřáky na uprchlíky bez toho by ten život byl o ničem.

Kdesi sem četl podobnou debatu , přispívali do ní lidé z obou částí spektra , po pár příspěvcích se začali spíše věnovat mladým maminkám s dětmi které si jdou posedět do restaurace u kafíčka a děti nechají pobíhat nekontrolovaně po restauraci. I já sem toho byl několikrát svědkem a vadilo mi to vcelku dost. Psát petici o zavedení zákona zákazu dětí v restauraci ale nebudu. Půjdu do jiného podniku a stejně tak si myslím se mohli rozhodnout ti , jež jim zakouřené prostory vadily.

Mnoho lidí argumentuje obsluhou kuřáckých restaurací , že mají zkažené zdraví atd atd. Když sem se o tom bavil s pár známýma z oboru , nevnímají to jako takový problém a kdo chtěl našel si místo v nekuřácké restě. Spíš se bojí o práci a těch pár korun co si vydělaj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 22.10.15 15:07

I jiná pracoviště jsou nekuřácká a živnost jako živnost. Proč není normální kouřit v jiném kšeftě, ale kvůli hospodě se lidé bouří? Přijde někomu normální kouřit v kině? Že se kouření do hospody hodí? A proč se nehodí kouření ke sledování filmu? Proč je normální kouřit v hospodě, ale už ne v fast foodech? Vždyť tam se taky jí. I když bude kouření zakázané v hospodách, nestane se vůbec nic, tak jako se nestalo nic v jiných státech. Valná většina hospod kvůli tomu nezkrachuje a jestli nějaká, tak to bude stejně hospoda nevalné pověsti kde se vaří všelijak a škoda jí nebude. Lidi budou chvíli remcat, ale pak se naučí chodit kouřit ven a nekuřák se bude moct v klidu najíst, aniž by čuchal kouř nebo hledal nekuřáckou resturaci. Zkrátka kuřáci si musí zvyknout na to, že jejich zlozvyk bude tolerován stále méně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 18:19
avatar

"pb" a o to tu jde. Zvykat si musí kuřák. Myslím, že nemáte tak úplně pravdu, jsou vesnice kde je jedna nebo dvě hospody a ti co tam chodí na pivo si většinou chtějí i zapálit. Vždycky má ten co jde na oběd na vybranou kam, já také nechodím do kaváren kde jsou matky s dětmi a je to určené právě jim.

Dalo by se otevřít i jiné téma, od 1.9.2015 se ruší "zvláštní školy" a všechny tyto děti budou chodit do běžné ZŠ, opět by mi to mohlo být jedno, ZŠ už mám ale je to stejně diskriminační jako ten plošný zákaz kouření. Jde o to, že máte něco nařízené, někým kdo sedí v Praze za psacím stolem a vy nemáte možnost si vybrat. Příště vám-nám nařídí co?

Datum: 26.10.15 20:02

Ano, v každé vesnici máte jednu nebo dvě restaurace, ale já mohu být turista, který prostě dostal hlad a žízeň a nemohu se svou rodinou vstoupit do restaurace, protože se tam kouří. Tak je to správně? Ve vedlejší vesnici se to bude opakovat a v pěti dalších také. No co, ať si haranti řvou, že mají hlad a žízeň, hlavně když má kuřák pohodlíčko. Jako chatař nebo prostě místní nemuhu zajít do hospody na pivo, protože ta je přeci určena pro kuřáky. Kuřák může, já ne? Jeden má svá lidská práva, druhý nic?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 20:20
avatar

Salamos, řekl jste to přesně. Jeden má svoje práva a ten druhý ne. Nekuřák má oporu dokonce v zákoně a kde jsou ta práva kuřáka?

Datum: 26.10.15 20:21
avatar
@salamos - jestli myslíte typické vesnické "restaurace", tak nevěřím, že byste tam chtěl vzít děti na obídek. A ne jen kvůli kouření. Docela mne pobavila představa, jak zoufalý otec objíždí půl kraje a neví, kam by svou nekuřáckou rodinu usadil... :) Prosím, neberte to jako provokaci;) Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 26.10.15 20:36
avatar

Jako otec dvou dětí jsem již několikrát jel na různé výlety po ČR. Najíst se chceme prostě po cestě... případně občerstvit nějakou vodou, zmrzlinou,... Nezažil jsem jedinou hospodu, restauraci či něco podobného, kde by bylo zakázáno kouření. Možná jsem měl smůlu, ale vždy, i za obědové přestávky, se našel někdo s cigárkem. Člověk to do sebe zkusí naházet, zbytek zabalit a děti se dojí po cestě. Případně někde na odpočívadle (pokud máme štěstí a není tam kuřácká rodinka) zastavíme a dojíme z plastů zbytky...

Nesnáším dovolené a cestování nad 1 hodinu s dětmi. Manželka se diví, ale já prostě nesnáším ten puch a neschopnost kuřáků vydržet půl hodiny bez vajglu v držce.

Na zákon jsem již reagoval - nesouhlasím s ním.

V naší vesnici jsou dvě hospody - kuřácké. V době oběda se v jedné nekouří - tedy v části nazvané "jídelna" - jenže je to vlastně část, kam jdete přes kuřáckou místnost. Připomíná to velký bazén s cedulkou na jedné straně "zákaz močení" a na druhé straně "močení povoleno". Je to hnus, je to hnus, je to hnus!


doplněno 26.10.15 21:08:

S tím "vysazením" asi máte pravdu. Já kouřil na vojně i 40 za službu (noc). V hospodě jsem kouřil balíček večer... Dnes cítím kouř ve výtahu, kterým projel kuřák před pár minutami a je mi na zvracení. Když jsem na oslavě, plese atd., po příchodu domů všechny věci dám do prádelky a co jde, ihned do pračky. Ucítím kolegův příchod na 10 metrů.

Je zvláštní, že já jim nevadím. Nevadím jim, že jim u jídla nekouřím, že nesmrdím v pracovní místnosti ani ve výtahu. Opravdu jsem proti nim zřejmě zaujatý... Zkusím se nad sebou zamyslet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 21:01
avatar
No vidíte, @jmlc , také jezdím po výletech, občas zaskočím do restaurace na jídlo, skleničku nebo na posezení a také si všímám, kde se line kouř. A představte si, že těch kuřáckých momentů je nějak méně. Přes léto jsou lidé aktivnější na kolech, s dětmi, vysedávají na zahrádkách...a to pak kuřáky téměř nevidím (necítím).
Spíš bych řekla, že když je někdo na něco vysazený (a je jedno, jestli na kouř, hmyz, křik dětí nebo na nějakou národnostní menšinu), vidí (cítí) toho strašáka všude. Mona
doplněno 26.10.15 22:29: Asi bych ještě dodala toto: Pokud je člověk sobec, tak prostě se*e ostatní. A sobec je právě ten, kterého si všimnete, jak si vedle rodiny s dětmi v klidu zapálí... Stejně sobečtí jsou i lidé, kteří z malé tiché kavárny udělají dětské hřiště... Ale o tom je život. O toleranci a kompromisech. O ústupcích. A protože každý máme své hranice nastaveny jinak, nikdy nebudeme spokojení.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 18:01
avatar

vite jak to dopadne? lidi si na vesnici udelaji hospody svoje v garazi :) Od te doby, co mam dum, do hospody jdu tak 5x rocne a vsechny akce a opekacky se jely s pujcenym vycepnim zarizenim. Lindt ma v nabidce vycepni zarizeni od 10 tisic a od letosniho leta vazne uvazuji o nakupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 15:10

Co čekáte od těch levičáckých idiotů?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 15:24
avatar

A v Irsku, Lotyšsku, Portugalsku, Velké Británii, Španělsku, Švédsku, Belgii, na Maltě a jiných státech to také schválili idioti na levici?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 15:12
avatar

Ano, populistická hesla a činy mají v DNA. Víte, toto kecání o škodlivosti kouření aktivního či pasivního je totální blbost. Ve vzduchu kolem průměrně velké továrny (na cokoliv!) je více škodlivin, že na to nejsou tabulky. Stejně jako ve městě a nakonec i vesnici když se provede postřik nebo chemicky pohnojí. Kolik kuřáků by muselo soutěžit s rafinérkou v Litvínově, vysokou pecí v Ostravě nebo žárovou zinkovnou přímo pod Pálavou. A to se bavím o pravděpodobně či potenciálně rakovinotvorných látkách a ještě jen o pár firmách, kde je celá ČR?!? Jenže, než toto řešit a vysvětlovat je jednodušší sehnat ovce a nakukat jim do hlavy, kolik kuřáci stojí peněz jak moc škodí (mnohdy jen myšlenkou) a je klid. Vlk se nažral a ovce zůstaly ovcemi. A teď to důležité, omluví si zvýšení daně bez remcání poddaných! U piva a chlastu to nejde tak jednoduše i když bych docela rád viděl chytráka jak tlačí do ovcí škodlivost plzeňské dvanáctky nebo tabulku vlivu slivovice na cirhozu jater :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 24.10.15 08:41
1) Ta továrna má i nějaké přínosy, nejen samá negativa. Pokud převyšují pozitiva, má smysl se s negativy smířit. Pokud převažují negativa, má smysl danou činnost zastavit.

2) V podstatě argumentujete tvrzením, že "když mohou krást ostatní, tak já taky". Mě připadá lepší "krást se nemá, tak to dělat nebudu, i když někteří jiní to dělají".

3) Zajímalo by mě, jestli je to genetická deformace nebo jestli to člověk chytne časem, ten názor, že kdokoliv má jiný názor, tak je přinejmenším blbec ("ovce"), pokud ovšem není přímo zaplacený.

---

Souhlasím, protikuřácký zákon je blbost, z mnoha důvodů. Podle mě je lepší řešit to ekonomicky: nasadit na kouření takové daně, aby se jejich využitím vykompenzovala pozitiva a negativa; samozřejmě to narazí na českou realitu, že ty vybrané daně nepůjdou na kompenzaci následků kouření, ale aspoň je to první krok správným směrem...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 19:43
avatar

Já vím, že pozdě, ale přesto reaguji : co takhle úplně zakázat tabákové výrobky? Zrušit výrobnu v Kutné Hoře, prodej, distribuci, velmi přitvrdit proti pašování - umíte si představit dopad na státní rozpočet? Chybějící sumu v DPH a spotřební dani zaplatíme všichni dramatickým navýšením ostatních daní. Proto zákonodárci vypotí pouze bezzubé zákazy, které jsou k smíchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:00

Blábolíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 00:09
avatar

Jsem na tom jako liduš. Taky nekuřák, a přesto se zákonem nesouhlasím. Psát sem proč, nemá cenu. Tak jen dva citáty, které s dotazem souvisejí. Schválně, jestli uhodnete, nebo si pamatujete, kdo a kdy je řekl. Berte to třeba, jako malý test znalostí, nebo paměti. Já sem potom písnu autora a datum.

"...Zase můžeme přece slyšet banální poučky, jimiž lze údajně vysvětlit celý svět, zase slyšíme o základních zákonech, jimiž a jen jimiž se řídí jeho běh, zase lze pozorovat, jak se autorita moci - byť v nových pluralistických poměrech - pokouší po klasickém cézaropapistickém způsobu srůstat s autoritou pravdy, takže čím vyšší funkci někdo má, tím spíš se cítí být jediným majitelem pravdy. A co je nejhorší: zase je nadáváno všem, kteří si troufají samostatně, nezávisle a kriticky myslet a psát. Jsou dokonce vyhlašováni za větší škůdce národa a brzdiče pokroku než hejna bulvárních drben, schopných na objednávku šířit cokoliv o komkoliv a velmi nepříjemně nám tím zpřítomňovat dusnou atmosféru štvanic z éry druhé republiky, protektorátu či padesátých let. I toto je podle mne temný relikt naší temné minulosti, její neblahé prosakování do přítomnosti či neblahé probouzení těch nejhorších archetypů našeho politického života..."

"...přičemž pokoru a údiv vystřídala pýcha a bláhový pocit, že všemu rozumíme a všechno ovládneme. Je to technokratický vztah ke světu a zpochybňovat ho, podrobovat kritické reflexi či upozorňovat aspoň na hrůzy, k nimž začasté vede - to je málem vydáváno za protistátní činnost..."

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 23.10.15 10:38

Projev prezidenta republiky Václava Havla ke státnímu svátku

Praha, Vladislavský sál Pražského hradu 28. října 2001

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 15:31

To víte, ale každému se nepoštěstí, aby mu raka z pajšlu pižlal Pafko.

Jako tomuhle chrchlovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 10:43

Náš hospodský se nemůže dočkat, až bude kouření v hospodách zakázáno.

Děsí se chvíle, kdy některý ze zaměstnanců onemocní z povolání v důsledku nuceného pobytu v zakouřeném prostředí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 23.10.15 14:15

ra225: Neber to jako rýpání. Opravdu dotaz z neznalosti. On mu někdo dnes může zabránit, nebo brání v tom, aby svoji hospodu vyhlásil za nekuřáckou? Pokud ne, proč už to dávno neudělal? V zájmu svého personálu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 23.10.15 14:20

A kuřáci budou křičet, že je diskriminuje. Jako že nemůže zakázat chodit jisté odlišné kategorii lidí. Zaměstnancům dá ochranné pomůcky - masky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 14:48

Obává se znevýhodnění na trhu. Proto čeká, až to někdo vyhlásí za něj a pro všechny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 12:08
avatar

Ra: Máte-li pravdu, pak to tedy znamená, že potenciálních hostů-nekuřáků je mnohem míň, než stávajících hostů kuřáků. Jestliže je tedy hostů-nekuřáků méně, jakým právem tedy menšina omezuje většinu?

salamos® 23.10.15 22:11 Všimněte si rozdílu: zatímco kuřáci nekuřáky posílají do nekuřáckých hospod, tak nekuřáci zásadně posílají kuřáky kouřit ven apod. Ani známky po nějaké smířlivosti. Nekuřáci jsou daleko militantnější a nechtějí se jakkoliv dohodnout na rozdělení kuřácká-nekuřácká hospoda. Oni chtějí všechno. Proč zatraceně chtějí pořád všechno? Copak se svět točí jen kolem nekuřáků? Jsou snad nekuřáci a jejich práva méněcenná? Jakým právem jim chtějí upírat právo na kuřáckou hospodu? Do háje, to je pořád dokola. Všichni jsme rovnoprávní, ale když se to hodí, tak nejsme. Vždyť proč nezrušit kuřácké hospody kduž můžeme. Normální totalitní uvažování. Hodně hluboko se těch uplynulých 40let do nás zažralo.


doplněno 26.10.15 22:06:

pro čuldu: Co bych chtěl od lidí? Rozum, toleranci. Jseš nekuřák? Dobře buď si nekuřák. Tady máš nekuřáckou hospodu a je to. Jsi kuřák? Chceš si kazit zdraví? Tak neotravuj na chodníku a na zastávkách, tady máš kuřáckou hospodu, a tady si kuř. To je přeci úplně normální, já pořád nechápu tu militantnost nekuřáků, kteří by chtěli aby všechny hospody byly JEN pro ně. Jakým právem? To je normální drzost. Se kterou nesouhlasím ani já jako nekuřák. Na to přeci nemám právo, je takhle omezovat. Nikdo mi takové právo nemůže dát. Jediné právo které lze tolerovat, je právo hostinského-majitele, vybrat si hosta. Tedy kuřáka nebo nekuřáka. To co tu předvádí nekuřáci JE skutečná totalita se vším všudy.

Bohužel si myslím, že to není náhoda. Rozhádanému národu, rozdělenému na dva nesmiřitelné tábory se lépe vládne. Komu to prospívá?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 12:37
avatar

nikdo -

když se to vezme "kolem a kolem" - tak nějaká "totalita" je pořád - ono to asi jinak nejde, protože opravdu svobodný nemůže být nikdy každý. Od počátků lidstva se pořád bojuje za svobodu a "lepší zítřky" - a dopadá to vždycky stejně, ať se tomu říká socialismus, demokracie, nebo kapitalismus, nebo jakkoliv - lidi budou pořád řvát proti někomu, ve jménu něčeho... - co taky chcete od "lidí"?!


doplněno 26.10.15 12:45:

- lidi jsou velmi agresivní živočišný druh - a to, že jim "pánbůh" dal myslící mozek, byla jeho největší chyba !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radkapod*
Datum: 23.10.15 14:58

Já jsem nekuřák ale také si myslím že je to blbost. Kdo chce do nekuřácké at tam jde, kdo kouří at si vybere kuřáckou.

Někde jsem slyšela o tom soukromém klubu, prý by to šlo pro stálé štangasty u píva udělat aby si mohli ke každému pivečku dát jednu šlehu do plic *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 17:05

Hospodu majitel změní na kuřácký klub a kontroly můžou jít tam, kam chodí i císař pán pěšky. )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 17:30

A v kuřáckém klubu lze provozovat veřejné stravování?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 20:07

V soukromém kuřáckém klubu lze, když si to členové klubu budou žádat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 23.10.15 21:23

Vůbec nevíte o čem píšete!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.15 08:45

A právě proto že jsem si jistý, že Vy víte o čem píšete, jsem zcela klidný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 22:11

Já, stejně jako každý jiný občan této země má dle zákona právo vstupu do jakékoliv provozovny služeb či obchodu bez omezení (takový máme zákon a proto nelze omezit např. pobyt v hotelu s dětmi) a mám také právo na ochranu zdraví. Můžete pochopitelně namítnout, že mohu jít do nekuřácké restaurace, ale stejně tak já mohu vám doporučit, aby jste šel kouřit jinam, mimo prostor přístupný nekuřákům (platí pro kuřáky). Uvědomte si, že vy máte právo si kazit zdraví podle svého uvážení, neohrožuje-li zdraví ostatních a tím je kouření v přítomnosti nekuřáka. Uvědomte si, že kouření prokazatelně způsobuje onemocnění a to i smrtelné. Proč mám být zrovna já, který nikomu nijak neškodí být omezovaný např. v návštěvě restaurace? Mám obědvat s rodinou rohlík a salám někde na lavičce v parku? Tato diskuze je prostě hloupá a víte to i vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.15 09:51

Mně ještě hospodskej nenutil s kalachem u vstupu, abych u něj jedl nebo pil. Rohlík můžete jíst doma u stolu. Pokud nemáte ani na stůl a židle z bazaru, holt musíte chodit do parku. Ale pak nechápu, kde chcete vzít peníze na restauraci.

BTW - vaše "právo vstupu" (kde jste to četl v zákonech?) je taky pěkný blábol. Zkuste si zajít jen tak do výrobny jídla nebo třeba do Explosie do dílny na zbrojní materiál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 16:06
avatar

obecně do takových diskusí nepřispívám, ale musím udělat výjimku:

vy jste zcela jasný příklad demagoga. vámi uvedený příklad je zcela mimo realitu a myšlení průměrně chápajícího člověka...

výrobna jídla (co to je? který zákon tento prostor definuje? - jen vracím stejnou mincí jako vy) nebo Explosie byly zcela určitě stavebním úřadem zkolaudovány jinak než restaurace, kino nebo supermarket. a tam hledejte rozdíl. prostě každý restauratér do podnikání šel s tím, že jeho podnik bude veřejně přístupný. a z toho vyplývají určitá pravidla, která stanovuje stát. i do budoucna. pokud by s tímto nesouhlasil, mohl si zřídit třeba fabriku na výrobu výbušnin. mohl se svobodně rozhodovat.

mimochodem, kouření v supermarketech také není povolené, že? proč asi? jaký je rozdíl mezi veřejně přístupným supermarketem a veřejně přístupnou restaurací (jídelnou)? ha?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 00:14

Výrobna jídla je běžně užívaný pojem, asi jako výrobna vajec.

Pravidla nejsou špatná věc, ale nesmí se neustále měnit. Navíc když do toho vidíte, zjistíte, že u všeho jsou lobby kamarádíčků. Třeba takové povinné komory nebo některé státní úřady dovednou být pro připraveného člověka neuvěřitelně lukrativní.

Restaurace nemusí být vždy veřejně přístupná. Jednak se občas uzavírá (svatba atd), druhak jsou i uzavřené restaurace.

Rozdíly definuje legislativa. Principielně není rozdíl žádný, hospoda je MAJETEK majitele stejně jako obchod, to on koupil barák, něco předělal a teď riskuje - třeba i to, že se u něj někdo přiotráví a pak ho stáhne z kůže. To on principielně musí určovat pravidla chování u něj v budově a my ostatní (konzumenti) musíme majiteli nakazovat další povinnosti jen velmi pečlivě a po uvážení. Viz můj druhý odstavec.

Podle mého je zásadní rozdíl mezi třeba barem a marketem ten, že jíst musíme všichni, zatímco chlemtat pivo ne. Proto bych v hospodě kouření nezakazoval a nechal to na majiteli, zatímco apriorní zákaz v marketu mi přijde jako zcela přijatelný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 24.10.15 09:31
avatar

Dobrý den, tento zákon nebyl ještě schválen. Zatím ho pouze vláda předložila do PS.

PS tento zákon nemá ani na programu a tak se neví, kdy bude projednáván. Dále se neví, jaká bude konečná podoba tohoto zákona a zda bude schválen a kdy začne platit.

Panika nebo nadšení je značně předčasné. Myslím, že při výběru hospody nejde ani tak o to, zda je kuřácká nebo nekuřácká, ale jakou má úroveň, resp. jak je odvětrávaná, aby se tam dalo dýchat.

A marně si vzpomínám, kdy jsem naposledy zažil zahulenou hospodu s modrým kouřem (a ještě v době podávání jídel). Nekuřáci mají lepší čich, tak jim vadí už jenom zápach v místnosti, kde se kouřilo, ale to neznamená, že je tam ve vzduchu něco škodlivého, pokud je místnost větraná a není tam kouř.

Někomu vadí zápach po kouření, jinému vadí zápach z kuchyně a někdo nesnese ani pivní odér. Pokud se skutečně po přijetí zákona přestane plošně a všude kouřit v hospodách (i elektr. cigarety), tak obce budou mít (vlastně již mají) možnost svou vyhláškou zakázat kouření i před hospodou. Dle mého názoru je největším trafikantem stát a tento zákon neřeší otázku kouření (nebo jeho škodlivosti) - pouze staví proti sobě ještě více kuřáky a nekuřáky. Zdravím!

doplněno 24.10.15 19:39:

pb - mohl bych se přít, ale nebudu. Já myslím, že je rozdíl mezi zápachem a kouřem. Zápach je cítit, ale nevěřím tomu, že je tělu škodlivý. Ani si nemyslím, že se stále něco škodlivého uvolňuje ze zakouřeného a smradlavého nábytku. U inhalace kouře jsem ochoten připustit, že to škodí tělu.

Rozumím tomu, že je ten zápach pro nekuřáka nepříjemný, ale zase bych to nedémonizoval. On třeba přepálený tuk také škodí tělu, ale jeho zápach už snad ne. No, možná se najde v PS nějaký poslanec a do toho zákona doplní, že nebude stačit zákaz kouření ve stávajících hospodách, ale hospoda se musí zbourat a celá postavit znovu kvůli zažranému zápachu .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 24.10.15 14:31

Velmi se mýlíte. Nestačí jen vyvětrat, škodliviny jsou naabsorbovány na veškerém vybavení, na stěnách, dokonce je má i kuřák v kůži. Jak vypadá auto nebo byt kuřáka netřeba připomínat. Že se tam kouřilo je znát ještě měsíce po tom, co tam nikdo nekouřil. Větrat si můžete jak chcete. Tak dobře odvětrávaná hospoda nikde není, to by se tam nedalo kvůli průvanu sedět. I když v restauraci kouř necítím, po příchodu domů ho z oblečení cítit je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.10.15 17:43

pb:

asi si neseděl v místnosti s opravdu dobrou klimatizací, tam nic cítit není. Pokud bylo ještě povoleno kouřit v letadle tak taky nebylo nic cítit, protože je tam dokonalá výměna vzduchu ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.15 17:51
avatar

Vám a lidem, co nemají potřebu chodit do klubů, na diskotéky, s přáteli do baru a hospod atd. ten protikuřácký zákon nic nedá, tak holt ani nemáte potřebu se na to koukat z druhý strany...já se zas nedokážu vcítit do člověka, který by se mohl cítit diskriminovaně, když bude nucenej na pár hodin nenasávat ten humus do plic...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.15 19:46
avatar

- co mně tedy hlava "nebere" - je zákaz elektronických cigaret !


doplněno 26.10.15 11:50:

- vůbec si nedovedu představit venkovskou tancovačku, anebo tancovačku jako takovou bez cigaret !

Přitom kouření má dosti dlouhou historii - i jako rituál (společenský, nebo náboženský) ! - Jsem dost zvědava na následky této "prohibice" .

http://www.kurakovaplice.cz/k…-jine-zajimave-informace.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mohajkova*
Datum: 26.10.15 15:29

Já jsem nekuřák, ale s tímto zákazem nesouhlasím.

Je to právo majiitele hospody, a každý si může výbrat kám jít

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 22:48
avatar

Nemůže...už jsem to psala výš, kdo nemá potřebu někam chodit, nepochopí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 26.10.15 15:44
avatar

Každýho demokrata nekuřáka kterej vlastní auto bych na 5 minut zavřel do jeho auta a pustil mu tam hadicí trochu jeho spalin a pak ať nadává na kuřáky !.!.!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:01

Proč? Auto kouří na ulici, ne v hospodě, jako ta páchnoucí lůza.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:08
avatar

Ra a víte o tom, že někomuu vadí třeba parfém? Co kdybychom to té vonící a pro někoho páchnoucí lůze (vaše slova) zakázali používat tam kde se pohybují ti, co jim parmémy nevoní?

Datum: 26.10.15 19:10

Parfém není kouř ze škvařícího se shnilého listí a papíru. Slušný feťák si šlehne a neobtěžuje okolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:12
avatar

Nepochopil, nevadí.

Od: ben®
Datum: 26.10.15 19:16
avatar

Dobrý den, je ještě nějaká jiná skupina obyvatel, kterou označujete slovem lůza? Kdo z Vaší rodiny je lůzou? Nenávist je mocná, ale spaluje (i mozek). Zdravím!

P.S. pro "ra252".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 22:53
avatar

K čemu vy kuřáci potřebujete nutně cigaretu (tak jako my auto...)? Aha...pár hodin byste bez ní nevydrželi, protože už jste tim svinstvem celí prolezlí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:00
avatar

Odpovídám jako nekuřák. Cigaretu kuřáci potřebují tehdy, když si člověk chce zakouřit. Jestli se pletu, ať mě kuřáci opraví.

A že bez ní nevydrží? Ano, máte pravdu. Proč vás to ale tak štve, že používáte slova jako prolezlí svinstvem?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:28
avatar

Možná jsem to trochu přehnala...(ale je fakt, že svinstvo to je a prolezlí tím jsou, jestli jsou závislí...). No, štve mě to. Možná taky proto, že mám v čerstvý paměti kuřáka na autobusový zastávce (ten mě fakt naštval...:D) a moje puchem nasáklý oblečení, pravidelně, když se chci jít bavit do hospody (baru, klubu atd.) s kamarádama (protože jim to nevadí...pár nekuřáckejch hospod tu je, to je pravda, ale zase bývají vždycky dost natřískaný, takže to chce rezervace...no ano, dělám kompromisy, takže moje averze má svoje hranice), dědu, co umřel na rakovinu plic (kvůli tomu jsem ho nepoznala...jinak by mě to štvalo ještě víc a byl by dřív na seznamu), závislého kamaráda, co si minulý týden, když jsem s ním byla pokecat, neustále přikládal prsty k puse, jak je na tom špatně...a to si nezapálil asi hodinu. Je to prostě svinstvo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.10.15 19:35

Klíííd, dyť to tu nevyřešíte!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 22:55
avatar
Takže to napíši ještě jednou: Pokud je člověk sobec, tak prostě se*e ostatní. A sobec je právě ten, kterého si všimnete, jak si vedle rodiny s dětmi v klidu zapálí... Stejně sobečtí jsou i lidé, kteří z malé tiché kavárny udělají dětské hřiště... Ale o tom je život. O toleranci a kompromisech. O ústupcích. A protože každý máme své hranice nastaveny jinak, nikdy nebudeme spokojení. Zkuste to vyvrátit!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:12
avatar

Máte naprostou pravdu...mě jenom pořád nejde do hlavy, proč by měl být problém, jít si zakouřit ven, když to někdo potřebuje...? Chápu, že jsou takoví závisláci, že to nevydrží pár hodin, ale proč si to teda nejít vykouřit před dveře, aby to nikoho neobtěžovalo?

Dobře, rozumim tomu...jde čistě o ten momentální požitek...v tom případě je to ale TAK MOC nefér vůči nekuřákům. Jako jedinou spornou věc chápu to zasahování do podnikání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:17
avatar

zasahování do podnikání? to je přece naprosto standardní chování "státu". do podnikání zasahuje stovkami (možná tisícovkami) obecně závazných předpisů... tak ten jeden navíc asi nebude zásadní

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:47
avatar

Jistě, máte pravdu...i v tom příspěvku výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:20
avatar

Já bych měl na Vás jeden dotaz. I kdyby se teď, v tomhle okamžiku, všechny hospody změnili na nekuřácké, tedy vy, vymítači kuřáků z hospod, by jste dosáhli svého, tedy mohli by jste najednou do jakékoliv hospody, a já si zítra otevřel novou hospodu, kuřáckou, byli by jste proti? Vyvíjeli by jste stejnou snahu mi hospodu přeonačit na nekuřáckou? Proč? A odpovězte prosím poctivě.


doplněno 26.10.15 23:50:

klera: Neodpověděla jste na moji otázku. Spousta nicneříkajících slov. Teda kromě toho, že jsem se dozvěděl co by jste chtěla vy. Vím, že moje otázka je čistě teoretická, ale stejně na ni chci od vymítačů odpověď. Ano/Ne. A proč.


doplněno 27.10.15 00:00:

Ano stačí. Pokud chce stát chránit zdraví, a myslet to vážně, proč nezakáže kouření plošně? Proč se prodávají cigerety a tabák obecně?


doplněno 27.10.15 00:08:

Omyl. Já na kouření žádný zájem nemám. Já jsem nekuřák. Nejsem ani hospodskej, ani výrobce nebo prodejce tabáku. Mě vadí na straně státu nedůslednost v ochraně zdraví. Sama vidíte že na jedné straně by hrozně rád zakázal tabák, ale netroufá si. Tak když to nechce udělat stát, proč s tím operují neustále vymítači tabáku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:39
avatar

Já osobně bych byla šťastná, aby studentskej klub u naší koleje byl nekuřáckej, protože tam je to vždycky plný mých známých, ale lidi na sebe pomalu přes ten kouř nevidí (asi blbý odvětrávání...), protože ráda tancuju, tak aby bary s diskotékama nebyly plný kouře, protože nekuřáckou diskotéku jsem ještě neobjevila :D Aby nekuřácký "hospody" nebyly tak vyhraněný...máme tu čistě pivní, malinkatou nekuřáckou hospodu, kam se vejde pár lidí, další opět pivní- s pípama a takovou strašně formální, člověk se musí rezervovat, protože i když je ta hospoda vážně velká, tak je pořád plná- má dobrý jméno i díky svojí kuchyni. Další nekuřácká je taky jenom pro pár lidí a je zaměřená na profesionální hráče stolního fotbalu...fotbálků je tam snad víc než stolů...a tak bych mohla pokračovat. Prostě mainstreamu vládnou místa pro kuřáky...ale jsem si jistá, že kdyby kouření plošně zakázali všude, tak se to taky všem hospodám vyplatí.


doplněno 26.10.15 23:58:

Dobře...když se na to podívám z tohodle pohledu...já bych neměla tendenci vám jí zakazovat, ale stát by měl, protože to je veřejný prostor, který by neměl být zdraví škodlivý :P stačí tahle odpověď?


doplněno 27.10.15 00:00:

Dobře, ne. Neměla bych tu motivaci, nu. Chápu kam tím míříte.


doplněno 27.10.15 00:01:

Ale každej vždycky kope jenom za vlastní zájmy, že.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 00:02
avatar

Protože se mu to vyplatí...


doplněno 27.10.15 00:03:

A je tu kuřácká lobby, lidi by to nepřekousli...tohle je pomalejší cesta, která není tak drastická, ale realizovatelná.


doplněno 27.10.15 00:16:

To už jste psal...já myslela sebe a lidi, co na tom nějaký zájem mají...to už je na mě dneska v noci moc filosofování.

S čím operují? Že to stát dělá kvůli zdraví veřejnosti? Dokážete si reálně představit plošný zákaz tabáku? To je samo o sobě celkem nerealizovatelný...tohle mi přijde jako slušnej první (n-tý) krok.


doplněno 27.10.15 00:21:

Takhle to funguje podle zákona? Jestli myslíte nějaké tajné kluby, tak si myslim, že je to docela mimo...takhle byste mohl být proti jakémukoliv opatření s argumentem, že to někde jinde budou dělat ještě hůř načerno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 00:15
avatar

Není realizovatelná. Do jakékoliv provozovny má právo vstupu kontrolní orgán. Např. policie smí kontrolovat jestli osoby mladší 18let nepožívají alkohol atd. Jakmile zákaz vstoupí v platnost, vzniknou tu soukromé kluby, kam nebude ŽÁDNÝ státní orgán smět. Ani policie, ani hygiena, ani ČOI, jen pozvaní hosté. Umíte si představit, co se v těch klubech bude dít?


doplněno 27.10.15 00:23:

No, filozofování to není. Pokud jste myslela tou replikou o hájení zájmů sebe, pak jsem ji neporozumněl správně. Ale jste v tom případě jediná, která přiznává hájení vlastních zájmů. Hájení vlastních zájmů je pochopitelné. V tom případě uvidíme, jak vše dopadne. Doufám, že kuřáci, posílení námi, nesouhlasícími nekuřáky zvítězí, a zákon neprojde.


doplněno 27.10.15 00:27:

Žádné tajné kluby. Každý občan, resp. tři občané ČR, si mohou založit spolek. Pošlou stanovy na MV, to jej zaregistruje, pak si zažádají o IČ a ve vlastních soukromých prostorách si mohou dělat co chtějí. Přístup bude mít jen člen, nebo pozvaná osoba, která souhlasí se stanovami klubu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 01:22
avatar

Takže vy se bojíte, že vzniknou ty spolky a vymknou se kontrole, protože projde ten protikuřácký zákon? O to vám jde? Zajímalo by mě, jak to v tomhle ohledu funguje ve státech, kde je v hospodách už dávno kouřit zakázené...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 27.10.15 12:21
avatar

Klero: a když si pudu zapálit ven kde budou chodit děcka ze školy nebo lidi na autobus tak se vám to taky nebude líbit.

