Protikuřácký zákon v restauracích

Od: Datum: 15.01.15 23:06 odpovědí: 64 změna: 23.01.15 14:58

Dobrý večer,

koukala jsem na Máte slovo, kde se diskutovalo o zákazu kouření v restauračních zařízeních. Prolínaly se tam dva úhly pohledu. Zákazník nekuřák - má právo jít do restaurace, kde se nekouří. Podnikatel majitel - má právo svobodně podnikat a je na něm, zda jeho restaurace bude nekuřácká, nebo kuřácká. Já si myslím, že právo je na straně majitele. Ten se přece logicky přizpůsobí trhu, aby mu podnik nechcíp. A podle poptávky budou mít holt smůlu buď kuřáci, nebo nekuřáci.

Jak to vidíte vy?

doplněno 17.01.15 00:26:

Většina se zde schodla, že kouření je obtěžující nešvar a zdraví škodlivá droga. Ať je tedy postavena na úroveň ostatních zakázaných drog a pak se nemusí nic řešit a nemusí se splácat zas nějaký zákon, který podle mně stejně není řešením. Dovede si někdo z rádoby legislativců představit důsledky na takové vesnici, kde bude hospoda, kam chodí štamgasti, 3 cigarety - 2 píva - 3x každý den a teď bude nekuřácká. Jistě si zapálí, majitel to bude, nebo nebude tolerat, buď zavolá policii sám, nebo to někdo udá. Následná nevraživost přecházející v agresi, která nebere konce. Ty mně, tak já zas tobě o trochu víc.

Nevím, proč nějaká droga je legální, když je to droga. Léta se řeší používání mariuhany k léčebným účelům. Výsledek je ten, že lidé, kteří ji k léčbě používají si ji musí koupit za nekřesťanský peníz. Koupit si ji nemohou, protože na to nemají. A přitom se zde vesele vaří, pašuje a prodává kdejaký driják přímo před školou. Cigarety ani alkohol neléčí nikoho, tak proč to nejsou zakázané drogy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.15 23:59

Jsem nekurak a presto souhlasim, ze by melo byt nadrazeno pravo majitele, rozhodnout se, zda jeho podniku bude ne/kuracky.

Stejnetak by si mel majitel mit moznost zvolit, zda do sveho podniku vpusti deti, romy, muslimy a dalsi. Nastesti jsou zpusoby, jak spatne zakony obchazet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 00:20

Jsem nekuřák. Kouření mi vadí. Nesnáším, když přijdu z hospody/restaurace a není mi na blití z alkoholu (protože jsem dělal řidiče), ale ze smradu mého oblečení.

Pokud někdo kouří, tak konzumuje drogu, která škodí jemu i mě jako člověku v jeho okolí (a omezuje mě odevzdáním mého oblečení do pračky).

Pokud někdo konzumuje alkohol, tak konzumuje drogu, která škodí jemu, ale mě jako člověku v jeho okolí to neškodí (a neomezuje mě to - oblečení si budu moci vzít i druhý den).

Pokud někdo konzumuje amfetamin, extázi, kokain, LSD, pervitin, marihuanu, léky,... , tak konzumuje drogu a dělá to většinou v soukromí a mě tím neobtěžuje.

Takže největší kámen úrazu je to, že se tato droga užívá na rozdíl od ostatních drog (kromě alkoholu) veřejně a na rozdíl od ostatních drog (kromě alkoholu) to škodí všem přítomným. Jiná regulace než ze strany státu není možná, protože...

...Pokud bych si v současné době otevíral hospodu, měla by být kuřácká, aby byla konkurence schopná i přesto, že výsledky zákazů kouření v restauracích z jiných zemí ukazují, že návštěvnost stoupla, protože i nekuřáci začali do restaurací více chodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 00:48
avatar

pointa je, že nikdo nemá právo svobodně podnikat, jak si zamane - je pochopitelně omezovanej legislativou, ta by měla omezovat až znemožňovat to, co společnost vyhodnotí jako škodlivý, nežádoucí...; takže jestliže vyhodnotí kouření jako problém, negativní jev, tak samozřejmě může začít kouření omezovat, zakazovat - viz příklad s podobnou tematikou - pokud se vyhodnotí požívání opia jako společensky škodlivý a legislativně se jeho výroba a distribuce potlačí, tak si taky nikdo nemůže ve jménu svobodného podnikání zakládat opiový plantáže...; kouření prostě bylo vyhodnocený jako nežádoucí, jen je všeobecně rozšířený, takže místo totálního zákazu a drastických sankcí se zavádějí jen ty dílčí omezení (dá se samozřejmě diskutovat na téma, jestli podnikateli nepatří nějaká dočasná kompenzace za to, že mu změna podmínek přinese finanční ztrátu, zrovna u omezování kouření v restauracích by se ta újma možná prokazovala dost těžko (co vím, tak jinde tržby po zákazu snad neubyly...));
jinak ohánět se v týhle souvislosti nějakým právem svobodně podnikat mi přijde až směšný - koukám, že u nás pořád frčí nějaký fundamentalistický ultrapravicový názory ve stylu "já jsem podnikatel, kdo je víc" (něco podobnýho už jsme slýchávali v 50. letech, že?), možná už bysme se po tom čtvrttstoletí mohli trochu hodit do klidu a přestat dělat ze soukromého podnikání zlatý nedoknutelný tele

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 07:32
avatar

O tom, že kouření škodí zdraví, není sporu. Stejně jako škodí zdraví, když někdo neúměrně chlastá anebo se přežírá tučným jídlem.

