Opravdu žena patří do domácnosti?

Od: Datum: 25.03.15 17:37 odpovědí: 39 změna: 29.03.15 10:44

Pěkný den, dostala jsem se do debaty s babičkou přítele, která celý život dělala svému manželovi v podstatě služku, vyvařovala, neustále uklízela apod. Jejich syn, otec přítele, si to doma zařídil stejně, manželka nemá prakticky žádné vlastní zájmy, denně se musí vařit a uklízet, nosí manželovi jídlo až pod nos. Sama nikam takřka nechodí, protože by jí to bylo vyčítání, ale manžel chodí kdy chce a kam chce.

V debatě jsem si vyslechla, jak má být žena hlavně doma a starat se o muže - když jsem podotkla, že u nás se vaří většinou o víkendu, jinak si snad každý umí nachystat večeři sám, bylo mi několikrát řečeno, že takovou jako já by ona (babička) doma nechtěla. Já však nejsem vychovaná někomu vyloženě posluhovat jen proto, že on si to usmyslí, a společné bydlení pro mě určitě neznamená rezignovat na své zájmy... Nevidím smysl v každodenním uklízení (běžný úklid samozřejmě nepočítám), abych si pak ostatním mohla stěžovat, co jsem všechno musela udělat. Babička to vidí tak, že ženská přijde z práce, uklidí, uvaří a pak čeká na muže, až ten přijde, aby mu byla k ruce. V dnešní době mi to přijde jako dost šílený model společného soužití.

Jaký máte názor?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.15 17:56

Názory budou různé , záleží na každé konkrétní situaci , např má manžel časově náročnou práci a je rád že si doma odpočine + dělá fakt jenom mužské práce , no ale je fakt že by si měli oba dva pomáhat navzájem .

Z průzkumu medianu si však 1/3 myslí , že žena patří do domácnosti - http://www.novinky.cz/domaci/…i-mysli-si-tretina-cechu.html

Datum: 25.03.15 20:04

Děkuji, nejvíc jsem váhala s touto reakcí. Máte pravdu, záleží na konkrétní situaci... přítel bude mít zřejmě časově náročnější práci, já ji zase budu mít psychick těžší. Akorát není moc vedený k úklidu, protože je zvyklý, že to udělá maminka (a já to za něj dělat nebudu:)).

Datum: 25.03.15 18:10

Těžká to otázka, Martino. Odpovím na takto. Pokud to ženu baví být v domácnosti, nevadí jí každodenní domácí rutina, starost o děti, tak proč ne? Každou ženskou nebaví chodit do práce, ta věčná honička mezi domovem a prací je taky velmi ubíjející. Navíc, když muž doma příliš nefunguje a nepomáhá. A takových chlapů ještě běhá po světě. Jenže - to taky chce, aby se muž uměl o rodinu finančně postarat, když už žena je v domácnosti. Být v domácnosti by ale nemělo znamenat, že žena je jen služkou manželovou, podle mě klidně může mít i své vlastní koníčky. V dnešní době tento model rodiny asi už neobstojí. Ženy jsou ve velké míře feministky, když je muž pustí do dveří první, málem mu nadají. A ještě jedna věc - nevěřím tomu, že muži rádi dělají domácí práce. Dělají to většinou z povinnosti, aby měli doma klid, když už tedy doma náhodou něco dělají. Ale kdyby přišlo na věc, tak by nejraději nechali všechno na ženě. Nakonec - žena je ta, kdo dělá teplo domova. A muž by měl být tím, kdo se o rodinu postará finančně.

doplněno 25.03.15 20:00:

Martino: Jo - tak s tou teplou večeří bych chlapa taky poslala do pryč. Takovou otrokyni bych nedělala. Nechutná ti chleba se salámem? Tak si jdi klidně do hospody nebo si něco připrav sám, ale já jsem naskákaná za celý den až až...

doplněno 26.03.15 08:40:

A víte Martino, co bych mu na to odpověděla? No že jsem se nevdávalo proto, abych musela doma dělat úplně, ale uplně všechno sama (ženské i chlapské práce) ... a na nějaké chystání večeře bych se vyprdla a raději šla čučet na poradnu. ;)

doplněno 26.03.15 13:53:

Martino, toto jsou silácké řeči. Neříkejte mi, že by ten manžel-blb opravdu svoji ženu vyhodil? Kdo by mu pak vařil a posluhoval? *bzum*.