Mně v tomhle vytáčí pokrytectví nekuřáků (hlavně ty napravený bejvaj nejhorší) kteří absolutně nepřipustí že jedy který vypouští do ovzduší fabriky, stroje a na neposledním místě auta jsou mnohem horší než nějaký cigarety a jsou nebezpečný i pro kuřáky a že do kuřácký hospody chodit nemusí !.!.!.!

Za chvíly budete chtít aby se na ulici co 20 metrů nainstalovávali čidla aby si někdo nedej bože upšouknul.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 12:31
avatar

Nejsem si jistá jestli jsou horší než dýchat cigaretový kouř v uzavřeném prostoru...každopádně nutnost odjet do práce nebo vyrobit elektřinu mi přijde jako pádnější důvod ke zhoršování zdraví okolí než závislost na rakovinotvorný látce...sorry.

Nemusí, ale chodí, ať už z jakýchkoli důvodů...třeba socializace, například nebo vydělávání peněz. Tak si tu hezky kolektivně budeme ničit zdraví kvůli těm závislákům, kteří nemusí odejít za dveře a tak to ani neudělají...pěkné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 23:12
avatar

nikdo z vymítačů kuřáků mi neodpověděl !

- Proč se uvažuje o zákazu i elektronických cigaret !? kde je tady logika kromě nenávisti a nesnášenlivosti "jednoho" vůči "druhému"?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 12:18
avatar

O elektronických cigaretách a jejich dopadu na lidské zdraví se toho celkově moc neví...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 00:43
avatar

Liduško -

bude-li to takto pokračovat - dalším výplodem chorých mozků bude zákaz konzumace uzenin !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 11:19
avatar

Marcelko, mě ten zákaz v podstatě nevadí i když jsem kouřila, nesnášela jsem zahuleté prostředí, nikdy nekouřila v bytě a už vůbec by mě nenapadlo zapálit si tam kde jsou děti a nebo u jídla. Mě prostě vadí ta diskriminace a kdo ji nevidí, je slepý. Ta elektronická cigareta je větší humus než tabák ale kdo chce, tak proč ne, je přece, jak tu někteří hlásají, demokracie. Mě prostě vadí, ty plošné příkazy a zákazy kde čeho, měla by být ponechaná možnost volby.

Datum: 27.10.15 12:22
avatar

Takže byste zlegalizovala taky třeba heroin nebo pervitin?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 27.10.15 12:10

a dále souložit a ... a ..., komunisty to nenapadlo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 12:33
avatar

Klero, to je přece něco jiného.

Buss, no docela jsem čekala, kdo tu ty komunisty vytáhne.

Končím, na debilní odpovědi tohoto typu nemám čas ani chuť se vyjadřovat.

Od: fakirka
Datum: 27.10.15 15:20

Všichni se tu oháníte tím, že nekuřák má jít do nekuřácké hospody. A kde jsou? Kolik jich je? V našem městě není žádná.

Nekuřácké prostory jsou zásadně až za těmi kuřáckými. Často ani nejsou oddělené dveřmi. Nechodím často, ale párkrát za rok bych ráda. Ale vlastně není kam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 15:36
avatar

Je to tak...u nás ve větším městě jich je sice hodně, ale jak už jsem psala, jsou strašně vyhraněné...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 15:33
avatar

No ale proč je to něco jiného? Píšete, že vám vadí to omezování svobody...že každý by měl mít volbu. Ale heroin a pervitin do toho nepočítáte. Takže kde je ta hranice, když rakovinotvorné látky vám na volnym trhu nevadí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 15:37
avatar

Jste si jistá, že kdo kouří má rakovinu? Já si tím jistá nejsem ale jsem si jistá, že drogově závislý je časem provařený, nepotřebný kriminální živel.

Datum: 28.10.15 16:12
avatar

Jde o to, že jsou to rakovinotvorné látky a na lidech, kteří jsou na nich závislí kvete byznys podporovaný státem. To mi nepřijde úplně správný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 27.10.15 15:44
avatar

Přidal bych k tomu - já mám volbu "nejít na oběd", protože tam sedí kuřák. Takže já budu hladový, ale spokojený se svým rozhodnutím... Že klidně můžu? Vždyť bych ho *blee* !

Na oběd v Brně mám možnost jít jen v okolí zaměstnání do cca. 10ti restaurací. Ve všech jsou "kuřácké místnosti". I když se v době oběda v některých nekouří, komplet celá restaurace je zamořená, načichlá ... Obědy si raději nechávám nosit/vozit - takže je to dražší o 10,-Kč za krabičku. Porce bývají menší a jídlo studené. Za ty peníze... jídlo ohřívané v mikrovlnce.

Ale hlavní je, že nikoho z kuřáků neomezuji a mám tak čisté svědomí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 16:40
avatar

kdyz jsem jeste bydlel v centru Prahy, chodili jsme cca 3-4x tydne ve ctyrech do oblibene pivnice na pivo, bez rezervace zadna sance na volny stul, kazdy 8-12 Plzni a jidlo, to je cca 500/den x 4 lidi = 2000/den x 4 dny = 8000/tyden x 4 tydny = 32000/mesic od nas hospodsky dostal (rekneme 20-30tis). Kdyz se z toho stala nekuracky podnik prestali jsme tam chodit a nas tucny obnos jsme odevzdavali holt jinde :) neverim, ze 4 nekuraci panu hospodskemu vydelaji stejne. Nicmene, ted uz tam ma volnych stolu dost a rezervace uz neni treba :) Zrejme tenkrat (prozirave) nechtel investovat do vzduchotechniky, tak to udelal rovnou nekuracke.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 18:13

Ono úplně stačí, když hospodskému onemocní zaměstnanec nemocí z povolání. Což ani jinak dopadnout nemůže. A hospodský se nedoplatí, hospodu zavře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 27.10.15 20:09

Kolik zaměstnáváte zaměstnanců s nemocí z povolání? Nebo jste již proto zkrachoval a nyní jen platíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 13:37

Mimochodem - hospodu živí jídlo, ne pivo. A kuřáci a opilci vyhánějí strávníky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 13:57
avatar

Ra a představte si, že v naši vesnické hospodě se nevaří, dáte si tu maximálně utopence nebo naložený hermelín, ve většině případů to co přinese ten co zrovna zabíjí prase. Kouří se tu o 106. Je tu stále plno. Ve druhé co tu je se vaří polední meníčka a večer tu sedí max. 4 samotáři. Zavírají v 19h jelikož to by tu byla ta servírka sama. Tak dva roky zpět měla hospodu v pronájmu jedna co z ní udělala nekuřáckou + koutek pro děti, drze vyvěsila ceduli, že se sem nesmí na oběd v montérkách, rychle se tak zbavila zákazníků jelikož chlapi co zaparkují traktor a jdou na oběd si oblek nevozí a maminy s dětma na dědině do hospody přes den nechodí. Hospoda krásná, voní novotou ale neprosperuje, vaří dík tomu, že obec doplácí na obědy pro důchodce a nájem snížila na minimum. Nepopírám, že vaří velmi dobře.

Datum: 28.10.15 14:02

Hospoda se živí jen pivem? Hospodský ale přes den pracuje jinde, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.10.15 17:41
avatar

Hospoda se pivem nedokáže uživit - je to jen nutné zlo. Pokud nemá hospoda kuchyni, pak se živí kořalkou. Nakoupeno v akci v kaufu za 100,- a prodáno po štamprlkách za 350,-.

My jsme malá vesnička, ale vaří se v obou hospodách. V té jedné bylo jídlo super... ale už jsem tam 2 roky nebyl - kvůli kouření...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 09:40
avatar

Nebudu se přít ale ta hospoda na chalupě je stále plná i když se tu denně nevaří, hospodská neplatí nájem je to její a v létě je tu zvykem každý pátek grylovat ryby a v sobotu maso. Kolik ji to vynese netuším ale byl tu než zemřel i její muž a dnes je tam její vnuk. Štamprdli za 350,- by tu neprodala, téměř každý pálí.

Datum: 29.10.15 20:30

Chodívali jsme s přáteli do nedaleké hospůdky, kde se nevaří. Jedna, větší část nekuřácká je oddělená od zadní, menší kuřácké. V nekuřácké části sedává denně kolem 15 - 20 štamgastů, o víkendech byl problém si sednout i k baru. Zadní místnost, kuřácká bývá osídlena sem tam omladinou o počtu 5 - 7 kousků. Pravda je, že hospoda jen tak tak přežívá díky poklesu štamgastů, neboť se stále drží zavedeného Gambrinusu. Kam se poděli davy kuřáků, když široko daleko jiná hospoda není?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 22:04
avatar

Mohl by jste nám(mě) vysvětlit, která nemoc, vyvolaná prací v hospodě, spadá pod nemoc z povolání? Tedy je uvedena v závazném seznamu nemocí z povolání? Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 10:57

Rakovina vyvolaná pasivním kouřením v seznamu nemocí z povolání figuruje již od roku 2011.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 15:13
avatar

To je dost obecné tvrzeni. Na seznamu nemocí z povolání z r. 2014, platném od ledna 2015 žádné takové onemocnění není. Takže: jeden z nás dvou nemá pravdu. Já(pardon, Google) našel konkrétní, novelizovaný seznam. Prosím předložte jiný, kde tato nemoc je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 16:43

Kapitola I., položka 58. Od 1.7.2011.

Náš hospodský je právník, nemůže se dočkat toho zákazu. Ví, co mu hrozí. A nejen od "nemoci z povolání". Rodiče spratka, co utekl učitelkám a skoro se utopil, vysoudili 20 milionů i když trestněprávně škola za nic nemohla ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:32

Právník dělá hospodského? To musí mít slušný vývar za pípou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:37

Hospodu vlastní, teda několik ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 21:09
avatar
Tato informace ná toho moc neřekne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:59
avatar
Ra252 - Rakovinu vyvolanou pasivním kouřením jsem v onom odkazu nenašla. Jen všeobecnou formulaci :
Nemoc z dalších látek nebo směsí látek. Jenže o tom tato diskuze nebyla. A popravdě a logicky: 1. při nástupu do jakéhokoliv zaměstnání bývají noví zaměstnanci proškoleni o rizicích na pracovišti 2. pokud nechci pracovat na rizikovém pracovišti, tak tam prostě pracovat nebudu 3. ten váš hospodský pravník nemusí čekat na zákon a sám si z hospody může udělat oázu pro nekuřáky. Tak nevím, na co čeká, když ví, co mu hrozí. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 10:26

A pan právník neví, že zakázat kouření ve své hospodě (-dách) může on sám i bez nového zákona?

To bude teda nějaký hodně plzeňský právník...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 18:47
avatar

Já neříkám "tak ani tak" - sama jsem odnaučený silný kuřák - ale pokud zde čtu ty hysterické výlevy nekuřáků - vůbec nepochopím, jak se naše docela dost kuřácká, řekla bych, generace mohla dožít té 70-tky.

Náš otec doma hulil jako fabrika, bez ohledu na nás děti - a docela jsme to bez úhony přežily. Je ovšem fakt, že zemřel v 65 letech na rakovinu plic. A pamatuju doby, kdy jsme v chemické laboratoři, kde se pracovalo i s éterem, běžně kouřili (rok ca 1966-67). - No, jsem docela zvědava, jak to s kuřáky dopadne, pokud ještě přežiju alespoň 5 let - ale uzákoněný plošný zákaz kouření- a to i v pivnicích a hospodách - mi tedy přijde dost totalitně ujetý, říkejte si, co chcete.


doplněno 27.10.15 18:55:

- napadlo mne - třeba naše generace tu kuřáckou "éru" přežila i proto, že jsme za komoušů nejedli takové jedovaté blafy, jakými se cpeme teď - a je úplně jedno, jestli v kuřácké či nekuřácké restauraci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 21:40
avatar
@lidus - tak tomu říkám diskuse. To je jako postavit proti sobě fandy Sparty a Slávie. Nikdo nepřesvědčí druhou stranu žádnými argumenty :(
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 11:37
avatar

Malé shrnutí celé diskuze. V celé diskuzi jsem našel jen dva věcné argumenty vymítačú kuřáků. Jestli někdo v debatě najdete ještě jiný, tak ho sem můžete doplnit. Nezdá se Vám všem, že těch argumentů je dost málo, na tak závažné rozhodnutí?

1.) zdravotními důsledky, i pro personal - takovou snahu ale stát bojkotuje tím, že tabák zdanil a má z něj solidní příjem. A zdravotní důsledky pro pesonal? V seznamu nemocí z povolání neexistuje nemoc z povolání způsobená prací v hospodě.

2.) Osobní prospěch, nechtějí čuchat smrad - celkem pochopitelný důvod, až na to, že chtějí sobecky pro sebe všechny hospody. To už tak pochopitelné není.

3.) Pak jsem našel jeden argument pro argument: "kuřáci si MUSÍ zvyknout na to, že jejich zlozvyk bude tolerován stále méně..." To je čistě silový přístup. Ten nechám bez komentáře.

Oba výše citované argumenty lze vyřešit velmi snadno tím, že necháme na trhu, aby si rozhodl. Už dnes existuje spousta hospod které jsou nekuřácké. A prosperují. Pokud budou chtít nekuřáci další nekuřáckou, tak vznikne, přirozenou cestou. Proč ale sobecky, silově, chtít všechny? Myslím, že to je krystalicky čistý důkaz netolerance jedné skupiny obyvatel ke druhé.

A nakonec jen malé zamyšlení. Nekuřáci, nemáte strach, že se podobný přístup, který tu předvádíte, stane normou, a jednou, jindy, a v jiném případě se obrátí proti Vám?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 13:45
avatar

Tutu diskuzi jsem zakládala s vědomím, že to tu půjde na ostří nože, nemýlila jsem se. Mnoho lidí se tu ohání jakousi demokracií, právem, diskriminací...zvláštní, že diskriminace jednoho na úkor druhého v tomto případě nevnímají. Jak jsem řekla, NEKOUŘÍM, nesnáším zahulené prostředí ale do hospody jdu s vědomím, že kuřák si u piva zapálí, já si můžu najít lokál kde se nekouří ale připravím se tak o spoustu lidí co s nima u toho piva chci mluvit. Příště někdo zákonem nakáže, že se v hospodách nesmí vařit např. maso jelikož tam chodí vegetariáni a zvedá se jim žaludek. Snad si rozumíme kuřáci & nekuřáci co jsem tím chtěla říct a co mi na tom zákazu vadí. L

Datum: 28.10.15 14:46
avatar

nikdo -

dobrá odpověď - ještě bych se zeptala - jaký je rozdíl mezi "komunistickou totalitou" a dnešní "demokracií", která zakazuje kde, co s argumenty, podobnými tomu, že si kuřáci musí ! zvyknout na zákazy a sankce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 16:23
avatar

Já nevim jak vám...ale mě přijde zákaz kouření o něco smysluplnější než třeba zákaz kapely. Dneska člověk dostane pokutu za kouření na autobusové zastávce, dřív ho šikanovali a sledovali za pořádání koncertu se "zdravíškodlivou" kapelou. Hmm...jaký tam je rozdíl...no to je vážně těžko říct, že. Achjo...pořád hezky dokolečka to samý, že ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 15:44
avatar
@nikdo - kdybych své myšlenky dokázala zformulovat lépe, napsala bych totéž co vy. Jsem ráda za každou rozumnou větu, kterou jste sem vložil. Děkuji. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 20:44

Zamyslel se vůbec někdo nad tím, že si kuřáci za agresivní přístup nekuřáků vůči nim mohou tak trochu sami? Podívejte se do minulosti, kdy si kuřáci mohli zapálit kdekoliv bez ohledu na ostatní a bez možnosti postihu. I řidiči autobusů hulili jak tovární komíny. Dnes mají lidé oporu u úřadů a proto se konečně nebojí ozvat a jít si za svým stejně nekompromisně (bezohledně) jak se chovají kuřáci vůči svému okolí. Také můžete tvrdit, že si nekuřák mohl najít jinou zastávku MHD, když na té jeho někdo kouřil. To by se mohl uchodit. Něco se prostě regulovat státem musí, jinak by také vznikaly kluby pro narkomany či nacisty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 21:04
avatar

Máte sice pravdu. Můžou. Ale to není důvod tlouct se ode zdi ke zdi. Od "kouření všude", k "naprostému zákazu".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: czello
Datum: 29.10.15 19:29

Já su pro zákaz kouření v restauracích (prostě v podnicích, které jsou primárně zaměřené na jídlo)...ale vesnické knajpy, kde se enom točí pivo a k němu nejaký utopenec občas, to je podle mě blbost...už vidím, jak hospodský vyhání 60letého ožungra se 2,5 promile z takového podniku, aby šel kouřit ven. A ještě nechápu, proč ten zákaz platí pro elektronické cigarety. Osobně su e-kuřák a s elektronickou nemám problém ani v nekuřáckých podnicích, samozřejmě se vždycky slušně zeptám, jestli možu. A bez problémů

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sef®
Datum: 08.11.15 15:11

já bych to vymyslel uplně jinak. zavedl bych chlastací hospody a nechlastací restaurace, kam by chodili papkat ty jitrnice s děckama v kočárcích. Chlast a retka bych tam zatrhl úplně. No a do chlastacích hospod by prostě chodili jen lidi co kouří a pijou, stejně kdo nepije většinou ani nekouří a naopak. A žrát bych tam zakázal úplně. To by byl konečně kompromis, prostě žrádelna x nalejvárna, každej by měl na výběr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 15:41

Taky se mi ten zákon moc nelíbí, stačí omezit kouření v době oběda. V Maďarsku je ovšem (pokud se nepletu) zakázáno kouření na veřejných místech a taky se tam skutečně nekouří. A na místech, vyhrazených pro kuřáky postávaly ojedinělé postavy. Bylo to příjemné - čistý vzduch i chodníky. Podotýkám, že jsem bývalý kuřák, který více než před 10 lety skončil s tímto zlozvykem z hodiny na hodinu bez jakéhokoliv absťáku. Kouření ostatních mi nevadí.*frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 27.12.15 18:11

Je třeba říct, že normální je nekouřit. Pravděpodobnost rakoviny u kuřáka je 25x větší než u nekuřáka. Kuřák kouří protože je nikotin návykový. Oproti alkoholikovi je nebezpečný v tom, že šíří kouř do okolí, kde to dýchají nedobrovolně ostatní.

Není to tak dávno, kdy začal platit zákaz kouření na pracovištích. A co se stalo? NIC. Na pracovišti dnes kuřáci musí prostě vydržet 8 hodin bez své cigaretky.

Podívejte se na internet, kolik zapadních zemí má protikuřácké zákony, které omezují "svobodu" kuřáků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 18:41
avatar

Každý si stále melete tu svou. Přečtěte si taky argumenty odpůrců zákazu a reagujte na ně. Když si projdete diskuzi tak všechny vaše argumenty byly už popřeny jinými argumenty. Ale umět reagovat na protiargumenty asi neumíte. Tak jen vyslovíte naposlouchané a přečtené, stokrát se opakující a ... Nic. Nezlobte se ale mně to nedalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 27.12.15 18:53
avatar

Pojďme do extrémů :

Když přijde informace, že v polských klobáskách je posypová sůl (která je sice zdraví nezávadná, ale není potravinářská) - vláda / úřad zasáhne zákazem prodeje a nařízením zpětvzetí zboží do Polska.

Když má informace, že je nebezpečí teroristického / bombového útoku, okamžitě jedná. Kvůli pár lidským životům.

Tady se bojuje proti úmrtnosti lidí (stejně jako bezpečnostní pásy, dětské sedačky, helmy na stavbách, helmy pro děti na kole, na sněhu...).

Pokud zákaz omezí podnikání (nezakáže ho), je to pro dobro lidstva - vyšší zájem! Takto to můžete vidět také - pokud vám ovšem není hřebíček do rakve milejší a nechcete zemřít ve svých 48 letech po ročních krutých bolestech jako můj strýc.


doplněno 27.12.15 19:25:

@nikdo - v jednom máte pravdu - když jsem kouřil, věděl jsem všechno. Ani na poradách se toho tolik neprobralo. Kdo kouřil s šéfem, ten měl informace a možný postup, odměny...

To s mým strýcem je bohužel pravda - a pokud by se lidi snažili o omezování kouření, třeba i on, možná by ještě žil... kdo ví...

Nějak se začít musí. Je doba, ve které jsou tyto zákazy moderní. Politicky vysvětleno - jinde to funguje... Ale všichni víme, že češi jsou jiní než jiné národy...

Zákaz kouření tedy vůbec neřeším - prostě jdu jen tam, kde to nesmrdí...

Horší bude, až se tu začne zakazovat další a další ... - třeba jako zde http://www.novinky.cz/zahrani…y-muslimum-pritom-nevadi.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 19:07
avatar

Platí to samé co jsem napsal o příspěvek výše.

Já tedy zopakuju protiargument o dobru pro člověka. Když stát chce regulovat kouření, PROČ prodává tabák a cigarety, a nehorázně na tom vydělává? Celý ten argument tak totiž podráží sám stát, který Vás zblbnul a vy mu stále věříte a prosazujete ho, přestože stát si z vás a z vašeho argumentu dělá pr.el. A kecy o potlačování kouření na pracovištích jsou k smíchu. Neznám jediné pracoviště, kde by se přestalo kouřit. Kouří se všude. Ne přímo na pracovišti, ale někde mají kuřácký koutek, jinde udělali z kuřáků tajné spolky které chodí kouřit "někam". Nechtějte vědět, kde všude se dnes hromadně kouří. ALE, zakázali jsme kouření. Jste tak omezení že to nevidíte? Že každá prohibice jen zažene přislušnou skupinu do undergroundu? Proboha, po všech těch zkušenostech s prohibicí z USA, s různými zákazy z let reálného socialismu, tady ještě jsou lidi, kteří věří na zákazy? Neuvěřitelné.

Další argument prosím.


doplněno 27.12.15 19:14:

Lucilucie: Máte jednu pravdu, že kuřáci se.ou lidi naprosto zbytečně. Na zastávkách MHD se kouřit nesmí, ale každý den, se tam válí tolik vajglů až to bolí. Stavěj proti sobě úplně zbytečně další skupinu lidí, která by byla ke kouření smířlivá, kdyby nedělali takovej bordel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 18:50

Možná je celý problém v tom, že se ztrácí ohleduplnost a nejen v pozici kuřák-nekuřák. Já nekouřím, ale spousta známých ano, pro některé není problém jít si zakouřit ven a některé to ani nenapadne. Totéž platí třeba pro nachlazené lidi, někdo se otočí a kýchá do kapesníku, někdo vám prská prská přímo do obličeje. Nebo některé maminky na mateřské nechají své děti skákat ostatním lidem třeba po hlavě a pokud se někdo slušně ohradí, hned jsou ukřivděné. A myslím, že takových příkladů se dá najít ještě spousta. Nevím, jak z toho ven, ale mám pocit, že v dnešní době je ohleduplný a soudný člověk tak trošku za exota. A proto bude přibývat více zákazů a příkazů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 19:44
avatar

V Hradci máme AC klub - nekuřácký..a žádný problém-když si chi dát cigárko-jdu ven- 1 xza hodinu stačí !

a pokud je někdo závislý a vykouří na posezení celou krabičku- je to dle mě člověk nemocný ! a nevidím důvod, proč by se někdo měl nechat omezovat nemocným a závislým člověkem !

Ale více než cifgarety mně vadí lidé ,kteří jezdí po městě sami v autě do zaměstnání 2 až 5 km, když MHD funguje !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 27.12.15 20:12

@ nikdo

Dle mého názoru je zákaz kouření na pracovišti dobrý krok. Kdo chce, ať si jde o pauze zakouřit ven.

Nikdo dobrovolně nechce být v zakouřeném prostoru. Dokonce ani kuřáci to nemají rádi.

Na druhou stranu chápu, že u nás byla po desetiletí silná kuřácká tradice a omezování kouření může být vnímáno jako útok na "svobodu" jednotlivce. Tenhle problém vyřeší až čas, kdy další a další generace budou kouřit míň a míň. Úlohu v tom hraje rodina a vzdělání. Např. pokud jsou rodiče kuřáci, je pravděpodobné, že i dítě bude kuřák...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 20:24
avatar

Opět nic nepochopil. Nejsem proti zákazu kouření na pracovišti. Pracoviště si nemohu vybrat, jestli kuřácké nebo nekuřácké, na rozdíl od hospody. Jsem proti těm absolutním zákazům, kdy zrušíte kuřárny apod. a zaženete kuřáky do "podzemí". A tak nad nimi ztratíte úplně kontrolu.

A argument o rodičích a dětech? Neplatí. U nás už tři generace. Můj děda ani babička nekouřili. Moje máma i táta kouřili. Stejně tak jejich návštěvy. Já i sourozenci jsme nekuřáky. Mé dvě děti ze tří kouří. Jak jsou na tom synovci a neteře nevím.

Zákazy nefungují. Výchova je důležitá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 20:13
avatar

Já toto naopak považuji za jednu z mála dobrých věcí, kterou politici vyplodili. Je sice hezké, že si kuřáci v hospodě vykuřují, ale proč to mají dýchat i nekuřáci? Slušný člověk, pokud to není úplný idiot a ignorat si půjde zapálit ven když bez toho nemlže být a nebude tím obtěžovat ostatní hosty lokálu.

Někdo se tu oháněl tím, že kouření ano, ale pouze v třetí cenové v těch lepších ne. Já si nedovedu představit, jak by tohle lidé rozlišovali. Jedině že by si majitel povinně nalepil na hospodu, já jsem 3tí cenová

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 20:28
avatar

Další z tisíckrát omletých a tisíckrát vyvrácených argumentů. Jakým právem si vy, nekuřáci, osobujete právo navštěvovat všechny hospody? To vám nestačí ty nekuřácké? Využíváte situace a chcete všechno. To je nemorální. Choďte si do těch svých-nekuřáckých, a kuřácké nechte kuřákům.

Další argument?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 27.12.15 20:32
avatar

Pracuju v Brně - střed města. I zde sem tam zkouším na meníčko na oběd - znám 4 restaurace, kde mají "nekuřácký" salonek - pouze v jednom je samostatný vchod, v ostatních tam jdete přes kuřácký prostor.

Na měníčko tedy chodím výjimečně - raději si pošlu pro dovozku a připlatím za studené jídlo. Je to moje vůle, moje rozhodnutí.

Znáte nějakou striktně nekuřáckou restauraci či hospodu ve svém okolí? - prosím o uvedení názvu či adresu.

Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 28.12.15 12:05

Ano,znám. je to v malé vesničce blizko Šumperka, kde je jen jedna hospoda-restaurace.Jméno té vesnice je

DLOUHOMILOV.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 21:27
avatar

Nemorální je, že se kuřáci neumí chytit za nos a říci si, proč čudím pod nos těm, kteří o to nestojí? Váš argument, abych chodil do nekuřáckých hospod neberu. Protože hospoda, restaurace je veřejný prostor a zrovná v té, kde se čudí mi nejvíce chutná steak, tak proč bych jako měl chodit do nekuřácké, když tam vaří blbě? Cigára a alkohol jsou metlou lidstva. A i když pivo si občas dám, tak kouření v hospodách mi vadí. A nejvíc mi vadí lidé, kteří si stěžují, jak nemaj prachy na živobytí, děckám nedopřejou, ale cigára si neodpustěj. Jen doufám, že cigára do budoucna nebudou stát 100 za krabku ale třeba 200 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 23:18
avatar

Já ten Váš argument otočím a vyjde to úplně nastejno: Nemorální je, že se nekuřáci neumí chytit za nos, a říci si, proč já jim vnucuju nekouření, když oni to nechtějí. Takhle řečeno, s použitím vašeho argumentu jsem otočil celý smysl tohoto. Má takový argument, váš i můj, nějakou cenu? Odpovězte si sám.

Chápete, že se snažíte z pozice síly, ano z pozice síly, protože zrovna můžete, omezovat jinou skupinu lidí? A to je nemorální. Právě ten přístup z pozice síly. Teď zrovna se mi to hodí, tak můžu.

To ostatní, o veřejném prostoru, o prachách na živobytí a dětech, je jen plané tlachání a žádný argument, a z hlediska předchozího to ztrácí na jakékoliv oprávněnosti. Protože buď jsme si všichni rovni, nebo si budeme dělat naschvály. Ještě jste nepochopil, že je to jen způsob, jak rozeštvat lidi mezi sebou. Jak je rozdělit na dvě nesmiřitelné půlky a postavit je proti sobě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.12.15 09:08
avatar

já chci žít zdravěji než kuřák, nechci zabíjet své děti kouřem - Tímto odpovídám!

Jakýkoliv kuřák - na zastávce, na hřišti, v parku, ... svým kouřem obtěžuje nekuřáky. JÁ HO SVÝM NEKOUŘENÍM NEOBTĚŽUJI!


doplněno 28.12.15 13:36:

Svoboda člověka končí v místě, kde začíná svoboda člověka druhého.

Vezměme si dva různé lidi - nekuřák a kuřák. Přijde do restaurace nekuřák, dá si jídlo, odejde. Přijde tam kuřák, sedne si na stejné místo a nic nepozná - nají se a jde pryč. Otočme pořadí - přijde kuřák, nají se, odchází. Přijde nekuřák a CÍTÍ SMRAD, který po kuřákovi všude zůstává. Já jako nekuřák se obracím od stolu a bez jídla jdu hledat další restauraci - jídlo by mi tam totiž nechutnalo.

Příběh druhý - první příjde kuřák, dá si jídlo, přijde nekuřák a chtěl by si přisednout - nene, raději jde pryč, protože by mu tam s tím smradem nechutnalo. Otočíme pořadí - přijde nekuřák, sedne, objedná, jí - přisedne si kuřák. Po vteřince ke mně (nekuřákovi) přivane to aroma a já řeknu "Prosím, můžete si sednout jinam? Bojím se, že bych vás díky vašemu smradu pozvracel..." Proč mi tedy neděkuje a nechce jít pryč? Protože "ON má právo sedět!".

VŽDY VÍTĚZÍ KUŘÁCI - NEKUŘÁK MÁ JEN PRÁVO VYBRAT SI JINOU RESTAURACI - A BOHUŽEL, NEZNÁM VE STŘEDU BRNA JEDINOU, KDE BY SE OPRAVDU NEKOUŘILO (když se tam kouří večer a ráno, dvě hodinky nekouření přes obědovou přestávku nekuřákovi prostě nepomůžou).