Kouření u zletilých není postaveno mimo zákon, chlastání taky ne a přežírat se může každý do sytosti, až se mu špekem udusí srdce.

Takže nechápu jednu věc. Proč má někdo potřebu ochraňovat nekuřáky, kteří jsou nuceni navštěvovat hospody, kde se kouří?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 07:51
avatar

Vy to nevidíte? Nechápete? Když chlastáte - je to váš problém, když se přežíráte do prasknutí - váš problém, když kouříte - smrdíte a škodíte sobě i všem ostatním, kdo kolem vás třeba jen projdou. Není opravdu nic lepšího než jít do hospody, která smrdí kouřem. A argument "tak tam nechoďte"/"běžte do nekuřácké" je taky nesmysl, protože a) nekuřácké hospody jsou prakticky jen ve větších městech, b) jde o "lepší podniky", tj. samozřejmě dražší, ale nekuřáckou pivnici s pivem za normální ceny, aby jeden pohledal (v samotné Praze jich je jen pár a mají pořád narváno - překvapivě), c) servírky a kuchaři jsou rádi, že se jim podařilo sehnat práci, a musí v tom smradu riskovat zdraví každý den a moc na výběr nemají, aby šli někam jinam, kde se nekouří (tolik práce prostě není, jsou rádi za každé místo), d) kolikrát rodiče-kuřáci vezmou do takové kuřácké restaurace i své dítě "vždyť tam budeme jenom hodinku, to snad přežije" - jestli je takovej problém pro kuřáka "hodinku" nekouřit nebo si na ty tři minuty vyjít ven, aby on i ostatní mohli dýchat zbylých 57 minut čistý vzduch, který bude vonět tím, čím má (tj. pitím a jídlem), tak je to opravdu hodně smutné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 12:13
avatar

Když chlastáte, nemusí to být jen váš problém. Když se přežíráte, taky ne. Zajimalo by mě, proč je tak málo nekuřáckých hospod, když jsou tak velebeny. Že by o ně nebyl takový zájem? Hehe.

Takový horník nebo hasič riskuje život denně a proč to dělá? To jsou argumenty jak noha.

Zakažme kuřácké hospody, aby děti do nich nemusely se svými rodiči-huliči. Pak by ovšem chtělo zakázat i kouření doma a vůbec všude, aby byly nejen děti ochráněny. Tím se dostáváme k paradoxu-právě pro to by měly být hospody jediným kuřáckým prostorem, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 12:26
avatar

Když sedí čtyři lidi vedle sebe a jeden pije pivo, ostatní si můžou pít šťávičky a všem je dobře. Když sedí čtyři lidi a tři mají salát a ten čtvrtej hamburger, tak je všem dobře. Když ale sedí čtyři lidi a jeden z nich kouří, tak smradí a čadí a ohrožuje na zdraví celou skupinu - takže není všem dobře (maximálně tomu bezohlednému kuřákovi).

Horník i hasič do této práce nastupuje s tím, že zná rizika. Ten, kdo se chce stát hasičem, tak ví, do čeho jde, že to bude drsné a nemusí se dožít moc velkého věku. Stejně tak když někdo studuje na horníka, tak ví, že bude v dolech kopat uhlí a bude to krušné - ale taky za to mají pěkné peníze. Servírky a kuchaři kdežto dělají tuto práci často za minimální mzdu a účelem té práce je roznášet jídlo/vařit atd. - tudíž ne to, že budou vystaveni riziku, že onemocní rakovinou. Jestli si myslíte, že servírka musí počítat/spokojit se se začuzenou hospodou stejně jako horník musí počítat se škodlivým vzduchem v dolech, tak jste opravdu dost mimo. Bez začuzené hospody může servírka dál dělat svou práci, a mnohdy ještě lépe, ale bez uhlí jaksi nemají ty doly smysl, že ano?

Kouřit v jakékoli uzavřené místnosti, která je na veřejnosti, tak je prostě špatné a neomalené. Bohužel, kuřákům tohle nevadí (proč by mělo, že ano?). Doma ať si třeba píchaj herák, to mi může být jedno, ale souhlasím, že pokud přijde kontrola ze sociálky a najde v začuzeném bytě malé děti, měla by následovat debata s rodiči, aby si chodili kouřit někam jinam (třeba na balkon).

Nedokážete pochopit, že kouření škodí všem okolo, kdežto nekouření neškodí nikomu? Opravdu budete raději hodinu v začuzené místnosti, než v krásně voňavé místnosti, a na to jedno cigáro si odběhnete ven? To vás těch pět kroků zabije?

A s těmi nekuřáckými hospodami je to přece jasné - strach podnikatelů, že přijdou o hosty. Lidi budou pořád chodit do hospod, i když budou všechny nekuřácké (ale jelikož se právě majitelé bojí veškerých změn, tak je potřeba to korigovat zákonem).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 15:18
avatar

Krásně rozepsaná demagogie.

Výše jsem psal, že kouření škodí zdraví, tak mi nevkládejte do úst něco, co netvrdím.

Hospoda NENÍ veřejný prostor, ale ve většině případů soukromý.To jen pro pořádek. Když nebudu chtít, aby mi někdo hulil v hospodě pod nos, tak do hospody nepůjdu. Je to jednoduché, ne? Servírku a kuchaře nikdo nenutí, aby pracovali v zahulené hospodě. Agrument, že co mají teda dělat, je zcestný.

