Jak se skloňují Hostivice?

Od: Datum: 09.03.13 11:23 odpovědí: 14 změna: 09.03.13 14:40

Dobrý den, v souvislosti s panem Rathem celý národ před časem mluvil o Hostivicích - jeho bydlišti. Bylo mi dost divné, že tam říkali: bylo to v Hostivici, lidé z Hostivice, , bylo to poblíž Hostivice.

Myslela jsem si, že Hostivice jsou TY HOSTIVICE, stejně, jako ty Pardubice, ty Budějovice, ty Litoměřice...

A všichni reportéři mě přesvědčovali, že je to TA HOSTIVICE, nikoliv TY H.

Dneska mi přišel do schránky leták na maso-uzeniny a na něm je napsáno: Přijmeme vedoucího pro naši prodejnu V HOSTIVICÍCH.

Tak jsem zase v koncích. Jak to tedy doopravdy je: Bydlím V HOSTIVICI nebo bydlím V HOSTIVICÍCH?

Hostivičáci, ozvěte se, kdeže to vlastně bydlíte!? Děkuji. Jaga.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.13 11:34

Taky jsem si myslel, že je to podstatné jméno pomnožné. Co na to odborníci? Podle jazykové poradny ÚJČ se jméno města správně používá jak v jednotném čísle ženského rodu (ta Hostivice), tak i v pomnožné variantě (ty Hostivice). V "často kladených otázkách" poradna udává jméno Hostivice jako příklad jména s oběma možnými skloňováními. Obě varianty uvádí jako rovnocenné rovněž publikace Aleny Polívkové Naše místní jména a jak jich užívat. V odborných textech a na úředním webu se název města používá v jednotném čísle ženského rodu, tedy ta Hostivice.

Od: luke237
Datum: 09.03.13 11:53

... jak JICH uzivat? *ee*

To jsem jeste neslysel. Proc tam neni "... jak JE uzivat?". Jde o "uzivat koho/co = 4.p", a 4.p od "oni" je "vidim koho/co - JE!". Kdo rika "vidim JICH"? Mozna tak F.L.Vek ... *sok*

Datum: 09.03.13 12:04

Sloveso užívat, využívat a pod. lze použít ve vazbě s 2. i se 4. pádem. V prvním případě použijeme vazbu užívat jich, v druhém případě užívat je. Potvrzuje to i ÚJČ:

Podle Slovníku slovesných, substantivních a adjektivních vazeb může mít sloveso využít dvě různé vazby:

Využít něčeho: Jedné soupeřovy chyby v obraně využil Antonín Panenka k vstřelení rozhodujícího gólu. (Využil čeho?)

Využít něco: Málokterý výherce využije alespoň část vyhraných peněz na dobročinné účely. (Využije co?)

Autorka knihy použila tedy zájmeno správně.

Datum: 09.03.13 12:14
Vyuzit neceho bych chapal, ale "uzit neceho" (oproti "uzit neco") mi zni zastarale.
Datum: 09.03.13 12:17

Užívám si dovolené (volného času, prázdnin) mi připadá obvyklejší, než užívám si dovolenou.

Od: mowla*
Datum: 09.03.13 11:36

Omlouvám se, že - ač neosloven, odpovídám :-D nebydlím v Hostivici - ale podle webu http://www.hostivice.cz/ je to ta Hostivice...

doplněno 09.03.13 11:47:

Babojago - omluv netřeba - já si jen lehce rejpnul... ;)

doplněno 09.03.13 11:48:

Mimochodem - je ´tu´ vůbec někdo z Hostivice? *smich*

Datum: 09.03.13 11:43

Děkuji oběma za vysvětlení a Tobě se, Mowlo, omlouvám, otázka nebyla myšlena jen pro hostivičáky, ale pro celou širokou Poradnu, tedy i pro Tebe.

Ještě mi ale, pánové, zdůvodněte, proč tedy není třeba TA Pardubice. Jaga.

Datum: 09.03.13 11:48
To je presne ten paradox: proc je v Pardubicich, ale ma byt v Hostivici? Slysis, jak to zni divne? Chci videt cloveka, ktery rika "v Pardubici"! *ee*
Datum: 09.03.13 11:54

Dle Wiki je jméno Pardubice odvozeno - "Původní ves, doložená z roku 1295, nesla název Pordoby. Místní jméno tedy dříve znělo Pordobice (1318 de Pordobitz), tj. "ves lidí Pordobových"."

Datum: 09.03.13 11:46
V nasi oblasti se u obci, jejichz nazev konci na -ce, rika vzdy "v -cich". Rikat "v -ci" jsem nikdy neslysel. To mi zni jako z druheho konce republiky *sok*
Datum: 09.03.13 11:55
Na druhou stranu, kdyz si predstavim obec s nazvem treba Bystrice, tak to by se u nas reklo "v Bystrici". Mozna je to proto jen pripona "-vice", ktera lidem v nasi oblasti pripada "pomnozna".
Datum: 09.03.13 11:57

Další náměty k diskusi (a lecčemu dalšímu) - http://www.okoun.cz/boards/etymologie?contextId=1516279

:-D

Od: pestŽ
Datum: 09.03.13 13:53

Roudnice, Vrutice, Vrbice se také skloňují v Roudnici, Vrutici, Vrbici...za to Litoměřice, Křešice - v Litoměřicích, v Křešicích. Holt to je ten nᚠkrásný jazyk Záleží asi na tom, jak to pojmenování vzniklo.

Datum: 09.03.13 14:40

Ještě bych doplnil ty Strakonice, ta Prčice.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.