O škodlivosti pasívního kouření se lidé hádají už léta a bohužel jsou i podvodně zpracované antikuřácké studie - http://www.zvedavec.org/clanky_368.htm

Na tyto studie jsou další názory - jedna konspirace dokonce říká, že jsou zpracovány podvodně úmyslně na pokyn cigaretových společností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 09:38
avatar

Asi tak, víc se k tomu nemá cenu vyjadřovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 09:51
avatar
Jmlc - A JÁ chci mít možnost si vybrat. A vaše "argumenty" neberu. Chcete snad říci, že někoho (vaše děti) zabije pár molekul rozptýleného kouře kdesi venku (na zastávce, na hřišti, v parku, ...)? Dobrý vtip. To,že nás něco obtěžuje znamená, že se to má zakázat? Další vtip. Mě obtěžují sobečtí lidé - kuřáci i nekuřáci (a hlavně lidé se svým věčným JÁ JÁ JÁ...) Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 09:59
avatar

Oni to zakazují i pro Vaše zdraví ne jenom pro naše a ví, co dělají. Bohužel kuřáci svou neomaleností a omezeností sito neuvědomují. Kdo má pak platit ty vaše rakoviny plic a pobyt v nemocnicích co?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 10:07
avatar
Tak znovu: Chcete snad říci, že někoho (vaše děti) zabije pár molekul rozptýleného kouře kdesi venku (na zastávce, na hřišti, v parku, ...)? Co takhle odpovědět? A jen tak mimochodem, já kuřák nejsem. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 11:10
avatar

Tady nejde o nějaké molekuly ve vzduchu, ty jsou samozřejmě zanedbatelné a propo, kddo tady mluví o kouření venku? Já se bavím o kouření ve stravovacích zařízeních. V severských státech je normální v těchto zařízeních nekouřit a nikomu to nevadí, tak nechápu proč v ČR je kvůli tomu takový humbuk. Venku ať si každý kouří jak mu je libo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 11:50
avatar
Jmlc zde hovoří o kouření venku o zabíjení dětí a o obtěžování. Já zde mluvím o možnosi si vybrat. Pokud se jako podnikatel rozhodnu mít zařízení nekuřácké, fajn. Ale pokud mi to bude někdo nařizovat, to už fajn není. Ale to stále jen opakuji to, co už tu zaznělo. Stejně jako vy píšete to, co už řekli jiní. Mít možnost si vybrat je pro mne prioritou, ne jakýsi zákon v severských zemích. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 28.12.15 11:59

72mona3: Jsou určité věci a pořádky, které se prostě zákonem či vyhláškou zakázat musí. Co by jste na to řekla, kdybych Vám, kupříkladu., vyřvával v noci silnou hudbou pod Vaším oknem? Podle Vás mám mít možnost vyřvávat a stát mně nemá co zakazovat. Ano?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 12:25
avatar
Jofa - Ale no tak. Klidně si tu můžeme přehrávat modelové situace co kdyby... Věřte, že nemám ukázkové sousedy. Stejně tak vám klidně sdělím, že jsem přestala chodit do své oblíbené italské restaurace, protože už mě obtěžovala stále stejná hudební smyčka. Také by jim to měl přikázat zákon? Častěji obměňovat hudební produkci? Do zákona se vejde spousta věcí, přestože by stačila místní vyhláška. Ale jestli bude podnik kuřácký či nikoliv, by si měl rozhodnout provozovatel. Za tím si stojím.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 14:55
avatar

Na toto téma prostě budou vždy dva tábory s odlišnými názory. Jedni se zákazem a druzí bez zákazu kouření. Já vždy budu patřit do té první ale nikomu neberu opačný názor. Je to stejné jako když já nemám rád lidi, kteří dělají nepořádek, neumí se přizpůsobit a nechtějí pracovat a jiní je zde vesele vítají jako hrdiny

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 28.12.15 12:26

Máte pravdu. Kvůli ochraně sluchu zaměstnanců hospod a hostů, zakážeme ve všech hospodách, na všech veřejných prostranstvích jakoukoliv hudbu. Zakážeme veřejně i v hospodách zpívat. Všude bude ticho. Principiálně stejné, jako to opatření proti kouření. Hlasitá hudba také poškozuje zdraví, najdete na toto téma spoustu studií, a mě se to nelíbí. Tak udělám vše pro zákaz. Jdem do toho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 23:27
avatar
Jmlc - *zed* - opravdu pěkné příběhy. Ale jestli je něco, nad čím byste se měl zamyslet, tak je to PROČ nejsou ve všem okolí nekuřácké restaurace. Asi to takové best of není. V mém okolí jsou. Jiné mají výkonné odsávání - přidám modelovou situaci, které máte tak rád: sedím večer v restauraci (kde se v době oběda nekouří), dorazí desetičlenná partička uchechtaných uřvaných v průměru čtyřicetiletých "puberťaček" a dvě si zapálí. V ten moment nakluše obsluha s ovladačem a zvýší výkon na klimošce. Přestože sedím tři metry od nich (v kuřáckém oddělení) necítím nic. Obtěžují své okolí jen svým řevem.
A klidně zvracejte, než vám to zakáže zákon...
O škodlivosti kouření se tu nikdo nepře, tak se o tom ani zmiňovat nemusíte.
Už jsem tu psala i kouření na SVÝCH balkonech, zahradách a dvorcích...také to zakážeme? Taky to obtěžuje a škodí zdraví sousedů. Ve svých bytech? Ten jedovatý smrad se dostane stoupačkami všude. Kam si sakra ten utiskovaný chudák s cigaretou má zalézt, když ani v parku na lavičce (kde se to hned rozptýlí a ani nekuřák nepozná, že před 10 minutami se tam kouřilo) si nemůže posedět?
Cituji :Jakýkoliv kuřák - na zastávce, na hřišti, v parku, ... svým kouřem obtěžuje nekuřáky. JÁ HO SVÝM NEKOUŘENÍM NEOBTĚŽUJI!
Špatně! Děláte to právě tímto příspěvkem, svým přehnaně zatvrzelým postojem. Konfrontujte vy sám lidi, kterí vás obtěžují. Nenechávejte to na tom všemi opovrhovaném státu. A abych se zas a znovu opakovala: TO, ŽE VÁS NĚCO OBTĚŽUJE NEZNAMENÁ, ŽE SE TO MÁ ZAKÁZAT. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 22:18
avatar

"Jedině že by si majitel povinně nalepil na hospodu, já jsem 3tí cenová

a nestaci, ze uz tam ma nalepene kuracka / nekuracka? *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 22:20
avatar

U nás jsem tedy ani v jedné hospodě neviděl nálepku, že by byla kuřácká nebo nekuřácká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 21:12

Jsem taky nekuřák a můj názor je že tento zákon je prasárna největšího kalibru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 27.12.15 23:06

Já to chápu kuřácký x nekuřácký problém takto:
1/ z medicinského hlediska:
Nikotin je jed. Kouření vyvolává závislost.
Pravděpodobnost rakoviny u kuřáka je 25x větší než u nekuřáka.
Tzv. pasivní kouření je taky velice nebezpečné.
Lze to exaktně prokázat, jsou na to studie. Myslím, že u tohoto bodu se shodnou kuřáci i nekuřaci. Souhlas, OK?
2/ společenské/filozofické hledisko:
2.1/ Pro kouření: Moji rodiče svobodně kouřili v hospodě, já požaduji stejnou svobodu. Nekuřáci ať si chodí jinam.
2.2/ Proti kouření: Jsem nekuřák a chci chodit do všech restaurací a požaduji, aby mě nikdo neobtěžoval škodlivým kouřem.
Jak vidíte, tak tady se všichni neshodneme. Protože každý má svou "pravdu". Co je normální, ať si udělá každý obrázek sám.
Podle mě pokud je ve společnosti velké procento kuřáků, řekněme 20-30%, tak je obtížné prosazovat omezení kouření. Všiměte si, že asi všichni souhlasíme se zákazem kouření na pracovišti, ale proč trvalo tak dlouho, než to bylo uzákoněno?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.15 23:34
avatar

Odpověd na argument č. 1 , medicínské hledisko: je výše. Stát NECHCE bojovat s nikotinem...viz výše. Něco je tu špatně. Buď to tak hrozné není a někdo nám tu lže o škodlivosti kouření, nebo? ,?

odpověď na druhý argument?: přečtěte si moje odpovědi výše, tam jsem to vysvětloval. Četl jste je vůbec? Jak můžete potřetí za sebou tvrdit něco, co evidentně není pravda. Souhlasím, nenechte se obtěžovat kouřem a račte jít jinam. Když mi někdo řekne na krámě, že mu nechutná moje pečivo, tak mu poděkuju za názor, a pošlu ho ke konkurenci. Nechutná ti? Tak si nakup jinde. Nekouříš? Tak se najez jinde-u nekuřáka.

Silový přístup je VŽDYCKY nemorální. Je totiž jedno, jestli dostanu klackem ze dřeva nebo z paragrafů.

A nekouření na pracovišti je úplně o něčem jiném, než nekouření v hospodách. Zase Vás musím odkázat na můj příspěvek výše. Nemá cenu to sem psát znova.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 28.12.15 10:22

Nevím, co se tady pořád řeší. Prostě v místech a prostorech, která jsou svým zaměřením určená pro veřejnost , prostě zákaz kouření bez vyjímky. O stravovacích místech ani nemluvě. To by mělo být v civilizovaném světě dnešní doby samozřejmostí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ignac
Datum: 28.12.15 10:40
pak je to diskriminace a omezování kuřáků
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 28.12.15 11:02

ignac: To pak můžete za diskriminaci považovat cokoliv zákonem zakázaného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 10:45
avatar
@jofa Ano. Ani na svém balkoně, svém dvorku, zahradě...protože pohyb vzduchu v tomto civilizovaném světě neovládáme a za každým rohem bude stát nějaký citlivka, který tímto jedovatým výmyslem bude OMEZOVÁN! M. ...to je ironie, kdyby to někdo nepochopil...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 11:07
avatar

Naprostý souhlas, jenomže to necivilizovaným lidem těžko vysvětlíte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.12.15 11:51

Pokud se všichni shodnem na bodu č.1. že kouření JE návykové a JE škodlivé, potom dává smysl chránit ty, kteří nechcou dýchat jedovatý dým.

Ze společenského hlediska, to je hlavně problém v místech, kde se koncentruje větší množství lidí (pracoviště, nádraží, nemocnice, restaurace, diskotéky, atd.)
Problém kouření v ČR je v tom, že zde má kouření určitou tradici a potrvá dlouho, než se podaří prosadit omezení kouření na veřejnosti. Žádná strana nechce ztratit 30% voličů, takže nekuřácké zákony jaksi nejsou priorita.

Srovnejte podobnou situaci s hracími automaty. Tam to je jiné, protože hrací automaty nemají v ČR tradici. Občas se někdo ozve, že zákaz automatů je útok na "svobodu", ale je v menšině, takže smůla. A výsledek? Dnes dokonce i města můžou vyhláškou zakázat hrací automaty. Chápete ten rozdíl, proč nikdo nekřičí o omezování "svobody" pro hrací automaty?

Výše někdo psal, že stát prodává cigarety a alkohol. Tak to není pravda. Stát "jen demokraticky" zdaňuje, stejně jako např. benzín, léky, potraviny atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 28.12.15 12:39

Když chcete chránit ty, kteří nechtějí dýchat kouř, tak si je chraňte, v tom vám snad nikdo nebrání. Ale proč chcete mermomocí stále chránit ty, kteří o to nestojí, to je kuřáky? Tedy ty, kterým nevadí, že z od nich zaplacených spotřebních daní, stát financuje leccos jiné než to proklamované zdravotnictví. Kteří od nekuřáků nechtějí vůbec nic, jen aby jim dali pokoj a šli si jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 18:22
avatar

Vy jste měl být politikem, "demokraticky zdaňuje", to je nový výraz pro podíl z prodeje, podle vašich slov, drog poškozujících zdraví? Čeho já se tu ještě dočkám...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 12:25

Aby nám za chvíli nestříhali hlavu dohola --člověk nikdy neví co je napadně hlavy pomazané...Co je to za kravimu si nezakouřit u piva -pokecat si --ať jsou tedy určené hospody pro nekuřáky. Je to určitá likvidace soukromníků.Jsem nekuřák,ale je to postavené NA HLAVU. Hlavně-že oni chlastají v "pracovní době" -podle toho to vše tak vypadá..Přihlouplé jejich zákony...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 13:30

Kdosi, až někde nahoře přišel s názorem, že protikuřácký zákon vymyslel nějaký chorý mozek, no dejme tomu. Já již od mala také tíhnu k automobilům, rád čichám vůni spáleného benzínu (nafty již méně). No, napadlo mne, abych uspokojil více své dlouholeté čichové a vdechové touhy, budu si brát sebou do klasické restaurace, také baťoh se speciální náplní výfukových plynů, které každých 5 minut budu upouštět okolním hostům mezi talíře a dětem obzvlášť, aby si pomalu zvykaly..

Pokud někdo říká, že výfukové plyny jsou jedovaté - tak co, mně to nevadí ! Nás stát, EU i celý svět to vyrábí, chrlí, kšěftuje s tím, propaguje to, ostatně i jako s těmi cigarettami, tak co? Liduš, kdy a kam půjdete s rodinou do nějaké restaurace? Já bych vám tam přijel trošku pustit pod nos trošku toho mého plynu - určitě vám to vadit nebude..., aby jste trošku vystřízlivěla a věnovala se smysluplnějším názorům, něž takové havadině, kterou jste právě ve formě obláčkového dýmu vykouzlila. Já osobně se stydím..., že je dnes možné, takto na plnou pusu sdělit zodpovědnému světu tzv. blábol.. Přemýšlela jste třeba o tom, že by relativně každý mohl do té vaší hospůdky s tím plynem, nebo každý páníček se svým psem, kozlem, beranem, tchořem, nebo snad koněm, přemýšlela jste někde o podstatě své myšlenky? zavináč říká - JE TO POSTAVENÉ NA HLAVU . Ano, je to pravda,... zavináči, už by jsi se měl otočit.., minimálně alespoň Ty !. A co takhle, kdyby si každý z nás také řekl, že můžeme jít i do jiného veřejnosti přístupného objektu - třeba do bazénu. A budu se tam chodit koupat se svými čtyřnohými zvířátky . Co bude pak? Čekám..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 28.12.15 13:43

A představte si, že jsou plovárny, které mají vyhrazenou část pro koupání psů, že jsou cukrárny, do kterých můžete se svým čtyřnohým miláčkem. Je to prosté. Majitel se rozhodl, že to tak bude, na zmíněnou službu je poptávka, tedy hosti přijdou. A ti co nemají rádi psy, si jdou jinam, tam kde psi nejsou. Jak prosté milý Watsone. Někam psi smí, někam nesmí. Ale nikdo jim to nezakazuje.

A když si uděláte hospodu, kde se rozhodnete čuchat ten Váš "automobilový smrad", a hostinskému to nebude vadit, je možné, že díky tomu bude mít plnou hospodu. Ono se to jinde nesmí víte. Bude to jediná hospoda na světě, možná? Důležité na tom opět je, že to bude na rozhodnutí toho hostinského.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 13:43
avatar
Sanyo - jestli bude podnik kuřácký či nikoliv, by si měl rozhodnout provozovatel. Nemusí to být v zákoně. A tohle není soutěž o "co kdyby".
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 13:52

Až do chvíle, kdy živnostník začne provozovat veřejně přístupné objekty, na které se vztahují zákony ČR. Chceš podnikat? Ano? Tak prosím dodržuj právní a společenské normy ! Myslím, že je to lehké..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 13:57
avatar

jistě, stejně by si majitel mohl rozhodovat o tom, jestli bude vařit ze zkaženého masa, čepovat podmíráky, prodávat pančovaný alkohol, prodávat drogy ( to vše je upraveno zákonem - jen proto, aby stát někoho chránil )... jednou do podnikání šel s tím, že restaurace je (nezpochybnitelně) veřejně přístupný prostor, tak holt musí respektovat zákony. zákony se vyvíjí.

paradoxně se nikdo nepozastavuje nad tím, že v jiných veřejně přístupných prostorech (nemocnice, supermarkety, prostředky MHD, akvaparky...) se nekouří. taky je to na vůli provozovatele, nebo to určuje zákon? proč asi?

osobně bych neřešil kouření v putykách, zakázal bych ho na veřejnosti. striktně a bez výjimek. ráno vylezu z baráku, jdu po ulici a frajer předemnou si zapálí. FUJ! a až mu příště pobleju záda, doufám, že pochopí, že měl jít jinudy... měl přeci právo si vybrat!

sanyo *palec*, jen jste byl rychlejší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 14:03

A hlavně 2masoni.. , už jsme minimálně dva !*palec**palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 28.12.15 14:30

Omíláte tu veřejnost pořád dokola. Ale nikdo jste neodpověděl na to, proč chcete všechno. Proč berete kuřákům všechny hospody. To je výraz absolutní nesnášenlivosti, zarytosti, zloby vůči kuřákům. Myslíte si, že si pomůžete. Nepomůžete. Tam kde bude dost hostů nekuřáků, aby uživili hospodu, tam možná. Ty ostatní buď půjdou do kelu, nebo se zařídí jinak. Užijte si čistých hospod. Já, i když nekuřák, se půjdu bavit radši do nějakého kuřáckého klubu s kuřákama, nebo si s nima sednu někde na zahradě do altánu, než do sterilní a nudné-poloprázdné, nekuřácké hospody. A v mém okolí nás není málo. To, že tím stát přijde o daně, je nasnadě. Až budem narážet u mně doma v altánu soudek, bude finančáku prd do toho, jestli jsme jich vypili 5 nebo 50. Protože práva finančáku budou končit právě na mém prahu. Dál to bude soukromý majetek. A co si v něm budu dělat, je jen a jen moje věc. A kolik takových nás bude? Nevím. Záleží na tom, jak bude kdo přizdi.

Tenhle výzkum, který posloužil navrhovatelům zákona jako opora je k smíchu. Je v něm tolik nepřesností a chyb, že se divím, že si toho nikdo ve sněmovně nevšiml. Ostatně kdo taky. když se našel jeden jedinej poslanec který hlasoval proti. Je zajímavé, že v mém okolí je víc lidí proti zákonu, než pro. A to znám víc nekuřáků než kuřáků.

http://files.ipsos.cz/web/Ips…az_koureni_v_restauracich.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.12.15 14:40
avatar
Dovolím si reagovat na jednu část komentáře - "stát přijde o daně"A samozřejmě příběh ze života - bohužel mé rodiny. Strýc za svých 25 let aktivního pracovního života na daních neodvedl tolik peněz, co do něj zdravotnictví za jeho poslední dva roky naházeli pro udržení naživu. Pokud tedy stát přijde o daně z cigaret, ušetří nemalou částku na zdravotnictví za léky a péči rakovinou postižených lidí A JE STÁLE V PLUSU! Zdravý člověk může více pracovat, platit daně, užívat si služeb, zábavy, nakupovat blbinky - ze všeho se daně platí a stát tedy naopak vydělává...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 18:10
avatar

To je pořád dokola. Máte jakýkoliv hmatatelný důkaz, že jeden jediný kuřák přestane kouřit, jen proto, že mu udělali nekuřáckou hospodu? Nebo je to jen Váš sen? Jak chcete potom realizovat ty vaše "úspory"? Kuřáci budou kouřit dál. Jen jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.12.15 19:07
avatar

Když kolega mohl kouřit na pracovišti, kouřil i 20 denně. Když se zakázalo kouření a musel chodit do kuřárny - venku za rohem budovy, zapálí si 7-10 kousků denně. Udělá více práce, má vyšší výkony a lepší odměny...

Možná jen vlaštovka, která jaro nedělá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 20:37
avatar

Tak mi to připadá, že neumíte, nebo nechcete číst. Odpovídáte mi úplně na něco jiného, než jsem se ptal. Mám si snad myslet, že odpověď na moji otázku nemáte a odbíháte od tématu? To je pak těžké, ne-li nemožné diskutovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.12.15 20:43
avatar

Vaši otázku čtu - "kde se vezmou úspory, když kuřáci nepřestanou kouřit a budou kouřit jinde?" - Na tu jsem odpověděl - ze zkušeností okolí vidím, že kouření se výrazně omezí - u někoho na 50%.

Jiný dotaz - jeden a konkrétní? Máte totiž v každém komentáři otázek více...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 22:31
avatar

Nelze srovnávat hospodu a zaměstnání. Proč sem neustále taháte zaměstnání? Tahle debata vznikla a je o kuřáckých vs nekuřáckých hospodách. Takže otázka znova:

Máte jakýkoliv hmatatelný důkaz, že jeden jediný kuřák přestane kouřit, jen proto, že mu udělali nekuřáckou hospodu? Nebo je to jen Váš sen? Jak chcete potom realizovat ty vaše "úspory"? Kuřáci budou kouřit dál. Jen jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 22:42
avatar

a čím, hmatatelně, můžete vaše tvrzení doložit vy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 23:39
avatar

Uhýbáte. Tvrdil jste toto: "Pokud tedy stát přijde o daně z cigaret, ušetří nemalou částku na zdravotnictví za léky a péči rakovinou postižených lidí".

Předpokládám, že tou úsporou jste myslel úsporu na zlepšení zdravotního stavu, jestliže kuřáci přestanou kouřit. Proto můj dotaz. A nebudu ho sem psát potřetí. Máte takový důkaz? Je to poměrně často omílané, chybné, tvrzení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 29.12.15 11:34
avatar

mrkněte se někdy na nick, kdo na vás reaguje - já budu přímo odpovídat na jednu z dalších forem otázek (protože nedokážete napsat jednu jedinou, což jsem po vás chtěl...)

Tím, že budu chodit do míst, kde je zakázáno kouření, nebudu pasivním kuřákem a omezí se riziko rakoviny - jak u mne, tak u mých dětí (a zejména u nich).

Kuřák ať si umře klidně ve svých 30ti letech - aspoň tu nebude otravovat ostatní lidi...

No a jestli ho to omezí kouřit? Nevidíte tu přímou souvislost? Lidi jsou líní, a protože se mu nechce jít ven na kouřovou, raději sedí v nekuřácké hospodě bez cíga.. Venku je zima, větrno, prší... tak si raději tu cigaretu odpustím...že? To znamená, že kuřák omezí kouření stejně jako ten v práci.

Leností proti kouření - má to svou logiku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 11:57
avatar

lenost je trochu vedle, mam rad pivo S cigaretou, ne prvni pivo a pak cigaretu. Stejne jako nejim prvni suche hranolky a pak holou tatarku. Respektive je mi uplne k nicemu jit ven na cigaretu, chci si zakourit u piva. A tak to udelam doma a nebo na zahrade, prenechal jsem vam milerad misto, tak se tam za me o hospodskeho postarejte :)


doplněno 29.12.15 15:44:

jeste nedavno v Praglu 3-5 plzni na skok po sportu az po beznou sichtu 8-12 plzni + jidlo + krabka cigaret od cca 18h do zaviracky, treba 3x 4x v tydnu, v lete klidne denne :) no okolo 4-6 tis mesicne vcetne cigaret, v lete 8-10. Co jsem na vesnici, tak letni mesice - kombinace lahvace, sudy, ciga, masa.. max 7tis.
Letos jsem si zase po delsi dobe vypestoval na zahrade par kytek a od konce leta jsem mel diky tomu jen 6 piv a staci mi 1-2krabicky cigaret na mesic k baleni do brka. Ted si to spocitejte a mate pravy duvod ilegality travy = vyroste zadarmo na zahrade... vidite ten obrovsky deficit spotrebni dane, ktery jsem za pulroku vygeneroval tim, ze jsem si jen pokuroval. A te prace kolik jsem udelal, tech penez co jsem usetril (desetitisice) a tech kil, co jsem shodil :) Kdyby to tak udelalo jen male procento lidi, tak si koblihar Bures vytrha vlasy.


doplněno 29.12.15 16:52:

no mi je tento zakon jedno, co se tyce primo me, koupi domu se vyresilo X veci samo jeste driv nez prisla na pretres tato debata, na vlastni zahradce je mi nejlip...
ale neni mi jedno, ze plizive omezuje svobodne podnikani, meni se pravidla hry co par let, jak se jim zlibi (reknete mi kdo uhradi ty investice hospodskych, kteri poslusne udelali vsechny stavebni zasahy, ktere jim byly zakonem narizeny + ventilace, ..nekuraci bez velkych utrat? No hospodskym zacnou krusne casy, zadny z nich nevi, jak na tom je, kolik lidi jim tam pak bude chodit, vlastne jim vlada dodala zdarma strach o zivobyti a nekuraci sliby, ze budou chodit...no...nebyl bych moc vklidu, mit hospodu), vadi mi, ze stat si bere na krabicce cigaret nehoraznou dan, ktera mu nesmrdi (celkova dan na krabicce je 83%, kdyz si tedy kazdy den koupim krabicku, tak statu zaplatim za mou vasen o 27tis na danich vic nez nekurak), ale neumozni legalni vyrobek uzce napojeny na alkohol nikde s alkoholem konzumovat... mj. otevira dvere mnohem nebezpecnejsim zakonum a narizenim, a pritom stovky starych DULEZITYCH problemu CR nejsou dosud vyreseny... a unie se chova stejne.
Proste me ta politika typu "co je nejvic videt" sere, nicmene taky klientovi delam casto prvni tu praci, co je nejvic videt, ikdyz je to nejaka banalita, jenze ja narozdil od vlady pak odevzdam celou hotovou praci. Mj. casto vidim v diskusich hlasku, ze ktere vyplyva, ze akce "Nabor volicu pres cigara" probehl vcelku uspesne a volic byl zakoupen, o coz jim samozrejme jde predevsim, protoze pristi volby bude hoodne krvave bojiste.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 12:22
avatar

joudic -

- no - o to právě jde - což ty "tupé" nekuřácké palice nepochopí ! - pokud nemůžu mít k pivu cigaretu - nechci raději ani to pivo. Vůbec nechápu, proč se nekuřáci cpou všude - i do těch hospod a putyk, které se právě kvůli pivu a kouření provozují !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 29.12.15 13:59
avatar

Kolik utratíte v hospodě za den? Abych si vykuchal prasátko...*pivo*

Tak jak vy chcete jít do hospody na pivo s cigárem, stejně tak já chci pivo bez cigára... Já si doma kvůli vám raději dám lahváče, kterého piju z nouze... opravdu si v lahvovém nelibuji, ale prostě raději to lahvové, než točené a smrad.

Ale ať je to jak chce... ani já, ani vy, neovlivníme rozhodnutí vlády.

Já jsem rád, že konečně udělají i něco pro mne... vy a mnozí jiní jsou naštvaní... Ona celá tato diskuse je o velkém kulatém...


doplněno 29.12.15 15:54:

Tak to vás tedy opravdu nenahradím... ale už chápu vaše reakce a zděšení. Takže držím palce, ať vás tento zákon nepošle pod kytičky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 15:03

Proč chtějí (nekuřáci i někteří kuřáci) všechno? Protože všechny restaurace jsou veřejné prostory. Takové jsou zákony této země, provozovatel s tím byl předem seznámen a ví, že jeho způsob podnikání bude tvrdě ovlivňováno, nebo dokonce řízeno státem. Stále dokola zde zní : nekuřák přeci může jít jinam. Ve vsi je jedna, dvě, tři hospody a všechny kuřácké. Kam mohu s rodinou na oběd, oslavit narozeniny, když mi z nějakého důvodu cigaretový kouř smrdí? Do okresního města 12 km daleko? Nemohu si dát k jídlu pivo, protože řídím. Za taxi dám 800 Kč, bus o víkendu jede v pět ráno a v sedm večer zpět. Proč mám toto řešit, být takto ukrajován na svém nezadatelném právu? Aby kuřák netrpěl nepohodlím, když si půjde zakouřit přede dveře? Mám být trestán za to, že nikomu nesmrdím, nepoškozuji jeho zdraví? Veřejný prostor je pro VŠECHNY, ale kuřák jej eliminuje jen na sebe (bylo zde zmíněno 20 - 30%).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 18:16
avatar

Zase pořád dokola. Přeji Vám, aby se v té hospodě, po zákazu kouření sešel stejně často jako předtím, alespoň stejný počet nekuřáků, jako dnes kuřáků. Moc vám to přeji. My ostatní už se nějak zařídíme. Ale berte to jako závazek vůči hospodskému. A časem si na tuhle debatu vždycky vzpomeňte a mazejte do své, nekuřácké hospody. Jinak zkrachuje. Bude to teď na Vás nekuřácích. Tak mnoho štěstí "s tým pertinaxem".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 14:23
avatar
2masoni - klidně i mohl, ale musel by to mít uvedeno pěkně viditelně. Chtěla bych pak vidět jeho tržby :) S těmi drogami je to trochu jiné, ty jsou trestné. Cigarety nikoliv. Už vidím policajty, jak přirazí chlápka ke zdi za krabičku cigaret...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 22:44
avatar

a proč jsou drogy "trestné"? protože "stát" vytvořil, zákon... do té doby "trestné" nebyly!

Už vidím policajty, jak přirazí chlápka ke zdi za krabičku cigaret...za pár let třeba ano... záleží na tom, jaké zákony budou přijaty...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 23:43
avatar
2masoni, jen pro pořádek:Mimo zákon je postaveno držení drog, jejich výroba, distribuce (držení, výroba a distribuce omamných látek) a propagace (šíření toxikomanie).
Samotné užívání drog není trestné.
Nebezpečí tvrdých drog tkví jinde, je na ně navázána i kriminální činnost a snad nemůže nikdo zpochybňovat oprávněnost opory v zákoně. Oprávněnost zákazu kouření zpochybnit lze. A nedělám to jen já.M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 12:17
avatar

vytváříte si odpovědi, které jsem nenapsal...

psal jsem: "prodávat drogy" (to bude asi to samé jako distribuce, že?).o užívání ani písmeno...

k další části vaší odpovědi asi nemá smysl se vyjadřovat. je to váš subjektivní názor. jak, konkrétně, lze zpochybňovat oprávněnost zákazu kouření? co se drog týče i tam (oprávněně) existuje nespočet pokusů o legalizaci drog - to znamená, že zákaz někdo zpochybňuje...

tímto v této diskusi, definitivně, končím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 28.12.15 14:16

V restauracích a hospodách by se mělo také zakázat podávání alkoholických nápojů. Alkohol ničí mozkové buňky, mění osobnostní charakter konzumenta, občas z něho taky někdo oslepne. Má také na svědomí páchání domácího násilí. Pro příště by se mělo podávat v restauracích mléko, podmáslí a také proslavená Kolalokova limonáda.*pivo*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 28.12.15 14:33

Navrhuji zákon přejmenovat na zákon cigaretového JOEa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 28.12.15 15:48

Zákaz kouření by měl také platit v masážních salónech a veřejných domech (je to přece jenom také veřejný prostor). Snad to někdo navrhne jako přílepek k protikuřáckému zákonu.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 15:00
avatar

no jiste, at si vsichni pijou doma, stejne jsou pak jen agresivni, rvou a rusi nocni klid. Clovek si nemuze vecer zajit ani na mlecny koktejl, aby tam nervali opilci a nesmrdely cigara. Hospoda ma byt cista, vonet po cerstve upecenem kolaci, s velkym vyberem limonad a mlecnych koktejlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 15:18

Luha - nesmysly, nebo resp. dej fakta na stůl. Dej si chlastu klidně kolik chceš, naliješ si palici, pobleješ sebe, nebo max. jednoho hosta. Ale koho obtěžuješ svým humusem? Každého, kdo v té hospodě je.. Tak a teď jsi na řadě ty, dávej fakta .., díky..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.12.15 15:41

V ČR zde máme dva tábory: kuřáci a nekuřáci. Sami se nikdy neshodnou :), proto je potřeba zákon. Teď se asi bojuje o to, která místa budou mít ze zákona zákaz kouření.
Proč vymýšlet něco znova? Stačí se podívat k našim sousedům. Od roku 2008
Gastronomie:
červená-absolutní zákaz ve všech gast. zařízeních bez vyjímek
žlutá- zákaz ve všech gast. zařízeních, kuřácké místnosti jsou povoleny
zelená-zákaz ve všech gast. zařízeních, kuřácké místnosti a kuřácké lokály* jsou povoleny
(*)Kuřácké lokály
nesmí přesáhnout velikost plochy
normálně se nenabízí teplá kuchyně
vstup pouze plnoletým
https://de.wikipedia.org/wiki…ze_in_Deutschland#Gastronomie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 10:47

Nelze než souhlasit. Jenomže v Německu jsou lidé tak trošínku dál. Tam naštěstí neproběhla desetiletí vytvářená degenerace obyvatelstva. Zeptejte se dnes mladých, jak se dívají na zákaz kouření v restauracích? Je jim to fuk...půjdu si zahulit ven. České zákony jsou takové polovičaté, upečené se strachem z odpovědnosti (viz. dělené restaurační prostory). Stačí jen srovnání Českých a Německých řidičů. Stačí se zamyslet a rozumný člověk rizika svého počínání pochopí, Čech jen hledá, proč je vše špatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 28.12.15 16:06
avatar

Dobrý den, jsem kuřák, který dodržuje zákaz kouření již nyní (tam, kde už je). Přesto tento zákon vlastně vítám, protože to nažene novou a mladou krev do našich hospod. Restaurace se zaplní mládeží, rodiče tam zatáhnou své děti a těhotné ženy jsou také vítány. Dovedu si představit novelu tohoto zákona, která nařídí provozovatelům hospod zřízení oddělené místnosti pro kojící matky a dětský koutek (s kvalifikovaným dozorem). Je to fajn, když se ten, kdo má tu moc, tak hezky stará o českou hospodu, aby nezanikla. Jen si říkám, která skupina obyvatel bude následovat?

Jakým zákonem zase budeme ty nerozumné občany chránit a před kým? Co třeba protináboženský zákon?

Ochrana ateistů před vlivem církve a věřících, kteří dávají příklad ostatním, což může být chápáno např.

ateistickou rodinou negativně. Ale, na protikuřácký zákon se těším - když legrace, tak ať je veliká. Snad se najde skulinka v zákoně a ta tu státní ochranu zmírní. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adis
Datum: 29.12.15 08:44

Mluví se o hospodách, ne o restauracích! Hospody nejsou pro děti, na to jsou restaurace, tam bych zákaz uvítal, ale v hospodě ne!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 18:33
avatar

Nevím, proč se nemůžou restaurace rozdělit na kuřácké a nekuřácké? Do nekuřáckých by kuřák nepáchl, tak by asi brzy zavřeli krám...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.12.15 19:05
avatar

Tomu nerozumím - mám 20 kolegů na oddělení, z toho 5 kuřáků (1 velmi silný), ale když jdou na oběd, k jídlu kouření nepotřebují... zapálí si při cestě tam nebo zpět.

Spíše to chtělo rozdělit na "hospodu - kuřárnu" a "restauraci s kuchyní - zákazem kouření".. nic víc bych nechtěl...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smoking
Datum: 28.12.15 22:13

No, vždyť už dávno na kuřácké a nekuřácké rozdělené jsou. V našem městě je naštěstí nekuřáckých restaurací na výběr dost, do jiných už ani nechodím. A světe div se - ty jsou stále plné, zatímco ty kuřácké mají (zvláště teď v zimě) většinou poloprázdno. Takže asi tak - chytrý podnikatel bude svou hospodu dobrovolně provozovat jako nekuřáckou prostě proto, že mu to přinese víc zákazníků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adis
Datum: 29.12.15 08:42

Stejně jak nekuřáci říkají, že jsou diskriminovaní kouřem, tak budou kuřáci diskriminovaní tím, že budou chodit kouřit ven, to taky není příjemné!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 10:50

Kdo nutí kuřáka chodit ven? Jen on sám sebe. Vy v tom vážně nevidíte rozdíl?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlos2
Datum: 29.12.15 12:35

Zamyslete se nad chodem společnosti a bude vám jasné, že vždy se najde skupina lidí, kteří chtějí ovládat a "chránit" druhé, i kdyby je měli zabít. Na jedné straně se řeší jakoby velký problém s daňovými úniky prodejců na trzích, cemuž má zabránit nařízení pokladního systému za desítky tisíc. Tady jde o lobisty a ne o úniky peněz výpěstků babiček. Řeší se kouření ale neřeši se chemické přísady do tabáku a dutinek pro cigarety neby i umělá sladidla typu Aspartam, která jsou v určitém režimu pro zdraví destruktivní. Posezení s kamarády u piva a cigára jako hrdelní zločin prosazují idioti, kterým jste dali hlas. Stejně tak povolování dalších a dalších výstaveb supermarketů a tím rychlejší spotřebovávání energií. Kromě také toho, že se likviduje zeleň. Pak se vyhlásí jak se zmenšuje životní prostředí. Občané ale tato povolení nevydávají ! Tak se dá pokračovat dál a dál. Vše je organizováno tak, aby člověk byl nesamostatný a odkázán na systém. Tzn. likvidace kotlů na pevná paliva a absolutní závislost na elektřině a plynu. Stačí výpadek nebo snad větší porucha rozvodné sítě a část společnosti je v koncích. Co budou v mrazech dělat? Omezení hotových peněz je skvělý nástroj pro ovládání lidí. Budete-li nějak odporovat některých zásahům, není nic jednoduššího než vás odstřihnout od peněz. Konec. Je to zřejmé jak na talíři a pořád se najde někdo, kdo tvrdí že nic nedělá a že mu nevadí neustálé odposlouchávání všeho, kontrola bankovních účtů atd. V rámci boje proti "terorismu" a ochrany demokracie je nejvhodnější opatření demokracii omezit. To je skutečnost.