Datum: 25.03.15 19:50

Děkuji, ano, pokud ji to baví, pak není nic snazšího, než nechat obživu domácnosti na muži. amozřejmě drobný úklid a nějaké ty práce jsou potřeba každý den... ale prostě a upřímně nechápu, proč přijít z práce večer a honem vařit, protože muž prostě k večeři nechce chleba. A pokud nebude uvařeno, je zle... nebyla jsem takhle vychovaná, táta má ruce a umí se obstarat sám (samozřejmě, pokud mu něco připravím a donesu, je rád, ale nevyžaduje to) :).

doplněno 25.03.15 20:03:

Eulalie, víte, co by Vám na to řekl otec přítele?

"Já jsem se neženil proto, abych si sám vařil a uklízel."

Z čehož jasně vyplývá jeho postoj. Fujtajbl.

doplněno 26.03.15 13:25:

Euli, v tom případě byste letěla z domu, a to myslím smrtelně vážně. Už jsem několikrát slyšela "tak se sbal a vypadni". Bohužel... prostě psychický teror jak sviňa.

doplněno 26.03.15 15:33:

No, už jsem to fakt několikrát slyšela, poslední dobou prý není s ničím spokojený a nejraději by odešel.. tak tchyňka konečně sebrala odvahu a řekla, ať si teda jde, když se s ní má tak špatně.

Jenže znáte to - malá vesnice, co by tomu řekli lidi, taky se hodně bere ohled na rodiče manžela, že by z toho byli asi špatní. No uvidíme, sama jsem zvědavá, jak dlouho to ještě může trvat.

Od: buss®
Datum: 25.03.15 18:11

Proč vás to irituje? Je to přece věc názoru, přístupu, dohody, zvyku. Zákon něco hovoří o rovnosti, že? Posluhování tam není. Berete si babičku?

doplněno 26.03.15 11:49:

Ale počtěte si v Bibli o ženě.

Datum: 25.03.15 19:46

Děkuji, rovnost nebude nikdy, protože 90% žen nezvládne to, co muž, a platí to i opačně. Ale všeho s mírou. :).

Proč mě to irituje? Protože je mi neudstále podsouváno něco, co si já nemyslím - a jem špatná, že to vidím jinak.

Datum: 25.03.15 18:14

- pokud má takový názor babička, tak je to dobrý - hlavně aby ho neměl taky Váš přítel !

doplněno 25.03.15 19:18:

- muži většinou ocení hospodyňky, ale jsou i tací, kteří mají rádi úspěšné a inteligentní ženy, kterými se mohou ve společnosti pochlubit !

Datum: 25.03.15 19:48

Děkuji, ten si to díkybohu nemyslí. Hospodyňka klidně, ale ne z donucení z něčího plezíru ;). Doma mě to baví, ale ne stylem "ty budeš doma, budeš poslouchat, držet pusu, vařit a uklízet, já si budu chodit, kde se mi zachce".

Tak nějak to u rodičů přítele funguje...

Datum: 25.03.15 18:33

No co pokud to oboum vyhovuje tak je to jejich věc. Babička žila v jiné době a tenkrát to tak bylo. I moje babička co si tak pamatuju suplovala služku a to byla snad kdysi učitelka či co na průmce a dědek voják z povolání

Datum: 25.03.15 19:46

Děkuji, nevyhovuje. Ale tam se ženských nikdo na názor neptá, můžou prý být rády, že jim chlap postavil barák a udělal dítě. *zed*.

