Proč už není sci-fi, ale jenom -fi?

Od: Datum: 01.10.15 17:47 odpovědí: 16 změna: 03.10.15 13:25

Většinou poslední filmy z žánru sci-fi nerespektují pojem, že jde o fikci vědeckou. Proč nám neustále podhazují hovadiny, které s vědou nemají nic společného. Chápu, že autoři mají jistou "licenci", ale neměli by své filmy označovat jako sci-fi. Vypadá to, že občas chybí základní fyzikální znalosti, jako třeba "vesmírné stíhačky" mají křídla a létají stejně jako v atmosféře. A tak, příkladů by byly stovky. Nejvíc mě štve, že takto blbnou děti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.10.15 17:57
avatar

Dobrý den, to je velmi dobrý postřeh. Bohužel, jednoznačnou odpověď neznám. Snad jen, že jde o to, aby to bylo akční, napínavé a hodně sledované. Ovšem, asi stejně trpí např. znalec indiánů (jejich zvyků, chování či oblečení), když vidí film Vinnetou. Nebo kriminalista trpí při sledování detektivního seriálu či zdravotník, když vidí seriál z nemocničního prostředí. Zkrátka, nejde o přesnou realitu, tak to berme, jakože je to barevné a hýbe se to. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 19:45

Bene, máte pravdu, jenže mě ty nesmysly ve filmech pokaždé nadzvednou, ale co už s tím? Tak jako nesmysly z každodenního života mě už neiritují, budu si muset zvyknout i na toto, i když je to degradace sci-fi. Pokusím se to přejít úsměvem se známkou despektu.

Od: nox®
Datum: 01.10.15 18:12
avatar

Zase tak černě bych to neviděl, co třeba filmy jako Gravitace, Interstellar, Marťan... snad by toho bylo i víc, ale je pravda, že ty "fantasy" sci-fi nejspíš přitáhnou větší masu diváků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 19:54

nox: naštěstí opravdové sci-fi filmy ještě jsou, ale už čím dál míň. Je fakt, že se z filmu stal průmysl a často jde jenom o prachy, prachy, prachy.

Od: axus®
Datum: 02.10.15 10:29
avatar

Gravitace - Sandra ma pod skafandrem natelnik a kalhotky misto poradnych vesmirnych pampersek; Cloony se drzi vsi silou spagatu a za nohu ho asi drzi nejaka neviditelna vesmirna chobotnice ci kyhoslaka, ktera ho to stale tahne pryc, i kdyz ve vsech ostatnich scenach letaji po odrazech jak pinpongove micky; Sandra zkusene manevruje vesmirem pomoci hasicaku; umi ovladat cinsky modul,...

Interstellar - Zemedelec, ktery se kdysi jednou zritil je po nahodnem setkani a kratke konverzaci vybran, aby vedl zrejme jednu z nejdulezitejsich mysi pro preziti lidstva... :)

Martan - astronauti behaji jak po Zemi, nehlede na tretinove gravitacni zrychleni; niciva boure, na jakou na Zemi jen tak nenarazis v atmosfere s pulprocentni hustotou a tlakem oproti Zemske...

-

A presto se na to hezky diva. Proc? Protoze je to pohadka, ne realita.

A to ani nechtejte vedet, ze se jako Sci-Fi oznacuje i Flash Gordon, kde letaji vesmirem pomoci operenych kridel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 01.10.15 18:38

Otazkou je, zda takto oznacuji filmy sami autori, nebo nasledne az ruzne "filmove servery", distributori ci kritici. Nejake oficialni materialy k filmum moc nesleduji, ale pokud muzu soudit podle traileru, tak tam se autori nijak zanrove "neskatulkuji".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honda
Datum: 01.10.15 22:36

Možná už spíš frčí fantazi-tam se na křídla nekouká.Já byl odkojen na Lemovi-pravěk?Většinou vše vysvětloval.A,co fireflay-tedyF.tam křídla nemají-snad.Zato otočné trysky-jako Hornet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 23:21
avatar
Mě ve filmech poslední doby vytáčí hodně věcí. Nereálné výbuchy aut... nekonečné rvačky, kdy po první ráně by protivník skončil KO, ale ono ne, mlátí se ještě 10 minut a vše je prokládáno akrobacií popírající fyzikální zákony...pavouci kvičí jako prase... A některé mě vytočí u jen svým názvem (Abraham Linkoln, lovec upírů *zeď* nebo tak nějak). Co Sunshine? Ten je jaký? Mě se líbil. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.15 07:16
avatar