Dělají se stupidní sbírky na pomoc dětem jako Kuře, Dobrý anděl a na podporu mladých zdravých mužů ze Sýrie (nepochybně vojáků IS) jdou desítky milionů. Trapné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 14:42

Hezky sepsané. Takže : pokud by jsme se nesnažili za každou cenu s něčím vy...bat a platili daně, tak jak se mají (nebudeme se dohadovat o jejich výši či spravedlnosti), pak by tato země byla v mnohem lepší kondici a nemusela by nařízení podobná těm o elektronických pokladních systémech vůbec nastat. Aspartam...souhlasím, ale osvěta je dostatečná a nemusíte jej vůbec užívat (ani výrobky s obsahem aspartamu). Člověka, který omezuje kouření (posezení s kamarády u piva a cigára) ve veřejných prostorách jsem volil a nepovažuji jej za idiota (měl jste jít k volbám a tak tomu idiotovi zabránit vstupu do politiky). K likvidaci kotlů na pevná paliva vůbec nedošlo, ale musí se vyměnit za takové, které nebudou dusit půl obce nebo celou ulici šedým, štiplavým smradem a dusit ostatní občany (odsíření uhelných elektráren považujete také za nesmyslné opatření?). Jak probíhá omezení hotových peněz? Já žádná velká omezení nepociťuji a odstřihnout mě od "nehotových" peněz mohou úřady, pokud se sám zamotám do vlastního průšvihu (exekuce, dluhy, trestná činnost...). Sbírek se mohu a nemusím účastnit. Jde o "dobrovolné" sbírky a věřte tomu nebo ne, ale každý mladý, zdravý Syřan není vojákem IS, stejně tak, jako každý Český emigrant na západ nebyl komouš (což neznamená, že se stěhováním arabských národů do Evropy souhlasím). Běžte k volbám a změňte to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlos2
Datum: 29.12.15 15:49

V první řadě by musel platit trestný čin neuhrazení závazku, aby se pak přiměřené daně platitly ! Tato zeměby nikdy nemohla být a ani nebu dev kondici, protože politici a odpovědné osoby nemají hmotnou odpovědnost za špatná rozhodnutí. Viz cena 1km dálnic, mzdy ředitelů ve státních firmách atd.

Umělá sladidla jsou ve všem, což by znamenalo nic nepít. Stačilo by zákaz a hotovo. Podle vá s je asi lepší studium etikety. No tak to nevím. Výskyt onemocnění rakovinou plic je cca. 50/50 kuřáci/ nekuřáci. Jsou zde jiné chemické vlivy, které se tabákem maskují. Např. radon, azbest atd. Je to příliš obsáhlé ale podle statistik se do 1. jaderného výbuchu zdaleka nevyskytovalo tolik onemocnění rakovinou plic jak po výbuchu. A že jich bylo na planetě hodně je známo. Vždy je jednodušší označit něco, co je po ruce a zároveň to nezakázat. Je to divné. Buď tabák škodí ( indiáni jej kouří a není tam výskyt rakoviny) nebo neškodí. Omezení nehotových peněz začalo uzákoněním zákazu platby v hotovosti nad určitou výši, přičemž se neuzákonilo povinnost to zaplatit. To už jsem psal. Mě je jedno, že každý Syřan nemusí být vojákem. To není důležité. Jisté je jen to, že jako muslimové nebudou dodržovat zákony hostitelských zemí a požadují hmotné zabezpečení, i když jsou zde nelegálně a i na falešné pasy. Péče o takové kriminální živly stojí peníze, které by se mohly použít např. na Klokánky. Takže asi tak. Zřejmě nechcete vidět, co jsou uprchlíci zač a jakmile se spustí jejich boj za šíření islámu, který oni mají jako zákon, tak budete první, co se bude schovávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 12:58

A opět vše svalujeme na zlodějské a neschopné politiky. Proč tedy nejdeme k volbám a nezměníme to? 30% účast je pro smích.

Umělá sladidla ani zdaleka nejsou ve všem a opravdu je "bohužel" nutné číst etikety. Datum spotřeby si hlídáme, ale přečíst pár písmenek navíc je obtěžující. My to tak děláme dlouhodobě a již víme co koupit a co nechat v regálu ležet. Jde o mé zdraví a život, tak proč si jej ničit chemickými jedovatinami jako je právě Aspartam?

Pokud mají kuřáci 25x vyšší šanci onemocnění rakovinou, pak nevím, jak do těchto statistik propašovat vašich 50/50? Ale fakt je, že ostatní vlivy mají velký podíl na rozšíření rakoviny. Jako třeba splodiny stoupající ze zastaralých lokálních topenišť.

Zákaz platby v hotovosti nad určitou výši vidím jako zcela účelnou a ne účelovou. A to právě z důvodu nepoctivosti lidí s mocí, mafiánských praktik, trestné činnosti...Jen díky tomu dokázali odsoudit ex starostu Chomutova a ex senátora Nováka za přijetí úplatku.

Alespoň, že jste se již vzdal názoru, ža každý Syřan je členem vraždícího komanda IS. Já jsem rád, že jsem volil politiky, kteří se brání masivnímu přísunu arabů do ČR a opět, vše se dá ovlivnit jen volbama, kam nechodíme. Pak máme v Evropském parlamentu takové zrůdy, jako bolševika Ransdorfa.

Kouření na veřejných prostorách...u mě jednoznačné NE.


doplněno 30.12.15 15:13:

Jen bych ještě krátce k jedovatým přípravkům v potravinách. Po častých malérech se závadnými potravinami z Polska, jsme přestali jakékoliv Polské zboží kupovat a to i zboží bez výrobce nebo země původu (většinou se tím maskuje Polský původ). Zachoval-li by se takto každý nebo většina, pak se nebude stávat, že se na pultech objeví vejce zamořená salmonelou, potraviny s Aspartamem, apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 01.01.16 11:58

ad :@salamos, Datum: 29.12.15 14:42

jen k jedné OT věci která v tom příspěvku zazněla. Jestli si myslíte, že peníze v bance jsou vaše, tak na to rychle zapomeňte. Jakmile svěříte peníze bance, tak se stávají jejím majetkem. A ona s nimi hospodaří podle svého. Takže, když se rozhodne, že Vám je nedá, tak vám je nedá, a vy s tím nic neuděláte. Když to rozhodnutí přijde od státu, tak s tím neuděláte už vůbec nic. A nepomůže vám ani zajištění vkladu. Pokud nevěříte, tak se podívejte jak dopadli vkladatelé letos v Řecku. Stát řekl X Euro týdně a bylo bylo vymalováno. Ještě stále nevěříte, že vás stát "drží pod krkem"?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 13:31
avatar

- za komoušů se sice všude kouřilo, ale zase nebyly tak lehce dostupné tvrdé drogy a nakonec ani ta "marijánka" jako dnes. Tak nevím, co je horší?!


doplněno 29.12.15 16:35:

- karlos2-

- to je fakt ! - kuřáci by měli mít slevu na daních !


doplněno 29.12.15 16:58:

radabrdy

- ale - pokud bych si měla vybrat - jestli bude moje dítě kouřit, nebo brát pervitin, háčko... chlastat - tak budu jednoznačně pro kouření.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 13:33
avatar

V jednom nemáte pravdu. Tráva se pěstovala i "za komančů". Sice nebyly growshopy, zato se dal koupit ptačí zob, ve kterém byly i semena trávy. Kdo věděl, ten si pěstoval...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirk
Datum: 29.12.15 14:44

No když to svinstvo musí hulit ale já bych to v těch hospodách jenom omezil že by v hodinách od 11:00 až do 14:00 kdy se obědvá v některých hospodách a taky při různých zábavách,akcích a taky si myslím že když ctějí hulit tak ať jdou ven před hospodu nebo ale jinak jak jako diskriminace kuřáka?

poznámka: když chtěj kouřit tak ať si jdou zakouřit ven před hospodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlos2
Datum: 29.12.15 15:53

Ze zákona je prostor před hospodou veřejné prostranství a tam kouřit mají zakázáno. To vás asi uniká. Ale inkasovat daně to je OK. Divné. Nikdo vás nenutí chodit do kuřácké části. Tak tam nelezte a je klid. Kouřením ten kolotoč jan začíná. Pak bude na řadě zdanění nějakých potravin až budeme žrát jen to, co nám povolí a kdy nám to povolí. A lidi jako vy to jen urychlují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.12.15 16:49

Já to vidím tak, že za komačů nějaká ochrana proti (pasivnímu) kouření vůbec neexistovala. Před 40. lety byla velká móda ve společnosti kouřit. Kouřila dělnická třída, kouřili intelektuálové atd. Odtud vzniklo samovolně i ono kouření v restauracích a hospodách. Každý měl i tenkrát svobodu buď jít do zakouřené restaurace nebo nejít.

Dneska je už doba ale někde jinde. Je prokázaná škodlivost a návykovost kouření a lidi to ví. Proto jako první se u nás zakázalo kouřit na pracovištích. Postupem doby, na západě od nás, se zákazy rozšiřují i na další místa (nádraží, nemocnice, restaurace, diskotéky, atd.). ČR se je snaží přebírat tak, aby jsme trochu drželi krok s dobou.
Hlavním důvodem "zákazu kouření" není odpírat kuřákům jejich "koníčka", ale chránit ty, kteří nekouří. Dále pak přístup dětem a dorostu, aby se do té závislosti nedostali.

http://cdn.i0.cz/src/public-d…ce25007bd61e_base_optimal.jpg

http://petr-kubac.blog.cz/150…silence-49-fetujeme-vedecky-6

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlos2
Datum: 29.12.15 16:59

Když tomu blábolu věříte, tak prosím. Skutečnost je ale hodně daleko od tvrzení. Čistý tábák škodí méně nežpoletavý prach, kterého se vyskytuje v ovzduší od jara do podzimu více než připouští normy. Řeší to někdo? Vůbec. Přebírá se jen něco a to podle toho , jak se to hodí. Dětem údajně škodí sladkosti - zakázat. Dále škodí mastné - zakázat řízky. Škodí jim také, když dostanou přes hubu za drzost - potrestat rodiče vězením.

V dobách po vzniku 1. republiky se kouřilo úplně všude. Dětem to zřejmě nijak neubližovalo, zdraví bylo na úplně jiné výši. Jak říkám, když těm nesmyslům věříte, vaše věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.12.15 17:15

Samozřejmě já nevím co bude, ale může se stát, že se zákazem kouření v některých restauracích naopak vzroste návštěvnost.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kaz_kou%C5%99en%C3%AD

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.12.15 17:22

Prostě jsou zde dva tábory, které se nikdy neshodnou. Podobně jako příznivci a odpůrci střílení petard. Kdo má pravdu?

Zde:

https://www.facebook.com/nepetardam/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 20:57

Proč ne. Je to dobrá věc. Zakázat by se mělo nejen kouření ale i tvrdý alkohol a všechno co škodí. Mohli bychom zakázat i auta, protože vyfukují jedovaté splodiny a zakázat některé továrny které nám znečišťují ovzduší, mohli bychom zakázat taky cukr nebo alespoň limitovat jeho množství v potravinách. Např. čokolády často obsahují kolem 55% cukru což je šílené a naprosto zbytečně moc, 25-30% by přitom bohatě stačilo k vychutnání skvělé chuti čokolády. Dále bychom měli zakázat margaríny a ztužené rostlinné tuky taky škodí. Ale s tím kouřením tam je to jasný, tím neškodíš jen sobě ale i druhým. A proto by se to mělo trestat přísně, kouření na veřejnosti i doma kde jsou děti by měl být trestný čin a ne jen přestupek.

PS: I bez piva bychom se obešli protože dneska se dá veškeré aroma vyrobit chemicky. Stačí to jen nasypat do vody a žijte zdravě!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 21:11
avatar

Včera jsem seděl v jedné hospůdce. Kuřácké. Majitel se přiznal, že by rád provozoval nekuřáckou hospodu. Ptal jsem se tedy, zcela logicky, proč ji neudělá hned. Bojí se, že by ztratil konkurenceschopnost, že by poklesla návštěvnost a čeká, až to zakáže zákon všude. Pak prý se to SNAD nezhorší. Ale sám přiznal, že neví, co to udělá.

Závěr? Uvidíme. Všichni. Mají to v rukách sami kuřáci. Jestli si váží sami sebe, tak to ten rok vydrží na lahváčích. A hostinské čekají hodně krušné měsíce. No a nekuřáci si můžou mnout ruce. Zbyde jim těch pár nekuřáckých.

Jestli kuřáci kleknou, a začnou chodit kouřit před dveře hospod, je to jejich věc. Já sám za sebe říkám, že o společnost, která straví půlku času u piva, venku na schodech, nestojím. Pro mě tak hospody skončily. Mám rozhodně víc kamarádů-pivařů kuřáků, než nekuřáků. A abych jako nekuřák, seděl každou chvíli u stolu sám, protože kuřáci si půjdou zakouřit před hospodu, o to nestojím.

I po nové, prosincové debatě, stále platí můj rozbor této diskuze ze dne 28.10.15 11:37. Nic nového nepřinesla. Jen se nekuřáci ještě víc odkopali. Nepřinesli žádný nový argument. Nicméně, mezitím PS ukončila 1.čtení a předala tisk 272/0, zdravotnickému výboru. Jak dopadne tam je jasné. Proč proti hlasoval jeden jediný poslanec nechápu. Tím pro mně poslanecká sněmovna ztratila věrohodnost. Nemohu přestat věřit na statistiku, a proto se mi nezdá možné, aby zájmy kuřáků hájila JEN 1/200 poslanců. To neodpovídá poměru občanů nesouhlasících s textem zákona. Co za tímto "jednoznačným" rozhodnutím PS je, nevím. Mohu se zase jen domýšlet. V každém případě mám o důvod víc, příště nevolit tzv. zavedenou stranu, a jít do nějaké nové, neokoukané.

Mějte se tu fajn, já se zase na chvíli na toto téma odmlčím. Je to marný boj. Škoda času a elektriky. Čas ukáže, kdo z nás měl pravdu. A tak na závěr jen jedno podivení. Zatimco v kulturních, sportovních zařízeních, v kinech, divadlech, ve zdravotnických zařízeních, je dovoleno zřizování kuřáren, tak hospody tuto výsadu nemají. Nevěříte? Račte si počíst: http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=110628.


doplněno 29.12.15 22:17:

klero: Pardon. BUDE dovoleno zřizování atd... Ten zákon ještě neprošel. Jak je to dnes nevím. Po přijetí zákona ji bude muset zrušit. Pro veřejné stravování, v návrhu zák. není výjimka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 22:10
avatar

Jedna hospoda, kam chodím, má kuřárnu...že by nelegálně?

Já bych si tipla kuřáckou lobby...původní, neosekaný zákon, měl prý být mnohem důslednější...jinak se zákazem kouření v hospodách souhlasím, s čím už souhlasím méně, je zákaz kouření v čajovnách, na které to bude mít určitě mnohem horší dopad, když v podstatě fungují z provozování vodních dýmek...


doplněno 30.12.15 18:42:

Aha...tak to je blbost no...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 23:56
avatar
Také mě už unavuje, jak se tu chytáme za slovíčka. Proto budu ráda, pokud mi někdo smysluplně odpoví na moji původní (teď lehce osekanou) reakci : Já vám nevím...někdy kolem roku 2010 (nevím přesně) proběhla novela zákona o oddělených prostorách pro kuřáky a nekuřáky. Spousta malých podnikatelů byla nucena do investic stavebních + výkonější odvětrávání, aby mohli fungovat. A teď zjišťují, že to vlastně byly vyhozené peníze. (To je fakt)
Teď mám přece možnost výběru, kam mohu jít. A o to by mělo jít především. Moci si vybrat. Nevidím jediný důvod, proč to zakazovat. Proč to musí být v zákoně? Zkuste zvýhodnit, preferovat nekuřácká zařízení a ono se časem samo ukáže, co lidé (ne lobisté) chtějí.
Mona
doplněno 30.12.15 18:54: Jetomarnýjetomarnýjetomarný...zase ty samé bláboly. Nikdo neodpoví, proč zde nemohou fungovat oba typy restaurací, podniků, zařízení...proč chtějí jedni vše a druzí chtějí mít na výběr.
Připadám si jako při debatě s dítětem, které mi tvrdí, že koza na obrázku je kůň a nic s ním nepohne.
Tak si nechte toho svého rohatého koně. Nezapalujte si doma svíčky, grily, františky, vonné tyčinky... a hlavně nevoďte děti na pálení čarodějnic. V budoucnosti bez kouře, které se snažíte dosáhnout, vás totiž nejspíš za takový prohřešek zpětně zažalují. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 10:29

Jednodušší je plošně zakázat kouření a časem se ukáže že lidi vlastně kouřit nechtějí. Jsou jen zblbnutí reklamou a závislí a je pro jejich dobro aby je to stát odnaučil. Za předpokladu, že by byl zákaz kouření na veřejnosti, v nemocničních zařízeních i ve věznicích, by bylo ideální všechny kuřáky na rok pozavírat aby se odnaučili kouřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 11:15
avatar

pak bych se vrhl na maso a zakazal skodlive uzeniny, sadlo a veskere tucne masove vyrobky, maximalne prodej liboveho masa na pultu za 10nasobne ceny... casem se ukaze ze lidi vlastne o uzeniny nestoji. A kdyz zavrem hranice, casem se ukaze, ze vlastne nikdo cestovat nechce :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 14:35

Když zavřem hranice hlavně se ukáže že nikdo tady nepotřebuje migranty. Moře si můžeme vyrobit doma, planeta se stejně otepluje, takže léta budou horké. Podporujme českou ekonomiku tím že budeme dovolené trávit v ČR.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 15:00

Tady panuje nálada velkého a úmyslného omylu. Chystaný zákon není namířený proti kuřákům, na jejich "převýchovu", nemá jim přikazovat, jak žít, ale je na ochranu nekuřáků. Nekuřák je úmyslně (bezohledně) postaven kuřákem do role člověka, který se vystavuje daleko vyšší šanci onemocnění rakovinou nebo jinými potížemi. Kde bere kuřák právo ničit někomu zdraví a život nebo jej obtěžovat? Proč je stanoven noční klid? Nezaměstnaní nemusí ráno vstávat a nikdo přeci nemá právo omezovat jej v jeho lidských právech "bavit se." Pokud má člověk zakódovánu v genech bezohlednost vůči svému okolí, nezbývá nic jiného, než represe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 30.12.15 15:30

2 Proč to musí být v zákoně.

Protože dřív nebo později se sejdou v jedné restauraci zapřisáhlý nekuřák, který tam půjde na oběd a zapřisáhlý kuřák, který si bude po jídle vychutnávat svoje cigárko... A konflikt je na světě.:)

[cite]Podle právníka Tomáše Kindla je však vystavování druhého účinkům tabákového kouře protiprávní. Kuřák odpovídá za jím produkovaný kouř, ať již v konkrétním místě platí, nebo neplatí zákaz kouření. Působení újmy na zdraví druhého není legální a ani poškozený se svých práv nemůže vzdát (např. "dobrovolným" pobytem v místě, kde neplatí zákaz kouření). Každý má právo na život, na ochranu zdraví a na příznivé životní prostředí. Každý má právo na prostředí bez kouře.[13][/cite]

http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kaz_kou%C5%99en%C3%AD#Kritika_z.C3.A1kaz.C5.AF

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 19:41
avatar

*palec* Tomáš Kindl...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 19:38
avatar

Doma si každej může dělat, co chce (když tím neubližuje někomu jinýmu). Tohle jsou veřejný prostory.

Já ani moji přátelé nejsme z většiny kuřáci, ale dobrovolně si ničíme zdraví tím, že jdeme do hospod, který jsou profláklý nebo poblíž a který jsou holt kuřácký. Možná bysme měli víc na výběr jet do centra do menšího nekuřáckýho podniku, ale zase tak moc nám na tom zatim nezáleží, abysme měnili svoje zvyky. A takhle si dobrovolně ničí zdraví minimálně desítky tisíc dalších lidí, aniž by byli kuřáci. A o tohle v konečnym důsledku jde, ne? O zlepšení zdraví populace/ prevenci před jeho ničením. Nejde o spor kuřáci/nekuřáci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 11:16

Pokud má děti tak by kouřet neměl a mělo by to mít oporu v zákoně že nesmí doma kouřit. Tím myslím když prostory sdílí s dětma. Ono se sice řekne, že si budou kouřit v ložnici, ale on jak je v bytě průvan, tak to táhne do chotby a do koupelny nebo do kuchyně nebo do obýváku a ti nekuříci co tam bydlí s nima to pak musí automaticky dýchat, i když je to třeba ve slabší koncentraci, ale jelikož to dýchají dlouhodobě tak jím to ničí plíce a zdraví. Proto bych byl pro plošný zákaz a klidně ať policajti mají právo vstoupit do bytu kuřáka, který má děti a dát mu co proto. Pořádně ho přetáhnout pendrekem by takový kuřák - rodič - potřeboval aby ho přešla chuť *cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 11:58
avatar

Tak narušovat soukromí bytů jenom kvůli podezření z toho, že je rodič kuřákem mi už trošku zavání totalitním režimem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 14:47
avatar

nejvetsi nebezpeci je, ze takovi lidi pro svou kratkozrakost nevidi, ze se to muze obratit i proti nim v nejake diametralne odlisne veci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 30.12.15 15:24

Já si pamatuji u nás před lety na nádraží hospodu s jídelnou. Všude popelníky a kouřilo se. Komu se to nelíbilo, tak se mohl ozvat, nebo jít jinam. Dnes je doba prostě jinde. Kouření už není v módě a kuřáků je menšina.
Možná by jste se divili, ale kdyby bylo referendum o zákazu kouření v restauracích, tak většina bude pro zákaz. Strašení hospodských, že přijdou o kšeft není podle mě na místě. Prostě kuřákům by vyhovoval zakonzervovat stávající stav, který si vydobili za posledních 40 let.
Kritiku zákazů a argumenty proti najdete zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kaz_kou%C5%99en%C3%AD#Kritika_z.C3.A1kaz.C5.AF
Nakonec ČR je ohledně ochrany proti kouření docela pozadu a zaspala oproti okolním zemím. Kuřáci nechť ráčí se podívat na situaci v okolních zemích: Německo, Rakousko, Švédsko, Polsko atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 15:22

No tak nám řekněte, jak je to podle vás třeba v Polsku? Kde jsou ty rozdíly konkrétně proti naší úpravě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 15:32

Zde jde o svobodu volby (Zda pujdu do zaflusaný,zakouřený hospody a nebo pujdu do čisté vonavé hospůdky) . Nikdo nikoho nikam nenutí chodit a vdechovat kouř. "Ve veřejných prostorech" kde nemá člověk možnost volby, tak at to zakažou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 15:46
avatar

co bych, jako kuřák dělala v čisté voňavé ! - hospůdce . fuj !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 30.12.15 15:53

Jenže tato "svoboda" byla technicky umožněna až v roce 2006, kdy začal platit zákon o označování restaurací "kouření zakázano" x "kouření povoleno". Samozřejmě i ve své době zákon narážel na "odpor" kuřácké komunity...

Zákaz kouření na pracovišti se u nás podařilo až v roce 1989. Proč to asi u nás tak dlouho trvá?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 30.12.15 16:45
avatar
A přitom - "kouření zakázano" x "kouření povoleno" je stejné jako v bazénu napsat na jednu stranu "čůrání zakázáno" a na druhou "čůrání dovoleno". Zákon sice určil takové označení, ale díky své nedokonalosti to bylo k ničemu. Do nekuřáckého "salonku" jdete v 99% zařízeních přes oddělení kuřácké.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 17:23
avatar

Já už sem to nějak přestal řešit - ať si dělají, co chtějí. Já se jako kuřák prostě zařídím podle svého. Zákaz koučení v hospodách se mne nijak zvlášť nedotkne - když se začaly zavádět nekuřácké hospody v minulosti, prostě jsem do těch nekuřáckých přestal chodit - přesněji začal jsem se jim vyhýbat. Bylo to poměrně snadné - pivo nepiju a do hospody jdu max když si chci s někým sednout na kus řeči tak 2 - 3x do roka. Většinou sem to řešil tak, že jsem měl vytipovaný podnik, kde se sice kouřilo, ale větrání bylo natolik OK, že to kouření tam nikomu z mých známých nekuřáků nevadilo. V čistě nekuřáckém podniku (kavárna, vinárna, restaurace) jsem byl za celou dobu jejich existence snad 2x a to jen na rychlém kafi, když sem někoho známého potkal a chtěl s ním mluvit. Ale nevzpomínám si, že bych si někdy v nekuřáckém podniku dal třeba večeři či oběd. Prostě chybí mi tam ta správná pohodička - dát si jídlo, pak kafe, cigárko. A než si připadat jak na útěku - jídlo, pak letět někam na cigáro a tak dokola, to si tu návštěvu raději odpustím. Když sem někde na cestách, tak si koupím jídlo v krámě a najím se za volantem tak, jako dřív, když sem jezdil pracovně a na zastávky na jídlo nebyl čas. Občas se sice stane, že někdo chce, abych s ním šel třeba na oběd a já pak musím pracně hledat výmluvy, proč se mi to nehodí, ale to je holt život.
Vzhledem k tomu, že už něco pamatuju, tak mne tak napadá několik věcí
- když sem začal kouřit (cca 1977), kouřilo se všude - na dílnách, v kancelářích, na plesech. Ale už tehdy byla místa, kde se sešli nekuřáci a prostě si třeba kancelář vyhlásili jako nekuřáckou. A je zajímavé, že nikdo z nás kuřáků s tím neměl problém - prostě se tam nekouřilo, protože se lidi tak domluvili a pohoda. Nikdo si úmyslně neškodil, když třeba kouř na někoho táhl, tak to řekl a ten kuřák se třeba postavil o kus vedle, aby nekuřáka nedusil atd. A šlo to. Mmch. třeba já tak se svými známými funguju dodnes - oni mi nekecají do kouření, já se zase snažím, abych jim nesmrděl pod nos.
- postupem času přicházelo omezování a co jsem si tak stačil všimnout, tak se vzrůstající agresivitou některých militantních nekuřáků klesala i ochota kuřáků si nechat všechno líbit a prostě začali ty agresivní nekuřáky ignorovat. Přitom ale stále fungovalo to, o čem píšu výše - pokud nekuřák nebyl agresívní, vycházelo se mu vstříc a bral se na něj ohled. Dnes se to dostalo do podoby, že se nic nedomlouvá - dnes se vynucuje. A pak se lidé diví, že když na kuřáka třeba někde venku spustí sprostě, že se jim dostane sprosté odpovědi a kuřáci je pak ignorují. Prostě zákon akce a reakce. Příklad za všechny z poslední doby. Ač kuřák, nedovolím si ani když vlezu do auta ke kuřákovi, který kouří, zapálit, když k tomu nejsem přímo vyzván. U nekuřáka řidiče, i když mi řekne, že v autě kouřit můžu, protože jeho mnaželka tam taky kouří, si nezapálím už vůbec. Beru to prostě jako samozřejmost - nejsem ve svém, chovám se podle toho. Ale už se mi stalo několikrát, že jsem vzal do svého auta někoho, kdo mne požádal o svezení a jeho první reakce po nástupu byla "nekuř mi tady". Kdyby to řekl slušně, určitě se domluvíme, občas vezu někoho, o kom vím, že mu to vadí, tak to tu chvili prostě vydržím a nekouřím. Ale na takhle agresivní reakci už reaguju tak, že prostě zastavím a dotyčnému sdělím, že pokud se mu to nelíbí, klidně může jít pěšky. Kupodivu ještě nikdo nevystoupil...
- všimli jste si někdy, že když se někde udělá kuřácký kroužek (kdekoli - předsálí akce, kuřárna a pod.), že se tam hned přiženou i nekuřáci? Nevím, co k tomu ty nekuřáky vede, ale možná aby jim něco neuteklo. Myslím, si, že stejné to bude i u těch hospod - nekuřáci půjdou ven s kuřáky, protože přece nebudou u stolu sedět sami. Nikdy bych nevěřil, že se takhle dá nechtěně rozbourat i celá akce nějakého kolektivu lidí, kdybych se tom na vlastní kůži nepřesvědčil. Na jedné firemní akci, kde se na sále nesmělo kouřit, ale muselo se do předsálí, jsme se s manželkou kolegy odebrali na čoudovou. Křesilka, stolky, sice chladno, ale pohodlí. Já jsem si tam pak přestěhoval i pití a místo na sále jsme seděl v tom předsálí. Občas někdo přišel na kus řeči, jenže velmi brzo se to zvrhlo tak, že ač většina byli nekuřáci, seděli a postávali a bavili se tam u nás v tom předsálí a na sále se šéfem skoro nikdo nebyl (zůstalo jich tam z cca 50 asi 10). No, nekoukal po nás šéf moc mile :-P
- už to někde někdo taky psal - když půjde s kamarády do hospody a kuřáci se čas od času seberou a půjdou ven na kouřovou, že nebude u stolu sedět sám - že tedy raději nepůjde do té hospody vůbec. Docela tomu i věřím - taky si neumím představit, že si půjdu s někým sednout na kafe a pak ho nechám sedět u stolu samotného (samotnou), zatímco půjdu na cigáro. Takže ve výsledku - otrávený já, protože musím ven, otrávený ten můj partner, protože tam bude sedět sám - už spolu nikam do hospody nejspíš nepůjdeme a hospoda tudíž nebude mít kšeft.
- co se zavedli oddělené nekuřácké prostory v hospodách, mám zajímavý postřeh. Ať jsem vlezl do kteréhokoli takového podniku, vždycky kuřácká část zcela plná (paradoxně hlavně nekuřáků) a nekuřácká část většinou (třeba kromě jednoho stolu z 10) prázdná. Uvidíme, jak moc to nekuřáci s návštěvami vytrhnou, ale když se tak podívám na obsazenost některých těch zcela nekuřáckých podniků (těch, do kterých je zvenku vidět, když jde člověk okolo), tak většinou je tam skoro prázdno, zatímco restaurace hned vedle, kde se kouří (a je tam kvalitní klimatizace) je většinou poměrně plná. Moc prostě tomu nevěřím, že nekuřáci budou pak víc chodit do restaurací, aby se udržely stávající tržby a hospody nekrachly
- s tím sousvisí i další věc, o které se už taky psalo - kuřáci budou chodit kouřit ven před hospody, což přinese venku hluk a bude to zdroj problémů pro toho hospodského. Bude totiž stačit jeden jediný stěžovatel z místních obyvatel, párkrát to někdo (nejspíš třeba městská policie) bude řešit a lidé do té hospody přestanou chodit. V tomhle případě mluvím z vlastní zkušenosti - tohle jsem si na vlastní kůži zažil. Měli jsme se známými v letech 92 - 94 malou hospůdku spojenou s obchůdkem v klidné čtvrti města, konkurence byla poměrně daleko. Výhoda hlavně pro místní důchodce - do krámu i do hospůdky v bačkorách a v županu. Pak se naučili chodit i místní. Aby nás to tak nějak uživilo, prodlužovala se otevírací doba - nakonec ze zavíračky ve 20 bylo 22, otevřeno 7 dní v týdnu včetně svátků a víkendů. Občas se sešla parta a přetáhla se zavíračka. Ovšem problém nastal, když jeden jediný důchodce si začal stěžovat na hluk venku - ke stížnosti stačilo, že někdo od nás šel domů a venku promluvil, protože mezi domy se to rozléhalo. Skoro denně sem majiteli objektu vysvětloval, že venku opravdu kravál nebyl (návšěvníky jsme na to upozorňoval, aby venku raději vlbec nemluvili, jinak že mi udělají problém). Lidi to sice většinou dodržovali, ale občas to prostě nevyšlo. Skončilo to tak, že byla stížnost i na město, to zatlačilo na majitele objektu, ten nám přikázal zavírat ve 20 a bylo vymalováno. vydrželi jsme to ještě 2 měsíce a pak jsme jak obchod, tak hospůdku zavřeli, protože už nebylo schopné nás to uživit. Takže si myslím, že i takhle mohou některé restaurace skončit, až se bude chodit kouřit ven, protože lidem hubu prostě nezalepíte a mluvení je hluk atd.
Nakonec jen takovou poznámku.
Už je prokázané, že drobné saze z moderních dieselových motorů jsou silně rakovinotvorné (stejně jako třeba vlákna z azbestu), usazují se v plicních sklípcích a na rozdíl od velkých sazí ze starých dieselových motorů se jich z plic nejde zbavit - ty velké člověk vykašle, ty mikroskopické z moderních aut ne. Takže docela paradoxně taková kouřící stará Praga V3S nebo Avie nebo Tatra je méně škodlivá na zdraví než moderní diesely.
Doufám tedy, že všichni nekuřáci a zastánci nekouření v hospodách a ve veřejných prostorách v rámci ochrany zdraví všech lidí před škodlivými účinky kouře a rakovinotvorných látek přestanou jezdit ihned svými naftovými auty a půjdou nám všem tak příkladem s ochranou zdraví, protože těm jejich rakovinotvorným sazím se nelze vyhnout, když s těmi auty jezdí všude - po ulicích se chodit musí, do zakouřených prostor nikdo nemusí.
A ti největší ochránci zdraví a čistého vzduchu doufám budou prosazovat přes své zákonodárce také okamžitý zákaz provozu všech aut s dieselovými motory, ideálně pro všechna auta do 3,5 tuny ;) Sice se už blýská na lepší časy (taková Paříž už chce v roce 2020 provoz naftových aut ve městě zcela zakázat), ale ochránci čistého vzduchu pro všechny by mohli trochu přitvrdit - vždyť co by neudělali pro zdraví nás všech...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 18:32
avatar

ronyx -

dobře jste to napsal - taky jsem zvědava, jak to bude po zavedení zákona fungovat ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 30.12.15 20:02

Souhlas s tímto, máte pravdu, jasné a výstižné, dal jste si práci.