Datum: 25.03.15 18:40

Kariéru dělá chlap, vydělává dost pro rodinu, pak se manželka může starat o domácnost a děti a všichni dohromady mají dost času na své koníčky. Nikdy jsem si jako služka nepřipadala, z práce nakoupit, naučit se s dítětem a uvařit večeři mě to přišlo normální a pokud manžel za mlada chodil na směny, vždy měl připravenou svačinu. Když jsem zůstala v ID starost o domácnost mi přišla v pohodě, dělala jsem to co jsem zvládla. Pokud ráno odchází i dnes s ním vstanu, posnídáme a vyprovodím ho ze dvěří, klidně se jdu pak dospat. Uklízení není zrovna moje hoby, nemusím nutně mít denně vytřenou podlahu a neleštím kliky dvěří, přišla jsem na to, že stačí když vnučky hračky nahází do boxu a příště je zase vysypou. U nás je zvykem, že ten kdo vaří je vládce kuchyně a servíruje, pokud vaří manžel jsem na počítači nebo u sousedky dokud nezavolá k obědu a obráceně. Snídani si vzájemně nosíme do postele.

doplněno 25.03.15 20:04:

Tak to Martino určině ne, každý musí mít své určité soukromí a prostor pro své zájmy.

Datum: 25.03.15 19:53

Děkuji, ano, dělat svačiny manželovi na směny nebo uvařit dítěti večeři je normální.:) Asi jsem to nepopsala úplně nejlíp, šlo mi o situaci, kdy děti ještě nejsou. Ten běžný domácí úklid je jasný, ale jak píšete, proč denně leštit kliky, vytírat, když je čisto... spíš taková ta situace, když dorazím z práce dřív, uvařím, uklidím a budu čekat na manžela, až se vrátí (tj. nebudu chodit za zájmy, sportem apod.).

Datum: 25.03.15 19:19

Bydlim sam, varim si sam, uklizim si sam a mam doma tak cisto, ze by se za to nestydel petihvezdickovy hotel. Zabere mi to jen par hodin tydne. Naprosto nechapu co ty "sluzky" cely den delaji, ze musi rezignovat na sve zajmy.

Jinak souhlasim. V partnerstvi by to asi melo byt rovnym dilem. Prinaset stejne mnozstvi financi do spolecneho, odvadet stejny podil domacich praci, atd.

Ja zcela uprime preferuji, kdyz bydli kazdy ve svem byte a stretavaji se podle nalady (klidne i 7 dni v tydnu a 24h denne, kdyz je nalada). Partneri si tak jsou vzajemne vzacnejsi a vic se na sebe tesi.

Datum: 25.03.15 19:54

Amadee: Bydlíte sám, uklízíte si sám... nemáte doma děcka, tak se nedivte, že vám ten byteček zůstane uklizený jak klícka delší dobu, a pak vám stačí pár hodin týdně, abyste si zase trošku vysmejčil.

Datum: 25.03.15 19:55

Děkuji, tak to máte *palec*. Ale někeří uklízejí třípokojový byt, jiní dvoupatrový dům. K tomu dvakrát denně vařit (a rozhodně to nesmí být nějaký rychlý blaf, ale pěkně poctivé české jídlo), zahrada, pes, hromada žehlení *smich*, ono se to nastřádá, nebojte.

Od: hm®
Datum: 25.03.15 19:33

Rozhodně si nemyslím, že ženská musí "dělat služku", a mám dojem, že to o služce vykřikují hlavně ty, které nechtějí dělat doma prakticky nic. Ale žena by měla být tím, kdo se stará o běžný chod domácnosti z výrazně převážné části. Jó, některé říkají "půl na půl", ale když dojde na chlapskou práci, tak "to přece nebude dělat ženská, že?". Kdybych měl mít ženskou a stejně musel všechno dělat (i kdyby půl na půl), tak bych ji ..., to je prostě ženská na h...

