Jak napravit český lid?

Od: Datum: 13.02.15 18:10 odpovědí: 20 změna: 15.02.15 22:20
avatar

Byl jsem u servisáka pro filtr na vůz. Objednával už čtvrtý kus, protože předchozí sice měly stejné číslo, ale v krabičce byly jiné rozměry. Nadával, že už se na objednávky vykašle - byť má smluvní dodavatele, nechtejí mu filtry vzít zpět. Přestali toto dělat u filtrů, elektroniky vozu a pár dalších částí... Proč? Lidi jim vraceli zboží jako "chybně objednané" a přitom vyměnili špatný kus za dobrý - vraceli prostě tu poškozenou/použitou součástku...

Teď poslouchám v TV zprávách, že se snaží o zákaz vinoték - prodeje sudového vína. Proč? Protože se najdou lidi, co víno pančují nebo koupí v tescu krabicové za dvacku a nalijí to do sudu jako VIP vínečko za 60,-.

V práci jsme mívali výhody - např. SICK day, volání z práce v případě potřeby zdarma, možnost vzít si den placeného volna v případě návštěvy u lékaře - zrušeno - proč? Někteří chodili k lékaři 2-3x měsíčně (byť mají směnný provoz, ten recept si musel vyzvednout právě v dobu své práce...). Vyvolávání některých na různá telefonní čísla nejen stála firmu peníze, ale blokovala i linky do firmy. A SICK day byl vlastně volno v případě, že se mu prostě do práce nechtělo, protože se čekal vyšší obrat - tj. musel by více pracovat.

Takto je to v ČR snad se vším - jak je nějaká výhoda nebo možnost - obrat, okrást, využít 100% všech výhod. Staré komunistické rčení se neztratilo: Kdo nekrade, okrádá svoji rodinu.

Proč to lidi dělají je mi jasné - chtějí se mít dobře teď - dnes, ale na zítra už nemyslí. Může za to naše mentalita? Naše vláda? Můžem za to my - rodiče?

Máte nějaký návod, jak náš národ vyléčit z chamtivosti, lží a podvodů? Nebo máte další příhodu z jiného oboru?

Díky za názory !


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: akym®
Datum: 13.02.15 18:30

V současnosti lidi všechno svalují na kapitalismus, předtím na tamty, přitom toto hnusné chování je důsledkem nedostatku morálky v každém z nás, bez ohledu na společenské zřízení. Úpadek morálky je důsledkem taky mj. odklonu od Boha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 18:37

komunisti zdegenerovali celý národ - to jsou jen následky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 18:49
avatar
Evropa a severní Amerika zavedly módu že všechno je potřeba mít hned a nekoukat kolem sebe. Všichni se rozčilujeme jak se máme špatně a že líp už bylo. Vůbec nám přitom nedocházi že dvě třetiny lidstva spí na hliněné podlaze v chatrčích s děravou střechou a jsou rády když mají jedno slušné jídlo denně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 19:03
avatar

Rozhodně nejsem zastáncem komunistů, ale nepřijde Vám divné, že dnešní mládež, která o socialismu tak maximálně četla, je na pracovním trhu velmi těžce uplatnitelná? Že dnešní puberťáci jsou z velké části sebestřední sobci, kteří mají naprosto přesně zmapovány své práva, ale o povinostech nechtějí ani slyšet?

Ono je to dost k pláči, ale každá mince má dvě strany - jelikož děláme profesi, kde člověk musí být jednak diplomat, ale zároveň musí velmi dobře rozumět mechanice, elektrice, elektronice, počítačům a SW - a také truhlařině - tak se o práci bát nemusíme ani omylem. Uchazečů kvanta, to jo, ale nikdo z absolventů nebo mladých do 25 nedokázal tohle dát. To ale nejsou lidé zdegenerovaní komunismem, to jsou lidé, kteří jsou líní - není to totiž jen o práci, ale i o chuti stále se něco nového učit. Jinak není šance udržet krok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 18:39
avatar

Taky netuším kde se to v nás bere.V Rakousku jsem vídavala úplně jiný model chování.Asi tipuju,že si to neseme z minulosti(ale netuším ze které)Každý na svém písečku a co je venku nás nezajímá.Je nám fuk jak to vypadá před barákem,hlavně,že my máme doma útulně.Je fuk,že omezujem druhé na silnici hlavně,že jsme my brzo doma...atd.