S tím doplním, že se mnohdy v kuřáckém kroužku probírají nejen nevinné věci o ženských, práci a sportu, ale i politické věci, názory. A to jak je vidět, bude někomu móc vadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 11:11
avatar

Ale to už je regulérní paranoia tohleto! *stop*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 30.12.15 20:21

Prostě jsou zde dva opačné pohledy ze strany kuřáka a nekuřáka.
Kuřák vidí romantický obláček kouře jako z Krkonšské pohádky s Krakonošem Františkem Peterkou, nekuřák vidí jedovatý kouř.
Co se týče kouření na pracovišti, tak váš optimismus, jak to bylo tenkrát nesdílím. Dnes se mi jeví více normální na pracovišti nekouřit.
Co se týče ochrany před jedovatým prachem, nemusíte explicitně vyzývat jen nekuřáky, může vyzvat i kuřáky, protože to je v zájmu všech.:)
Co se týče strašení hospodských odlivem klientů, nevím, myslím si, že to nemá reálný základ. Myslím, si že naopak začnou chodit ti, kteří tam kvůli smradu nechodí.
Chápu, že když je u nás 2M kuřáků a 40 let byli zvyklí kouřit v hospodách, tak změnu vnímají jako útok na svou "svobodu". Naštěstí počet kuřáků v průběhu let klesá, takže se možná ten problém vyřeší jaksi sám...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 20:49
avatar

Milý Ronyx, budu v jemné opozici. Auta skutečně plodí plyny, které taktéž nejsou zdravé, nicméně auto je ve velké míře případů dejme tomu důležitý prostředek k dopravení se do práce, k rodině žijící daleko, převozu materiálu a osob apod. Naproti tomu kuřák mě obtěžuje pouze a jenom svým zlozvykem.

Dále je pěkné, že se snažíte nesmrdět pod nos a postavíte se o kus dál, ale cigarety z vás po dokouření jsou stále cítit na metry a popravdě - stát vedle kuřáka v buse je opravdu humus (oblečení, vlasy, ruce...). Oblíbený argument na toto jsou třeba parfémy, ale málokdy potkám parfém, který smrdí hůře, než kuřák, co právě odhodil cigáro.

Včera jsme s kolegou hráli firemní akci, naštěstí se uvnitř nekouřilo, ale kuřáci se shlukovali na chodbě před wc, takže kdykoli si člověk šel odkočit, musel chtě nechtě projít dusivým oblakem, který se rozpínal na všechny strany. Bylo to poměrně nepříjemné (ano, dá se přežít, to uznávám).

Taktéž výrok, že "venku se to ztratí" není až tak pravdivý. Každý nekuřák, co někdy šel za kuřákem na ulici, to může myslím potvrdit :). Stoupnout si tři metry od zastávky, když vítr fouká směrem k ní, taky nic neřeší, prostě to musí čuchat všichni v okruhu pár metrů. Taky tvrdíte, že vidíte v hospodách plné kuřácké a prázdné nekuřácké části. Vidíte, já coby astmatik navštěvuji zpravidla nekuřácké podniky a vždycky je tam narváno. ;).

Pár přátel kuřáků mám a vždy je slušně, ale stručně žádám, aby to nefoukali na mě. :).


doplněno 30.12.15 21:30:

Dobrá, ta stará auta skutečně nejsou ok. Bohužel ne každý jejich majitel si může koupit novější auto benzínové...

Nicméně máte pravdu, je to hnus. Ale je to takové poukazování jak ve školce - proč oni můžou, a já ne? Oni to dělají, ta já můžu taky... ;).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 21:21
avatar

Martino, řeč nebyla o autech jako takových ( jejich využívání bohužel nese dnešní doba), ale o osobních autech s naftovými motory, která vypouštějí mikroskopické rakovinotvorné saze srovnatelné s prachovými částicemi azbestu. A ta auta jsou nutná? Ne. nejsou, jejich majitelé by klidně mohli jezdit s auty s benzinovými motory (která sice škodí taky, ale ne tolik), jenže to by neušetřili těch pár korun za pohonné hmoty. Takže zcela vědomě vypouštějí do vzduchu a nutí dýchat ostatní lidi rakovinotvorné látky z důvodů svojí bezohlednosti.
Jaký je tedy rozdíl mezi bezohlednými kuřáky a majiteli těchto naftových aut? Žádný. Obojí je stejné. proč tedy nepotíráme oboje stejně a vybereme si jen jedno? nebo vám nevadí, že i když se s dítětem vyhnete kouři od kuřáka, tak kdekoli venku musíte dýchat ty saze a vyhnout se jim nemůžete, protože jsou všude? Na stará auta se vymyslela ekodaň, na kuřáky se vymýšlí zákazy koučení, ale tyhle moderní sazomety se bůhvíproč tolerují...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 30.12.15 21:41

není to stejné, vysvětlím:

za kuřáky stojí kuřácká komunita,

za naftovými auty stojí naftová komunita,

komunity lobují pro to, co je pro ně výhodné. Velká komunita velký odpor, malá malý odpor. Vysvětloval jsem to dříve na hracích automatech. Ti lobují málo, takže hrací automaty můžou města na svém území zakázat vyhláškou. Nikdo nekřičí, že je omezena "svoboda" pro hrací automaty. OK?

Se starými auty souhlasím, že je to nesmysl.

Příklad:

Důchodce A má 20 let staré auto, o auto pečuje ať mu vydrží co nejdéle.

Důchodce B každých 10 let koupí nové auto.

Otázka: Kdo se chová víc ekologicky? (A je správně)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 22:10
avatar

Z maličko jiného úhlu - stará auta škodí daleko méně než ta nová, kromě jiného už proto, že jejich nájezd kilometrů je doslova zlomkem nájezdu moderních aut. Vím, o čem mluvím - mám těch aut ve stáří 25+ několik, jezdím vždycky jen s jedním (neumím sedět ve dvou a více autech najednou). Můj celkový roční nájezd je do 5.000km max (většinou ani to ne). Uškodím životnímu prostředí víc tím, že používám stále auto už kdysi dávno vyrobené a stále jezdící, nebo tím, že místo toho jednoho už by se muselo těch aut vyrobit třeba 5? Jen té energie na zpracování těch materiálů na výrobou těch 5 aut, toho materiálu zbytečně zpracovávaného atd.
Píšete, že ne každý si může koupit novější auto. Ano souhlas, mnoho lidí ne. Takže je ještě postihneme tím, že jím koupi toho starého auta postihneme ekodaní. No tomu říkám logika - když někdo na něco nemá, tak mu to ještě víc zdražím, aby na to už tuplem nedosáhl.
Jen aby nedošlo k mýlce - já se starých aut nedržím ani tak proto, že by na jiné modernější nebylo, ale proto, že místo jednoduchých oprav "doma na koleně" nechci lítat po servisech a cpát jim tisíce korun za opravy zbytečností. Zastávám teorii, že co v autě není, nemůže se rozbít. Opět vím, o čem hovořím - před 4 roky mi do sbírky mezi mé dvoutaktní miláčky přibylo jedno auto čtyřtaktní (se čtyřtaktním motorem). Ten rozdíl v náročnosti údržby je neskutečný - zatímco do Wartburgů jsem jen lil benzin s olejem a jinak jen jezdil, u Lady stále něco řeším (výměna oleje, rozvody atd.) Finančně ta Lada sice na provoz náročnější o moc není (na oboje mám díly doslova za hubičku), ale už jen to, že se o to musím starat.. A mít cokoliv modernějšího, staral bych se ještě víc - vidím to podle svých známých, co mají modernější auta. Moderní auto nelze díky elektronice jen tak odstavit a nejezdit třeba půl roku, u starých aut tohle lze zcela bez problémů. Ale to jsem odbočil.
Celkově o nějaké poukazování mi vůbec nejde - jde mi o to, že buď měříme všem stejným metrem (škodíš, tak končíš) a nebo děláme pro někoho výjimky - a to se mi nelíbí. Začíná se to stávat nebezpečným standartem ve všech oborech - topením doma počínaje a třeba nákladní dopravou konče. Dáme kotlíkové dotace pro ekologii - kdo si je vybere? No ten, kdo si ten drahý kotel může koupit i tak, protože si na něj v klidu může našetřit. Člověk, který žije od výplaty k výplatě na tu dotaci nedosáhne, protože kde by vzal nejdřív nějakých 150.000 na koupi a pak čekal, až se mu zase nějaké peníze vrátí. Takže dotujeme bohaté a chudákům raději to uhlí ještě zdražíme (uhlíkovou daní), aby to topení neměli tak jednoduché.
Vymýšlí se kraviny, ale slovy klasika "komu to prospěje"?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 22:34
avatar

No protoze Lada je na houby auto, musite si sehnat original Itala, to je pak posusnani, sice jen 4 rychlosti ale i tak se dalo vklidu na dalnici 140 a s tim druhym 180km/h... to starsi bylo lepsi a zivejsi a vic zralo a interier vonel kuzi a benzinem, pred smrti jsem ho jel projet naposledy ke stredozemnimu mori :) to novejsi uz melo mekky podvozek nebo co, spis takove kreslo na kolech :) mel jsem Fiat 128 http://www.autobelle.it/annun…roprietario_livorno_35167.php a pak hned tento skaredsi facelift http://www.mirafiori.com/~cou…8/corral/vandijk/vandijk.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.15 23:39
avatar

Aby nedošlo k omylu - k Ladě jsem přišel doslova jak slepý k houslím - to je dědictví po otci (já bych si auto se čtyřtaktním motorem normálně nekoupil, jsem zvyklý na 2T wartburgy a nemám nejmenší potřebu to měnit za cokoli složitějšího. Původně sem si tu Ladu vzal s tím, že ji dojezdím do té doby, než si dám do A stavu jednoho kombíka a jednu limuzinu z Wartburgů, které mám a pak se bude zase jezdit s wartburgy a milá Lada půjde do šrotu. Jenže to sem tehdy netušil, že ta Lada je trochu rarita (typ. označení 21072, což je řemenová třináctistovka), kterých bylo vyrobeno poměrně málo a v ČR jich je v současnosti max 10ks. Tohle konkrétní auto není ani původem z Čech, ale je to dovoz z Belgie a přestavba na české papíry. Čalouněné to je v černém sametu. Takže po této informaci došlo ke změně rozhodnutí - nepůjde do šrotu, ale bude jezdit jako pracovní auto dokud nebudu mít hotové wartburgy a pak půjde "do kopřiv" místo wartburgů a bude jezdit jen na srazy a podobné akce. Takže sice milá Lada dostává zabrat, ale tak nějak jezdí, jen to prostě není warťas - sednout a jen jezdit. Navíc si pořád nemůžu zvyknout na to, že Lada má malý kufr (nějakých cca 400l) - většině lidí se to zdá hodně, ale já jsem zvyklý na 525l z 353 limuziny a 2.000l z 353 tourista a Lada je prostě pořád malá (jak v kombíku, tak v sedanu). Jsem zvyklý za 30 let vlastnictví wartburgů, že auto je prostě náklaďák, který odveze cokoli kdykoli a pokud to auto nesplňuje, tak u mne nepochodí. Vím, že mne sice nemine asi ještě něco většího (z pracovních důvodů), ale pak připadá v úvahu pouze Renault Grand Espace (ne ta poslední verze,a le ta starší) a nebo dlouhá dodávka - do osobáku se už nějak nemůžu vejít a vyrovnávat všechno pořád ven a zase dovnitř už mne nebaví.
Vámi uvedené Fiaty jsou sice hezké a relativně rychlé (kdysi jsme měl v sousedství jak 128, tak pak 131 a jeden čas - 1980 - 82 - jezdil s půjčenou 127, takže vím, o co se jedná), ale na práci to není a rychlost při svém "motání se okolo komína" (trasu 40km v kuse jedu tak 1x za 2 měsíce) nevyužiju. Velmi rád se podívám na pěkná stará auta, ale doma to nechci - garážované stání na to nemám a jinak pro mne mít veterána v super stavu nemá smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 18:08

Nesleduji tuhle diskusi, ale tak zdá se, že smyslem toho zákona (o ekodani) je podpořit ekonomický růst, jestli jsem to teda správně pochopil..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 18:42
avatar

Ano, pochopil jste správně - je potřeba donutit lidi kupovat i to, co by si normálně nekoupili (v případě ekodaně nová auta, v případě topení nové kotle, v případě žárovek... atd.). A protože jim to nemůžeme říct normálně (celkem logicky by se cítili šikanováni), tak to schováme za ekologii a údajnou škodlivost, protože na to lidi díky dlouholeté masírce už slyší (jestli je to pravda není už málokdo řeší).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kurak*
Datum: 31.12.15 00:16

Já jsem kuřák. Aspoň když budu v hospodě, tak toho tolik nevykouřím, když budu muset chodit ven. Ne kvůli tomu, že bych byl líný chodit ven, ale že si spíš budu chtít popovídat s těmi, co už jsem dlouho neviděl. Nemyslím si, že když bude zákaz kouření v restauracích platit, že hospody zkrachují. Mnoho lidí nechodí do hospody jenom kvůli tomu, že je tam nakouřeno a tyto lidé tam potom začnou chodit. Představte si rodinu s dětma, která jede někam na hrad a cestou se chtějí zastavit na oběd. Těmto rodičům je to nepříjemné, že je v hospodě nakouřeno. A to je od návštěvy odradí. Ve velkých městech je dost nekuřáckých restaurací, ale na venkově kolikrát o ně ani prstem nezavadíte. Já si myslím, že by spíš mělo být dáno zákonem, že pokud chce někdo provozovat kuřáckou hospodu, tak by měl mít stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Dnes je tu hodně nekuřáckých hospod, kterým se bohužel pro mě jako kuřáka úspěšně daří. Četl jsem, že když v některých státech zakázali kouření v restauracích, byli hospodští většinou proti, ale odstupem času měli z toho velikou radost, protože tržby jim díky tomu vzrostly o 4%, protože tam začli najednou chodit ti, co tam předtím vůbec nechodili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 08:49

Naprosto souhlasím. Svou partnerku často nemůžu přinutit k návštěvě restaurace na dvojku bílého a tak skončíme v kavárně (kde se pivko nedám), protože jinak potom musí naše oblečení rovnou do pračky. Budu-li myslet ekonomicky, tak je to voda a energie včetně prášku zbytečně navíc, oprané šaty, žehlení a o ekologii ani nemluvě. I s krachem restaurací je to blud. Ano, pokud se některé vesnické špeluňky, připomínající jeskyni, včas nepřizpůsobí nové klientele, tak prostě padnou, ale jeden z prvních, kdo přišel se zákazem kouření v restauracích byl některý z amerických států a velmi se očekávalo, zda se naplní předpovědi o úbytku hostů. Po roce hovořila statistika o nárůstu klientů v desítkách procent a díky tomu stoupla i zaměstnanost, tržby, odvody daní...Věřím, že jedna zakouřená čtyřka padne a nahradí ji dvě čisté, upravené a pohodové restaurace, kam se lidé rádi vrátí bez rozmýšlení, zda nebudou páchnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 15:47

Vy věříte, fajn. Ale vlastní prachy v tom nemáte a rozhodně v restauraci nedáváte minimálně 100 za pivo a 350 za jídlo jako v USA, takže je docela těžké uvěřit vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 19:29
avatar

To nemá cenu - buďto tihle lidé jen trollí a provokují a nebo nemají o problému ekonomckého chodu v tomto případě hospod ani páru.
Vysvětlit jim, že všechy restaurační podniky a hospody mohou žít buď ze
- štamgastů, kteří utrácí sice po korunkách, ale pravidelně
- nebo z občasných návštěvníků, kteří přijdou jednou za měsíc, ale musí utratit částku srovnatelnou se štamgastem
je asi nemožné.
Psal sem tady výše, že s hospůdkou zkušenosti mám - osobní. Dokud jsme fungovali jako kavárnička za rozumné ceny, neuživilo nás to, protože rodinka, co přijde jednou za měsíc na dortíček či na kafíčko a utratí 200,-Kč provoz neutáhne. My jsme tenkrát byli doslova nucení (bránil jsem se tomu, pivo mi smrdí, ale jiná cesta jak přitáhnout lidi nebyla) zavést točené pivo. A začali chodit okolobydlící- většinou navečer, po práci okolo domu, v montérkách - na pivko, na cigárko a na kus řeči. Utratili sice většinou jen pár korun, ale každý den. Těch pár výletníků, co se stavili, případně jak píše pán výše - zašli večer na pivko a na dvojku - to neuživilo ani náhodou, výdělek z nich nedal ani na režii z toho dne.
Dovolím si tvrdit, že pokud se stanou hospody a restaurace nekuřácké, omezí se počet štamgastů, tedy lidí ty obyčejné hospody v podstatě živících. Paradoxně - neznám moc nekuřáků, kteří by chodili pravidelně třeba na to pivo každý den. většinou (pokud vůbec) jdou na pivo tak 1 - 2x do týdne (většinou v pátek), urazí svých pár piv, utratí max. 2 - 3 stovky a zase je týden nikdo nevidí.
Pivnice a obyč. hospody žijí ze štamgastů, restaurace s jídlem žijí hlavně z jídel v poledne (oběd za pár korun, ale větší množství). Pokud něco z toho padne, má majitel 2 možnosti
1) podnik zavřít
2) zvednout ceny tak, aby na ten provoz vydělal
Zákaz kouření tak nepostihne drahé podniky - ty už mají ceny nastavené vysoko a výdělek je vysoký i při malém obratu. Ale kdo doufá, že v běžné hospodě, kde je pivo nyní třeba za 20 - 25 Kč a díky pravidelným utratám štamgastů to stačí na provoz, si dá po tomhle zákazu i nadále pivo za těch 20 - 25 Kč, tak se hodně plete. Ceny půjdou nahoru a kdo bude chtít z hospodských přežít, bude muset pracovat s maržemi jako v zemích na západ od nás (takže žádných 100%, ale minimálně 200, ale spíš 300 a víc %.
Když sem byl v roce 1996 na 2 měsíce v Německu (v Nordhornu, což je cca 50.000 město na holanských hranicích) bylo mi divné, že v celém městě jsem za celou dobu nenašel žádnou normální restauraci nebo hospodu jako jsou ty naše, české. Pár barů a pak lepší restaurace v hotelech. V barech seděl většinou tak 1 - 2 lidi, když už. Bylo mi divné, jak to může ekonomicky fungovat a přežít. Pak mi to vysvětlil kolega pivař. On si chodil kupovat na benzinku pivo v plechovkách za tehdy 0,65 feniků (tehdy na naše asi 13,-Kč - marka v té době byla za 21,-Kč). Ale v tom nejlevnějším baru bylo pivo za 5 marek (takže tenkrát za českých 105,-Kč). pak už mi to bylo jasné. Takže až se u nás bude také pivo prodávat běžně za 50 - 60,-Kč a večeře bude ne za 100 - 120,-Kč, ale za 300,-Kč, pak ano, budou fungovat i hospody s nízkou návštěvností. Jen by mne zajímalo, kdo pak bude teda na to pivo chodit denně jako dnes (hlavně z těch nekuřáků) .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 20:27
avatar

Ano ronyxi, je to zbytečný, je to zbytečný, je to zbytečný. Oni hájí jen ten svůj, nekuřácký pohled na svět. Nikdo z nich nemá o ekonomice hospody ani páru. Ekonomická nevzdělanost je veliká. Nevěřil bys, kolik lidí mně, pekaře chce školit a vysvětlovat mi, že za cenu mé vánočky upeče doma dvě. Když mu nabídnu, že za tu cenu je budu od něj kupovat, tak "jsem blbej ne? To bych nevydělal." Ale tu drzost, chtít to po mně mají. Tohle je něco podobného. Všichni se troštují, jak budou chodit do hospod, kde se nebude kouřit, ale sobotní a nedělní výletníci tu hospodu neutáhnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 20:47

Lidé (kulantně řečeno) méně dotknutí ekonomikou si bohužel opravdu neumí představit, že každý náklad podnikateli navíc zaplatí oni sami nebo službu nedostanou. Každý nesmysl, každou daň, každé omezení zaplatí ti poslední v řadě, konzumenti. Úsměvné je, jak ti samí lidé nikdy nevynechají příležitost ke střelbě do vlastního kolena:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 22:36
Ekonomicky jste to popsal pěkně, ale není mi jasné, jak jste přišel na to, že zákaz kouření zásadním způsobem změní počet jedinců s potřebou prolít denně svých 10 kousků hlavou - ve vaší terminologii štamgastů. Podle mého názoru zůstane vše plus minus při starém a vaše oblíbená hospoda je tím pádem zachráněna. Hurá!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 23:26

Na vesnici jsou dvě hospody. V jedné se vaří obědy a nekouří se tam, v druhé udělají tak nanejvýš topinku, zato je tam nahuleno, že by čagany mohl věšet. První hospoda nemá otevřeno večer už ani v sobotu, v té druhé je ještě o půlnoci aspoň deset lidí. Proč? Až se zakáže kouřit, kdo tam bude sedět? Do sz ti můžu napsat jméno obce, můžeš se přijet podívat.

Pokud jsou cigarety tak škodlivé a je potřeba před nimi chránit společnost, efektivnější bude zakázat jejich prodej a nejlépe v celé EU. Místo toho se snaží omezovat jen malou část. Mně se to jeví jako populistické opatření několika politiků a snad slabé lobby těch posledních hospodských. Sám nakouřím, přesto jsem proti zákazu a zbytečným zákazům vůbec. Čím méně zákazů a omezení, tím méně hledání kliček a obcházení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.01.16 09:47
avatar

Možná k tomu také dojde...

A jak píšete hned v druhé větě - to je to zásadní ! - Když se tam vaří, nekouřit. Když se tam nevaří, ať si tam kouří klidně všichni navzájem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 02.01.16 23:57

Tak já přidám taky jednu konkrétní zkušenost. Kousek ode mně stojí a funguje už léta hospoda. U Draka se to tam jmenuje. Kdo pojedete do Jablonce, můžete se tam zastavit. Vždycky se tam špičkově vařilo a přes obědy se tam nekouřilo. Stejně tak ale, kdykoliv tam člověk zašel večer na pivko, tak tam seděla spousta lidí. Nejednou nás vymetali ve dvě ráno. Jednoho dne z toho udělali nekuřáckou hospodu. Vedoucí to podporuje. No a od té doby se tam vaří stále skvěle, ale večer tam nemá cenu chodit. Sem tam někdo, občas někdo na večeří, občas dva - ti si vystačí sami, no prostě nuda, není s kým pokecat, pivaři se přesunuli jinam. Zavírají poctivě v deset, málokdy později. Není důvod, nejsou hosti. Je málo nekuřáků, řekl bych. No nic. Ono to bude jinde lepší. Určitě, když to tu taková spousta diskutérů tvrdí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.01.16 09:45
avatar

Z ekonomického hlediska- těch 10 ožralů od 22ti do 2 ráno vypilo dejme tomu 10 piv (3,- za pivo pro hospodského) a se mat štamprlku (pokud byla koupena "načerno", pak třeba 400,- za večer). Za tu sumu tam musel někdo být 4 hodiny, platila se elektřina, hospodský byl nevyspalý... a ty peníze mu za to nestály.

Nebo se tam začalo v 10 večer řádit a teprve přicházeli lidi s investicí do alkoholu? Kdyby to bylo tak výnosné, nepředpokládám, že by se hostinský takto zachoval... nemyslíte?


doplněno 03.01.16 19:41:

Oproti tomu - já jsem často chodíval v naší vesnici na oběd-večeři a s rodinou. Když si to vezmu jednou do týdne, rodina tam utratila cca 500,-(minimálně). Potkali jsme se tam sem tam se sousedy..., sem tam pozvali babičku nebo zašli na narozeninovou oslavu. Když si vezmu několik desítek rodin, co jsou podobné té mojí, v konkrétní restauraci se mohlo měsíčně utržit 50-80tis měsíčně více ... Poslení 2-3 roky (co se z restaurace stala kuřárna), jsme tam byli 2x na sodovce při návratu z výletu na kole.

Je možné, že to aktuální kuřáci propijí a prokouří... ale když se dívám na šéfa Pohlreicha, vidím, že nejvíce vydělává kuchyně.

Nemyslím si tedy, že díky změně zmíněné restaurace na nekuřáckou (při snížení nákladů na personál-otvírací doba, ostatní náklady- jo a asi tam nebude kuchař po 22té hodině...) - že by ten rozdíl byl extrémně negativní pro profit majitele restaurace. - proč by se jinak nevrátil k původnímu způsobu provozu kuřácké hospody?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.16 19:04
avatar

Počítáte špatně. Musíte počítat ztrátu celé tržby za celý večer. Nikoliv od 22-02. Ti co dnes už nechodí, tak nechodí vůbec. Což dělá ztrátu cca 10x150? Za jeden den. U pivaře. Já byl vždycky spíš na jídlo a tak jsem to míval o 50-80kč dražší. Kolik nás bylo čistých pivařů a kolik jich bylo jako já, tedy hezky s večeří nevím.

Jo, aby nebyly dohady. nnikdo je nikdo, líný se přihlásit.


doplněno 03.01.16 21:45:

Odpověď na Vaší otázku je jednoduchá. Zdravá výživa se vším všudy se stala jeho životním stylem. A obědy a kuchyň obecně ho uživí. Je to dost dobrý kuchař.

Nepoložil jste si otázku, proč se ten váš hostinský vrátil od nekuřácké hospody ke kuřáckému saloonu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 02:57
avatar

Přísahám, že tohle je už moje poslední reakce k tomuhle tématu, protože
1) už se mi nechce investovat svůj další čas do zbytečných debat
2) přestalo mne bavit kolem dokola vysvětlovat pořád to samé
K první části
Z ekonomického hlediska vím z vlastní zkušenosti, že jsem tenkrát začínal s provozem 13 - 20, zavírací den středa a končil jsem provozem 7 dní v týdnu (včteně víkendů a svátků - ani na Štědrý den večer jsem si nedovolil zavřít) bez zavíracího dne od 8 do 22hod a když se sešli lidi, tak bylo otevřeno, dokud oni chtěli sedět a utrácet (takže sem taky třeba místo cesty domů spát byl s lidma v hospodě celou noc) a ráno zase musel otevřít a jet dál. Ke cti těch štamgastů musím říct, že vzali velmi v pohodě, když sem teda zrušil zavírací den (kdy sem jezdil uklízet) s tím, že oni se smíří s omezeným provozem (uklízel jsem jim doslova pod nohama a když něco chtěli, museli si říct, protože klasickou obsluhu sem nedělal. Došlo to tak daleko, že když sem chtěl vytřít, chlapi mi sami zvedli židle a pak je zase dali na zem, když sem přivezl zboží, tak mi ho složili a odnesli až do skladu atd. a to sem je o to nemusel ani prosit ani jim za to nic dávat - byla to jejich vděčnost za moji ochotu. Když se táhla noční, brali jako bezproblémové, že oni seděli a pili, já třeba dělal papíry, myl nádobí apod. Když sem potřeboval vymalovat, tak jsem obsluhoval v montérkách, jen sem vždycky odložil štětku... Každá vydělaná koruna byla dobrá a hosta pošlete pryč jen 1 - 2x, pak o něj přijdete. Jen jednou jedinkát jsem si dovolil postavit partu 6 chlapů, co chodili jednou za měsíc na flašku Balantinky (parta podnikatelů), kterou si vždycky nechali postavit na stůl a víc sem o nich nevěděl, než se zvedli k odchodu, do latě a říct jim, že pokud se ještě jednou pokusí vyvolat rvačku mezi lidmi v lokále, že mají zákaz vstupu, protože lidi ke mně chodí na pohod a ne se prát. Zcela upřímně - dodnes jsem nepochopil, že jsem tenkrát nedostal přes hubu - jich 6, já sám, já byl proti nim střízlík. Dopadlo to tak, že měsíc jsme je neviděl, pak přišli mezi dveře a zeptali se, jestli mohou dál. ˇřekl jsem jim, že pokud se nebudou prát, jsou vítání jako kdokoli jiný. Vzali to a chodili opět pravidelně každý měsíc. Jen pro představu - výdělek (hrubý) na té jejich flašce byl 300,-Kč (za 300 jsme koupil, za 600Kč prodal).
Abyste měl představu - největší výdělek v běžné hospodě (žádné nóbl restaurace, tam jsou ty marže o hodně vyšší) je na kafi (např. klasický POCTIVÝ turek) - náklady 2,-Kč, podej v nejhorší potice za 14,-Kč. Na tvrdém je cca 100%, na nealku 100 - 150%, na pivu okolo 100%, na jídle do 100% - podle náročnosti.
Když už jste hodil argument Pohlreicha (osobně ho rád nemám, protože u něj se nenajíte, ale dostanete umělecky zašpiněný talíř, abyste ochutnal), ale to je jedno. Pohlreicha jako vzor si dáme až na konec.
Vezmu vás za slovo - vaše návštěva s rodinou na oběd (večeři) za 500,-Kč. Abych to zjednodušil, budu vycházet z marží, které jsem uvedl výše - budu uvažovat, že HRUBÝ výdělek hospodského na jedné vaší návštěvě je 250,-Kč, což je cca 1,5 HRUBÉ hodinové mzdy průěmrného, ale spíš podprůměrného kuchaře, protože kvalitní kuchař vám za nějakých cca legálních čili přiznaných 100 - 120,-Kč ČISTÉHO na hodinu vařit nepůjde. Takových rodin jako ta vaše by do té hospody muselo měsíčně přijít 80 - 100, abyste svojí útratou zaplatili POUZE PLAT KUCHAŘE (20 - 25.000,-Kč tzv. SUPERHRUBÉ MZDY, tj. částky před odvody jak zaměstnace, tak zaměstnavatele). Takže kuchař chudák půjde domů s nějakými 12 - 15.000,- čistého za práci i o víkendech a svátcích). A to jsme jenom u kuchaře. Kde je další nutná režie - obsluha, amortizace vybavení, nájem, energie... V součtu, aby se taková hospoda uživila (a to bude žít z ruky do huby, ne vydělávat), potřebuje vydělat měsíčně hrubého MINIMÁLNĚ nějakých 100.000,-Kč, což je MĚSÍČNĚ NEJMÉNĚ 400 návštěv takových rodin jako ta vaše (na oběd, na večeři) s útratou cca 500,-Kč. A přitom s vaší návštěvou bude mít hospodský největší režii a nejvíc práce (nákup surovin, nádobí, energie, práce) na rozdíl od třeba takového piva (a všeobecně alkoholu), kde celá režie je doprava (ta se rozmělní v nakoupeném množství) maličko energie (světlo, chlazení) a umytí skla. Vaši rodinnou návštěvu (250Kč hrubý výdělek) hospodskému tak bohatě vynahradí každý člověk, který si dá každý den v tom týdnu mezi vašimi návštěvami 4 piva (pivo budeme uvažovat za 10 nákup, za 20 prodej ať je to jednodušší), protože dá hospodskému vydělat 280Kč hrubého. A navíc ten štamgast je jistý na rozdíl od vaší rodiny (pojedete na výlet a nepřijdete, někdo z vás v rodině onemocní a už na oběd nejdete, atd.). A abysme nezapomněli - pivní štamgast nepotřebuje kuchaře a vybavenou kuchyni, takže jeho návštěva stojí hospodského méně starostí a investic. A NAVÍC - VĚTŠINOU NEREMCÁ, ŽE MU U PITÍ PIVA NĚKDO KOUŘÍ (např. ale třeba mu taky nevadí, když si u toho pití někdo krkne, prdne, povede oplzlé alkoholické kecy, po kterých byste se u jídla asi pozvracel) NA ROZDÍL OD LIDÍ, KTEŘÍ PŘIJDOU JEN NA TO JÍDLO.
Takže si rozumně přeberte, co je pro hospodského lepší - štamgasti a nebo občasní návštěvníci ;)
Když nebudou štamgasti, kdo asi zaplatí ten provoz? Ano, správně - ti občasní návštevníci. A protože ti jsou většinou na rozdíl od štamgastů) nejistí, tak se musí ceny udělat tak, aby se vydělávalo s rezervou - se štamgasty jste to stihl za 500,-Kč, protože oni byly ta hospodského jistota příjmu. Ta jistota zmizí a vy ji buďto nahradíte svými penězi (za ten oběd dáte třeba 700 - 800,-Kč) a budete doufat, že se těch 400 rodin tam měsíčně na ten oběd otočí a nebo se to prostě zavře, protože se to neuživí. To jen abyste se pak nedivili - teď tam nechcete, protože se tam kouří, pak tam budete moci, pokud to ovšem ta hospoda ekonomicky přežije. Štamgasti jsou většinou tzv. pivní skauti a taky kuřáci, nekuřáci si většinou hrají na hrozné sportovce a na "zdravě žijící" a zaskočí občas na jedno.
Teď ještě k tomu Pohlreichovi. Když tam půjdete, nebude tam samozřejmě kouřit, bude krásně voňavě a čisto, ale koukal jste na jeho ceny? Za stejný oběd s rodinou (viz výše píšete za 500,-kč) dáte v této restauraci mnimálně 1.200,-kč a to si dáte to nejlevnější, co tam mají (např. 4x svíčkovou za 215,-Kč = 860,-Kč ; vy a manželka každý po jednom pivu 0,5l za 65,-Kč/ks = 130,-Kč; 2 děti nějaké nealko za 57,-Kč/kus = 114,-Kč; pak ještě třeba ještě vy s manželkou obvyklou kávu - víděňskou za 70,-Kč /ks = 140,-Kč. V součtu tedy krásných 1.244,-Kč a to si tam budete připadat jako chudáci, protože budete hledat, co je nejlevnější. No a když to vezmeme do důsledku - budete si moci dovolit absolvovat takovou návštěvu této kvalitní restaurace (tak jako jste si to dovolil u zakouřené hospody) 4x za měsíc a investovat tak měsíčně místo 2.000,-Kč 5.000,-Kč? Pokud vy ano, přeju vám to, ale kolik myslíte, že bude takových lidí, kteří si ze svých výplat v regionech (Prahu do toho nemá smysl motat, tam jsou příjmy zcela jinde) mezi 12.000 - 15.000 čistého bude moci tohle dovolit? Když zůstaneme hodně při zemi - kolik znáte lidí, kteří si mohou jako rodina dovolit utratit měsíčně za rodinný oběd 2.000,-Kč tak, aby nemuseli razantně omezit své výdaje jinde? Já moc ne. Důchodci tu návštěvnost taky nevytrhnou.
Jak už sem psal několikrát - je mi to celkem jedno, moc mne to nepostihne, ale jsem zvědavý, kolik lidí prosazujících absolutní zákaz kouření v hospodách místo rozumné domluvy se bude za nějaký čas tlouct do hlavy na co to zase skočili...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 04.01.16 08:45
avatar

*hej*Umlátil jste mne fakty ... tak už také přestanu se svými názory... Ono je dnes stejně jedno, jaké názory mám já, vy nebo nikdo - jak zaznělo "dokud nebudou lidi chodit k volbám..." - prostě s tím nic neuděláme.

