Teplota mimo atmosféru Země

Od: Datum: 29.09.15 21:30 odpovědí: 4 změna: 05.10.15 16:49

Teplota je definována jako charakteristika tepelného stavu hmoty, je přímo úměrná rychlosti pohybu atomů, či molekul. Často slýchám, nebo se dočtu, že třeba na oběžné dráze, nebo na Měsíci se teplota pohybuje od - 100 do +125 st.C. Tedy měřeno ve vakuu, není tam žádná hmota. Tak co se tam vlastně měřilo? Jedině snad teplota povrchu nějakého hmotného tělesa (třeba povrchu družice), jehož teplota se mění podle toho, jestli je osvětleno Sluncem, nebo ne, tedy jde o tepelnou radiaci - sálání. Proto se teplota vzduchu správně změří jen ve stínu. Navíc černé těleso se zahřeje podstatně více, než bílé, vždy dostaneme jiný údaj. Takže: jak je vlastně definována teplota ve vzduchoprázdnu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.15 21:45

Chápete to správně. Vakuum teplotu nemá. Doma za oknem měříme teplotu vzduchu.

Blondýny z televíze měří teplotu teploměru a jásají, že jim na sluníčku vyleze na 45 stupňů. To je také metoda použitelná na Měsíci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 09:19
avatar

Hm. Nám ve škole povídali, že definování teploty ve vakuu je hodně komplikovaná otázka a pořádně jí rozumí jedině mistři atomové fyziky.

Když měříte teplotu ve vakuu, měříte teplotu přenášenou zářením. Ta se ale prý počítá, protože změřit nejde. Normální technický způsob měření teploty je ve vakuu nepoužitelný, protože i když nějaký teploměr zavřete do úplné tmy a úplně odstíníte od jakéhokoliv záření, bude vám vytrvale ukazovat svoji vlastní teplotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 09:55

Ovšem on své teplo vyzáří a jeho teplota klesne na teplotu dle okolního sálání a parametrů povrchu teploměru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 16:49

Tak to nevím. Jakou teplotu má foton? Nebo elektron vyzářený Sluncem, pohybující se směrem k Zemi? Nejspíš to nikdo není schopen změřit. Abys mohl něco změřit tak k tomu musíš přiložit teploměr. Dejme tomu, že chceš změřit teplotu špendlikové hlavičky, jak ji změříš, když přiložením teploměru odvedeš teplo z hlavičky, nebo ho tam naopak převedeš

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.