Já si myslím, že každá doba měla své sci-fi. V kině sedávaly služtičky se slzami promočenými kapesníčky, u filmu, jak chudá dívka ke štěstí přišla, jak milionářovi zakázali jeho chudou, nevzdělanou lásku, ale on onemocněl a ona mu zachránila život a nakonec se vzali a žili až do smrti. V další době, Čtyři z tanku a pes, Příběh opravdovoého člověka. Doba se zklidnila a nastoupila Angelika, Velký flám atd. Colombo, Mentalista. Každá doba měla své sci-fi. Jen se tomu říkalo jinak. ;) Každý máme rádi něco jiného. Já třeba Startreky, Hvězdné brány, Avatáry, Stroje času, miluji. *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 02.10.15 11:18

babkazov:

je zde řeč o sci-fi, že se blíží jen k -fi a nemá žádné vědecké jádro, plést jsem chudé dívky vdané za milionáře, čtyři z tanku nebo příběh opravdeového člověka je poněkud mimo mísu, nehledě na to, že např. příběh opravdového člověka byl film dle skutečnosti a třeba můj otec se z hlavním hrdinou potkal osobně.

jasně každý má rád něco jiného, ale milovníka sci-fi třeba zrovna Startrek musí zvedat ze židle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nox®
Datum: 02.10.15 11:32
avatar

Sci-fi mám rád, nejsem sice nějaký žánrový a technický expert, abych mohl polemizovat nad tím co je ještě Sci-fi a co už jen -fi, ale proč zrovna Star Trek? Je potřeba brát v úvahu, ve které době seriál a filmy vznikaly a kdy se odehrává, ale spousta věcí a termínů je tam nějakým způsobem popsaná a vysvětlená, i když dost povrchně, některé fyzikální zákony dodržuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.15 11:37
avatar

Hlavně Star Trek (TOS) není vedecké scifi, ale sociální scifi - např. ŽENA a ještě ČERNÁ, která zastává tak důležité místo, jako Uhura. RUS jako jedna z hlavních KLADNÝCH postav, to samé s JAPONCEM. Tyhle všechny věci byly velké scifi v USA za Studené války, po 2. sv. válce. Také první TV polibek (celostátní) mezi černoškou a bělochem. Atd. atd. Ono se to jenom maskuje jako vědecko fantastický seriál.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.10.15 20:17

Když jsem se nad tím zamyslel, každý film je -fi, s výjimkou těch dokumentárních. Ale ani tam jsem si někdy nebyl jistý :-D

Datum: 02.10.15 20:00

babkazov: No právě, dřív tomu nedávali nálepku sci-. Jako kluka mě uchvátily verneovky a ty mě později přivedly ke sci-fi. Autoři zlatého věku tohoto žánru psali úplně jinak, dnes jsou klasiky: Lem, Bradbury, Strugačtí, Clarke a desítky dalších. Dne si zasluhují používat označení sci-fi jen několik málo scenáristů filmů, několik britských, nebo amerických.

Tož tak, zlatý věk je v nenávratnu :(

Datum: 03.10.15 07:24
avatar

Bruno, zlatý věk je v nenávratnu nějak podivně pryč. *sok* Historka, stará asi 20 minut: Už jsem byla probuzená, když se v bytě nade mnou ozvalo prapodivné bouchnutí, žuchnutí. Fakt divné! Než jsem se umyla, slyšela jsem podivné zvuky, jako když sténá medvěd. Mezi tím se probudil vnouček, 7 let, který si pustil Déčko. Na chodbě veliké bouchání kovových předmětů. Vykouknu ze dveří a oknem v mezipatře vidím rychlou, blikající sanitku a souseda na křesle přendávají saniťáci na lehátko. Kyslíková maska, kontakty nalepené na prsou. Zavolala jsem vnoučka k oknu, ať se jde podívat, jak se zachraňuje život. Přiběhnul, kouknul a seřval mě, že neví, jak to dopadlo s Bebarem (slon v kreslené pohádce), protože on ví, jak se zachraňuje život, protože takhle odvezla sanita holku ze školy s otřesem mozku. *sok* Divné, že? Život kontra obrazovka. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.15 13:25

No jo, reálný život se s fikcemi srovnávat nedá. Fikce je od toho, aby člověka pobavila, zrychlila mu srdeční tep, povzbudila obrazotvornost a jánevímcoještě. Tak se někdy od obrazovky těžko odpoutává. Není to nic divného.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.