Jsou různé regiony - např. v naší vesnici máme tzv. poutní místo. Možná toto by mohl být jeden z důvodů, proč udělat restauraci nekuřáckou - přinejmenším řádně rozdělit prostor, dva vchody (dnes tam jsou, ale chodí se jedním).

Chápu kuřáky, že se chtějí najíst a v druhé výhradně kuřácké hospodě nic k jídlu nemají. Kdyby tak někdy pochopil i kuřák, že bych si i já to jídlo rád dal, ale bez toho smradu... bohužel, nenapadne.

Takže jsem s vámi za jedno - ukáže čas...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 09:12
avatar

nedávno v nějakých zprávách taky někde říkali - jak jsou zdraví nebezpečné (a život ohrožující) smartphony ! - přinejmenším prý generace blbne a degeneruje ... tak nevím - neměli bychom se začít poohlížet po dalších zákazech, když už se vracíme k té totalitě?


doplněno 04.01.16 11:27:

totalita "blbejch" !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 10:21
avatar

Kuřáci pořád ne a ne pochopit vcelku zásadní věc. Pokud spím, jím a prakticky celý den mám u obličeje smartphone, ohrožuji pouze sebe. Kuřák ohrožuje (případně obtěžuje) i ostatní kolem sebe (kdopak napíše reakci, že ho člověk se smarthonem taky obtěžuje*smich*).

"Vracíme se k totalitě" - proč takový blábol? Každý zákaz a omezení je tedy krokem k totalitě, chápu to dobře?

Ale jak píšete, na nás (parchanty nekuřácký) se taky jednou dostane, že.


doplněno 04.01.16 12:55:

Jentak - za a) si přečtěte moje komentáře výše, kde možná přijdete na to, že souhlasím s tím, aby si o kouření/nekouření rozhodoval majitel zařízení. Do zahulených hospod nechodím (naštěstí já jsem měšťák a mám poměrně na vybranou, zatímco vesnickým lidem zbývá zpravidla jeden zahulený podnik a když se jim to nelíbí, ať si trhnou, že). Takže ty řeči, jak je mi to jedno a jak hubím vše, kolem sebe, jsou tím pádem mimo a nebudu je komentovat. :)

Já jsem striktně proti kouření na veřejnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 04.01.16 10:58

Martino, a zase pořád dokola to samé.

Přečetla jste si argumenty ronyxe? Co na ně říkáte?

Vám nevadí, že si možná zahráváte s živobytím spousty podnikatelů-hospodských, kteří kvůli takto provedené "ochraně" kuřáků přijdou možná o živobytí?

Uvědomujete si ten širší-ekonomický rozměr? Podle Vaší reakce si myslím, že to vůbec nejste schopná pochopit. Nebo je Vám to jedno. Nezajímá Vás to, což je asi ještě horší. Ve jménu vlastního nekuřáckého prospěchu, jste klidně schopná zahubit cokoliv kolem sebe.

Ač nekuřák, musím být na straně ne kuřáků, ale těch hospodských. Nemám jinou volbu. O TEMPORA! O MORES!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 04.01.16 11:19

jentak: Neříkejte, že těch několik kuřáků, co tam sedí celý večer na dvou třech pivech někoho uživí. Takový podnikatel-hospodský, musí mít daleko širší "záběr" aby mohl existovat a prostě se musí starat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 04.01.16 11:29
avatar

@jofa - přečtěte si komentář o 5 výše od @ronyxe - pokud se jedná o hospodu, kde se kalí každý večer do noci - 2-4 ráno, hospodský má chlast načerno - vyplatí se to.


doplněno 04.01.16 12:08:

Je to smutný, ale dost lidí takto žije - např. můj kolega ve svých 35ti letech - podnájem, večer končí třeba ve 20-22hod, jde do hospody a chlastá do 2-4 ráno. Nějak se vzbudí, jde do práce v 10-12 hod... a znova - takto dokáže prochlastat 2 týdny, pak mu dojdou peníze a dožije do výplaty.

Hodně lidí takto žije i bez práce - ovšem kde peníze berou, to netuším. Možná kradou - že by to byl protiargument? Možná se zákazem kouření sníží kriminalita *smich*

Možná je to opravdu špatný zákon - ale já jsem za něj rád. Jako odnaučený kuřák vím, že jsem přestal smrdět ostatním a lidi z mého okolí si mne více váží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 04.01.16 12:00

A ráno do práce co?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 04.01.16 12:17

jmlc: Taký znám takové, respektive znal. Většina se uchlastala a prokouřila do hrobu dřív, než do důchodu. Mnozí měli do důchodu 10 i více let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.16 00:16
avatar

Aby nedošlo k mýlce - co se mne týká, tak mne to je celkem jedno - hospodu už 20let nemám, do hospod a restaurací de facto skoro nechodím (pivo nepiju, cesta na vínko pro mne znamená jít 2km tam a 2km zpátky pěšky nebo jet na kole, takže to už jsem taky odboural a 2-3x za rok jít někam na kafe s někým na půl hodiny přežiju s tím, že si kromě toho kafe nic jinýho nedám - co u kafe, když si k němu nemůžu dát cigaretu, totéž je jít někam na jídlo). U mne se tedy skoro nic nemění. Ale abych nelhal - oslavu kamarádových narozenin jsme teď 27.12. na jeho přání (je nekuřák, ale taky už je pohodlný, protože nikdo nemládneme a navíc on se snaží žít zdravě) přesunuli z obvyklé vinárny k němu domů, vypili jsme napůl 0,7l červeného vína a já mám zase tak na rok vybráno s alkoholem. To jen pro představu..;)
Celé jsem to psal a do téhle debaty se zapojoval proto, že mám pocit, že spousta nekuřáků žije v obrovském omylu, jak si zákazem kouření pomohou. Dle mého názoru nepomohou viz výše. Skončí levné hospody, kam chodili i tihle nekuřáci.
A jak to celé souvisí s lidmi, kteří jsou zvyklý denně prolít hrdlem svých 10 kousků? Jednoduše - kdo je zvyklý, že propije denně třeba 200,-Kč, tak pokud pivo zdraží byť jen o 5,-Kč, tak při 10 pivech denně je to za měsíc 1.500,-Kč navíc. A 1.500,-Kč je docela dost peněz z běžných výplat v regionech z nějakých průměrných cca 15.000,-Kč hrubého (to přinejlepším - Prahu do toho nepočítám samozřejmě). Takže kdo je zvyklý si to pivo dát ve větším množství (tj. víc jak třeba 1-2 denně), bude hledat cestu, jak ušetřit, kromě jiného třeba i proto, že už na to nebude mít. Cest, jak ušeřit, je několik
- nákup lahváčů v supermarketech
- nákup soudků domů, případně, pokud se sejde těch pivařů parta, tak koupí větší sud a vypijou ho u někoho v garáži (už roky si kupují lidi soudky na grilovačky, tak se to jen rozšíří o další lidi - na vesnicích, kde už třeba hospoda není nebo je, ale drahá, se už sudy domů, případně pokud jsou v místě aktivní třeba hasiči, tak do hasičárny, je to běžná věc.
Takhle vzniklý systém bude mít za následek to, že
A) hospodští buď zdraží nebo zavřou
B) stát příjde o daně, které ty hospody (majitelé + zaměstnanci) platí
C) ( a to si spousta nekuřáků neuvědomuje) - do těchto "soukromých" (nebo sousedských - jedno jak to chcete nazvat) se dostanou jen ti místní, kteří se znají a na to pivo se buď skládají, případně si mezi sebou nějak kompenzují s provozem spojené náklady. Celkem logicky to nikdo nebude dělat bez byť třeba minimálního zisku. Což vědí místní, ale nikdo si nepůjde stěžovat či toho "organizátora" udat třeba na živnostenský úřad nebo na finančák, protože by byli sami proti sobě. Takže to bude "sešlost známých" - koupit si soudek domů v partě trestné není a kde není žalobce, není soudce. Ale třeba jako turista jdoucí okolo si tam už pivo nikdo nedá, protože se všichni budou bát, že to může být někdo, kdo pak půjde a tuhle v podstatě nelegální hospodu udá. A kruh se uzavře - všechny hospody budou oficiálně nekuřácké - nekuřáci budou moci zajásat. Jen ty už nerentabilní se zavřou, takže budou místa, kde hospodu nenajdete a tím pádem si stejně budete muset na to pivo zajet někam jinam - doteď jste měl jako nekuřák na vybranou - buďto třebaže zakouřenou hospodu, ale blízko, nebo nekuřáckou, ale daleko. Po zákazu už budete mít je tu nekuřáckou - ale třeba taky daleko. Jak se to dotkne třeba turistů, cyklistů a dalších, kteří si teď stěžují, že když někde na výletě si chtějí dát jídlo a musí do zakouřené hospody a pak třeba nebude ani ta zakouřená hospoda nechám na vašem uvážení.
Samozřejmě - tohle se bude týkat hlavně vesnic a menších měst a městeček - velká města jsou v pohodě už teď a v pohodě zůstanou.
Pokud o tomto stále ještě pochybujete, tak vězte, že se lidé prostě budou chovat ekonomicky tak, jak v jiných oblastech - když mi jako kuřákovi zdražují cigarety, tak je taky určitá hranice, za kterou už nepůjdu a začnu hledat jiné cesty levnějšího kouření - není to tak dávno, co se hojně jezdilo pro cigarety do Polska (krabička byla o 2-3 koruny levnější), když se to vyrovnalo, začaly se kouřit levnější cigarety naše. Dnes je nejlevnější si cigarety balit. Takže si koupím třeba 1 normální krabičku za týden a jinak si prostě balím. Rozdíl je docela znát - v kupovaných krabičkách je to nějakých cca 500,-Kč týdně, když balím, jsou to necelé 300,-Kč a to si nekupuju žádný šunt, ale kvalitní značkový tabák a dutinky. Dál to popisovat nebudu, ale vzpomeňte si na aféru s alkoholem (metanolem) - za tím také byla cena - byl levnější než legálně prodávaný. A takhle to bude i třeba s tím pivem a utratami v hospodách...
Nakonec jen to otřepané
Když si přišli pro židy, mlčel jsem, protože sem nebyl žid
Když si přišli...
Aby se jednou třeba někteří nekuřáci jásající nad tímhle zákonem nedivili, až dojde na zákaz jejich oblíbeného (třeba toho piva) a kdo pivo nepije jim bude říkat " je to správné - pivo je alkohol a ten ničí rodiny a podporuje agresivitu, tak je správné ho zakázat"... Ono ne nadarmo se říká "Kdo cizímu jámu kopá, sám do ní padá".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.16 01:42
avatar

ronyx - hezky to píšete a máte pravdu - ale nebojte - při tom všem zakazování se na ty nekuřáky taky dostane !

Myslím, že nutně bude muset dojít (hlavně na vesnici) ke vzniku nějakých soukromých klubů, jinak si to nedovedu představit. Vzpomínám na svého tatínka, silného kuřáka, který přes týden těžce makal (železniční dělník), ale v sobotu si musel zajít za svou partou do hospody na pivo a mariáš. K této činnosti patřilo samozřejmě a neodmyslitelně kouření - a vůbec nepřipadalo v úvahu, že by se hráči uprostřed hry porůznu zvedali a chodili kouřit ven! Jak jsem znala tatínka - bez této sobotní drogy by prostě přežít další pracovní týden nemohl, takže by se se svou partou scházeli patrně u nás doma - tam bylo místo, i tolerace ze strany mé maminky. A daně by se z takové činnosti odvádět nemusely, protože domů si může člověk přivést kolik hostů chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.16 15:34

Taky podporuji protikuřácký zákon. S kuřáky mám bohužel špatné zkušenosti, většina z nich jsou bezohlední a dělají si co chtějí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 02.01.16 22:33

Prostě jsou dva tábory, které se nikdy neshodnou.

Je ale fajn, že je zde tohle vlákno. Aspoň jsem si udělal obrázek o argumentech pro a proti.:)

PS. V Německu se to jmenuje: Zákon na ochranu nekuřáků. Nevím, zda to je malá osvěta v ČR nebo co, ale jde o ochanu nekuřáků. Protikuřácký zákon je snad "lidové" označení. Asi to má nahnat kuřákům hrůzu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 03.01.16 19:35

každý, kdo se chvilku zdrží v zahulené hospodě pak smrdí jako pr**l

idiotský nápad chorého mozku zakázat v hospodě kouření vítám, především kvůli ochraně zdraví zde pracujících zaměstnanců...Kdyby jim to mělo prodloužit život o týden, je to pozitivní, bez ohledu na to, co si myslí bezohlední nemocní kuřáci v čele se senátorem Kuberou

Lidská práva nekuřáků byla dlohá léta pošlapávána bezohlednými kuřáky a chytrolíny moci typu pana Kubery, teď konečně choré mozky prosadili idiotský nápad, který ochrání zdraví a lidská práva nekuřáků

Věřím, že zákazem kouření to nekončí, mělo by to pokračovat dalším chorým idiotským opatřením - vyšší procentní částkou za zdravotní pojištění pro kuřáky...prostě budou muset platit víc...nekuřáci nejsou charita ani zdravotní pojišťovna, kuřáci prokazatelně nadužívají pojištovnami hrazenou lékařskou péči ve srovnání s nekuřáky a nevidím tady žádný racionální důvod k falešné solidaritě...

Také očekávám, že se této problematice ve větší míře začnou věnovat zaměstnavatelé, například 500,- Kš něsíčně k osobnímu pro nekuřáky by byla vhodná motivace...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 10:53
avatar

Super! Konečně rozumný příspěvek. Teď jsem byl mezi svátky na koncertě. Z každé strany kuřák, uhnout není kam, odejít? Máme zaplaceno a těšili jsme se, takže se tam dusit. Říct jim n ic nemůžete a vlastně ani nesmíte. Byl jsem proti zákonu, ale teď s ním souhlasím a souhlasím i s dalšími co snad přijdou. NORMÁLNÍ JE NEKOUŘIT!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 11:32

Já kouřím krabičku denně, přítel 2. To je denně 195,- Kč, měsíčně přes 6 000,- Kč do státního rozpočtu na daních z cigaret. Kdyby se půlka dala zdravotním pojišťovnám tak si tu rakovinu plic hravě zaplatím. Ale ono se to bohužel rozkade. Přítel za 10 let zaplatí státu cca 500 000,- na daních z cigaret, kouří 35 let. + si samozřejmě platí dost vysoké ZP. Jednou měl zlomenou ruku. Takže s takovýmto argumentem ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 12:02
avatar

Daně se platí ze všeho a pokud bych chtěl ze všeho zisk zpět, neměl by nikdo nic. Jen plaťte. Je to daň za blbost!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 15:55

Můj otec kouřil 2 krabičky denně (tehdy Clea asi za 7 Kč) a těsně před pádem bolševika onemocněl rakovinou. Přestal kouřit cca 4 roky na to a celých dvacet let se léčil. Chemoterapie, ozářky, léky, hospitalizace, kontroly u specialistů i praktického lékaře...Dokáže někdo spočítat, kolik jeho léčba musela stát? A kolik zaplatil na daních za cigára? Ano, byl to můj otec, ale píšu to proto, že mám přímý náhled na to, kolik ve skutečnosti léčba kuřáka stojí. Myslím si, že péče o mého otce vyčerpala zdravotní pojištění mnoha lidem do mrtě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 16:39

No vidíte. A přitom se najde nějaký trouba, která vám tu navíc bude ještě tvrdit, že kouření riziko rakoviny plic nezvyšuje (nemluvě o dalších onemocněních spojených s kouřením) a že jsou průzkumy zmanipulované. Kdo by je manipuloval, toť otázka, protože pokud by to byla pravda, tak tuto skutečnost uvítají jak samotní kuřáci, tak tabáková lobby a v neposlední řadě i stát, který vybírá spotřební daň. A namísto regulace budou kouření na všech frontách podporovat. Nehledě k tomu, že k této skutečnosti není potřeba žádných průzkumů - je to obyčejná statistika. Stačí zohlednit příčinu úmrtí a anamnézu kuřáka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 16:47
avatar

- no tak na mém otci společnost nijak neprodělala, myslím. Celý život hulil jako fabrika a na rakovinu plic umřel docela rychle - ani ho už neoperovali, neléčili a poslali ho umřít domů. Jako lék mu dali s sebou morfiové čípky.


doplněno 08.01.16 17:45:

asi to není k věci - ale pokud byl můj otec beznadějný případ, je možná dobře, že ho lékaři nijak tenkrát (za komoušů) neléčili a nechali ho rychle umřít - dnes by ho uměle udržovali při životě i za cenu utrpení a nakonec i velkých finančních nákladů. Nevím, co je lepší - ale to už se netýká kouření, takže pardon.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 22:28
avatar

Dle meho by mel clovek moznost si vybrat, U nas ve meste je nekurackych hospod a restauraci hned nekolik a vsichni se uzivi. Takze kurackych hospod je dost. Nezpochybnuji, ze tech kurackych je vice. Ale plosny zakaz mi prijde na hlavu postaveny, nehlede na to, ze se vzdy v zakonech najde skulinka a nasinci ji vzdy objevi. To se projevilo uz nekolikrat. V praci je zakaz koureni, vsichni ho respektujeme, mame vyhrazeny prostor venku a tim to konci. Vzhledem k tomu, ze neporusujeme zakaz, pracujeme tak jak se ma, je respektovan z druhe strany kuracky"dvorek". Je to vec rozumu a nezneuzivani "povoleni" od vedeni firmy. A silne pochybuji, ze by nam zamestnavatel prispel na odvykacku. Sice by to nebylo od veci :), ale je to nemyslitelne. Tam, kde to zamestnavatel hradi, kloubouk dolu.


doplněno 08.01.16 22:33: Preklep "Takze nekurackych hospod je dost."
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 04.01.16 17:47

V USA teď někde řešili takovou situaci: V autě na zadním sedadle děcka, na předním rodič-kuřák s cigárem. Zastaví vás policajt. Co má správně říct policajt:

A./ pane jste ve svém autě a jsou to vaše děti, jste dospělý, platíte spotřební daň + DPH a jste ve svobodné zemi. Kuřte dál! Šťastnou cestu.

B./ WTF! Okamžitě vystoupit, přestat kouřit a pokuta.

V ČR je právně správně A.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 22:20
avatar

Ne, pokud nekdo kouri v aute, kde jsou deti, neni to vec zakona , (aspon u nas) , ale moralky a zodpovednosti. Pokud Vas zastavi policista, nema pravomoce. Rodic, co vedome nici sve dite, byt jen pasivnim kourenim je proste magor. Tecka. Ale kdyz jdu do knajpy, kde se bezne kouri, a jsem kurak,tak pokud chci , tak si zapalim. Pokud mam sebou sve i jine dite, tak nebudu magor, ale vyberu si nekurackou hospodu, kterych je uz take dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 04.01.16 17:55
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 17:42
avatar

Jsem kuracka. Nekourim sice moc, ale kourim. Chodim do prace, vydelavam penize, odvadim dane, jsem defacto vzorny obcan a jsem ze smisene rodiny. Muj chlap je Cech jak poleno, me deti taktez. Jednou za 14 dni chci jit na kafe a vino, "vypustit" starosti" a se svym muzem se bavit. Muz je nekurak. Ale ja i on jsme proti zakazu koureni. Je to kazdeho vec, podle statistik napr. v UK kde behem roku se muselo , rozumi se zkrachovalo, cca 1000 hospudek, dalsi rok cca 700, to bude pro nase male podnikatele zabijacke. Cesi jsou zvykli xlet zajit prave do sve hospudky, kde se vsichni znaji a poklabosit. Ale i tak jsem pro zakaz koureni v dobe obeda, tam, kde chodi maminky s detmi je to samozrejmost, ale zakazat plosne koureni , je vyplod choreho mozku. Ale podle kuraku v parlamentu si myslim, ze to neprojde. A pokud ano, uzavrou se hospody, vzniknou soukrome kluby. Co se tyka toho "povlu" je nutne rozlisovat. Neni mozne hazet vsechny do jednoho pytle. Rasismus jsem zazila jako dite, verte mi, neni to nic prijemneho. Nastesti moji rodice byli vzdelani a laskyplni lide, kteri mne uchranili a dokazali mi dat "zdravy usudek" a venovali se mi. Moje dcera to take zazila, ale verim, ze jsem ji vychovala tak, aby o sebe dokazala postarat a nemela z toho znicene sebevedomi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 08.01.16 20:59

@ podle statistik napr. v UK kde behem roku se muselo , rozumi se zkrachovalo, cca 1000 hospudek, dalsi rok cca 700

zdroj? Byl by odkaz na statistiku pls.?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 21:48
avatar

A co tak použít strýčka googla?

http://blogs.telegraph.co.uk/…m-is-labours-defining-legacy/


doplněno 08.01.16 21:52:

Jo, ten článek je z 20.1.2014. Příklady jsou, a kdo je chce vidět, tak je vidí. Dopadneme stejně. Není důvod so myslet, že by to u nás dopadlo jinak. A to např. nezakázali kouření na veřejnosti. Hospody mohly zřídit pro kuřáky předzahrádky. Nebylo to nic platné.


doplněno 08.01.16 23:18:

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_ban
Nekuřácké pravidlo vstoupilo v platnost ve Skotsku dne 26. března 2006, ve Walesu dne 2. dubna 2007, v Severním Irsku dne 30. dubna 2007, a v Anglii od 1. července 2007. Zákon byl citován jako příklad správné regulace, která má pozitivní dopad na britskou ekonomiku.
Šest měsíců po implementaci ve Walesu, asociace (LVA), jež zastupuje provozovatele hospod v celém Walesu, prohlašovala, že hospody ztratila až 20% svého obchodu. LVA uvedl, že některé podniky byly na pokraji uzavření, jiní už zavřeli. Byl tam malý optimismus, že by se obchod nakonec vrátil na předchozí úroveň.
Britská asociace pivovarů a hospod (BBPA), reprezentující několik hospod a pivovarů v celé Velké Británii tvrdí, že prodej piva byl na své nejnižší úrovni od roku 1930, a připisuje pokles prodeje 7%, v roce 2007, zákazu kouření.
Podle průzkumu, který provedl odborný časopis The Publican, očekávané zvýšení prodeje potravin po zavedení nekuřáckých pracovišť nenastalo. Průzkum odborným časopisem ve 303 hospodách ve Spojeném království zjistil, že průměrný zákazník strávil £ 14,86 na jídlo a pití při večeři v roce 2007, což je prakticky totožné s rokem 2006.
Z průzkumu provedeného BII (dříve British Institute of Innkeeping) a sdružením (FLVA), dospěl k závěru, že se tržby snížily o 7,3% během 5 měsíců od zavedení nekuřáckého zákona 1. července 2007. Ze 2,708 účastníků průzkumu, 58% hospodských uvedlo, že kuřáci návštěvují méně pravidelně, zatímco 73% uvádí, že jejich kuřáčtí zákazníci tráví méně času v hospodě.
Údaje naznačující negativní vliv na hospody lze částečně vysvětlit tím, že některých restauracích se jídlo stalo hlavním zdrojem příjmů. V důsledku toho, zatímco počet prostor označených jako hospody se snížil, zatímco celkový počet prostor s povolením k prodeji alkoholu se zvýšil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 08.01.16 22:47

Kde píšou tu souvislost se zákazem kouření (2004)? Tady píšou, že nejhorší byl 2009.

Asi není statistika , jako statistika.

http://www.telegraph.co.uk/fi…the-British-pub-industry.html

75,000 in 1969
69,000 by 1980
58,200 in 2006
The worst year for the industry came in 2009,
when various public policy and behavioural shifts combined with the Great Recession
to shut 52 pubs every week.
48,000 by Dec 2014

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.16 23:34
avatar

a variety of powerful forces including tax, regulation and cultural change are destroying one of Britain’s most iconic industries. Zákaz kouření je jeden z těch vlivů - změna kulturních zvyků, co na to, že násilná.

A to co hledáte, je v tom vašem článku zde: ...Yet the one factor that correlates most closely with the accelerating decline in the pub industry is the smoking ban. There is plenty of international evidence for these sorts of effects, as well as the experience of what happened closer to home. As Snowdon points out, the number of pubs fell by 11pc in Ireland, Scotland, England and Wales within the first four years of their bans, even though they were imposed at different times and during different economic climates, suggesting a remarkably similar impact.

Neumíte hledat. Jak říkám. Je a bude to stejné i u nás.


doplněno 08.01.16 23:51:

Tenhle článek naznačuje možné pozadí celé věci. Nechce se mi to překládat, ale naznačuje, že hodně ze zkrachovalých hospod koupil řetězec Wetherspoon. Proč by to u nás mělo být jiné?


doplněno 09.01.16 00:13:

A ještě jeden odkaz. Je škoda, že lidi nečtou a nepřemýšlí. Většina má internet jen na plané tlachání, místo aby se poučili z ciziny, kde to samé mají už za sebou, a kde jsou dnes velké tlaky na zrušení zákazu kouření v hospodách.

https://cfrankdavis.wordpress…whos-killing-the-british-pub/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 09.01.16 17:28

To je divné, že i u nás se zavírají hospody. Přesto, že se tam (třeba) může kouřit. Zdroj:

http://zpravy.e15.cz/byznys/o…izi-jich-stovky-rocne-1008344

Pokud v roce 2013 je v ČR 29.000 podniků na 10.500.000 všech obyvatel, tak to vychází: jeden podnik na 360 obyvatel.

To už docela hustá síť, uvážíme-li, kolik lidí nepije pivo vůbec a tráví večery doma.

Stejný nepřítel hospod je i např. zavedení internetu. Lidi sedí doma u kompu, namísto toho aby vyrazili do hospod.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.16 18:30
avatar

No ano, ta zpráva v podstatě kopíruje zprávy z Anglie. Však je taky dva roky stará. Úbytek hospod v době hosp. krize. U nich k tomu po r. 2006 výrazně přispěl zákaz kouření. Nemám důvod si myslet, že by se zákaz kouření u nás, projevil jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 08.01.16 21:41

http://www.bbc.com/future/sto…udies-the-spread-of-ignorance

...cigarette industry did not want consumers to know the harms of its product, and it spent billions obscuring the facts of the health effects of smoking...:)


doplněno 09.01.16 17:35:

... cigaretový průmysl nechce, aby konzumenti věděli o škodlivosti jejich produktů a utrácí miliardy na zamlžování faktů o dopadech kouření na zdraví...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 14.01.16 21:23

Dnes jsem byl v menší hospůdce na oběd. Všechno v klidu, dokud 12:30 nepřišel "borec", který si zapálil cígo zatímco ostatní jedli. Zachvilku tam byl smrad, takže jsme se rychle zvedli a šli pryč. Je mi líto té obsluhy, že tam musí být v té začmuzené hospodě. Pokud si "užívají" kouření, tak jen jako "pasivní" čichači, během toho co roznáší jídla.

Co se týče zákazu kouření v gastronomii, zvládni to v Německu i v Maďarsku, tak doufám, že to zvládneme i v ČR.


doplněno 16.01.16 16:18:

@nikdo

Nebudu to hodnotit. Jen to dokazuje mělkost pohnutek všech :) kouření.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.16 22:52
avatar

Jen krátce bych shrnul váš příspěvek: byl jsem v hospodě, vadil mi kouř, doufám, že to brzy zakážou. Vlastně je to jediný obsah Vašeho sdělení. Žádná Vaše reakce na fakta z článků které jsem uvedl na podporu svého tvrzení. Nebudu to hodnotit. Jen to dokazuje mělkost pohnutek všech odpíračů kouření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.01.16 10:09
avatar

já tam vidím něco jiného - jedl jsem, kolem byli další lidé a jedli. Každý chtěl po obídku kafíčko za 50,- případně dezert. Ale přišel nějaký kretén a v době oběda si zapálil. Všichni nekuřáci raději oželili útratu za mls a kafe a šli pryč.

Ze života - přijel jsem s rodinkou do restaurace - kdysi dávno rozdělené na kuřáckou a nekuřáckou. Dali si oběd. Přišla paní, sedla si vedle ke stolu, dala si oběd. Bohužel, když jsme začali jíst, přišel pár středního věku, sedl si kousek od nás a zapálili si oba (14:00 - tj. už není doba oběda). Požádal jsem je, aby to típli- nechtělo se jim. Nedojedli jsme, žádný dezert, kafe - zavolal jsem číšnici a zaplatil - odešli jsme zrovna, když se ptala ta paní "máte tu někde nekuřácké místo?- Ne? - Tak já také platím."

Ti dva tam šli jen na kafíčko za oněch 50,- a k tomu cigárko - my tam šli na oběd, rodinné posezení u mlsu,... útrata za 500 min. - Takové to někdy je u vesnických zařízení.

A je zajímavé, že např. zde se odpírači kouření moc v anketě neobjevují - http://www.novinky.cz/zena/zd…ace-sklizi-prvni-uspechy.html


doplněno 16.01.16 10:48:

Nevím, nerozumím tomu - ta "restaurace" byla slušná a dobře se tam vařilo. Chodíval jsem tam relativně často - třeba jen pro meníčko s sebou do práce. Dnes se kouří v celém prostoru, jen v době oběda je část cedulkou označena za nekuřáckou - rozdělení je "zdí" s otvorem pro neexistující okno a futrama bez dveří - takže jeden kuřák dokáže zakouřit celou restauraci během jednoho cigárka. Odvětrávání tam snad vůbe není - jsou tam jen větráky-vrtule na stropě.

Dá se tam jít jen v létě na zahrádku, ale to už není posezení u oběda - to je jako piknik na posedu vlese se slušným talířkem.

Aktuálně je tam nový majitel - původní toho nechal, prý mu to přestalo vynášet. Jenže ten nový zatím udělal jedinou změnu - z dobrého piva přešel na staropramen - o 2,- levnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 10:18
avatar
@jmlc - můžete mi vysvětlit, jak může být restaurace "kdysi dávno rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou" a nemít nekuřácké místo? M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 21:18
avatar

Ten článek je zoufalá směsice tvrzení bez jakýchkoliv argumentů, tedy lží, a snahy o manipulaci s fakty. Ta, která se nám hodí zmíníme, ta která "se nehodí", zamlčíme. Jak věřit ostatním argumentům, když je v článku tolik "nepřesností".

"A právě proto tolik lidí usiluje o to, aby se na veřejných místech nekouřilo a to včetně restaurací".
Jak autor přišel na to, kolik lidí o to usiluje? To automaticky předpokládá, že jsou to ti mrtví, o kterých mluví v odstavci předtím? To snad ne.

"Zastánci kuřáků často argumentují tím, že restaurace bez kuřáků by prostě ve velkém počtu krachovaly. Zkušenosti ze zahraničí např. z Velké Británie, Belgie, Švédska, Norska, Litvy, Itálie či Austrálie ukazují, že tomu tak není".
Jednoznačně lže. Ty články přímo z anglického tisku hovoří úplně jinak. Čí názor je asi věrohodnější, jednoho novináře-odpůrce kouření u nás, nebo asociace hospod a výčepů v Anglii?

"Vliv nekuřáckých restaurací na ekonomické výsledky je pozitivní nebo žádný a to včetně malých podniků a barů ... ... říká Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku".
Opět lže. Ze stejných důvodů jako o odstavec nahoře.

"Pokud české restaurace mají zájem o zahraniční turisty, neměly by čekat na zákony. Zejména Američani a Japonci si potrpí na nekuřácké prostředí během celého dne, včetně večera. V době oběda však takovéto restaurace vyhledává většina národů".
Už vidím, jak se do všech hospod na území ČR cpou zahraniční turisti. To možná platí tak pro Prahu, nebo tur. střediska. Rozhodně ne pro venkovské hospody, nebo hospody v menších městech.

Tož takhle nějak vypadá manipulace. A když to říkám, ověřujte si zdroje informací, nevěřte každému žvástu ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.01.16 21:22
avatar

A protože všichni tito antikuřáci lžou, vy máte pravdu, která je jasná a prokazatelná, samozřejmě logická - bohužel, vy nejste na pozici člověka, který by ji prosadil ve vládě...