Proč mají podnikatelé strach, že přijdou o zákazníky? Nejsou oněmi zákaznícy ve většině případů štamgasti, kterých názor na kouření hostinský zná?

Majitelé se bojí, tak je potřeba korigovat to zákonem. Tohle nemůžete myslet vážně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 16.01.15 17:29

Když sedí čtyři lidi vedle sebe a jeden pije pivo, ostatní si můžou pít šťávičky a všem je dobře. Když sedí čtyři lidi a tři mají salát a ten čtvrtej hamburger, tak je všem dobře. Když ale sedí čtyři lidi a jeden z nich má rýmu, nebo nedej bože chřipku, tak ohrožuje na zdraví celou skupinu. Kam se na toto hrabe pasívní kouření, které má navíc militantní nekuřák zcela ve své moci, teda ve svých nohou a může vzít nohy na ramena. Proto by se měly vyhlásit hospody jako neinfekční a hostinský, který nemocného obslouží by měl dostat pokutu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slon
Datum: 17.01.15 13:20

Bydlím v pětitisícový pr.deli, je tu 9 (slovy devět) náleven a z toho jsou dvě nekuřácké. Ať ti nebo oni si tu svou najdou. Afektované výkřiky typu : v Praze aby nekuřáckou restauraci pohledal, nemůžeme do restaurace s dětma apod. nemají cenu a zavání jen řečí stáda. Z takových moc peněz do kšeftu nevypadne.

Ideální řešení by bylo znovuzavedení cenových skupin, kde by měl majitel RESTAURACI nekuřáckou a majitel HOSPODY, KNAJPY, VÝČEPU či jak to pojmenovat, kuřáckou.

Jsem bývalý silný kuřák a již 3 roky jen vaper a pivař.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 07:29
avatar

Má podnikatel právo se sám rozhodnout, ale v mezích zákona.

Nelze z toho vytáhnout jen kouření.

Stejný přístup by byl, že má zákonem zakázáno prodávat všem zákazníkům stejně. Jedněm může prodat, druhým nikoliv.

Hezký víkend..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michelup
Datum: 16.01.15 12:02

Tohle je dost složitá otázka. Na jedné straně je majitel, jeho podnik, prostory a snaha maximalizovat zisk a na straně druhé jsou lidé, ktere kouř obtěžuje a negativně ovlivňuje jejich zdraví. Nekouřím ale osobně se spíše přikláním k tomu, že kouř patří do hospod od nepaměti a není možné provozovatele v tomto omezit na výdělku a rozhodnutí. Jó pokud by například stát dotoval provozovateli ušlou ztrátu nebo dotoval výstavbu nekuřáckého salonku, tak proč ne ale zákaz jako celek, to nevidím dobře. Něco jiného je třeba doba oběda, kdy prostě jdete a nemůžete se najíst bo je tam zakouřeno ale stejně zas je to na prioritě provozovatele co on chtěl vybudovat za podnik to má...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 21:48

Majitelé restaurací už museli zřídit ve svých podnicích nekuřácké prostory (podle zákona nevím zda rok 2005, nebo 2009) a to z vlastních prostředků. Toto opatření se ukázalo jako neúčinné, proto ho má napravit tento zákon. Jde dokonce tak daleko, že v čajovnách budou zakázný vodní dýmky. Sama osobně nejsem kuřák a do restaurací ani čajoven nechodím, takže nekopu za žádnou stranu.

Chápu nekuřáky na vesnici, kde je jedna hospoda, neúčinně oddělená, že nechtějí čuchat kouř, ale myslím si, že jejich představa o nekuřácké hospodě je zcestná. Nebude tam nejspíš žádná. Ikdyž třeba bude, záleží to na struktuře obyvatel a poměru nekuřáků. Proto si myslím, že podnikatel by se měl rozhodnout sám podle složení zákazníků.

Datum: 16.01.15 12:28
avatar

I s vědomím, že je kouření škodlivé a pro nekuřáky obtěžující, bych nechala na majiteli pohostinských zařízení, aby si sami rozhodli, jestli, kdy a kde se nich kouřit bude či nebude. Na zákaznících pak je, jestli vstoupí, nebo půjdou jinam.

Trochu mi to připomíná současnou veřejnou debatu o požadavcích muslimů v cizí zemi. Dobrovolně někam přijdu, i když mě nikdo nenutil, a začnu to tam organizovat podle svých představ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.01.15 15:27
avatar

Kdo chtěl, ten si udělal "nekuřáckou restauraci". Příměr servírky a nemožnosti si vybrat - já nesnáším klimatizaci, ale v práci je a byť mi to činí zdravotní potíže, snažím se v práci zůstat...

Jsem odnaučený kuřák a kuřáky s prominutím "nemám rád". Do restaurací a hospod jsem chodíval často - ať na meníčka nebo na pivko. Když jsem přestal kouřit, přestal jsem i chodit do hospod - smrdí mi to tam. Do restaurací chodím jen do nekuřáckých.

Dokonce i rozdíl v jídle 15-20 Kč mne neodradí chodit do nekuřácké restaurace - raději si připlatím, než mít u oběda pocit k blití...

Je to o nabídce, poptávce... zákon vidím jako zbytečný.

