Minimální mzda

Od: Datum: 26.03.15 20:54 odpovědí: 6 změna: 27.03.15 10:44
k čemu je minimální mzda když jí jde jednoduše obejít přes dohodu? to má být demotivace?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.15 21:36
avatar

Mzda je cena za práci a jako taková má být výsledkem rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Úředně stanovená minimální mzda je stejný ekonomický nesmysl jako úředně stanovená minimální cena - jako kdyby někdo nařídil ševcům, že boty nesmí nikdy prodávat levněji než za 10 000 Kč, bez ohledu na konkurenci, poptávku, náklady, cokoliv. Někteří ševci by takové nařízení uvítali, ale většina by prodala ty boty raději levněji, než vůbec. S cenou za práci (mzdou) je to obdobné.

doplněno 27.03.15 14:15:

Pokud některá málo ohodnocená práce nebude stačit na základní živobytí, tak ji nikdo nebude vykonávat (nebo si k ní přibere vedlejšák).

Kromě toho, co je to částka na základní živobytí? Jiná bude u mě, jiná u tebe, jiná u dvacetiletého Pražáka, jiná u jihomoravské důchodkyně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 27.03.15 10:22

jethro:

nesmysl to nebude do té doby, dokud i ta nejjméně ohodnocená práce nebude stačit na základní živobytí, tak jak to je ve vyspělých zemích

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 21:57
avatar

Nedá se "obejít přes dohodu".

Je-li dohoda uzavřena na nižší úvazek, je to podobné,

jako při práci s pracovní smlouvou na zkrácený úvazek.

Z DPČ se od odměny 2.500 Kč odvádí zdravotní i sociální pojištění, z DPP od 10.000 Kč. Zaměstnanec si v případě nižších odměn a v případě, že za něj neodvádí zdravotní pojištění někdo další, musí sám hradit zdravotní pojištění (1.242 Kč měsíčně). Není-li odváděno sociální pojištění, nezapočítává se takto odpracovaná doba do odpracovaných let z hlediska nároku na důchod i na podporu v nezaměstnanosti. Dohody, z nichž se neodvádí sociální pojištění, jsou podle mne pro zaměstnance nevýhodné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 27.03.15 10:34
avatar

Minimální mzda je nástroj který by nejradši drtivá většina českých podnikatelů zrušila aby mohli lidem platit ještě míň peněz za už tak dost podhodnocenou práci. Ve srovnání s ostatními státy EU.

Zajímalo by mně kdy stát začne plnit to k čemu se zavázal při vstupu do EU a to je to že se budou dorovnávat nejenom ceny výrobků, služeb a dalších věcí ale že se budou dorovnávat i mzdy a důchody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fex
Datum: 27.03.15 10:44

Vzhledem k tomu, kolik je v ČR důchodců, kolik pracujících a jak se zvyšuje průměrný věk. Myslím že s důchodama se nedočkáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fex
Datum: 27.03.15 10:43

Minimální mzda je ohodneca taktéž hodinovou sazbou. Takže pro prac. dobu 40 hod týdně, je to 55 Kč na hodinu. Pokud pracuješ na dohodu za méně, pracuješ méně času, ne za menší peníze.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.