Smysluplnost neplaceni hotove ve sbernach?

Od: Datum: 02.02.15 21:21 odpovědí: 27 změna: 03.02.15 20:42
avatar

Vyjadrete se prosim, pokud chcete, ke smysluplnnosti neplaceni hotovosti ve sbernach surovin. Moje vzdelani (VS) nema na to to pochopit. Myslím si, ze urcité skupiny lidi se dokazi dobre informovat a zajistit si prijem ze zberu i bez hotovostnich plateb. Jediny kdo z toho bude profitovat jak to vidim ja jsou banky, kde je (nehorazny) polatek az 5kc za transakci. Byvaly ministr fin. miroslav musi byt statstny. Ze by to omezilo kradeze kovu si zcela nemyslim. Co vy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.15 21:32
avatar

není tam důvod možnosti vystopování zpětně? Někdo ukradne občanku a chodí vracet do sběrny, ale těžko si založí fiktivní účet kvůli pár stovkám a bude riskovat ověření v bance a pod kamerou... třeba ne. Ale pokud se uvažuje o povinných kamerách ve sběrnách, tak to možná logiku dává.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 02.02.15 21:45

Lidé, kteří se živí krádežemi okapů a kanálových poklopů, obvykle vidí jen kousek dopředu - když budou vědět, že jim to někdo zkomplikoval a ten večer prostě touto činností na chlast stejně "nevydělají", je určitá šance, že ten okap neurvou, nebude to tolik lákavé a osvědčené. Otázka je, zdali přibyde přepadení...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:01

Jde o to, že většina bezďáků a fetek si tímto zajišťuje obživu a krádeže jsou dnes na denním pořádku. Většina jich samozřejmě účet v bance nemá. Dále je to dobré i kvůli dohledatelnosti osoby, která to do sběrny prodá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:03

Mám stejný názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:09
avatar

raději tuto variantu,než abych svý starý železo daroval státu za poplatek a na vlastní náklady dopravil do sběrnýho dvora,jak se o tom taky uvažovalo,jakej to bude mít vliv na krádeže je věc druhá...

...když jsem naposledy navštívil sběrnu,dostal jsem za železo cca 2500,-...takže mne nějaký poplatek bance netrápí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:11
avatar

Jelikož mi na rušné ulici v Pardubicích ukradli měděné svody, pak za rohem u školy taky, proto vítám zkomlikování vyplácení za podobné krádeže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:22

Maličko odbočím od dotazu. Vnučka (10 let) sbírá starý papír (většina letáky, něco ode mě z kancelářa apod). Nedávno ho asi 10 kg odvezla do sběrny. Měla dostat cca 10,- Kč. Nedostala, páč se neprokázala občanským průkazem *sok*. Přinesla lístek, jako potvrzení, že to odevzdala s dovětkem, aby si peníze přišel vybrat někdo s občankou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:36

Ano, tohle bylo dotaženo do dokonalosti. Cikánům vezmou dekl a dítě pošlou pro doprovod s občankou. To je na pár facek. Za papír.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:27

Ahoj Milane. Nechápu, proč se dneska dává měď níž než 12 metrů nad zem? Na stojáka funguje i HP. Kámoš ho má a už docela dlouho.

Jinak k věci. Kdyby se dělaly namátkové kontroly ve sběrnách a dávaly by se ultimáta s citelnýma pokutama za 3x a pak odebrat licenci. Pak by se takovýhle věci nevybíraly. Magnetům bych zabavoval i jejich dopravní prostředky. Kradli, tak choďte pěšky. Kdo by jim potom nějaké auto půjčil. Do dnes už jim zabavovali i kárky. Mě jako rezidenta mají obě sběrny a dávají potvrzení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 07:50
avatar

Ahoj, humbuckere,

svod tam byl desítky let, páč je to bezudržbové. Na hlavní třídě v Pardubicích.

Kontroly se dělají ve sběrnách, ale zkus se na to podívat očima z druhé strany.

Kontrola musí lézt po hromadě a přehrabávat, aby našla závadné věci? Třeba ne, jen najde rozlomený litinový poklop, který byl zamíchaný mezi ostatní železa, páč pracovník sběrny ukáže osobě, tam to naházejte. Jen letmo prohlídne dovezenou hromadu. Je to jen zaměstnanec. Chce výplatu, kterou dostane, když se bude dařit. Pokud bude vymrzovat, tak sběrač půjde do vedlejšího kovošrotu, páč je tu konkurence vedle sebe.