Druhá stránka věci je kuřák a jeho zodpovědnost či ochota omezit své potřeby před potřebami nekuřáků v okolí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 16:48
avatar

Zdravím, jako nekuřák do kuřáckých podniků chodím pouze v případě nejvyšší nutnosti, jinak se jim vyhýbám. Chodím do nekuřáckých podniků a podle mého by měl mít majitel právo rozhodnout, jaký jeho podnik bude. Když si někdo chce ničit zdraví v uzavřené hospodě, jeho věc. Problémem se mohou ukázat smíšené přátelské skupinky, kde buď kuřáci budou nervní, budou chodt kouřit ven, anebo budou kučáci nuceni si ničit zdraví s nimi, pokud chtějí posedět spolu.

Zakázala bych ale kouření na veřejnosti, zastávkách, ulicích apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 17:09

Jsem nekuřák a protože mi cigarety smrdí, tak do kuřácké hospody jednoduše nejdu. Jelikož kouření není postaveno mimo zákon a na veřejnosti se toleruje, tak by i rozhodnutí, zda si zřídím kuřáckou či nekuřáckou hospodu, mělo být na majiteli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 17:17
avatar

- jako bývalý silný kuřák vím, jak je "strašné" nemoct kouřit, máte-li chuť - a u mne byla chuť na cigaretu spojena i s popíjením nápojů (jakýchkoli) a bohužel i s jídlem. Není nad to, dát si cigárko po dobrém obědě u kafe, anebo i při čekání na jídlo. Proto protestům kuřáků naprosto přesně rozumím, a myslím, že by kuřácké podniky existovat měly ! Nekouřím už 15 let, přesto kouření toleruji a nevadí mi.

Nedovedu si dost dobře představit štamgasty, považující hospody za jakýsi svůj "druhý domov", že budou uprostřed zábavy střídavě běhat kamsi na cigaretu. Neměli by požitek ani ze zábavy, ani z cigarety. A pro požitek se kouří a to i za cenu zdravotního rizika, o kterém kuřáci vědí. Já bych raději v tomto případě posezení v hospodě oželela - a toto riziko odlivu štamgastů si zřejmě hostinští uvědomují, pokud i oni protestují.

Myslím, že veřejné podniky by měly splňovat nároky všech hostů, nejen jedné skupiny. Proto se mi nezdá "spravedlivé" zakazovat kouření plošně, hosté by měli mít možnost si vybrat, pokud to jen trochu jde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 17:53
avatar

určitě by měl mít právo majitel se rozhodnout,už tak v našem státě nemají vhodné podmínky a ještě jim přikazovat a omezovat je by bylo špatné.Přece si parta chlapů(zedníci,horníci,instalatéři...)nepůjdou po šichtě sednout do pizzerky s voňavou svíčkou na stolekaždý chce mít právo "odfrknout"si po svém.Já osobně znám několik zařízení,kde mají tak dobré odsávání,že na nás netáhne a přitom nesedíme v kouři.Když se chce tak to jde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.01.15 22:03
avatar

Například v Belgii se kouřit v restauraci nesmí, nikde. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 23:24
avatar

Ještě k větě v dotazu: Zákazník nekuřák - má právo jít do restaurace, kde se nekouří.

To je omyl. Toto právo není zakotveno jak v Listině, tak v zákoně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 23:35

To má řešit právě ten chystaný zákon. Pak to bude dané zákonem. Pochybuju, že by listina obsahovala právo na kouření.

Datum: 16.01.15 23:41
avatar

Listina zaručuje právo na kouření (co není zakázáno, je dovoleno). Samozřejmě, zákony mohou být jakékoli, že...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 16.01.15 23:50
avatar

Dobrý den, zdá se, že se prozákazujeme až do totality. Ale, underground to povznese. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 16.01.15 23:56

Stát by měl především zajistit dovoz kvalitních cigaret a tabáku, který při používání tolik nesmrdí. Dříve se kouřilo ve vlaku, letadle i v nemocnicích a nikomu to nevadilo (proč asi?). Díky EU postupně příjdeme o další zdroj financí. A ještě navíc budou lidi zdravější, dožijí se vysokého věku, což se projeví ve zvýšených výdajích na důchody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 17.01.15 00:14
avatar

... a v menších výdajích na léčení nemocí z kouření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 17.01.15 02:01

Za Komančů byly hospody narvaný, vzduch by se mohl krájet, na místo k sezení se mnohde muselo čekat u pípy. Dneska ty dva nebo tři lidi hospodu nezamoří. Ani se nemusí zapínat ventilátor...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 17.01.15 11:37
avatar

A to jako se Vám líbí?: "vzduch by se mohl krájet, na místo k sezení se mnohde muselo čekat u pípy" - Mně tedy ne. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hrnec
Datum: 17.01.15 11:33

Pořad jsem neviděl, ale zastávám názor, aby toto rozhodnutí bylo na straně majitele. Není to místo, bez kterého by se člověk neobešel, takže má člověk na výběr, zda dané zařízení navštívit... prostě se rozhodnout, zda mi návštěva zakouřeného prostředí stojí za to, nebo ne. S takovou se příště může řešit, že maminky chtějí dětský koutek, ostatní zase aby byly děti v klidu a nekřičely, že je někomu zima nebo naopak horko...