Před 2 dny jsem poslouchal na radiožurnálu jednu krátkou reportáž o restauracích v Plzni, které to "riskly" a předem změnily svou orientaci na nekuřáky. Samotný majitel přiznával, že je kuřákem, ale rád tuto změnu provedl... byla to omáčka na 5 minut a moc hezky se to poslouchalo. Myslíte, že to udělal jen kvůli reklamě? Vždyť mu tam nikdo z kuřáků nevleze...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 21:58
avatar

Ad první věta: Máte pravdu. Nevím jestli moje "pravda" je jasná. Je ale prokazatelná. Kdyby jste si dal práci s těmi odkazy ode mně, a ty články si pročetl, tak by jste se dostal ke zdroji. Tedy k argumentům lidí, kteří tomu rozumí víc než já, lidí, kteří moc dobře vědí o čem píší. Asociace hospod a výčepů určitě není organizace která neví o čem píše. A zatímco oni už mají za sebou 9let zkušeností, tak my jejich zkušenosti ignorujeme.

Vaše(všech odpíračů) pravda je stále jen jedna: Já to chci, protože se mi to nelíbí. Bez komentáře. K tomu už jsem napsal dost.

No a ta reportáž? Já mu fandím. Tak to má být. Ať si každý hostinský řekne a určí, jakou chce klientelu. Asi ví, že se mu to vyplatí. I bez těch kuřáků. Ale musíte uznat, že to nemůže platit univerzálně a pro každého. Proto takový odpor proti nařizování. Ale proč to opakuji. Vám je to přece jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.01.16 22:01
avatar

Bohužel - já nevěřím vaším odkazům - jsou to lidi podplacení kuřáckým businessem - Takže jsme si rovni v této věci :)


doplněno 17.01.16 10:21:

"Ale proč to opakuji. Vám je to přece jedno."

Tak tohle je moje odpověď :)

Je mi to opravdu jedno, protože ten zákon nejde proti mně. Dokonce se mi líbí. Kdyby se mi nelíbil, křičel bych asi jako vy... jenže tady na tom fóru by mi to bylo úplně k ničemu.

Chápu rozčilení, že vláda nařizuje omezení pro podnikatele - ale nevidím tu názor aktuálního podnikatele, jen zákazníky, které to omezí.

Pokud jste někde uvedl, že vedete svou restauraci, pak jsem to přehlédl. O těch, co je vedli v minulých časech a jejich zkušenosti jsem tu četl - opravdu tu nevidím názor aktuálního podnikatele v dané sféře.

A že to bude časem horší a zákony nám budou nařizovat jiná omezení? Buď se podřídím nebo se přestěhuji do jiného státu, nebo se taky možná budu chovat protizákonně... kdo ví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 22:12
avatar

Můžete mi říci, jak je možné zfalšovat zvětšující se počet zavřených hospod. Myslíte, že vláda GB má ve statistikách stejný bordel jako ta naše? Můžete mi říci, jak by dokázala kuřácká lobby falšovat státní statistiky? To snad nemyslíte vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 23:13
avatar
Nemusíme věřit jeden druhému nos mezi očima. Vše je zmanipulované a všichni lžou... *hej* Ale PROSÍM, můžete někdo říct rozumný argument, proč si hospodští, provozní či vedoucí podniků nemohou (někteří to udělali a já jim to schvaluji) sami rozhodnout, jestli ve svém podniku strpí kuřáky?
PROSÍM, ŽÁDNÉ OKECÁVÁNÍ. FAKT TO CHCI VĚDĚT. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 17.01.16 14:58

Protože evropa směřuje k tomu, aby všechy "veřejné prostory" byly zdravotně nezávadné. Proto se nesmí kouřit marihuana v hospodě, nesmí se tam šňupat koks a nesmí tam být hrací automaty, které město neschválí. Chápete tu regulaci?

Ještě jsem zapoměl dodat, že tabakovému lobby jdou zisky dolů, protože kuřáků ubývá (viz. statistika). Proto chtějí naočkovat mladisté. Není lepší místo, kde mládež naučit kouřit než diskotéky a hospody...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 16.01.16 21:46

Je to jednoduché, žijeme v Evropě v roce 2016. Zdravotní škodlivost kouření je prokázana. Na tom se shodnou kuřáci i nekuřáci. Je logické, že se v rámci ochrany nekuřáků rozšiřuje oblast nekouření. V ČR dříve to bylo pracoviště, potom státní správa, doprava, nemocnice, atd., teď je na řadě gastronomie, diskotéky a koncerty. V Německu už to zvládli v roce 2008. Prostě všichni se nikdy neshodnou. Vždy se najde někdo, komu se omezení kouření nebude líbit.

PS. Až se objeví nějaký idiot, který bude kouřit v autě, když veze děti, tak potom bude i extra zákon na zákaz kouření v autě pokud jsou v něm děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 22:36
avatar

Pořád dokola, viď? Co bude na řadě po tabáku? Vepřový? Nebo cukr? Oboje přeci škodí zdraví. Jo a píše se přeci rok 2016.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 17.01.16 14:48

To je jednoduché. Kuřákům zbyly poslední dva argumenty:

1/ zákazem kouření dojde na zavírání hospod.

2/ zákazem kuření dojde k omezení "svobody" kuřáka.

Zapoměl jsem na něco, nebo to jsou všechy argumenty? :)

Na zdravotní škodlivosti a na tom, že jde o zlozvyk se shodneme? OK?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 17:57
avatar

radarbrdy: Pro Vás stoprocentně platí toto: Od: nikdo Datum: 27.12.15 18:41
Nic nového neřeknu, tak jen odkazy na argumenty, které tu ode mně zazněly, a na které jsem nečetl žádný protiargument. Cokoliv, co by dokázalo opak mého tvrzení.
Takže až si přečtete tyto mé reakce:
Od: nikdo Datum: 26.10.15 12:08
Od: nikdo Datum: 26.10.15 23:20 doplněno 27.10.15 00:00 a 27.10.15 00:08
Od: nikdo Datum: 27.10.15 00:15
Od: nikdo Datum: 28.10.15 11:37
Od: nikdo Datum: 27.12.15 23:34
Od: nikdo Datum: 08.01.16 21:48
Tak se teprve můžeme bavit dál. Zatím mám dojem, že jste ani jednu nečetl. Nebo nepochopil. Pokud jen nepochopil, jsem ochoten vám je vysvětlit. Pokud je nečtete, proč taky, že? Tak to řekněte na rovinu. Ať tu neplýtváme strojovým časem, a místem na HD poradny. Ale přestaňte říkat že nám, odpíračům zákazu chybí argumenty. To jen vy, ve svém "svatém boji" proti kouření, je nechcete ani číst, natož snažit se je pochopit, jestli "snad, náhodou" na nich něco není. No a hledat k nim protiargumenty? Asi bych chtěl moc, že? Natolik jste ve svém boji zaslepeni, že nechcete vidět ani racionální ekonomické zkušenosti ze světa, ani možné dopady na (desítky?) tisíc zaměstnanců veřejného pohostinství. Jenže to pak není diskuze.

A vaše dva poslední argumenty? Ne, neshodnem. Tady máte protiargument na ten váš o škodlivosti kouření: Od: nikdo Datum: 27.12.15 19:07.

No a zakazovat zlozvyky zákonem, to jste nemyslel vážně, že? Že by jsme zákonem zakázali třeba okusování nehtů? Nebo dloubání se v nose?

Takže na závěr jen toto. Od: nikdo Datum: 27.12.15 20:28


doplněno 17.01.16 18:11:

Já jen doplním ještě jeden, "zatím" scifi argument. Pokud jen na chvíli připustíme, že ze zdravotních důvodů je možné COKOLIV zakázat zákonem, např. teď kouření, vypouštíme džina, kdy na základě zákona nám zakážou příště vepřové, potom kafe, sladké, okusování nehtů taky škodí zdraví. Sci-fi? Zatím ano. Ale nechceme-li dopadnout jako společnost v San Angeles 2032, v dokonalém městě, plné harmonie, míru a bezpečné telepatické lásky, ve ve filmu Demolition Man, tak si prosím nezahrávejme se zákazy. Pokud to tak dopadne, já se hlásím do podzemí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 15:07
avatar

nikdo -

zákaz vepřového je pravděpodobný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 17.01.16 18:33

Malá technická pozn. tím, že budete jíst na diskotéce cukr a vepřové nebudete poškozovat zdraví lidem kolem vás.

Zákon se jmenuje v německu: zákon na ochranu nekuřáků.

Kuřáci nechť si kouří dosytosti, milovníci cukru ať si sladí a milovníci vepřového ať si nechají chutnat. Nemám s tím sebemenší problém.

Já to chápu tak, že končí jedna "módní" vlna (kouření) a v ČR je z toho revoluce.

Pokud by bylo v roce 1989 referendum, zda chcete zůstat za "A" v zaprděném komunismu nebo za "B" být v prvobytně pospolném kapitalismu, tak co myslíte, že by většina lidí zaškrtla?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 21:03
avatar

Na mé argumenty jste mi neodpověděl. Beru to tak, že žádné protiargumenty nemáte. Návrh zákon se u nás jmenuje: opatření k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami

Vaše druhé tvrzení je pokaždé jinak. Asi jak se hodí, že? Tady: radarbrdy 27.12.15 23:06 argumentujete zdravím kuřáka.
"1/ z medicinského hlediska: Nikotin je jed. Kouření vyvolává závislost. Pravděpodobnost rakoviny u kuřáka je 25x větší než u nekuřáka." Jaká to starost...o kuřáky.

A najednou tady: radarbrdy 17.1.16 18:33, "Kuřáci nechť si kouří dosytosti, milovníci cukru ať si sladí a milovníci vepřového ať si nechají chutnat. Nemám s tím sebemenší problém.", je vám to jedno. Asi by jste si měl ujasnit Váš postoj. Protože člověk, který tvrdí jednou to, a podruhé ono je, jak to říci kulantně, nedůvěryhodný? Asi to nechám tak. Beru to tak, že nemáte ke kuřákům a k ochraně jejich zdraví ujasněný postoj. Jednou by jste je chtěl chránit a jindy je vám to jedno, hlavně že budou všechny hospody pro Vás. Taková hamižnost jedna, nekuřácká...

A jak souvisí poslední věta s kouřením? To už je Váš úplný úlet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 17.01.16 22:34

V téhle otázce nejde o mě nebo o vás. Není to nic osobního. Tady jde o to jak budou nastaveny standardy chování v gastronomii, na diskotékách, na koncertech atd...

Prostě k tématu řekli své kuřáci a své k tomu řekli nekuřáci. Čtenář už si udělá obrázek sám :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 22:55
avatar

Ano, nejde o mně ani o vás. Jde jen o budoucnost spousty hospodských. Co do nich že?

A o jakých standardech melete? Proč sem furt taháte koncerty, diskotéky apod? Celou dobu je diskuze o zákazu kouření v hospodách. Už jste někdy viděl štamgasta-pivaře jak si dává svejch pár piv na diskotéce? Já ne. Nebo že by na ně zašel na koncert? Nezlobte se, ale tahle debata s vámi nemá smysl. Když někdo něco tvrdí, očekávám, že to má něčím podložené. Jediné co jsem se od vás dozvěděl, jsou demagogické kecy. A že to chcete a že jste si to ochoten prosadit třeba silou. Něco jako odpovědnost za ekonomický rozvoj země vám nic neříká. Hlavně, že si prosadíte zákaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 18.01.16 20:20

Nenávratně jsou již pryč časy velkých plakátů, na kterých usměvaví lidé kouří cigarety a reklamní slogany slibují jedinečný zážitek z cigaret té, které proslulé značky. Současný trend je jasný a přímý - neustále akcentovat škodlivost kouření na lidské zdraví a neustále zdůrazňovat fatální následky, laxní přístup k této legální droze. Zdroj:

http://www.vylecime.cz/proc-j…rety-hrebiky-do-rakve-cast-i.

http://www.vylecime.cz/proc-j…ety-hrebiky-do-rakve-cast-ii.

http://www.vylecime.cz/proc-j…ty-hrebiky-do-rakve-cast-iii.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 19.01.16 07:33
avatar

Řekl bych, že máte smůlu - pro někoho tu jistě bude chybět nějaký lékařský podklad, statistika, oficiální vyjádření lékařské komory ... opět je to jeden z tisíců článků zapřísáhlých antikuřáků, co nedokáží být ani trochu tolerantní*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 19.01.16 20:42

Tak, tak, hřebíky do rakve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 14:56

Není třeba zakazovat kouření v hospodách, stačí jak zakážou hospody. K čemu jsou dobré a proč tam lidi chodí? Všichni dobře víme, že kvůli pivu. Ale alkohol přece škodí zdraví a vytváří závislost. Kdyby tam chodili kvůli tomu že se chtějí jen pobavit, tak jim přece bude stačit naservírovaná voda. Kvůli jídlu taky ne to by se pak jmenovalo restaurace. Takže hospody zakázat, kouření a alkohol taky. Tvrdé zakázat. Nechal bych jen povolený prodej lehkého alkoholu jako pivo a víno v malém množství, s tím že pít na veřejnosti taky ne. Vopít doma by ses mohl, ale nastavit tam nějaký ty promile a že nesmíš dělat moc velký hluk abys nerušil sousedy. Jinak bych teda ještě zakázal všechno kde se používá tuk (konkrétně nasycené masné kyseliny v míře přesahující 7%) a cukr, není to zdravé, případně bych povolil nějakou minimální míru cukru ve výrobcích řekněme max. 5%, max. 5% tuku. Máslo a pečivo se dá nahradit ovocem a zeleninou, případně masem (které není tučné).

*frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 15:12
avatar

- jo a proč by se lidi vůbec měli shromažďovat? - jenom provokujou teroristy - najíst se můžou doma, nebo si na cesty udělat řízek ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 22.01.16 15:22

Jedna z konspiračních teorií říká, že celý zákaz kouření je jen snaha rozehnat lidi domů, aby se neměli důvod shromažďovat a nemohli si vyměňovat názory. BISka prej nestíhá. Tolik Bretschneiderů prý nemá. Tak musí omezit počet hospod.


doplněno 22.01.16 15:24:

ronyx: *smich* *palec* *hej* *smich* *palec* *hej* *smich* *palec* *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 16:09

To mi přijde jako nesmysl. Vylité mozky v nálevně si tak mohou maximálně vyměňovat bláboly... To není nic, co by někoho nebo něco ohrožovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 11:49

Někteří lidi dokonce jí v autě (když je zaparkované). Jíst se dá i na chodbě (ve škole, ve vlaku, na vlakovém nádraží), aj. Místa je všude dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 15:20
avatar

Váš návrh bych ještě maličko vylepšil...
Alkohol škodí zdraví, vzniká na něm závislost a kromě jiného jeho požívání je zdrojem agresivity u mnohých jedinců, takže omezit dostupnost - povolit prodej 1ks 0,5l láhve piva/osoba straší 18let na týden na občanský průkaz, 1l vína na měsíc na OP, 0,5l destilátu na rok/osoba. Zákaz domácího pálení a výroby vína či piva.
Ovoce a zelenina obsahují vlákninu, takže způsobují větší zatížení životního prostředí vyměšovanými odpady, navíc všichni býlozřavci, tudíž i spotřebitelé ovoce a zeleniny produkují více metanu (krávy jsou největšími producenty skleníkových plynů na světě) - zakázat domácí pěstovaní a prodejní cenu zatížit 200% ekologickou daní.
Sportování i pro rekreační účely je v současnosti největším zdrojem úrazů a trvalých následků na zdraví sportujících jedinců, takže pro veškeré sportující zavést speciální zdravotní rizikový příplatek (místo spotřební daně) ve výši 200% normálního zdravotního pojištění.
*tanec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 11:50

Vyměšovat musí každý s tím nic neuděláte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 22.01.16 15:33

Náhodou kuřáci v ČR udělali velký kus práce za posledních 10 let. Teda někteří. Už nekouří na zastávkach, ale jdou si vykuřovat někam na roh. Teď ještě musí zvládnout ty diskotéky, koncerty a gastronomii, a budeme tam, kde před 10 lety němci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 16:14

Tak mi řekněte, jací jsou ti kuřáci tupouni?! to se jim zakáže kouřit všude možně, pořád se zdražují cigarety a oni stále kouří a stále dotují ty co jim to zakazují!*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 22:29
avatar
Radarbrdy - A kde jsou Němci (náš vzor) teď? Řekla bych,že v p... A ČR hurá slepě za nima. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 23.01.16 12:50

Včera jsem navštívil dvě hospody. V nekuřácké bylo v pátek plno, narváno k prasknutí. Tak jsme šli na chvilku do jiné, kuřácké. Jiná v okolí nebyla. Bylo tam volno, sedli jsme dál od lidí pod ventilátor. Kouřili tam sem tam někdo, spíše starší ročníci kolem 50 let+. Vypili jsme dvě pivka a rychle se rozloučili. V pátek v 22:00 téměř prázdno.

PS. Pokud srováváte vzory, mrknul bych se nejprve na náš parlament, a pak bych mluvil o tom, kdo je v p...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 19:18
avatar
Miluju tyhle stále se opakující kecy o ničem. Porovnávat lokály, kde je kolik lidí, nelze podle kuřáckých či nekuřáckých kritérií. Nebo jen okrajově. Vše záleží na vedení podniku (který si MŮŽE zvolit kouřit x nekouřit), kuchyni a možná lokalitě.
Je až k smíchu, jak MOŽNOST SI VYBRAT, je odsuzována jako špatná. O nic jiného totiž nejde. Oddělit kuřácké a nekuřácké prostory LZE. LZE mít samostatně kuřácký podnik, i podnik nekuřácký. LZE. To považuju za prioritu.
Kocourpřemysl: (i pivaři občas cintají na druhé, a nejen pivo)
Vidíte, jak to jde řešit i bez zákonu. Buďte doma. Taky řešení.
Jen taková zajímavost...je spousta profesí se zdravotními riziky. Od zaměstnanců v kanalizacích až po horníky. Tu práci dělají. Někteří za to mají příplatky (ať to nazýváme jak chceme), jiní nemají. Takže být zaměstnaný v kuřáckém podniku považuji jen za jednu z mnoha "rizikových" prací. Tzn. žádný velký argument. Takže máte pravdu, konec diskuze.
Co se týká vzorů, není možné slepě následovat každé "dobré úmysly", protože ti, co to prosazují, nemají na srdci blaho a zdraví obyvatel, ale sledují tím něco úplně jiného.
Zabedněnec.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 23.01.16 21:37

Jak tedy poznat ty, kteří mají na srdci blaho a zdraví obyvatel? Jsou zde vůbec takoví?

Jednoho takového znám. Kamarád když jde kouřit, tak jde na balkón, aby neokuřoval svou rodinku. Nemůže zůstat doma, musí na balkon, alespoň na chvilku...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kocourpremysl
Datum: 23.01.16 13:39

Tady jde o to, ze lidi co piji pivo Vam ho necintaji do ksichtu. Kuraci naopak smrdi kazdemu. Coz o to, ja uz stejne do hospody nechodim a kvuli smradlavym kurakum si ho tocim doma. Ale co ten zamestnanec v hospode, co roznasi pivo a nekouri? A nemuze si dovolit rict, tak jdu pracovat nekam jinam (nebydli v Praze treba). Tady je konec diskuze. Verejny prostor - zdane koureni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 14:12
avatar

Mám stejný názor jako vy, ovšem zabedněncům to stejnak nevysvětlíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 20:36
avatar

Jen si tu notujte, vy všichni zastánci zákazu kouření. Až zakážete kouřit úplně všude, tak jsem zvědavý, z čeho nahradíte, resp ne vy, ale Babiš, výpadek 48mld kč na spotřební dani z tab. výrobků. Dnes se dere o cca 8mld které získá ze zavedení EET. Myslíte, že má v tomhle státě někdo zájem přijít o 48mld? Teda kromě militantních nekuřáků..-)

Čísla jsem našel tady: http://onbusiness.cz/dane-v-c…bere-nejvic-a-kde-nejmene-851

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 26.01.16 09:03
avatar

zruší se léky a léčení rakoviny nemoci srdce a cév než na rakovinu plic - http://www.penize.cz/nakupy/218000-kuraci-se-statu-vyplati!-realita-nebo-ohlupujici-tabakonomika

něco starší článek -- jdeme dobrým směrem :) http://www.kurakova-plice.cz/…et-vydela-stat-na-danich.html


doplněno 26.01.16 10:57:

Ano - myslím si to. Prokazatelné následky kouření se evidují u kuřáků ve zdravotnictví registrovaných jako kuřák. Ostatní s pasívním kouřením, kteří mají rakovinu či problémy srdeční atd. související s pasívním kouřením v databázi nejsou. Souvisí s tím i postižení dětí nově narozených, různé typy poškození mozku ve smyslu "DIS". Je stále více žáků s dislexií, různými disfunkcemi...

Oči? Moje švagrová má dvě děti. První je v pořádku, druhé čekala, když pracovala jako provozní na hlavním nádraží v Brně (velmi zakouřená hospoda). Ona nekuřačka - dítě má ve svých 4 letech 6a7 dioptrií (bez genetických vad do 3 generací zpět).

Mne prostě neukecáte. Díky vaší cigaretě jsem já a lidi z mé rodiny častěji nemocní a máme potíže jak dýchací, tak jiné. Díky tomuto vláknu mám potíže i psychické :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 10:42
avatar
Jen pro srovnání, v jakých číslech se pohybujeme. Opravdu si myslíte, že tím ušetříte přibližně pětinu výdajů na zdravotnictví. Údaj je z r. 2013. Novější se mi nepovedlo dohledat. Citace z: Ekonomických informací ve zdravotnictví. Vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky.
"Celkové výdaje na zdravotnictví za rok 2013 dle aktuální kalkulace ÚZIS ČR činily 290,9 mld. Kč. Podíl veřejných výdajů na zdravotnictví v roce 2013 činil 84,7 %, soukromé výdaje v témže roce tvořily 15,3 % výdajů na zdravotnictví. Výdaje veřejného zdravotního pojištění jako největšího zdroje financí pro zdravotnictví v roce 2013 dosáhly 229,9 mld. Kč".
Ještě stále si myslíte, že máte pravdu? A to nemluvím o zpoždění v řádu mnoha(?desítek?) let, které by nutně nastalo mezi zákazem kouření a mezi zlepšením zdravotního stavu obyvatelstva, aby se to promítlo do statistik nákladů na léčení.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 11:11
avatar

jmlc -

- proč byste měl mít psychické potíže proto, že se někdo v tomto vláknu vyjádří proti zákazu kouření?

Kuřákům jsou Vaše potíže "ukradený" - neboť i oni budou mít ze zákazu kouření stresy - a navíc všechno nahrává vám - nekuřákům, takže se dočkáte - už se přece uvažuje o zákazu kouření i na balkonech, v bytovkách se společnými stoupačkami atd, atd.

Ještě byste měli začít uvažovat o protikuřáckých trestech, jako je např. veřejné pranýřování, sekání rukou, atd... - věřím, že dnešní zfanatizovaná společnost by schválila ve jménu humanity a lásky všechno ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 26.01.16 11:20
avatar

To už bylo jen na smeč @nikdu, aby napsal něco ve smyslu "je to vidět, jsi blázen, reaguješ zmateně..." *smich*

Já už psal, že je mi tento zákon u zádele, byť jsem hned prvním příspěvkem souhlasil, že se jedná o omezování chybné (globální). Taky bych raději viděl restaurace "čistě kuřácké" a zakázal kouření na chodnících...

Ale nedá mi nereagovat na některé podněty, články... Existuje hodně oblastí, které stát dotuje, protože nejsou výdělečné. Třeba se jednou budou cigarety dotovat a stát bude lidi nutit kouřit? Kdo kouřit nebude, ten bude pranýřován,...

Dnešní doba ale kouření odsouvá na spodní příčky řešení -*cteni* prioritou jsou migranti a jejich vyživování, omezování pohybu (zákaz vstupu do nočních barů v Německu) atd...

To vidím jako důležité téma - kuřáci byli, jsou, budou - časem vymřou...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.16 20:57
avatar

Jsem nekuřák a jsem zastánce protikuřáckého zákone, ale máte pravdu v tom, že jsou tu a v celé Evropě mnohem a mnohem důležitější věci k řešení než cigára... všichni asi víme. A ty ruce bych klidně sekat nechal, ovšem za něco jiného než za kouření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 26.01.16 11:57

1.) Líbat kuřačku, to je jako lízat popelník...ani žluté zuby nejsou sexy...Kuřačky, zamyslete se nad sebou...jediná žena které to cigáro slušelo byla Kalamity Jane...

2.) těším se, až původně zahulené restaurace opustí socani, srkající v nich celé odpoledne jedno pivo, prokládané startkami v poměru 1/10 a jejich místa, která doteď zabírají, zaujmou vonějící klienti , kteří si k pivu objednají jídlo, kafe, dezert...Tržby provozovatelů půjdou nahoru

3.) Kouření jako takové brání dalšímu rozvoji naší ekonomiky, vypuzuje a odpuzuje z restaurací, hospod a dalších prostor slušné lidi...pokud má z koučení stát nějaký příijem, jsou to inflační peníze...Kdo nechápe o co jde, ať si o inflaci něco přečte...

4.) každý kdo si přečte tuto debatu pochopí bezohlednost a aroganci českých kuřáků, snažících se za každou cenu obhájit svoje "právo" na tuto nemoc, a to bezohledně na úkor všech ostatních...Já vám to právo neberu, ale neberte mi moje právo rozhdodnout se svobodně, kde co budu dýchat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 26.01.16 12:04
avatar

předběhnu kuřáky s komentářem bodu 4) - můžete svobodně dýchat doma

Bohužel - to je asi jediné místo, kde kuřáci být nemůžou... u vás doma. Jakmile otevřete dveře, na chodníku, "u zastávky", u obchodu, v restauraci, ... Nejvíc mne naštve, když procházím Vaňkovkou v Brně a uprostřed je kuřárna - ten smrad jde do všech okolních obchodů s oblečením a koženou galanterií - už tam nikdy nic nekoupím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 13:04
avatar

- zamyslel se někdo kolik bude společnost stát léčba drogové závislosti kuřáků, pokud jim jejich drogu zakážete?

Spousta jich se psychicky zhroutí, čekárny psychiatrů budou přeplněné, na nuselských mostech budou stát fronty - šéfové budou činit špatná rozhodnutí, neboť se nebudou moci koncentrovat, řádné tabákové společnosti krachnou, zatímco nelegální tabákové mafie budou zažívat boom, děti se místo tabáku vrhnou na heroin, pervitin - a co to všechno ještě berou - ostatně k cigaretám se dostanou stejně lehce, jako dneska i k těm drogám, bude přibývat nelegálních kuřáckých doupat, protože kam jinam by kuřáci chodili, když už nebudou moct kouřit ani doma a na balkonech ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 26.01.16 13:14

Kubero, To je demagogie, nejde o žádný obecný zákaz cigaret, proto je podobná argumentace úplně mimo

Nikod Nezajazuje Kuřákům jejich Drogu !

Takto to v zákone není uvedeno:-P

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 13:50
avatar
No a to je právě to, že zakazuje. Přečtěte si všechna vyjádření nekuřáků nahoře. JIM to vadí úplně všude. A já je docela chápu. Taky mně to jako nekuřákovi vadí. Ale právě proto mi tolik vadí ten zákaz kouření ve VŠECH hospodách. Hospoda byla vždycky sídlo neřesti, kde se smělo leccos co jinde ne. A dnes to stavíme na hlavu. A stavíme kuřáky mimo zákon. Protože ať někdo chce nebo ne, vždycky, na jakémkoliv místě, se blízko kuřáka, najde jeden až dva nekuřáci. Naše(česká) země je malá a zalidněná. Proč proboha nenecháme kuřáky žít alespoň v těch restauracích-některých. Nechápu.
doplněno 26.01.16 13:52: I indiáni dostali své rezervace. Proč je nesmějí mít kuřáci?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 26.01.16 15:05

nesmysl. kuřáci nejsou mimo žádný zákon, stát jen konečně začíná chránit zdraví těch, kteří v podobných nezdravých podmínkách pracují...

žijeme v jiné době a pohled společnosti na podobné neřesti se mění, a pokud kdysi bylo kouření moderní, dnes tomu tak už není...všude na západě kde se přestalo kouřit došlo k zaplnění hospod a restaurací, protože je začínají navštěvovat o lidé kteří je nenavštěvovali právě kvůli bezohledným kuřákům a smradu kteří produkují

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 16:41
avatar
To je pořád dokola. Nebudu zasee psát to samé co nahoře.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 27.01.16 18:53

Ono pokud někdy vytáhnete paty ze svého zakouřeného lokálu a jedete někam směrem na západ, tak se prosím podívejte, jak funguje ochrana nekuřáků tam. V Německu se zákon jmenuje: zákon na ochranu nekuřáků. Opravdu nejde o to zakazovat kouření kuřákům.

Co se týče ekonomických argumentů, ty mi přijdou úplně mimo. Zisk "vygenerovaný" kouřením je z hlediska ekonomiky pro stát úplně nepodstatný.

Co se týče strašení hospodských, že přijdou o klientelu, to je podle mě úplně mimo. V roce 2012 byl v Maďarsku zaveden plošný zákaz na všechny veřejná uzavřená místa. Zmizely tam hospody? NE.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.16 22:53
avatar
Milý radare, stále se opakujete. A já stále čekám na smysluplnou reakci na můj poslední příspěvek. Celý ho ignorujete a jen si vyberete jednu větu ( která vlastně ani nebyla k tématu ), na kterou reagujete. Zkuste ho vzít pěkně na vědomí a zkuste mi to vymluvit. Zkuste. Ráda se nechám přesvědčit. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.01.16 17:36

Drahá Mono. Nestyďte se položit otázku znova, pokud cítíte, že nebyla řádně zodpovězena. Nejen já, snad i někdo z ostatních rád přidá svou odpověď. Opravdu si teď nejsem jistý, na co konkrétně se ptáte. ;)

Mimochodem, co vy jako kuřák říkáte na konstatování, že se všichni (kuřáci a nekuřáci) na 100% shodnem na škodlivosti a na návykovosti (z medicinského hlediska)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 18:15
avatar

Jak kolovrátek a znovu dokola. odpověď k té škodlivosti máte tady:

Od: @nikdo Datum: 27.12.15 23:34

Proč znova a znova kladete tu samou otázku a nereagujete na protiargumenty?

Neví někdo jak zruším ten odkaz z hlavičky příspěvku?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.01.16 19:08

Drahý nikdo,

v tomto vláknu se bavíme o kouření, kuřácích a nekuřácích a o vyhrazených prostorech pro tyto skupiny. Z mého pohledu je přínosné, když si tady vyložíme karty na stůl a podíváme se na zdravotní faktor věci. To je ta příčina, proč se dělá zákon. Nikde nevidím vykřikovat kuřáky, že jde opravdu o zdravotní riziko "těžkého kalibru". Proto jsem se ptal...

Mimochodem, pokud se podívám na váš příspěvek z Datum: 27.12.15 23:34, tak mi není jasné, zda uznáváte patogenní vliv kouření na lidské zdraví nebo ne.

Máte pravdu v tom, že neodpovídám na všechny příspěvky, protože to není má povinnost, ani povinnost vaše nebo ostatních diskutujících.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 20:04
avatar
Tak to vidíte, radare.Tohle mne ještě víc utvrzuje v tom, že se tu jen plácá o ničem.
Jen se sem nahazují nasírací větičky, aby se někdo chytil a reagoval. PROTOŽE: ŽÁDNOU OTÁZKU JSEM NEPOLOŽILA.
Kdybyste si ten příspěvek přečetl, věděl byste to. ;) Jen jsem čekala na reakci normálního člověka. Já na váš příspěvek o návštěvě dvou hospod reagovala naprosto logicky. A totéž jsem čekala od vás. Moje chyba. Nějaká ta otázka padla v mém příspěvku z 29.12.15 23:56, také jsem nedostala odpověď, která by mne přesvědčila o mé zabedněnosti.
Já, jako NEKUŘÁK, naprosto s tímto konstatováním o škodlivosti souhlasím. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.01.16 20:53

Drahá Mono, toto je diskuze bez moderátora. Všichni, rovným dílem, můžou uvádět co chtěji a vyjadřovat se, jak umí. Je na každém jednotlivci, aby zvážil, jak do debaty přispěje a jakou "náplň" dá svému příspěvku. Pokud si pročtete příspěvky, vidíte, že se liší. Některé mají svůj obsah, nějakou přidanou hodnotu, jiné se zdají prázdné.

Pro mě je toto vlákno zajímavé, pokud pročtu ty příspěvky, které mají "náplň", tak mě to jakýsi obrázek vytvořilo.

PS. ono i v parlamentu mají řidícího schůze (moderátora), jinak by se nikdy nedomluvili ani o elementárních věcech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 21:24
avatar
Tak to mne mrzí, že když si chci doplnit vědomosti, opakovaně přispívám a očekávám od inteligentnějších pomoc v mé zaslepenosti, dočkám se jen hospodského plácání.
Musím uznat, že skvěle používáte asertivitu k rozdávání přejatých informací.
Nenapadám absenci vedení této diskuze, ale pokud máte dost času reagovat na tzv. nasíračky, opravdu mi vrtá hlavou proč neobětujete zlomek toho času k tomu, abyste jedné pomatené osobě něco objasnil.
Pro mne toto vlákno zajímavé přestalo být v momentě, kdy jsem zjistila, že to není diskuze (zeptej se mě na co chceš a já ti na co chci odpovím). A že se nic nového nedovím. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.01.16 21:45

Oprostěte se od osobních vztahů, tady nejde o vás nebo o mě. Jde o kuřáky, nekuřáky, kouření a vyhrazené prostory pro nekouření.

Velice mě zaujalo, když nějaký pán výše zmiňoval dobu, kdy se kouřilo na pracovišti a když náhodou skupinka nekuřáků prohlásila jednu kancelář za nekuřáckou, tolerantní kuřáci to respektovali a nechodili tam kouřit.