Přesně jak píšete,lidi se chtějí mít dobře,ale ještě jim nedošlo,že nejde jen o ně...a jak se odnaučuje sobectví?asi výchovou nové generace,protože sobectví nás učí rodiče.Začla bych,že by se lidé měli naučit ozvat a seřvat-kuřáky na zastávkách,jak uvidí někoho odhazovat odpadky,"hamťáky"v obchoďákách co do nás strkají vozíky u pokladen,lidi co omačkávají pečivo a ovoce(jen tak ze zvyku).....jak se národ naučí tyhle drobnosti,třeba to zlepší celou situaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 18:41

A který národ se takto nechová?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 18:47
avatar

Pána Boha bych se nedovolávala, změnit se musí zákony, pokud se tu bude i nadále tleskat podnikavcům (nezaměňovat s podnikateli) co bez skrupulí a beztrestně okrádají tuto zem, lepší to nebude, vždyť ta mláděž v tom marasmu vyrůstá a dobře ví, že dobře se mají jen ti co se nebojí, jsou drzí a vyznají se v tlačenici. "Sedávej panenko v koutě..., tož to tam budeš sedět nejspíš na věky". Že by to šlo snadno spravit si nemyslím, snad jen osvícený diktátor a pokud možno z jiného světa. Jo a že by za to mohli komunisti jak při každé příležitosti zdůrazní média?, bože ti ještě i za 100 let snad budou moct za všechno. Není to jen hrabivost co tu po 89 stoupla, je to i šílená agresivita, nesnášenlivost, závist.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 19:32
avatar

Říká se, jak jsou češi chytří. Ale ta jejich chytrost spočívá v tom, že zneužijí, co se dá.

Psi například. Po městě bejvá howado na provaze, protože by mohlo vletět pod auto a způsobit škodu, kterou by musel čecháček zacvakat. Jak je za městem, tak se to odváže a vypustí, nezájem, že tam chodí na procházku lidi.

Howado se ocitne opět na provaze, teprve když páníček (častěji panička) pozná, že se máte čím a jak bránit.

Takže asi fakt zpřísnit tresty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 19:33
avatar

Řekla bych, že se český národ od dob středověku příliš nezměnil. Proč jinak by v koši namáčeli do Vltavy nepoctivé obchodníky či řemeslníky? Kdo je slušný, pracovitý, tak takovým bude za každého režimu, ne? A kdo je blb, tak blbem bude i v "demokracii".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 19:45
avatar

Kutilstvi taky mizi... :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 19:50
avatar

Kutilství mizí, jelikož je pohodlnější si všechno koupit a ve volném čase jít do "fitka". Však takto jsou i lidi masírováni všudypřítomnými reklamami. A kutilové ještě nevymřeli ;). Pár jich znám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 20:43
avatar

Myslím, že problém nebude v Češích samotných, ale v tom, kdo je vede. Anebo, jak sami sebe vedou. Na lidi obecně platí přísnost a důslednost. Pokud se vyplatí slušnost a poctivost, budou i Češi slušní a poctiví. Pokud by se ve zmíněném Rakousku vyplatila nepoctivost, nebudou ani oni poctivý. Jako příklad uvedu tři cesty přez Rakouskou dálnici. Ve dvou případech uprostřed noci neváhali stáhnout všechny auta mimo dálnici a jedno po druhém kontrolovali. Nikdo bez známky neměl šanci projet. To sem čuměl, protože to u nás nevidno. Nejdřív se mi to hrubě nelíbilo, jak si v poklidu jedu, a najednou neuvěřitelná zácpa jen kvůli kontrole. Pak si ale člověk uvědomí, že to má něco do sebe. Ale já jsem optimista, a doufám že i Češi přijdou na způsob jak se umravnit. Jak zařídit, aby se slušnost vyplácela. V nejhorším to udělá někdo za nás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 20:45

Ahoj.

Jeden kámoš ze srandy řekl, že je to všechno tím, že jsme vyhráli Druhou světovou válku. Nejsme tak pořádkumilovní, jako třeba sousedi němci.

doplněno 13.02.15 20:50:

K té dálnici. U nás není asi taková důslednost v kontrole dálničních známek na Dálnicích. Ale prý celníci a policie má dávat pokuty za staré známky mimo dálnice. Prý až 2000Kč. Jsou to poněkud extrémy. Ale je to i trochu o tom pověstném pořádku. To jo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.15 09:03

Zajímavé s tou pořádkumilovností je, že když Němci přejedou přes kopečky, jezdí jako prasata, chovají se jako prasata ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.15 22:20

Jasně, a to právě potvrzuje pravidlo. U nich by si to nedovolili. Tam by je hned zasekli. O bordýlku u nás ví každej a pak si to tu troufnou dělat taky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.02.15 21:06

Zloději,tuneláři a podvodníci vše svádějí na komunisty.A pomatenci volají -blíže k bohu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 14.02.15 09:09

Vypálit to pomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.15 09:56
avatar

Já si myslim, že je to tím, že je toto chování u nás považováno za "normální". Například tady na poradně, když někdo požádá o radu, např. že chce pronajímat byt "na černo" a několik lidí mu poradí jak to udělat, tak zapíšou do českého internetu referenční vzorek chování, z kterého si mohou vzít příklad jiní návštěvníci (převážně mladí a samozřejmě ne přímo, jen se jim to uloží v paměti k ostatním zážitkům na "potom").