Obecně co jsem poznal, je spousta restaurací nekuřáckých, nebo kde to je vyřešeno ke spokojenosti všech (a tím nemyslím jen nějakou dřevěnou zástěnu, nebo rozdělený společný prostor "vlevo kuřáci, vpravo nekuřáci"), i v menších obcích jsou čistě nekuřácké restaurace a fungují...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 12:49

Nechápu, proč se pořád řeší základní hygienické normy? Je snad normální, že když se půjdu do restaurace najíst, tak stejně jako nechci aby se v kuchyni proháněly krysy a svými výkaly mohly znečisťovat pokrmy, tak stejně tak nechci dýchat jedovaté zplodiny kouření bezohledných hostů! Prostě v restauracích by měly být dodržovány hygienické normy a čistý vzduch by k nim měl patřit a toto by měla kontrolovat i hygiena. Proto bych to vyřešil jednoduše - pokud se jedná o restauraci s podáváním teplých jídel, tak by tato restaurace musela mít podle hygienických norem tzv.jídelnu, neboli místnost, kde se nekouří. Zřízení další oddělené kuřácké místnosti by záleželo na majiteli restaurace, pokud by nechtěl přijít o kuřácké hosty, tak by mu nikdo nebránil si tuto oddělenou kuřáckou místnost zřídit. Ovšem bez obsluhy, zaměstnanci restaurace jsou přeci zaměstnanci jako každí jiní zaměstnanci a mají právo na nekuřácké pracoviště podle Zákoníku práce, ne? Já docela rád s přítelkyní a kamarády cestuji jako turista po naší krásné vlasti, najdeme si cíl, sedneme do vlaku a prostě jedeme na výlet. A když dostaneme hlad, tak pak chodíme od jedné restaurace k druhé a hledáme tu nekuřáckou, kde by jsme se mohli dobře najíst bez toho, aby jsme se dusili jedovatým kouřem a věci co máme na sobě tak smrděly jak vytažené z udírny. Někdy najdeme restauraci kde je nekuřácká část a i tam třeba dobře vaří a tam se pak rádi při svých dalších výletech vracíme. Někdy ale zavítáme do předem neprobádaných končin a tak hledáme restauraci, která není zároveň "plynovou komorou"...:( A bohužel už se nám párkrát stalo ( naposledy vloni v Jincích ), že jsme prošli celé městečko, ale v každé restauraci byl vzduch, spíše puch, co byl se dal krájet...:( To jsme pak nasraní a hladoví a jsme rádi, že máme v ruksaku alespoň malou svačinku "poslední záchrany". Dokud si toto neuvědomí zodpovědní lidé co tvoří hygienické normy pro veřejná stravovací zařízení a nezavedou normy i pro čistotu ovzduší, tak holt turisté jako my si budou muset balit do ruksaků na výlety svačiny i nadále. Hospody, kde se nevaří, kde chodí štamgasti jen na pivo, ty bych neřešil, protože jsou pro hladové turisty stejně bezcenné. Pokud někdo bude argumentovat tím, že majitelé raději zruší kuchyň a budou čepovat jen pivo, tak ať si to klidně udělá, protože pokud vlezu do zahulené restaurace, zeptám se hospodského, kde je tu nekuřácká část a on mě řekne, že "na ulici", jak se mě to už taky jednou stalo, tak mě jako nekuřákovi je stejně takový "podnik" úplně k ničemu, otočím se a jdu hledat dál restauraci, kde se mohu dobře najíst v čistém ovzduší a prostředí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 19:07

Jako bývalý silný kuřák, kteří bývají nejhorší, fandím kouření. Je to vyloženě věc majitele a stejně tak by měl mít možnost odmítnout obsloužit-kohokoliv ,však víte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klaban*
Datum: 17.01.15 19:29

Já jsem pro úplný zákaz kouření v restauracích. Nesnášim když mi smrděj hadry kvůli několika blbům, který musí v hubě žmoulat žváru a čuděj mi to pod čumák... Když už si kuřáci musej chtě nechtě zapálit ať si s tím jdou ven a neobtěžujou s tím smradem nekuřáky. Pár kroků ven je nezabije. Nejen, že mě tím smradem obtěžují, ale navíc mi tím kurví moje zdraví.

když si někdo zapálí u oběda, to bych vstal a urazil mu to cigáru u huby. Stejně tak bych omezil alkohol. Osobně piju pivo a občas víno, ale nesnášim ožraly, který se nalejou a pak neví, co dělaj. Např. ve Švédsku maj od tohoto pokoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 17.01.15 19:45

Ve Švédsku to vůbec s tou svobodou moc nepřehánějí - osopíte se na dítě, že už zlobí příliš, a seberou vám ho.

Některým lidem ale více vyhovuje svoboda. Já osobně jsem dosti militantní nekuřák v rámci rodiny (ženu to z obýváku na dvorek), ale představa, že by se mělo ve všech hospodách přestat kouřit ze zákona, ta mi připadá zcestná. Holt tam nelezu a když už mne párkrát do roka někdo ukecá, tak si pak vše vyperu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.01.15 22:30

Najlepčí v tom případě je si pořídit vlastní restauraci, ne? Proč rozkazovat jiným? Buď tam hosté půjdou, nebo ne, jejich rozhodnutí. Tady se začíná příliš zakazovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mandarinka10
Datum: 17.01.15 19:51