Dnes jsme nějakých 20 - 40 let dále. A v jiném příspěvku se zmiňuje pasáž v Brně, kde je vyhrazené "akvárium" pro kuřáky, tolerantní nekuřáci to respektují a nechávají je tam v klidu kouřit. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.16 00:07
avatar
Ale to se pořád nechápeme. Já to vůbec neberu osobně. Jen se vás snažím přinutit, abyste reagoval na to, co chci vědět. A přestože se nerada opakuji, dáme si to ještě jednou.
Z: 29.12.15 23:56 - Také mě už unavuje, jak se tu chytáme za slovíčka. Proto budu ráda, pokud mi někdo smysluplně odpoví na moji původní (teď lehce osekanou) reakci : Já vám nevím...někdy kolem roku 2010 (nevím přesně) proběhla novela zákona o oddělených prostorách pro kuřáky a nekuřáky. Spousta malých podnikatelů byla nucena do investic stavebních + výkonější odvětrávání, aby mohli fungovat. A teď zjišťují, že to vlastně byly vyhozené peníze. (To je fakt)
Teď mám přece možnost výběru, kam mohu jít. A o to by mělo jít především. Moci si vybrat. Nevidím jediný důvod, proč to zakazovat. Proč to musí být v zákoně? Zkuste zvýhodnit, preferovat nekuřácká zařízení a ono se časem samo ukáže, co lidé (ne lobisté) chtějí.
doplněno 30.12.15 18:54: Jetomarnýjetomarnýjetomarný...zase ty samé bláboly. Nikdo neodpoví, proč zde nemohou fungovat oba typy restaurací, podniků, zařízení...proč chtějí jedni vše a druzí chtějí mít na výběr.
Připadám si jako při debatě s dítětem, které mi tvrdí, že koza na obrázku je kůň a nic s ním nepohne.
Tak si nechte toho svého rohatého koně. Nezapalujte si doma svíčky, grily, františky, vonné tyčinky... a hlavně nevoďte děti na pálení čarodějnic. V budoucnosti bez kouře, které se snažíte dosáhnout, vás totiž nejspíš za takový prohřešek zpětně zažalují. M.
Z 28.12.15 12:25. ...jestli bude podnik kuřácký či nikoliv, by si měl rozhodnout provozovatel.
Z 16.01.16 23:13 - Nemusíme věřit jeden druhému nos mezi očima. Vše je zmanipulované a všichni lžou... *hej* Ale PROSÍM, můžete někdo říct rozumný argument, proč si hospodští, provozní či vedoucí podniků nemohou (někteří to udělali a já jim to schvaluji) sami rozhodnout, jestli ve svém podniku strpí kuřáky?
PROSÍM, ŽÁDNÉ OKECÁVÁNÍ. FAKT TO CHCI VĚDĚT.
Vaše odpověď: Protože evropa směřuje k tomu, aby všechy "veřejné prostory" byly zdravotně nezávadné ...
Příspěvek, na který jsem chtěla rozumnou reakci: Z 23.01.16 19:18 - Miluju tyhle stále se opakující kecy o ničem. Porovnávat lokály, kde je kolik lidí, nelze podle kuřáckých či nekuřáckých kritérií. Nebo jen okrajově. Vše záleží na vedení podniku (který si MŮŽE zvolit kouřit x nekouřit), kuchyni a možná lokalitě.
Je až k smíchu, jak MOŽNOST SI VYBRAT, je odsuzována jako špatná. O nic jiného totiž nejde. Oddělit kuřácké a nekuřácké prostory LZE. LZE mít samostatně kuřácký podnik, i podnik nekuřácký. LZE.
Takže, proč musí být protikuřácký zákon (či zákon na ochranu nekuřáků, chcete-li).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.16 00:16
avatar

Mono -

- nezlobte se, že se do toho taky trochu nevhodně zamíchám - ale na Vaši otázku mne napadá jediná (i když zcela nevhodná) odpověď - protože to už dávno tak funguje v ostatních zemích EU ! - a dokonce i někde v Americe. Co na tom, že se tady volně "potuluje" hafo ostatních, snadno dostupných drog, o muslimech ani nemluvě. Ahoj - no byla to sranda, ale nemohla jsem odolat.


doplněno 29.01.16 01:04:

-Mono - ale já to myslela jako ironii - ovšem smutnou ironii. Taky nesouhlasím - to jsme si rovnou mohli ponechat socialismus, když tak toužíme po dalších nesvobodách - a tady jde navic o svobodu podnikáni, které se tim poškodí nejvíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.16 00:27
avatar
Nezlobím se. Jenže já tohle vysvětlení neberu. To, že někdo něco dělá, má nebo propaguje, neznamená, že to bezhlavě zkopírujeme.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.01.16 19:37

Drahá Mono,

pokusím se nastínit situaci z mého pohledu.

1/ Proč je omezována svoboda podnikání a proč to musí být v zákoně. Uvedu podobný příklad, hrací automaty. Proč si svobodně do "své" hospody nemůžu dát hrací automat? Kdo chce, svobodně tam může hodit peníz, kdo nechce nemusí. Pokud jsem šikula, tak si takový automat můžu udělat i sám. Proč mě stát omezuje s nějakou certifikací, registrací, licencováním a podobně, to je přímý útok na svobodu všech lidí, kteří se chtějí jen bavit. Přesto jsou automaty zakázané (vyhláškou, v některých městech zcela). To, že občas nějaký jedinec skončí jako gambler na psychiatrii je čistě jeho rozhodnutí.

2/ proč vymýšlet něco co už úpěšně funguje jinde. Mě se líbí německý model. Kuřáci mají své kuřácké knajpy, kde je určitá regulace. Restaurace, bary, gastronomické provozy, diskotéky, koncerty, atd. jsou nekuřácké

3/ investice do stavebních úprav. Nyní jsou tři verze hospod: kuřácká, nekuřácká, dělená kuřáci x nekuřáci. U těch prvních dvou byly investicí jen vylepení cedulky na vstupní dveře, u té třetí kat. tam souhlas, že někteří mohli investovat do stav. úprav.

4/ proč zde nemohou fungovat oba typy restaurací. Samo se ukáže... Představte si, že tabáková firma nabídne podnikateli dotaci, že mu bude přispívat na provoz. Zpětným plněním bude plně kuřácký bar, který bude ziskávat nové ovečky do kuřáckého stáda. I takto by mohla vypadat "svobodná soutěž" kuřáckých x nekuřáckýh restaurací. Je tohle zájem lidí? Když vezmete a uděláte referendum kouření x nekouření v restauracích, většina bude pro nekouření.

5/ nakonec musím připomenout, že se "všichni" shodnem na patogenních vlivech kouření. Podpořte obsluhu v restauraci a dopřejte jim čistý vzduch v práci. Můžou to být studenti, mladí lidé z různých škol atd. Nikdo si nechce zbytečně kazit své zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 00:59
avatar
No vidíte, že to jde, milý radare :)
1] nelze srovnávat hazard s kouřením, to už spíš kouření s požíváním alkoholu ( zajímavé, že nikdo - ani politici - neoroduje za zavření hospod s jejich drogou). A pokud vím, hazard není zakázán - ZÁKONEM. Pouze omezen (zatím) a je legální. A pokud se ho plošně pokusí vymýtit, jen ho zaženou do podsvětí. Ano, souhlasím, že musí být regulován a hlídán. Klidně městskými vyhláškami. Stejně jako kouření.
2] Německo - Od 1. ledna 2008 platí zákaz kouření na veřejnosti v devíti spolkových zemích, včetně Bavorska. (Německo má kolik spolkových zemí?) Na celém území spolkové republiky je zakázáno kouřit na nádražích, na letištích, ve vlacích a taxících stejně jako ve federálních institucích a justičních budovách. Dále si pravidla určují jednotlivé spolkové země samy. V Německu platí různá legislativa v jednotlivých spolkových zemích, obecně lze říci, že v malých podnicích do 75m² je kouření povoleno, v ostatních lze kouřit oddělených místnostech.
3] ano, kuřácká - nekuřácká. Existuje dělení již teď a tlakem obyvatelstva se skupina nekuřáckých rozrůstá. To chceme. Pokud nebyly splněny podmínky (oddělené prostory, dostatečné odvětrávání), měly by být provozovatelé postihováni. Jsou? Nejsou? Četli jste o tom někde, kromě diskuzí, kde se dohadují jen laici? Pokud již platný zákon není prosazován, k čemu je?
4] představte si, že stát nabídne provozovateli dotaci, pokud bude podnik nekuřácký...
5] shodnemeshodnemeshodneme. Podpořme i ostatní pracovníky, kteří pracují s jistými riziky (hluk, prach, vibrace,...)
Pokud se bude hlídat kvalita odvětrávání, nebudou již existovat silně zakouřená doupata, která jsou takovým strašákem všech.
Nikdo si nechce ničit své zdraví...tak chci jen upozornit, že i kouř z ohýnku, grilu, vonných tyčinek, františků a prskavek (vánoční tradice!), svíček, či kadidla v kostele, ke škodlivý. Jen pro info.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 30.01.16 17:58

Drahá Mono,

1/ z mého pohledu je hrací automat méně "agresivní" než kuřák v restauraci. "Automat" je regulován vyhláškou, kuřák v restauraci v ČR není regulován.

2/ obecně lze říci, že v malých podnicích do 75m² je kouření povoleno... Byl by zdroj?

3/ to, že není prosazovaný zákon, nezamená, že by nemohl existovat a být podporovaný většinou. Příklad: zákaz používání mobilu za jízdy řidičem.

4/ proč by stát měl dotoval nekuřácký podnik? K tomu není ani žádný vzor v zahraničí. Zase bychom byli v něčem první. Zase bychom byli za Švejky.

5/ srovnávat kouř s ohýnku a kuřáka v restauraci v době oběda. Nezlobte se, podle mě nelze srovnávat. Oba kouří, ale z jiného důvodu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 00:16
avatar
Tak už zase mlžíme, co? ;)
1] jak už jsem psala, nelze srovnávat.
\Automat je regulován vyhláškou, kouření je také regulováno - ZÁKONEM, KTERÝ ALE NENÍ DŮSLEDNĚ DODRŽOVÁN - viz bod 3] Tzn. Zákon o ochraně nekuřáků již existuje, ale všichni na něj se*ou (takže ho podporuje většina obyvatel, ale stát nehlídá jeho dodržování) Pokud by byl aktivně prosazován, vůbec bychom nevedli tuto diskuzi o úplném zákazu kouření v restauracích.
2] pochybujete? Zdroj: internet. Stejně jako vaše odkazy a odkazy od @nikdo Jestli je to pravda? Nevím. Proto se neřídím přejatými názory a vytvářím si vlastní úsudek. Ale pokud si to chcete přečíst ještě jednou, stačí do vyhledavače zadat zákaz kouření v německu. A pokud to pravda je, je docela zajímavé, že ani celé Německo nepřistupuje k ochraně kuřáků jako celek. Máme se slepě přidávat k někomu, kdo v tom sám nemá jasno?
4] a proč by měla přispívat tabáková firma? To vy tu předkládáte, co kdyby...tak jsem předložila stejné. Nejen,že tu mohou fungovat oba typy podniků, ale TLAK VEŘEJNOSTI SNÍŽÍ POČET KUŘÁCKÝCH NA POUZE ZÁKAZNÍKY POŽADOVANÝ POČET. Něco jako kuřácká evoluce. Dejme tomu čas, ne zákon.
5] kde je reakce na můj bod 5] k vašemu předchozímu bodu 5]? :)
Tyto věty - Nikdo si nechce ničit své zdraví...tak chci jen upozornit, že i kouř z ohýnku, grilu, vonných tyčinek, františků a prskavek (vánoční tradice!), svíček, či kadidla v kostele, ke škodlivý. Jen pro info. - byly opravdu jen pro info, nikoliv moje srovnávání s kouřením v restauraci. Možná si totiž někteří lidé neuvědomují, že nejspíš jakýkoliv kouř ( info opět k dohledání na internetu, heslo: vonné tyčinky škodlivost) je škodlivý (karcinogenní) a zatímco se ortodoxní odpůrci kouření svolávají k oslavám, protože tu konečně stát zařídí čistý vzduch, tak se doma pomalu tráví tím, co sami zavrhují. Jen v estetičtějším obalu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 31.01.16 17:48

Drahá Mono,

co je mlžení a co ne, na to máme každý svůj názor.:)

Kuřáčká evoluce? Za posledních 40 let měli kuřáci čas na evoluci, nicméně se nekonala, proto přišel v r. 1989 totální zákaz kouření na pracovišti. To nás zařadilo do standardu EU, co se týče ochrany nekuřáků. Na pohled primitivní věc, na kterou nemuslel být zákon. S odstupem času, vynikající počin.

Argument "kdyby", "tak by" používají i jiní diskutující.:)

... tak by došlo k propadu příjmů ze spotřební daně

... tak by došlo na zavírání hospod

... tak by došlo ke vzniku kuřáckého undergroundu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 19:44
avatar
A tímto asi končí naše " kdo dočurá dál ", že? *frajer*
Opravdu jsem doufala, že mne přesvědčíte a vyléčíte z mé zaslepenosti ( to není ironie! ) Bohužel, jediný argument nenarušuje mé přesvědčení o zbytečnosti tohoto zákona. Jak říkám, zákon na ochranu kuřáků již existuje. ( Proto tento není potřeba )
A pokud začneme používat ono " kdyby" , nedobereme se faktů. A o to asi jde, že?
Já se na tento problém snažím dívat logicky. Z jiného úhlu. Nejen z toho, jaký určují média a "nasírači".
Věřím ( zase se opakuji ), že pokud bude vymáháno dodržování stávajícího zákona, není třeba zákona nového.
Píšete o zákonu z roku 1989. U něj netvrdím, že nebyl potřeba. Z jakého důvodu? Protože opravdu měl za úkol ochranu nekuřáka a neměl žádného předchůdce, který by nebyl dodržován (aspoň doufám). Nevidíte rozdíl? Víte, že na pracovištích mohou být zřízeny kuřárny? Tzn. oddělené prostory. Není vám to povědomé? Není to to samé, co tu již (NE)funguje v restauracích?
Nejen "Kuřácká evoluce" již probíhá. Minimálně poslední dva roky ( což je velmi blízká minulost) už společnost rychle nabírá přímý směr ke zdravému životnímu stylu. Také to nechcete vidět?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 01.02.16 18:39

Drahá Mono,

asi žijeme každý v jiném městě. U nás koukám po okolí v různém úhlu pohledu, ale "kuřáckou evoluci" nevidím. Co to má znamenat z vašeho pohledu? Kolik procent kuřáků se evoluce učastní? Jaký je startovací bod a jaké jsou cíle na konci evoluce? Je k tomu i nějaká osvěta, aby kuřák i bez evolučního myšlení věděl jak se může do procesu zapojit?

Mimochodem, nevím co to je nasírací příspěvek. Pokud nějaké takové existují, žádám aby si autoři takové příspěvky sami označovali nasíracím tagem.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.16 20:03
avatar
Nechápete. Nepřekvapuje.
"Kuřáckou evoluci" nemají na svědomí kuřáci, nýbrž a jedině ta druhá část obyvatelstva, k níž (pro vás překvapivě) patříte i vy. Zkuste si osvěžit paměť a přečtěte si můj příspěvek z 31.1. 00:16. Tam je to vysvětleno.
A vše nenacpete do tabulek a grafů.
Jsem naprosto přesvědčena, že každý žijeme v jiném městě. Nejspíš i kraji. Planetě? ;)
U nás se velmi výrazně snížilo zakouření v restauracích. V době obědů se nekouří vůbec, později, když obsluha detekuje žhnoucí konec cigarety, je zvýšena cirkulace vzduchu, takže o zamoření, či zdravotním riziku nemůže být řeč. PROTO VÍM, ŽE TO MŮŽE FUNGOVAT. A FUNGUJE. Stačí důslednost.
Oficiální definice "nasíracích příspěvků": Nasírací příspěvek je ten, jehož autor nereaguje racionálně logicky a přímo na fakta, ale slovíčkaří, či "chytá" za slova ostatní přispívající, aby udržel diskuzi, ale brání vyřešení problému. ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 01.02.16 22:50

Ach jo, čekal jsem "kuřáckou evoluci" ve velkém stylu. U nás spíše kuřáci vymírají. Většinou přestanou kouřit, až když plivou krev a to už je pozdě...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 27.01.16 22:00

Kuřáci, očekávám váš výrazný politický odpor vůči snahám multikulti-sluníčkářů a EU kvótám k přerozdělování muslimských nelegálních běžěnců do států, plných kuřáků...Pokud muslinská "kultura" potlačí ti naši, budete drasticky zbaveni svého zlozvyku v průběhu necelého týdne...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.16 23:24
avatar

Ano, souhlasím, a připojuju se k návrhu, který nedávno dotekl po mailu, aby se všechny peníze určené pro migranty daly na nemocné děti, a na migranty by se mohly vybírat ta víčka od PET lahví. Jsem zvědavej, kolik se jich vybere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 20:27
avatar

- jakoby lidi měli někdy jiné nápady, nežli "idiotské" - koukněte např. na článek :

http://tn.nova.cz/clanek/kata…-druhu-na-rade-jsou-lide.html

- myslím, že nějaké zákazy kouření už planetě moc nepomohou - o těch pár generacích lidí ani nemluvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 21:02
avatar

čistě teoreticky : v případě , že by česká kuřácká populace přestala kouřit, kdopak by potom vyrovnal 34 procenní deficit ve statním rozpočtu? Nejspíš rovnoměrně všichni :)

Myslím si , že máme a budeme mít závažnější starosti.Naprosto souhlasím s Liduš.

A navíc si myslím , že určovat majitelům restaurací a hospod , jak mají svůj podnik vést je přinejmenším nesmyslné.A mělo by to být rozhodnutí majitele na jaké klientele staví své podnikání. Není to tak dávno, kdy museli na své náklady vybudovat oddělené zony , a nyní se opět pravidla mění a opět na náklady majitelů restaurací. Trochu Kocourkov...*ee*.

mimochodem jsem nekuřák a nevlastním hospodu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 28.01.16 21:15

@deficit ve státním rozpočtu... Podle mě deficit, nezáleží na kouření nebo nekouření obyvatel. Stát má deficit, protože je to pro něj výhodné.

Vezměte si analogii, jak lékárnám sebrali extra platbu 30kč "za recept" od pacienta. Lékárny "zápasí" jak kompenzovat onen "deficit". Ale logicky, před deseti lety, žádná platba "za recept" neexistovala a lékárny v klidu žili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 23:33
avatar

oprava , špatně jsem se vyjádřila . Neměla jse na mysli státní deficit ,ale chybějící daň z tabákových výrobků . ( teoreticky).

Častka této daňě je ve výši 34 % státního rozpočtu . A to je dost vysoké procento na to , aby bylo ve státním rozpočtu cítit.

S lékarnami máte pravdu, jenže lěkarny jsou soukromé a tudíž nikoho až tak nezajímá , že budou muset chybějící peníze řešit přehodnocením nákladů , či jiným způsobem.

S hospodařením státu to bohužel takhe jednoznačné není ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.01.16 18:54

Chcete říct, že bude chybět 34% z 1.200.000.000.000? Odkaz nebo zdroj by byl?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.16 19:47
avatar

Ta čísla jsou blbost. Tady jsou nějaká čísla o spotřební dani. Zbytek si dohledejte na statistice.

Od: @nikdo 26.01.16 10:42


doplněno 29.01.16 19:55:

Chybička se vloudila, ta čísla o výběru spotřební daně z tabáku jsou tady v tom příspěvku:

Od: @nikdo 25.01.16 20:36

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.01.16 21:07

Pokud vezmu odtud: http://onbusiness.cz/dane-v-c…bere-nejvic-a-kde-nejmene-851

48mld. jako příjem ze spotřební daň tabákové výrobky a vezmu jako základ stát. rozpočet 1200mld., tak poměr vychází 4%34% ;). Poměr ke státnímu dluhu je 2.8%. To pro mě znamená, kouření nemá na státní dluh podstatný vliv :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.16 21:14
avatar

No, že nemá podstatný vliv to asi ne. Ale vzhledem k tomu, co je schopen Babiš vymyslet kvůli 8-10mld kč, při protlačování EET, tak si myslím, že by se to někde projevilo. Jak moc? Nejsem ekonom. Mohu posoudit jen to, do čeho vidím. A 48mld je cca 5x tolik, kolik vybere z EET.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 29.01.16 21:33

Souhlas s tím, že EET je hloupost. Dobré akorát na ostudu a likvidaci živnostníků. U dalších voleb to dostanou sežrat zpátky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 31.01.16 18:59

Pravicoví hoši z TOP 09, nevím, jak EET zlikviduje živnostníka...já jako zaměstnanec platím sociální a zdravotní pojištění a daně, tak nechápu, proč by živnostník neměl evidovat své příjmy a proč by neměl evidovat své zisky a platit z nich daně jako každý slušný člověk...pokud těch 10 milard máte dejte je do rozpočtu

Babiš přišel s novou věcí, ke které se nikdo před ním neodhodlal...všichni politici jken žvaní, co by yblo dobrí, co je potřebné a podobně...ale namají odvahu k ničemu...jde jim o koryta a o voliče...a rozpočet dostatečně naplňuji zdaněním zaměstnanců...kteří mají účet, trvalý pobyt, zaměstnavatele a dají se dohledatet

jezdím občas na Slovensku a funguje to tam...nikdo nekrachuje , i euro funguje...my jsme sto let za opicemi

Pokrok prostě nezastavíte a elektronická evidence všeho stejně dříve nebo později nahradí papírové bloky a kuličky sčotu (pro hlupáky-to je počítadlo jazykekm M.C.Putny)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 19:59
avatar
Zase převzatý Televizní Babišův výmysl. Nikdo se tu nehádá o placení daní. Daně se platit musí Proč ale do "kytek" mě to musí stát každý rok tolik peněz? Já budu potřebovat ty mašinky 3. To znamená 3x500kč měs. za připojení na internet. To je 18000kč ročně zaplatím jen za to, aby Babiš měl přehled. DO HAÁJE, ať ten internet zaplatí, když na tom tolik vydělá. Už to chápete? Nás to bude stát spoustu peněz. A to nevím, kolik budou stát samotné mašinky, a kolik budou činit běžné provozní náklady. Nikdo nic neví, nikde se člověk nic nedozví, ale všichni tomu zase jako stádo tleskají
doplněno 31.01.16 20:03: Nějakých 5000kč, které si budu moci odečíst od základu daně je z tohodle pohledu směšná částka.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 01.02.16 18:46

Jenže to je slabina vysoce vyvinuté společnosti. Při výpadku internetu nastane kolaps.

Srovnávejte raději ČR s EU zeměmi. Kolik EU zemí má EET a kolik ne. Postkomunistické Slovensko mělo zákony, které za pár let v tichosti rušilo. Např. Povinné penzijní spoření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adal®
Datum: 31.01.16 20:06

no přesto, že jsem silny kuřák, proti zákazu nic nemám, nicméně bych uvítal kdyby mě to někdo spíš odnaučil, než zakazoval

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 01.02.16 22:53

Není se čemu divit. Samotní kuřáci by i rádi přestali a nejde to... Zajděte si na vaši zdravotní pojišťovnu, dají vám letáček a 1000kč do startu na odvykání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepanekurak
Datum: 28.06.16 14:06

Ponechal bych kouření v restauracích na volbě majitele. Kdo nechce smrdět, do kuřácké hospody nemusí.

Tvrdě bych ale zakázal a postihoval kouření na městských ulicích a zastávkách MHD, jít po ulici za smrdícím a kouřícím spoluobčanem je nepříjemné, přejdu na druhou stranu ulice a tam je další smraďoch. A těch nedopalků, co po nich zůstává, to by měli poslanci uklízet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.17 16:23
avatar

Jsem kuřák. Ale - nekouřila jsem nikdy na zastávkách, hřištích atd. Chodila jsem za tímto účelem do hospody. Kuřáky jsem se snažila obtěžovat co nejméně. I pro mne bylo vždy tabu kouřit na hřištích, před školou, školkou atd. Ale: Od této doby kouřím absolutně všude, kde budu moct! Nekuřáky nikdo nenutí chodit do kuřáckých hospod a naopak. A od této doby, jakmile uvidím jednoho nekuřáka na zahrádce venku, přísahám, že ho osobně vynesu v zubech do těch vnitřních prostor, co si tak vydobyli. A být hospodským, udělala bych totéž. A když už jsme u toho smradu z kouření, tak bych všem nekuřákům, sebrala klíče od auta. Proč? No auto taky kouří, taky znečišťuje vzduch. Když chtějí být nekuřáci tak strašně zdraví, fajn, ale ať chodí pěšky. Když už tak už! I já jako kuřák neuznávám kouření na zastávkách, před školama, školkama atd. Ale zakázat kouření v hospodě mne opravdu nakrklo. Takže milí nekuřáci - těšte se!


doplněno 03.06.17 16:46:

Ještě dopíši: Nehledě na to, že si myslím, že hospodští, atd. to pocítí dost velkým poklesem tržeb, protože tržby vždy dělali kuřáci a ne nekuřáci. Dále je zákon postavený tak, že vlastně kuřák může kupovat (daň z cigaret a ne malá však státu nesmrdí), ale stát mu zakáže kouřit. Což mi připadne naprosto na hlavu. To je jako postavit plavecký veřejný bazén, ale zakázat v něm plavat kvůli škodlivým bakteriím, ale vybírat vysokou daň z napuštěné vody je zcela v pořádku ! Nezlobte se na mne, ale takhle absurdní to je.

Všichni jenom ukazují na kuřáky - a co feťáci, kterým stát vyměňuje zdarma jehly, kvůli šíření nemocí (aids, žloutenky) tak to je zcela v pořádku? Co auta? Co alkohol? Co prostitutky? To nikomu nevadí? Tak jak je to s tou ochranou toho zdraví národa? Takže nekuřák kterej sedí v hospodě a chlastá tvrdý alkohol, je ready? Nebo jak to teda je?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.06.17 16:35
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.06.17 16:51
avatar

Rozeslat pěkně všem hospodám,kavárnám, restauracím atd. Zn: šířit osvětu. *smich* Jo já být hospodský, udělám totéž. A jakmile by tam sedl nekuřák - šup, vynést v zubech dovnitř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 03.06.17 17:02

Jen hloupý hospodský si může takovou blbost vyvěsit na hospodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.17 17:11
avatar

V tomto znění? Vlastně ano. Jako recese dobrý. Já bych tam nechala pouze první větu. Zbytek si rozumní lidé domyslí. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.17 17:16

Jen hloupý diskutér takto reaguje...byli jsme vždy národ recesistů a dobré vtipy vznikaly i za komoušů!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 03.06.17 17:24

Jestli toto napsal hospodský jako recesi, tak je tuplem hlupák. Kdybych měl v úmyslu tam jít, tak přečtu a jdu dál..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.17 17:35
avatar

Ještě že tak...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.06.17 22:36

Kurňa a co s námi, nekuřáky, co fandíme kuřákům? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.17 22:55
avatar

Sebodko, to fakt nevím *smich*

Když kuřáci remcají, tak to je jasné. Ale proč se do toho se*em i my, co bychom to měli uvítat... že to není nikomu divný, co? Aby nás taky někam nešoupli *smich* M.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc®
Datum: 17.07.17 16:58
avatar

Je to možná staré téma - ale dnes jsem si uvědomil jednu věc při cestě po dálnici. Byla tam tato značka - níže - a představte si, že ti kreténi v osobácích jeli v pravém pruhu ! to je přeci blbost - je přece zakázáno nákladním vozům nad 3,5 tuny jet vlevo, takže to přeci znamená, že musí jezdit vpravo JENOM ONI ! - a představte si počty těch osobáků v pravém pruhu... no hnus !


doplněno 19.07.17 08:43:

to je stejná cedule jako od @mony výše - jen díky reakcím mezi to není tak vidět - prostě když nekouřím, nesmím být před hospodou, protože jsou tam kuřáci... ju? Takže když nesmím jako náklaďák jet v levém pruhu, pak osobáci nemají v pravém co dělat - ju?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 18.07.17 09:23

Asi jsem blbej, ale nějak nechápu souvislost s kouřením...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.17 08:51
avatar

*alene* @jmlc , nekuřáci mohou být před hospodou *smich2* není tam zákaz, je tam psáno prosíííme nekuřáky... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 19.07.17 11:25
avatar

No ale když prosím kuřáka, se.e na mne, protože ho omezuju... takže mu to musí někdo nařídit a omezit ho zákonem.

Všechno si udělali kuřáci sami svou neochotou a naschvály.

@mono - dobře - pokud vás to urazilo, omlouvám se... je tam opravdu Prosíme - ale stejně tak jsem prosil kuřáky, aby v době oběda nekouřili ... bohužel, zbytečně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.17 11:47

No ale když prosím kuřáka, se.e na mne, protože ho omezuju... takže mu to musí někdo nařídit a omezit ho zákonem.
Že se jeho dodržování vymáhá - měštáci dělají, že nevidí a státní je zjevně povznesená. Kdybych to už párkrát neviděla třeba na zastávkách, kolem nichž měštští procházejí pěšky, asi bych se naivně netázala, které kuřáky má vlastně omezovat - respektive kde se snadno vybírají pokuty,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivan
Datum: 09.07.17 09:37

Zdravím , tak jsem byl před 3 dny v Rakouském městečku Gmund.Zákonodárci tvrdí že protikuřácký zákon je všude v Evropě.No to ano ale v gmundu se běžně kouří v kavárnách a některých restauracích- taktéž v německu.Tak proč u nás se zase vymýšlí něco nového s drakonickými tresty hm..Pak se zjistí že je to blbost , není lepší přejmou již dávno vyzkoušené zákony napasované rozumně do našich zákonů.Zřejmě by stačil i zdravý selský rozum...a ten naši zákonodárci asi postrádají...

No jsme fakt švejci my češi a kdo tohle navrhl a schválil = těmto lidem bych již nedal důvěru prostě je nevolit socany jedny.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: haha
Datum: 09.07.17 09:51

Abychom se brzo nedockali leckde napisu "prostor pouze pro migranty - nezabirejte jim prostor ! *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 14:11
avatar

No to je jednoduché, protože se nám zase lže - ve jménu nějaké pravdy. V Rakousku je regulováno kouření až v hospodách, myslím nad 80m2. Do této plochy je to jen na hostinském. Nad 80m2 asi do 100 nebo 120m2 musí mít oddělené prostory, atd.Až větší plocha potom je regulována. ono to není tak úplně jednoduché jak píšu, ale v zásadě to tak nějak funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.17 20:25
avatar

Nedávno jsem se zasmála, u nás na vesnici dal hospodský na zahrádku na stoly cedulky rezervováno pro kuřáky. Hospoda zela prázdnotou a nekuřáci na zahrádce měli kecy, že je kuřáci vyhulují a zabírají místa.

Datum: 20.07.17 06:37

No a to je přesně to, co říkám - do kuřáckých "rezervací" se cpou nekuřáci a vyžadují, aby se tam nekouřilo, protože jim to vadí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 20.07.17 11:45
avatar

Dobrý den, ano, nekuřáci vyhledávají konflikt a jsou kvůli tomu ochotni nacpat se i tam, kde je kouření dovoleno. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 09:38
avatar

Koukám, že se to tu změnilo v KMN čili Klub Militantních Kuřáků. Jenže nic to nemění na tom, že normální je nekouřit a že kouření škodí zdraví. P.S. I hodně nahlas křičená lež ze sta hrdel je pořád jen lež. Kuřte více!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 09:41

Kvůli exhalacím každoročně zemře předčasně 500 Pražanů

https://www.novinky.cz/domaci…re-predcasne-500-prazanu.html

Ale když ta auta jsou tak nutně potřeba, že ano?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jmlc®
Datum: 21.07.17 09:49
avatar

Stejně jako kuřáci i řidiči aut mají určitá omezení. Stejně i tito řidiči často schválně kvůli své "úspoře" demontují části vozu třeba jako filtr pevných částic. Auta používají zbytečně na pár set metrů pro rohlíky z druhé ulice, místo 10ti minut MHD jedou 2 minuty autem a pak 20 minut hledají volné parkovací místo.

Ano - to je špatně - obcházení emisních limitů, domácí úpravy vozu (v servisu by to bylo zakázáno a hrozil by jim postih- takže servisy neobviňuju), zbytečné jízdy, ... to vše ničí naši zemi a životy.

Proto jsou "ekovýpalné", proto jsou kamery na STK, ... a přesto se to obchází ... Proto vznikají emisní zóny ve městech. Stejně jako se zákazy kouření človíček hledá cestu a obchází zákon bez ohledu na důsledky (na svém těle či zdraví jiných).


doplněno 21.07.17 13:35:

ano - nekuřáci i kuřáci jsou řidiči s podobným stylem života... A oběma skupinám se ekopoplatky nelíbí. Nelíbí se jim ani stav, kdy STK zruší jejich technickou způsobilost na voze. Tady se ale probírá jeden zákon, jedno konkrétní omezení a nadává se jen kvůli kouření a omezení kuřáků... s auty a škodlivostí výfukových plynů tato debata nemá nic společného.

Nicméně je patrné, že stát se snaží jak protikuřáckým zákonem, tak omezením či ekopoplatky snížit škodlivé plyny a nemocnost národa.

Je toto špatně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 09:58

Máte naprostou pravdu - "obcházení emisních limitů, domácí úpravy vozu i zbytečné jízdy" - ovšem to se týká i nekuřáků, kteří "obchází zákon bez ohledu na důsledky" - bohužel však hlavně na "zdraví jiných".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 13:48

Ne - špatně je, že stát sice omezuje, ale ve skutečnosti je vymahatelnost práva mizerná. Nejen u kuřáků a nejen u aut. Zato pro obtěžování se podobné normy hodí báječně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 09:43
avatar

A doufám, že je každému jasné, že tu nikdo neobhajuje kouření jako takové. Nikdo netvrdí, že je zdraví prospěšné. Nikdo ho nepropaguje. M.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.