Práce na CNC

Od: Datum: 18.10.15 22:52 odpovědí: 8 změna: 19.10.15 23:19

Dobrý den,

je tady někdo kdo obsluhuje CNC? Mám tedka možnost jít pracovat na CNC, zajímalo by mě, zda jste s touto prací spokojení. Je obtížné se to naučit obsluhovat? Jak je to kdyžtak s tou pojistkou odpovědnosti, asi bych ze začátku nad tým uvažoval, neví někdo na kolik taká pojistka vychází?

Díky za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.15 23:14

CNC - to je poměrně široký pojem. Zkuste přiblížit o jaký stro se jedná - je to kovo, či dřevoobrácí? Fréza, vrtačka, nebo soustruh? Co to má za řídící systém? Budete to programovat sám, nebo jen spouštět programy vytvořené programátorem?

Takže stejně jako není CNC jako CNC tak jsou i dost markantní rozdíly v obtížnosti obsluhy. Mnohde mají u CNC třeba ,,úkáčko´´ který založí kus, zmáčkne zelený tlačítko, odebere kus ... Ovšem programovat třeba složitější tvary to už je jiná liga...

Pojistkou ,, na blbost´´ jistě nic nepokazíte. Pro práci na CNC to považuji za samozřejmost, jsou to drahé stroje a možností, co pokazit je mnoho. A opravy nejsou rozhodně levnou záležitostí ..

Datum: 18.10.15 23:14

Tak od konce, srovnávač pojistek třeba zde.

A k tomu: Je obtížné se to naučit?

Dáváte o sobě i o stroji a technologii tak málo informací, že těžko říct. Já jsem obsluhoval CNC v podstatě za pár hodin. Ale jen jako sprostá manuální obsluha v podstatě jednoúčelového speciálu - soustruh na obrábění plastů. Programování je vyšší level, dodnes v tom plavu, protože mne nic nenutí se zdokonalovat. Až 90% programu za mne totiž zvládá SW, zbytek jsou dodělávky. Nejvyšší level je pro mne technologie - jak to udělat a proč to nefunguje, ač by mělo. A to mne živí teď - dělat při shodném vybavení víc než konkurence.

Od: kaprinos
Datum: 19.10.15 09:10
Bude se jednat o 5 ti ose obrabeci centrum. Programovat bych to zřejmě nemel ale pouze najizdet programy. Na tom stroji se dela několik druhů vyrobku které se dělají furt dokola da se říct.
Datum: 19.10.15 21:58

Pětiosky jsou na různé materiály -mým oborem jsou dřevoobráběcí CNC stroje. Pokud to nebudete programovat, je to v podstatě rutina - důležité je zejména udržovat striktní pořádek v nástrojích, protože největší průšvihy nastávají zejména při záměně nástrojů. Pak samozřejmě dodržovat údržbu - zejména mazat, čistit filtry atd.

Takže nemusíte mít obavy že byste to nezvládl, z mého hlediska je na těchto strojích podstatně zajímavější programování,

Od: ctenar
Datum: 19.10.15 22:44

mým oborem jsou dřevoobráběcí CNC stroje
Co u vas vyrabite? Ja videl jen velkou frezu pouzivanou na profilovana dvirka z MDF pro kuchynske skrinky.

Datum: 19.10.15 23:19

No, po letech truhlaření , kdy jsme na CNC (tří a čtyřosé stroje) dělali zejména atypy - banky, hotely, butiky schody, interiéry domů a bytů - jsem přešel na servis a programování. Takže servisuji, instaluji nové stroje a zaškoluji obsluhy. Má to výhodu nejednotvárné práce - řešíme od obrábění plastů, přes okna, dveře, schody, díly pro automotive, až po klasickou truhlařinu. I dvířka z MDF - to je vcelku jednoduché. Aktuálně mám ,,v moci ´´ tohoto pětiosáka

k vidění na WoodTec v Brně na výstavišti - včetně výroby toho pokrouceného okenního křídla. Pro znalce - ne, skutečně nelze vyrobit takhle zkroucené okno. Von totiž nikdo nevyrobí zkroucený Diterm *smich* Jde spíše o demonstraci technologických možností stroje...

Od: strakatypes
Datum: 19.10.15 09:51

Byl zde přispěvovatel, který měl problémy v práci a zároveň v rodině, též únava a psychické potíže. Pracoval u stroje CNC.

Byl unavený, protože pracoval v nepřetržitém provozu, 12ti hodinové směny.

Každý lékař Vám řekne, že noční práce se negativně podepíše na každém organismu. Noc je k odpočinku a regeneraci těla a takový noční zápřah je pro organismus zátěž, rozhodí se metabolismus atd..

Takže i toto si dejte na misku vah, až se budete rozhodovat.

Od: kaprinos
Datum: 19.10.15 11:29

Tak v tomto směru by to problém neměl být. Jelikož pracují se tam 8h směny, pouze vyjímečně přesčasy a je to 2 směnný provoz.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.