A kdo po několika hodinách pozná, milý kolego Humbuckere, zdali jsi to na tu hromadu hodil ty, nebo já? Koho stíhat? Kdo většinou toto krade? Z nás, kteří jezdíme 1-2x za rok s vozíkem za autem, asi nikdo. Proto mi ani nevadí platba za účet, a samozřejmě že zdarma, páč kdo má účet a musí za něj platit, třeba i za položky, by měl hledat levnější banku.

Již slyším, jak někteří píšou, to se bankám bude dařit, to si to prolobovali..ale to snad nevěříte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:23
avatar

Profit bank je nesporný. Vliv na s tím spojenou kriminalitu bych řekl že bude taky. Něco jiného je z ruky do ruky vyměnit víko od kanálu za dvousetkorunu a nebo čekat několik dní před bankomatem. Malé částky se nejspíš budou kumulovat aby je nesežrali poplatky. Nějaké sledování účtů ani lidí přece nemá smysl, nikdo nedokáže rozeznat jestli jsou zaslané peníze získané za zábradlí nebo za odřezky ze stavby. Předpokládám že je možné, že se stále bude vyplácet rezidentní klientele hotovost, a platby půjdou na sdílený účet. Imho, dávají sběrny nějaká potvrzení? Co kdyby nějaký obrat "zapoměli" protáhnout přes účty? Není možné že je to taky trochu mířeno tímto směrem? Nebylo by z hlediska kontroly ideální kdyby úplně všechny platby probíhaly bezhotovostně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 22:58

Je to jen takový pozůstatek loňské snahy státu o přinucení lidí odevzdávat svůj sběr zadarmo. A dál je to další bič na poctivé lidi. Neschopnost státu řešit pravý problém. Policie a justice není ochotná a schopná chytat a trestat "drobné" zloděje, proto zkomplikují prodej všem ostatním. Pár lidí způsobí nehodu v zimě na letních gumách, proto všem nařídí zákonem používání zimáků. Pár lidí nemá dořešený polopřevod, proto zkomplikují prodej(koupi) auta všem ostatním. Dál třeba stáčení kilometrů, odevzdávání autovraků a příkladů bychom našli spousty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: avatar*
Datum: 02.02.15 23:58

Jenže se vkrádá řešení,že vzniknou podvodné rádoby firmy,které to od zlodějů vezmou na sebe a za % ze zisku jim to bude vyplácet oni ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 00:13
avatar

znáš to: neexistuje věc,která by nešla voje**t...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 01:13
avatar

Problémem je nulová vymahatelnost práva. I když je majitel sběrny usvědčen z vykoupení viditelně kradených kovů (kříže, opálené kabely, kanálové poklopy, atd.) a třeba i bez občanky, dostane maximálně směšnou pokutu. Takže mu to za to minimální riziko stojí. A díky tomu se ze sběren stal defakto organizovaný zločin určité skupiny obyvatel. Pokud by majiteli hrozilo okamžité uzavření sběrny a pokuta likvidační včetně uhrazení škody způsobené třeba zničením kabelového vedení drah, nikdy by "horké zboží" nevykoupil. Stejně tak zastavárny - klidně vykoupí autorádio s uříznutými dráty a drze tato rádia nabízejí zákazníkům...

Takže bezhotovostní platby jsou sice taková berlička, ale aspoň nějaký pokus o narovnání dnešního tristního stavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 06:42
avatar

Já jsem to pochopila tak, že vyšší částky, vyplacené sběrnou, již budou evidovány. Buď účtem (který musí mít majitele) nebo složenkou, která má uvedeného příjemce (ten se na poště při vyzvednutí musí prokázat OP, takže nelze uvést příjemce falešného). Jestli to bude fungovat a do jaké míry, toť ovšem otázka. :-/

Kradení kovů do sběru mne neskutečně štve a nejraději bych sběrny z toho důvodu zakázala úplně, ale vzhledem k tomu, že v zahraničí fungují, by to stejně problém úplně neřešilo a zloději by to vozili patrně tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 07:43
avatar

sběrače ve městech vidím nekdy i často, mají trubky, plechy, pračky sporáky. Nějaké měděné věci moc vidět nejsou. ty netahají za bílého dne. Kanály se dnes již zaměňují za kompozity (plast). Zákaz sběren je cesta nesprávným směrem. Na jednu stranu se sběrem na sídlištích uklízí bordel, co lajdáčtí občané vyhazují do míst kontejnerů.

Datum: 03.02.15 08:07

Vždy jsou dvě cesty. Buď trestat toho, kdo přestoupí zákon, nebo otravovat všechny tak, aby se přestupování znepříjemnilo. U sběru stejně jako třeba na silnici.