Já myslím, že jde o to, že reastaurace je veřejným zařízením, kde nejde napsat nechceme tu cikány - prostě negativní omezení - putina a podobně :D. Kouření je něco podobného, jde o pozitivní omezení, jako kdyby nějaký host dotáhl kus plastu co hoří a čoudí ostatním. Je to třeba přehnané ale prostě berete si sebou kouř do místnosti a obtěžujete veřejný prostor, rakovina, nevolnost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 19:53
avatar

veřejné zařízení patřící soukromým osobám. Není to státní zařízení. Když si z restaurace udělám soukromý klub, tak tam klidně můžu cikánům zakázat vstup

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 22:01

Pravda pravdoucí. Proč by byla restaurace veřejným zařízením? Nechápu tuto debatu. Když mi to vadí, tak tam nelezu..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 22:15
avatar

I mi jako kuřákovi vadí zahulené podniky a nevím proč jim nědo raději nepřikáže lepší odsávání.Vadí mi to proto chodím jen tam kde vím,že je tam ventilace dobrá.Kdybych byla nekuřák taky půjdu tam kde se nekouří...Stejně tak by mi vadily skupinky kuřáků před vchodem-připadala bych si jako projít uličkou,takže tahle varianta kouřit venku je taky na prd.A když jdu s kamarádkou na kafe?to tam jako necháme věci,nebo vezmeme kafe do ruky,kabelky a půjdem ven na ulici?nebo půjdu s nekuřačkou na kafe a nechám jí tam sedět samotnou?Dokud to není nelegální droga nevidím důvod to zakazovat zákonem...za chvíli budeme pít pivo v papírových sáčcích aby mládež od vedlejšího stolu neměla špatný vzor v nás dospělých.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 17.01.15 22:40

Rozhodnutí nemůže být na straně majitele, když je prokázané, že kouření škodí zdraví. Kuřák má právo ničit si pouze jeho zdraví, nikoliv zdraví ostatních lidí, kteří dýchají kouř z jeho cigarety. Argumenty, že nekuřák do takového zařízení nemusí chodit jsou nesmyslné - především v menších městech nebo obcích jsou možnosti výběru značně omezené, dost často nulové. A v těch velkých je to omezené tím kde kdo bydlí. V centru Prahy je těch nekuřáckých poměrně dost, ale většina lidí žije v jiných částech a tam už je to často problém. Většinou je nekuřácká pouze restaurace, ale hospody jsou převážně kuřácké. Rád bych někdy do hospody zašel, ale nemůžu, protože ve většině se kouří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 17.01.15 23:09
avatar

Kouřím už skoro 35let. *blee* *blee*

Když státu tolik jde o zdraví lidí tak ať na tabák a cigarety a doutníky a dýmky a lulky a vodní dýmky a já nevím na co všechno ještě vyhlasí prohibici a je to. *bzum* *bzum*

Jenomže to by netekly miliardy z daní do státního rozpočtu tak vopruzujou s kdejakejma 3,14čovinama jako zákazem kouření v hospodách !.!.!.! *bum* *bum* *zed* *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 17.01.15 23:39

Z několika zdrojů je možné vyčíst, že na léčbu nemocí spojených s kouřením stát vydá víc než jsou ty daně, tak tady nemachrujte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 14:36

Tento argument je zcestný. Ano kouření je škodlivé zdraví, ale otázkou zůstává do jaké míry? Onemocní-li kuřák - nemoc v důsledku kouření, onemocní-li nekuřák - možnost nemoci v důsledku pasivního kouření. Za další, kdyby se to státní kase nerentovalo, asi by tu byla prohibice. A za třetí, jaksi nepočítáte s tím, že i kuřáci platí zdravotní a soc. pojištění, takže ta daň je bonus navíc. A za čvrté nutno počítat i úsporu na důchodech.

Datum: 17.01.15 23:15
avatar

nekuřáci mají právo např. taky nekonzumovat nekvalitní a škodlivé (i jedovaté) potraviny na našem trhu - mají i v tomto případě možnost tak jednoznačné volby jako v případě restaurací.? Mají např. kuřáci možnost nedýchat výfukové plyny aut nekuřáků? atd ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 17.01.15 23:20
avatar

Culdabulda přesně tak.

Navíc si myslím že cigára nejsou určitě tak moc škodlivý jako veškerý výpary, spaliny, splodiny a já nevím co všechno jde díky pokroku do ovzduší. *nevi* *nevi*

To nikomu nevadí?!?!?!?!? *zed* *zed* *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 17.01.15 23:45

Vadí, proto se neustále zpřísňují normy na emise, omezuje se parkování a vjezd do center měst, stále víc aut má hybridní pohon atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 17.01.15 23:58

Jen rádobyargumentujete. Je poněkud nepatřičné srovnávat emise naředěné obrovským množstvím vzduchu s emisemi cigaretového kouře ve vnitřním prostředí. Pokud nebydlíte ve stanu někde u dálnice, budou ty emise které se dostanou do vašich cest mnohonásobně nižší než z přímého kouření.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 18.01.15 00:03
avatar

A proč teda i po 35 letech intenzivního kouření dost silných cigaret a hlavně tabáku mám čistý plíce a nemám tzv. kuřáckej smích (kašel), kdežto když dost blízko okolo mně projede auto tak se můžu skoro zadusit kašlem !.!.!.!.! *nevi* *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 18.01.15 00:18