V nedávné době jsem měl možnost toto téma projednat s provozovatelem webu p. Soldánem. Jeho rekce mi velice zarmoutily. Nabyl jsem z nich pocit, že např. raději vystaví na svých stránkách banner "tady radí dobří andělé" který je dobře vidět a "nic nestojí", než aby zde zakázal dotazy a příspěvky nabádající k protiprávnímu jednání. Možná by tím přišel o část návštěvnosti a tím o nemalý profit, ale myslím si, že by tím "ozdravil" vliv poradte.cz na novou generaci lidí a tím by se p. Soldán vlastně sám stal jakýmsi "dobrým andělem". Udělal by první krok a třeba by byl následován. Je zde stovky takových příspěvků, které radí jak zcela vědomě a úmyslně porušovat zákon, někoho ošidit, podvádět, "vykroutit" se z následků vastního jednání za cenu podvodu atd. Myslím, že je to taky na rodičích - jaké životní hodnoty a cíle předají potomstvu. Tohle všechno ale jde ruku v ruce, jaký vzor asi předá někdo kdo tu radí jak někoho okrást, podvézt, ošitit atd?...

Slyšel jsem nedávno takový rozhovor u nás v hospodě, "koupil jsem známku za 900Kč" a reakce přísedícího? "Nekecej! A já blbec jsem za ní dal 1500Kč!" Na to reakce žádná...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.15 13:06
avatar
!Pravidlo Z7: je zakázáno poskytovat návod k páchání trestných činů nebo nečestnému (podvodnému) jednání a také nelegálního šíření softwaru, autorských děl atd.
Jenže nikdo nemůže kontrolovat každou položenou otázku. Je i tvým úkolem porušení pravidel hlásit prostřednictvím k tomu určeného tlačítka.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 15.02.15 09:54
avatar

Ono to s tou "ztrátou Boha" nebude moc přímo souviset. Už v dobách starého zákona (př.n.l.) byli chudí a bohatí a dodržování zákonů vytesaných na dvou deskách nebylo "IN". Celkem se počítalo s tím, že se prostě jen dá nějaká oběť za daný hřích... V době křesťanské lásky se bohatým také nechtělo a nechce ze svého dávat .. Když jsem chodíval na Tři krále s pokladničkou pro charitu, chudí a nemajetní dávali tisíce, bohatí (když už chtěli dát) jen pár korun...

Každý (bez ohledu na století) v určitém věku začíná říkat "za mých mladých let to bývalo jinak". Jistě nás historie nějak ovlivnila. Je však na každém člověku, zda si to vezme jako poučení a bude lepší nebo zda si bude chtít užít co nejvíc, protože za nějaký čas bude hůř...

S vyššími tresty bych souhlasil v mnoha případech. Prevenci bych však viděl jako prioritu.

Napadl mne i jako možný důvod "rozšíření zla" internet, média,.. z toho všeho nejvíce reklamní činnost.

Dívky jsou "SLIM", každý je krásný, husté vlasy, sportovní tělo, ve svých 50ti vypadá na 20... - "A vy můžete také! Stačí jen...zaplatit" - Věčný život nebo jeho prodloužení - to chtěli lidé od pradávna. Hlavně si užívat, být "jako zamlada" a reklama jim tvrdí, že to možné je, že toho dosáhneme...

V minulosti býval vzorem učitel, kazatel, ... pro svoji moudrost. Nyní je to postavička z TV, která je nejkrásnější, nejsilnější, která má své hmotné bohatsví...

Prevence však nemůže být formou zákazu či omezení práv lidí. Žijeme ve svobodné době - přesná specifikace svobody člověka však je: Svoboda člověka končí v místech, kde omezujete druhé.

Že se někdo musí omezit - jen aby neublížil jiným - toto bych viděl za zásadní potíž... nikomu se takto žít nechce. Ve školách jsou hodiny "občanské výchovy" - co se tam učí? Jak nachystat příbory, co znamená demokratická volba,... Naučit lidi slušnému chování, neomezovat svou bezohledností (hlasitá hudba, kouření, vandalismus...) - to sami učitelé neznají, tudíž nemůžou učit.

V pátek jsem byl na školním plese - vyhlášený pedant učitel byl ve 20 hodin opitý, kouřil jednu za druhou a obtěžoval své žáky a žačky oplzlými řečmi. Třídní učitelka mého syna jen stála u baru a házela tam jednu za druhou... Prostě vzor všem žákům, a že jich tam bylo...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.