Místo trestání těch, kteří obcí jezdí stovkou, namontujeme na silnice schody a z obcí uděláme autokrosové okruhy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.02.15 09:59

Pořád lepčí než co navrhovali, že se sběr hradit nebude. Zloději, i klienti jsou pak vystopovatelní, zloděj asi nemá účet. Pak ale vyvstane vrstva llidí, co budou své účty za poplatek nabízet, jak prosté. Proč nedrtí sběrny, když některé věci takoví lidé nemohou doma mít? A na to doplatí jiní. Ale, kolik železa vyhodí běžný občan za život? Ten přece nejezdí do sběrny často. Vizte pak inzeráty od jistých na výkup, že si pro to přijedou. Jsme čím dál více sešněrováváni, omezováni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 03.02.15 10:10

Trošku jim to ztíží, ale řešení to není. K prachům se dostanou přes prostředníka - dá jim na ruku a pak si to vyzvedne v bance. Může to být + bílý kůň který jen prachy vybere a předá dál. = řešení to není

Je třeba aby fungovala policie, soudy a vězení. Policajt má chodit pěšky a zjistit kdo co kde ukradl a najít ho. Soud ho má rychle odsoudit - kanál, zabezpečení trati atd. rovnou natvrdo - nejen krádež, ale hlavně poškození obecně prospěšného zařízení/ obecné ohrožení, k tomu plná náhrada škody včetně ušlého zisku atd. Poškozenému by to hned zaplatil stát a následně vymáhal po zloději. V base povinná práce aby si vydělal na pobyt a splácení dluhu státu = klidně vězení pro dlužníky, dokud nesplatí tak bude vrčet. Práce je dost - např. státní lom. Bydlet můžou v klasickém lágru který si postaví. Současný hotel bez práce, který platíme my, to je špatně.

Prostě se zlodějema se nemazat a pokud krádeží přímo ohrožuje zdraví a životy tak se nemazat už vůbec.

Najít ukradený poklop a toho kdo ho ukradl samozřejmě vypátrat jde. Ale za stavu kdy dostane směšnou pokutu za přestupek, kterou z něj navíc nikdo nedostane, chápu policajty že to nechávají plavat... Bordel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 13:21
avatar

souhlasím, když ale budeme předpokládat, že do sběren míří cca 1-5% nakreadeného kovu z celkového objemu, je opatření naprosto zbytečné. Vždy se najde prostředník s běžným účtem, který peníze prostě potom vyplatí, an tohle jsme v česku machři.

Datum: 03.02.15 19:03
avatar

míromíro,

když ale budeme předpokládat, že do sběren míří cca 30% nakradeného kovu z celkového objemu vypalceného v hotovosti..

páč větší dodavatelé kovošrotu platí bezhotovostně..

tak je to správné řešení, že se nepokradou poklopy, svodidla, hřbitovní kovy atd...

Nebo má snad někdo jiné řešení, jak zabránit kradení a prodání do kovošrotu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 20:42
avatar

Zdravím pane Milane-jsem pro,i když myslím ,že to až tak moc nepomůže,ale každý pokles těchto krádeží je přínos.Na druhou stranu-proč nepotrestají ty nepoctivé sběrny,výkupčí?Místo toho plošně všechny lidi!

Ono nakonec budoucnost jasně ukáže jestli je to správné či dobré,nebo jen nesmysl!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mjp
Datum: 03.02.15 10:23

Krádeže kovu to jistě omeze, ale ty sběrny budou zadržovat platby a mnohé se dostanou do pozice neplatiče - jsme v CZ, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sos*
Datum: 03.02.15 13:24

do sběrny jdu jednou za rok a tak mi to vůbec nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.02.15 13:26
avatar

Pokud se najde ve sběrně část kovu, která prokazatelně je z nějaké trestné činnosti, pak se většinou zjistí, že to je pana XY s bydlištěm na MÚ, na kterého je vydán zatykač... co s tím PČR zmůže? nic

Když se zjistí, že tato věc byla hrazena na účet č. ... které vlastní xy - může jej PČR jak vystopovat, tak nechat účet blokovat...

Já jsem rozhodně pro - Krádeže kovů to silně omezí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 17:23
avatar

Dnes jsem o tomto hovořil s kolegy v arbajtu!

Jeden z nich má kamaráda co provozuje sběrnu a říkal že spolu hovořili o tomto! Prý jim vzniká povinnost nafotit a minimálně měsíc archivovat foto odevzdaného "materiálu" pod číslem které je uvedno současně i na dokladu co dostane dotyčný "sběratel". A doklady již hezkou řádku let dělají ve dvou výtiscích.takže teroreticky to bude snadno dohledatelné!Jestli i prakticky? to se uvidí.Každopádně zase přibude práce pro poctivé sběrny a ty nepoctivé to jistě nějak obejdou!

Bez záruky-nemám tuto info ověřenou!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.