To, že máte po 35 letech intenzivního kouření čisté plíce vám uvěří tak možná jedinec zralý na návštěvu odborníka přes duševní zdraví. Když kolem mě projede auto, a to i starý diesel, cítím akorát nepříjemný smrad, ale žádný kašel narozdíl od vás nemám. Nejspíš právě proto, že nekouřím, ani nechodím mezi lidi jako jste vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 01:02
avatar

Nevím, proč @lujs napadáte, navíc věcmi, o kterých nejspíš nemáte ani tušení.
Kouřím skoro 40let krabičku denně. Před 5 lety jsem byl na rentgenu plic a když sem se po rentgenu a prohlédnutí snímku lékařkou nesměle zeptal, jak moc mám zanešené líce, tak na mne doktrorka koukala taky jako blázna a prý "Vy kouříte?"
A co se týká aut - nevadí mi výfukové plyny z žádných aut včetně starých dieselů, dvoutaktů, ale nové diesely - to je na udušení. Tuhle jsem byl nucen projít za jakýmsi moderním SUV s dieselm a jak se rozjížděl do kpečku ve vjezdu na parkoviště, tak jsem se nedopatřením nadechl. Nejen že sem se začal dusit, ale kašlal jsem ještě 10minut potom. A ti pachuť z těch zplodin jsme měl v puse ještě večer. To se mi nikdy předtím nestalo a to jsme se ve starých autech a motorech za život něco nahrabal. Takže pokud bych měl hlasovat, co zakázat, tak moderní dieselové motory.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 18.01.15 01:23
avatar

Ronyx díky. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 18.01.15 10:38

Vůbec mě nepřekvapuje, že dva kuřáci drží při sobě. Je to stejné jako kdybyste se potkali na ulici a jeden z vás zjistil, že mu došly cigarety - ten druhý by mu ochotně alespoň jednu dal. Je to jednodušší než si přiznat, že můj argument narozdíl od těch vašich, má logiku. Absurdní je, že mě napadáte tím, že o některých věcech nemám ani tušení. Přitom jediný, kdo to tušení nemá, jste právě vy. Ověřte si klidně u odborníka-lékaře, že na RTG plic není a nemůže být vidět jak jsou zanešené plíce kouřením.

Výfukové plyny z common-rail dieselů nebo jakéhokoliv jiného typu mě nedusí ani nerozkašlou. Moje plíce to evidentně narozdíl od těch vašich zakouřených zvládají lépe. Stejně tak by byl rozdíl, kdybychom společně vyrazili do prudkého a dlouhého kopce. Zatímco já bych se ani nezadýchal, vy dva byste lapali po dechu aniž by kolem projel jediný diesel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 11:15

Jednou je kuřáctví legální, tak nikdo by neměl mít právo majiteli hospody nařizovat zákaz kouření v jeho podniku, jedině vytyčit normu účinnosti ventilace a čistoty ovzduší. Žádná nekuřácká skupina nemá přávo si vynucovat, aby se jim stoprocentně přizpůsobovala zase nějaká jiná skupina lidí. Jsou státní nebo obecní veřejné prostory, kde zákas kouření je naprosto na místě. Hospoda je soukromé zařizení a její orientace v rámci platné legislavity je na majiteli. Tvrzení, že nekuřáci nemají kam jít do hospody, protože v té lokalitě žádná nekuřácká není, jsou jen blbé keci, kdyby tam nebyla žádná hospoda, tak nemají také kam jít a budou muset hledat jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice30
Datum: 18.01.15 11:25

Omyl, vzhledem k tomu, že je prokázána škodlivost kouření, tak nemá právo rozhodovat majitel. Ve vyspělých zemích uvažují stejně. Podívejte se, kde všude je kouření zakázáno. Je na čase, aby to tak bylo konečně i tady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 18.01.15 11:37
avatar

Nice30: je hodně věcí který jsou škodlivý ale zakázaný nejsou !.!.!.!.!.!

Nebo když nemám rád Sadomaso tak si ho taky nedávám a nenavštěvuju SM salón.

Za chvíli budete řvát že se na ulici (kam nás předtím z hospod vyženete) nesmí kouřit protože tam chodí vaše děti.

Vaše svoboda končí tam kde začíná moje a opačně je tomu taky tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nice3
Datum: 18.01.15 12:24
Jenže tady jste na diskuzi o kouření, tak sem netahejte jiné záležitosti. Co se týče svobody, tak zrovna vy kuřáci často svobodu nás nekuřáků značně omezujete a chováte se bezohledně. Jako nekuřák nechci dýchat cigaretový kouř a vy nás k tomu často nutíte. Nejen v hospodách, ale i bytech a na balkonech, odkud to jde i do bytů nekuřáků. Okny, stoupačkami apod. V jednom bytě jsme ani v létě nemohli mít otevřené okno - pod námi silní kuřáci, navíc pořád doma, nepracovali, jen vysedávali doma a kouřili. Nemohli jsme větrat, museli jsme se přestěhovat. Kdo čí svobodu omezoval? Nadále odmítám pokračovat v téhle diskuzi, nemá to smysl, obzvlášť s někým, kdo není schopen najít si smysluplnější činnost než je kouření.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 13:51
avatar

Jenže tohle není o kouření či né,ale o lidech!Já jsem ohleduplný kuřák je nás víc(nesnášíme kouření na zastávkách,za chůze,v autech,druhým do oken,zahazování vajglů,krabiček...) a snažíme se ty ostatní vychovávat,když je vidíme.V práci si to teda hlídáme a kdyby takoví byli všichni tak není problém.Třeba je problém i ve výchově,však se někdy podívejte kolem sebe.Jak jezdím hodně na kole,vidím ten brajgl ve škarpách a nějak se tak asi dostal.Pokud lidi nemají slušné vychování a danný nějaký etický základ,zákony nám nepomůžou,jen se budou vymýšlet další.Kdyby byli lidé k sobě ohleduplní a slušní,vůbec by se tohle nemuselo řešit.Jenže oba tábory si stojí za svou pravdou a nikdo se nad tím nezamyslí.