Datum: 25.03.15 19:58

Děkuji, přesně tak to vidí moje máma - přece to nebudu dělat, když máme doma chlapa. A tak hřebíky, žárovky, žebříky atd. řeším já *smich*, proč ne. Práce mi nevadí, mám ráda doma uklizeno a čisto, ale nesmí to být z donucení, i když tomu se asi časem stejně nevyhnu. Ale fakt bych se nerada dočkala, že chlap si po práci hodí nohy na tůl, nechá si pod nos naservírovat jídlo, po kterém pak samozřejmě uklidím, protože on si to nebude odnášet sám, a celý večer se budu usmívat, jak je to fajn.:).

Datum: 25.03.15 19:48

Každý ať si to zařídí tak jak mu to bude vyhovovat. Jen pozor na to - pánové jsou rádi opečováváni a záleží jen na tobě, jak to dovedeš "nahrát" ) To znamená - nemusí to být nutně tak jak jsi popsala u té babičky, ale musí mít pocit, že se staráš.

Já taky nejsem zrovna typ, který bude doma denně šůrovat, vyvářet a tak, ale chce to dělat tak nějak úměrně, aby ten chlap z toho měl dobrý pocit (ono to konec konců funguje opačně úplně stejně ) Prostě vytvořit to "teplo rodinného krbu" a je pak úplně jedno, jestli ho vytvoříš tak, tomu chlapovi poskytněš full servis a nebo úplně jinak

Datum: 25.03.15 20:00

Děkuji, ano, přítele ráda opečovávám :) No, problém je, že babička kecá všem a do všeho, takže ten pocit jí asi stačit nebude. Každopádně, jak tady zaznělo, nežiju s ní, to je taky pravda.

Teplo rodinného krbu ráda vytvořím, ovšem chci mít prostor i pro sebe, ne jak babička podotkla "ženská nemá nikde co chodit (a tím myslela i sport, prostě nikam), má být doma a starat se o chlapa".

Středověk hadr*smich*.

doplněno 25.03.15 20:27:

Já to vidím podobně, nejsem jeho matka, proboha. Naštěstí se přítel všeobecně postarat umí, to zase jo...;).

Datum: 25.03.15 20:21

O chlapa se nikdo starat nemusí. Natož ženská.

Ovšem chlapi byli vždycky nedostatkové zboží.

Dnešní mamánkové se nepostarají ani o vlastní děti. Opustí služku vyčerpanou péčí o děti - už se nestará o mamánka jako dřív. Na děti se vykašle, neplatí ani směšné alimenty a jde oblbovat další služku. To nejsou chlapi ale sra.ky.

Datum: 25.03.15 19:59

Je to na dohodě.

Pro dnešní mamánky je to ovšem model lákavý.

Datum: 25.03.15 20:06

Děkuji, jo, toho se taky bojím, že vlivem takových řečí to přítel taky začne zkoušet, ale ten už mě zná *smich*.

Od: radanadvur
Datum: 25.03.15 21:07

Martino hlavně si prosím dejte pozor na svého přítele...protože muži často opakují model který viděli doma :(.

Já to bohužel prokoukla pozdě, pozdě jsem se odzvěděla od švagrové že matka manžela dělala doma služku přesně jak to píšete vy. A ted se ke mě chová přesně tak jak jeho otec ke své manželce, nepřišlo to hned...ale pomaloučku polehoučku. Ani se nebudu pozepisovat jaké to mám doma...když to znáte od babičky.

Datum: 25.03.15 21:14

Děkuji, máte pravdu, model chování a přístupu se mi nelíbí a snažím se, abychom to taky tak neměli. Už na začátku jsem mu řekla, že mu služku dělat nebudu, tak zatím to naštěstí bere.:)

Datum: 25.03.15 23:47

Je to na povaze, někomu to vyhovuje být doma a starat se o druhé. Typické pro Raky. Tvoje babička je navíc staromódní, tak ji nepředěláš. Žije asi v jiném myšlenkovém světě. Byla vychována v duchu že se musí doma pomáhat a to je její životní náplň. Vštěpovali ji to už odmalička do hlavy. Dnešní děti zase vyrůstají rozmazlené, že si mohou dělat co chtějí, to jsou protikladné světy.

