Cena uhlí 3x větší než z dolu

Od: Datum: 30.01.15 21:41 odpovědí: 9 změna: 01.02.15 12:51

OKD bude propouštět havíře,z důvodu nízké ceny uhlí.Prodává ho za cenu 1400 Kč za tunu.Mně ho obchodník nabízí za 5300 Kč.Jedná se o uhlí černé.Cena 3x větší se mi zdá divná .Jaký je váš názor?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kong06
Datum: 30.01.15 22:38

To je 5,30 Kč za kilo uhlí? Když si ho sám odvezeš (z dolu), tak ti zaručuji výbornou cenu :)

Datum: 30.01.15 22:52

Jestliže 1 q černého uhlí je za 535 Kč ,pak 1 kg je za 5,35 Kč.

Od: janm
Datum: 31.01.15 09:19

Nejsem ekonom, takže mé úvahy jsou třebas naivní budiž, na místě OKD, bych se tedy snažil přeskočit ten "distribučně prodejní řetězec" a koncovým zákazníkům nabízel sám s tím, že cena + další náklady (daně, doprava sklad atd.) by sice byla opět pro konc. zákazníka o něco vyšší ale nižší než když koupí "přez x dalších mezičlánků".

Vezměte si také uhlí hnědé, pochybuji, že v uhelných elektrárnách kde ho pálí po stovkách vagonů bude cena jako pro "maloodběratele", oproti těm to budou mít "za hubičku", při tom dle mně je ekonomičtější a i efektivnější vyrobit teplo doma z hn. uhlí třebas v aut. kotli, než ho přeměnit na elektřinu a tu pak "pálit" k vytápění doma.

Nejsem příznivcem spalování "odpadu" v kamnech nebo kotli, ale jestliže se ceny TP pro maloodběratele budou stále zvyšovat s cílem donutit lidi topit elektřinou a plynem (což u starého a nezatepleného domu je fin. sebevražda anebo nízké teploty) pak ať "nežehrají" na zhoršené klima, kdyby opravdu chtěli podpořit eko, pak daně by měli být tím nižší čím je palivo při spalování čistější.

Datum: 31.01.15 12:46

Plně s Vámi souhlasím.POdle mně taky není nutné vyrábět tolik elektřiny abychom ji potom za pakatel vyvážely.POtom by bylo uhlí dost a o prolamování limitů v případě hnědého uhlí by nemusela být řeč.

Od: janm
Datum: 31.01.15 15:28

Ještě chci dodat, ano přesně tak máme-li přebytky elektřiny, pak mi to přijde také jako "MRHÁNÍ UHLÍM" je to neobnovitelný respektive správně velice pomalu přirozenou cestou se obnovující zdroj (hn. uhlí vzniká ve vhodných podmínkách na určitých místech stále ale využijí jej až následující "iksté" generace, pokud na tom budou mít zájem)

A současnost ukazuje, že máme-li k tomu vhodné spalovací zařízení pak lze i hn. uhlí efektivně bez kouře a smradu krásně "přeměnit na teplo", takže je mi líto "promrhaného uhlí", je to škoda, mnoho lidí dnes začalo topit "dřevem" -je to trend, ale mnoho se také k uhlí rádo "vrátilo". Když už to uhlí daní, peníze z toho by se mohli užít k znovuzalesňování a udržování zeleně, která zpětně vychytá a sváže uhlík který se v podobě CO2 do vzduchu vypustí a tak by se zlepšila situace, pochybuji že jsou ale daně z fos. paliv "účelně využiti" ku prospěchu věci, ale třeba se pletu...

Jinak ono to prolamování limitů má vícero verzí, limity lze prolomit i bez bourání např. Horního Jiřetína i když se tak přijde o určité množství nicméně chápu ty lidi a nemyslím že je dobré jim kvůli uhlí "zbourat obydlí".

Dnes se dosti "experimentuje" s biomasou ty výsledky ovšem nejsou uspokojivé mnohdy horší než při dobrém využití fosilních paliv, je zde ale cesta umělé přeměny "odpadové biomasy" na "hnědé uhlí" zatím odzkoušeno v laboratorních podmínkách děje se tak rychle během několika dnů, biomasu lze tedy "zredukovat" zpětně na uhlík který ze vzduchu pohltila, proces se nazývá hydrotermální karbonizace, viz.

http://www.nazeleno.cz/aktual…-technologie-uz-existuje.aspx

Datum: 30.01.15 22:50

Zdravím,
ono se to nasčítá - spotřební daň, uhlíková daň (od r 2014) dělala cca 10% z prodejní ceny, marže prodejce atd. Ale nebýt státní zlodějny, která se snaží nejen z lidí vytáhnout co nejvíc peněz, ale zároveň je donutit přestat topit uhlím a celkově levnějšími palivy.

Datum: 31.01.15 07:30

Nechte si uhlí dovézt z Polska. Je stejně kvalitní a levnější. *kafe*

Od: paw®
Datum: 31.01.15 15:24
Tak kupte uhki jinde. Nebi si zavilejte do OKD, ze chcete 20 metraku. Uvidite, jestli vam prodaji. Je to otazka nabidky a poptavky.
Jinak ono topeni uhli v elektrarnach a pak rozvod elektrinou je o poznani ekologictejsi (nerikam, ze levnejsi). Elektrarna to topi na jinou teplotu spalin a ma odsireni. Takze schroupe i mene kvalitni uhel. Kdyz pak topote teoelnym cerpadlem, tak efektivitu jeste zvysite. Navic pripadny kour z komina presunete mimo vas krasny mestsky satelit s nadhernyma lidma nekam do severnich cech.
Datum: 01.02.15 12:51

Zda-li mohu poradit,vykašli se na uhlí a kup bukové brikety.Olomoucká firma to má i s dovozem a na zimu tě to přijde na 18 táců a přiložíš pošteluješ kotel a půl dne si toho nemusíš všimnout a je teplo a žádný popel a bordel jako z uhlí,Mám to vyzkoušené paráda.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.