P.S.:jak už bylo zmíňeno,je otázkou času,kdy nás budou obtěžovat matky s dětma ať nekouříme ani venku před hospodou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 14:55

Ale přeci žádný člověk ať kuřák, nebo nekuřák nemá právo - nebo nárok, jít do restaurace. Jde tam, když takové zařízení existuje a vyhovuje jeho požadavkům. A aby taková zařízení - restaurace existovalo, musí ho podnikatel zřídit a provozovat. Chce-li mít stát nekuřácké restaurace, ať zřídí státní opět pod RaJ a tam ať si reguluje co chce.

Datum: 21.01.15 20:49

Rád bych na tohle zareagoval s tím, že moje babička (taky kouří dobrejch 40 let) byla nedávno na nějakém vyšetření, nejsem doktor, tak nebudu spekulovat jakou metodu používali, ale plíce má v pořádku...Anomálie? Asi ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 18.01.15 12:07
avatar

"lujs", třeba neumíte "šlukovat", nebo "nešlukujete". - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 10:52
avatar

cigarety nejsou nelegální.Proto nevidím důvod se s nima skrývat či mačkat někde na patníku před vchodem do restauračky.Měli bysme mít stejné právo si dát kafe a cigaretu,stejně jako vy byste měli mít právo jít do nekuřácké.Je to každého svobodné rozhodnutí zda bude kouřit či ne,proto nechápu proč bych se měla za to ještě někomu omlouvat a chodit s kafem na ulici.Určitě i spousta majitelů tohle chápe.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: klaban*
Datum: 18.01.15 10:59

U nás ve vesnici byla celé roky hospoda, kde se kouřilo. Teď asi před půlrokem udělal majitel zákaz kouření po celý den a je to naprosto v pohodě. Měli jsme tam Vánoční večírek a všichni kuřáci prostě chodili ven na schody. Hadry po celém večeru jsem měl v cajku. Takhle by to mělo být všude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 12:27

A to je přesně ono, tak by to mělo být. Maitel se rozhodl, že chce hospodu bez kouření, zákazníků-nekuřáků má dost tak si ji pořídil i bez zbytečného zákona. Kuřáci jistě chodí do jiného podniku. EU a pak i náš stát prostě musí zase konat dobro i proti všem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 15:10
avatar

Ne...když si chtěli zakouřit, tak nešli jinam, ale ven na schody. A o tom to je...kdysi jsem četla článek, tušim o Belgii, kde psali, že ani úplné zakázání kouření v restauracích nesnížilo jejich majitelům zisky. Jedinej efekt byl teda ten, že byli kuřáci donuceni zvednout zadek, popojít pár kroků před dveře a vykouřit si tam tu cigaretu, místo toho aby ohrožovali ostatní na zdraví. Nejlepší by bylo, zakázat ten sajrajt úplně...bohužel to teď už jaksi není možné, když jsme na tom finančně závislí a vychovali jsme si několik generací závisláků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 23.01.15 14:58

Na úvod: Jsem nekuřák.

Celou tuhle věc provází neustále "státní schizofrenie". Na jedné straně stát tvrdí, jak je kouření škodlivé, a je třeba s ním bojovat, a na druhé straně se stát nestydí vybírat daně z prodeje tabáku. Dokud tohle někdo nerozsekne a nepostaví tabák mimo zákon, jsou tohle všechno jen hádanice o ničem. Dokud stát tabák prodává, musí občanům umožnit ho někde kouřit. Na veřejnosti se nesmí, doma to brzy zakáže péče o dítě, takže zbydou opravdu jen ty hospody. Hospoda byla vždy sídlo neřesti, kde se kouřilo, pilo, a sexovalo. A zakazovat provozovateli cokoliv z toho je k ničemu. Nechte to proboha na těch hostinských(nebo spíš na majitelích hospod). Jen oni musí vědět co chtějí. Jestli si Vážení nekuřáci myslíte, že když zakážete kouření v hospodě, že budete mít nekuřáckou hospodu pro sebe, tak se Vám může stát, že buď nebude hospoda žádná, pokud by bylo málo štamgastů nekuřáků, nebo vznikne z hospody soukromý kuřácký klub, kde nekuřáci nebudou mít žádnou šanci cokoliv zakazovat. Kdy už konečně pochopíte, že zákazy NIC neřeší.

Jedinej relevantní argument je ten o práci obsluhy v kouři. Nicméně: spousta pracovníků pracuje ve ztíženém prostředí a taky za to dostává příplatky. Nic nebrání státu, aby zařadil práci v kuřácké hospodě mezi takové práce, a donutil doplácet rizikové příplatky servírkám, barmanům, výčepákům. Spousta z nich, by si ráda přivydělala. Ti ostatní by šli obsluhovat do těch nekuřáckých hospod. Byl by to další důvod, aby majitel přemýšlel, jestli se mu kuřácká hospoda vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.