Od: dam®
Datum: 26.03.15 01:18

V tomto století se bavit o tom co je ženská nebo mužská práce je blbost, chlapi umí rodit z poza plenty, holky mění motory a svařují, nakupuje se přes net i chleba, poznámka ze školy je jen kravina jenž otravuje domácí pohodu. Páry žijí na psí knížku, pro případ rozchodu a pak tady někdo napíše jak se oprostit soudu, protože neplatil alimenty.

doplněno 26.03.15 07:44:

Tohle je na samostatnou otázku : Jakou finanční částkou - výpatou by jste ohodnotili ženu,muže v domácnosti?

Datum: 26.03.15 12:17

Jakou finanční částkou by si ohodnotila manžela, který doma opravuje rozbité bytové zařízení, maluje, natírá, apod.? Tvoje otázka mi příjde zavádějící, protože v podstatě nejde o to kdo kolik vydělává ale o to jak přežít. Jaký má smysl přepočítávat všechno na peníze, když to co děláš, že si pořídíš děti a staráš se o ně, naplňuješ svoje životní sny, tedy plníš si svoje osobní přání. Kdežto muž který se přizpůsobuje ženě, aby ji vyšel vstříc a udržel si ji, si s ní pořídí děti o které se pak taky musí starat a není za to od ženy placený.

Datum: 26.03.15 07:54

Já si o sobě myslím, že jsem hodně emancipovaná. Přesto, když přijdou mladí, zeptám se zetě, jestli nemá hlad nebo žízeň, případně mu něco konkrétního nabídnu. Ihned se na totéž zeptám kluků, vnoučků. A dcery naposled. Pořád je ve mně to, jak to bylo u nás doma. Nejprve dostal na talíř chlap, živitel a pak my, děti, maminka, která také pracovala a bez jejího výdělku by bylo zle, nakonec, jako poslední. Je to ve mně příliš hluboko. Až tak, že když příjde řemeslník, zeptám se ho, jestli nemá hlad nebo má chuť na kafe a mám potřebu ho nakrmit. :-D Nikdy jsem nebyla vzornou hospodyňkou, která čeká na příchod hlavy rodiny s novinami a trepkami v ruce. Častěji se postavím na stranu ženy. Ikdyž je mi jasné, že za všechnu bídu světa zodpovídají mužové (sport, zákonodárné sbory, vlády, vojáci i policie, všechno jsou to chlapi), přesto to mám tak, že na talíř dostane nejprve chlap. Mám to tak.

doplněno 26.03.15 16:22:

Martino, ani ne. Jen muž musel být vpořádku, protože těžce pracoval, aby ženu a děti uživil. Když mamka nepracovala, táta nás živil všechny. A na to musel být vpořádku. Je mi jasné, že už málokterý muž svou rodinu uživí bez platu ženy, je to pravda, ale mám to v sobě velmi hluboce zakotvené.

Datum: 26.03.15 13:28

Děkuji, ano, chápu, že ke korýtku se dostane prvně živitel *smich*.

Ale aby si po sobě neuklidil ani talíř s tím, že "se neženil, aby si sám uklízel", tak to už je kapku přehnané.

Jinak nabídnout kávu a malé pohoštění komukoli, kdo k nám přijde, pokládám za samozřejmost ;).

Od: pedrocalderon
Datum: 28.03.15 10:12
"Ale aby si po sobě neuklidil ani talíř s tím, že "se neženil, aby si sám uklízel", tak to už je kapku přehnané"Není to přehnané. Všude to chodí jinak a je to tak správně. Nechtějme v dnešní době implantovat jednotný názor na tohle téma - neexistuje.
Datum: 28.03.15 16:40

Nemyslím, že dělat si z ženy služku je správné jen proto, že "každý to má doma jinak".

Od: fex
Datum: 26.03.15 09:13

Dovolím si taky napsat svůj názor. Podle mě je to vždycky záležitost každé domácnosti. Pokud babička. nebo matka 2x denně vysává, vytírá a kdoví co, tak je to jejich věc. Vy máte své bydlení, svá pravidla, svůj režim. Samozřejmě je to na domluvě s partnerem a hlavně o kompromisech.

