Život bez peněz

Od: Datum: 08.03.15 12:19 odpovědí: 14 změna: 08.03.15 23:47

napadlo vás někdy že by lidstvo žilo bez peněz,myslím tím že by nikdy nebyli vynalezený peníze já myslím že by to mohlo fungovat


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.15 12:21
avatar

Nefungovalo by to. Nikdo by tak nechodil do práce, nic nedělal, takže by nic nebylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.15 12:24

ano tato odpověd se přímo nabízí ale právě proto že si to nedovedete představit neznamená že by nemohlo vzniknout něco uplně jinýho

Datum: 08.03.15 12:28
avatar

V malých skupinách by to fungovalo. A funguje to v africe, kde jsou některé společnosti odříznuté od civilizace. Ta vesnice je si schopna každého jednotlivce ohlídat a není tam zájem parazitovat na někom jiném. Je to pro ně cizí. Dnes se však parazitování využívá, takže v současné době je to neproveditelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 08.03.15 12:29

Vyšlo by to nastejno, jen by se používal jiný směnný prostředek, možná ještě horší. Viz film Vyměřený čas. *stop*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 08.03.15 12:31
avatar

Dobrý den, ono to tak na začátku asi fungovalo, vše se řešilo barterem, ale vpodstatě se dá říct, že i to je způsob placení. Já si neumím představit, že by někdo chtěl vyrábět výrobky, nebo vykonnávat služby aniž by za to něco chtěl.. bohužel..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.15 12:34

ano v současné době neproviditelné to jistě,tak například to parazitování to je možné to by vůbec nebylo

Datum: 08.03.15 12:38

tak mě třeba napadlo já něco vyrobým a jiný člověk vyrobý zase uplně něco jiného a výrobek si pak vyměníme tím nemyslím že já vyrobým třeba nábytek a jiný člověk auto ale já byrobým židli ty vyrobýš stůl a věc se jen vyměním píšu to strašně zjednodušeně ale chci vám naznačit jak to myslím jak by to mohlo fungovat bez peněz

Od: janplinto*
Datum: 08.03.15 12:41

Ne. Lidé by rychle přišli na to, jak zdlouhavá, zkreslená a nepraktická záležitost je výměnný obchod a zavedli by nějakou směnnou jednotku. *kafe*

doplněno 08.03.15 12:48:

4 ria: Nezapomínejte, že opěrným bodem pro barter jsou peníze. Jen tak lze určit, kolik tun uhlí vyměníme za X tun něčeho jiného. Vycházím z toho, že barter se většinou týká nerostného bohatství.

doplněno 08.03.15 13:03:

Měl jsem na mysli určení směnné hodnoty zboží. Vyjádřeno poněkud zjednodušeně - pokud mám přebytečné kilo práškového cukru, jehož cena v prodejně činí 15 kč a kolega dvě kila mouky á 7, 50 Kč, dohodnete se snadno. Vyhcázíme tedy z ceny zboží v penězích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 08.03.15 12:44
avatar

To je právě ten barter- jenže výroba stolu a židlí budou jinak cenově nákladné, myslíte, že bude výrobce stolů rád měnit za židle do nekonečna, když má mnohem vyšší náklady? :)..

Myslím, že život bez peněz, nebo jiného typu placení by mohl existovat jen v případě, kdyby si každý mohl vše obstarat a vytvořit sám a nepotřeboval nikoho jiného.. :)..

doplněno 08.03.15 12:58:

Nene, barterová výměna může být ohledně cokoliv za cokoliv - jde jen o to, že není použito peněz..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 08.03.15 13:00
Dneska budete cely den vyrabet zidli abyste ji vymenil za stul. A jist budete co?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 08.03.15 13:12

Jinak, pane kolego, parazitovat by šlo velice jednoduše, i bez peněz. Postačí využít přechodné nebo trvalé poziční výhody, například časové či jiné nouze prodávajícího a nabídnout mu výměnou méně, nebo naopak od něj požadovat více. Samozřejmě vím, oč vám jde, ale zapomeňte na to. Peníze jsou jen barevné papírky. Pokud mermomocí hledáte zlo, spíše se ohlížejte po rukou, jenž peníze drží. *kafe*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: x1
Datum: 08.03.15 13:55
Jak by svět bez peněz vypadal? No tak v první řadě bychom byli všichni mnohem a mnohem chudší. Také by nás bylo méně, protože by nás každou zimu spousta pomřela hlady.

Peníze překvapivě nebyly vynalezeny proto, že by se vládci dohodli, že tak ještě lépe ovládnou populaci, ale proto, že jsou velmi užitečné. Například podstatně snižují náklady na provádění transakcí: Když vyrobím boty a chci si koupit chleba, tak nemusím hledat někoho, kdo umí vyrobit chleba a chce boty; stačí mi najít člověka, který chce boty, dostat od něj peníze, a ty dát člověku, který umí vyrobit chleba. (Ještě lépe na tom jsem, když umím vyrobit boty a chci postavit dům - nemusím hledat člověka, co mi postaví dům výměnou za 100 tisíc párů bot...).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.15 23:37
avatar

No, kdyby se teď zrušily peníze, tak to by byl teda bordel. Protože lidé jsou už navyklí na to, že pracovat musí když potřebujou peníze. Kdyby se peníze nevynalezly, pak by to možná nějak fungovalo. Ale dá se to postupně omezovat, pomocí různých kupónů atd. Hodně dobře promyšlený systém a šlo by to, to bych se vsadil. Jenže dneska je to vše už o penězích, takže nevím, jak by se tohle udělalo.

doplněno 08.03.15 23:40:

Například:

TO, co by si člověk odpracoval, dostal by za to nějakou "cenu", kterou by předložil a pomocí té věci si obstará to, co potřebuje k životu. Ale fakt nevím, jak bych si koupil třeba auto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.03.15 23:47

Tak nebudou peníze, a co bude? Ale to už tady bylo, první společnosti ale byly malé, spíše rodiny, pak nastala směna a už to jelo. Ostatně sežeňte si pár lidí a zkuste to. Ale, jak budete platit daně? Jinak je to utopie, ale možná, kdyby byla jaderná válka a co se dá poničeno, muselo by se začít znovu. A co freegani?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.