Na drhou stranu je mi jasné, pokud je někdo zvyklý celý život na pohodu a podstrkování pod nos, těžko se pak bude měnit. Je třeba si říct pravidla, jak se budou věci doma dělat a na nich se domluvit. U každého je to jinak. Někde chlap dělá od nevidím do nevidím, aby uživil rodinu a žena se stará o domácnost a děti. Jinde to dělá chlap, protože vydělává žena a jinde je to zase napůl.

Vždycky je to vztah dvou lidí, kteří se musí sami domluvit jak to chtějí a nechtějí. A i když si babička může myslet co chce, je to vaše věc.

Samozřejmě existují různé extrémy, u kterých není možné toto tvrdit, lale je to vždy o kompromisech a pochopení druhého.

Datum: 26.03.15 13:27

Děkuji, přesně, jak píšete. Naše domácnost, naše pravidla. Bohužel u přítele mají babička s otcem přítele pocit, že všechno musí řídit a do všeho mluvit...

Od: pedrocalderon
Datum: 26.03.15 09:33

"Já však nejsem vychovaná někomu vyloženě posluhovat jen proto, že on si to usmyslí"

Vlastně jste si odpověděla sama. Vy k tomu vychovaná nejste a najdete si muže, který je zase vychován k tomu, že toto ani nebude očekávat. Musí zde existovat jakási kompatibilita očekávání soužití. Naše moderní ženy jsou přesně takové, jak popisujete samu sebe. Z tohoto důvodu začínají být poslední dobou stále více vyhledávány muži ženy například z Ukrajiny, kde se více inklinuje ku klasickému uspořádání rolí muže a ženy.

Datum: 26.03.15 13:30

Děkuji, ano, ta kompatibilita je zapotřebí. Ono je ale rozdíl někomu uvařit, postarat se, vytvořit ono zmíněné "telo rodinného krbu", a být vyloženě služka, protože muž jaksi po otevření domovních dveří přišel o vlastní ruce a jen udílí pokyny...

Od: klaban*
Datum: 26.03.15 09:45

Ono dříve to takto platilo bez výhrad všude. Dnes se snaží ženské emancipovat a od tohoto modelu distancovat. Jak si to v rodině kdo udělá, takové to má. U nás je to trošku postaru. Ale je to tím, že k tomu manželka tak nějak sama inklinovala, aniž bych jí k tomu nutil. Ale samozřejmě, že jí v domácnosti se vším pomáhám, aniž by mi sama řekla.

Datum: 26.03.15 10:59

:-D Jste asi hodný manžel, ale všimnul jste si? Použil jste obrat: . . . pomáhám v domácnosti. Měl byste napsat: . . podílím se na chodu domácnosti. :-D Je to tak, máme to tak.

Datum: 26.03.15 13:42

Můj názor je ten, že pokud muž pracuje a žena je v domácnosti (pracovní dobu tráví doma), tak ať se v této době stará o to, aby bylo doma vše v pořádku. Po skončení pracovní doby obou dvou z páru pak mají oba prostor pro své aktivity. Pokud ale oba pracují a žena není případ notoricky uklízejícího jedince, co má domácnost a rodinu jako alfu a omegu svého života, nevidím jediný důvod v tom, proč by se neměli podílet oba rovným dílem. A aby byla služka - to už vůbec ne. Chlap, který by takto fungoval a dokonce to ještě vyžadoval, by zasloužil spíše pořádně přes hubu, aby se mu v hlavě rozsvítilo.

Od: mnero
Datum: 29.03.15 10:44

To, že žena pečuje o rodinu 24 hodin denně a někdo to může považovat za služku a chlap zase se stará o peníze, často v podnikání a taky 24 hodin denně, často s mobilem u ucha a je často považovaný za trubce..to je klasika. Na tom není nic na přez držku. Často to tak funguje i u nás a třeba o Asii ani nemluvě.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.