Strašný strach z budoucnosti

Od: Datum: 12.09.14 22:52 odpovědí: 8 změna: 13.09.14 12:23

Pěkný večer, potřebovala bych se někde vypsat. Jsem obyčejná 18letá holka z průměrné rodiny. Studuji poslední ročník na střední škole-obor ekonomika. Už nejméně rok mám děsný strach z budoucnosti. Vůbec si nedokáži představit, co bude až odmaturuji. Jestli se mi to vůbec povede. Známky nemám špatné, nebýt matiky, měla bych vyznamenání. Ovšem moc dobře vím, že známky nikdy neodpovídají znalostem. Taky mám strach z vysoké školy. Ekonomiku nejspíš studovat dál nechci. Bavilo by mě učit ve školce, takže u mě připadá v úvahu Pedagogická fakulta (Předškolní a mimoškolní pedagogika). Předpokládám ovšem, že je tam velký nával a následné uplatnění také není nejlepší. To stejné ale platí i pro ekonomiku, možná je to ještě horší. Vůbec si nedokáži představit, že bych se měla najednou za nějakých 9 měsíců osamostatnit. Při dnešních cenách (ať už se jedná o nájem, jídlo, elektřinu apod.) bych to nezvládla. Obdivuji svoje rodiče, že dokáží uživit 4 člennou rodinu s měsíčním příjmem 30 000. Za celé léto jsem si vydělala na brigádě 16 000. Docela uvažuji, že bych jim všechny peníze poslala na účet. Není to moc, ale určitě by jim to pomohlo. Já opravdu netuším, co budu dělat. Nechci být rozmazlená holka, která bude ještě ve 20 využívat mamahotel. Bojím se, že nebudu mít kde bydlet, nebudu mít práci, nebudu mít na jídlo, léky...Brigádu jsem sehnala jen díky strejdovy, jinak by mě nevzali. Proč by taky měli brát studenta bez praxe a zkušeností. Od mala mám velmi nízké sebevědomí, takže se tohoto opravdu obávám. Promiňte za slohovku ale rodičům to říct nechci. Stydím se za to.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 12.09.14 23:06
avatar

Ahoj, určitě vyzkoušej příjímačky, na pedagogiku, od nás se hlásila asi 1/3 mých spolužaček z obchodky.. :) bude to nával, tak buď o krok dál, umíš hrát na nástroj, tělocvik atd..? .. : ) Ale nenechej si zavřená dvířka jinam.. přezkoumej co tě baví, na obchodce jsme měli od chemie, zeměpis, děják, jazyky (překladatelství), podnikání.. Je toho spousta... Já šla z obchodky na uměleckou školu, protože Ekonomická vejška by mě "zabila" ..:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 12.09.14 23:08

Není se zač omlouvat. Ve tvé situaci by bylo ideální ještě studovat. Rodiče tě jistě podpoří a časem přijdeš na jiné myšlenky, stanovíš si jiné priority, změníš způsob uvažování. Mamahotel ve dvaceti není žádnou tragédií. Průměrný Ital (muž) opouští maminku ve svých 36 letech a v polovině případů stejně bydlí ve vzdálenosti do dvou kilometrů od mamá a nadále využívá jejího servisu. Skutečně jsem přesvědčen, že dalším studiem přinejmenším nic nezkazíš. Hlavu vzhůru!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.14 23:24
avatar
Takové myšlenky občas na člověka přicházejí, většinou když nás čeká něco nového, neznámého, s čím nemáme zkušenosti. Bude zase dobře. *houpy* Nemyslím, že bys jako mladá, šikovná dívka musela využívat mamahotel (tím se většinou myslí vyprané prádlo, uvařené jidlo apod.) Určitě doma pomáháš a jsi nějak užitečná, takže si zrovna s tímto nemusíš dělat starosti. Ve svém věku bys ještě měla studovat; bez vysoké školy to dnes není jednoduché. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.14 00:19
avatar

"Brigádu jsem sehnala jen díky strejdovy" - by mě zajímalo, co máš z češtiny :- Chtělo by to víc číst i vzhledem k předpokladu, že půjdeš na pajdák.

Není potřeba se osamostatňovat za každou cenu, uvidíš sama - třeba budeš někde na koleji, v podnájmu v jiném městě. Budoucnosti se neboj, prostě nějak to dopadne. Když nebudeš jen tupě zírat celé dny do televize a budeš dělat cokoliv jiného, budeš v pohodě. Kdo se snaží a maká, tomu se výsledky dostaví. Kdo se jen fláká, ten možná někdy se štěstím propluje, ale dlouhodobě nemá šanci. Sebevědomí si nejlíp zvedneš tím, že sama něco dokážeš a když budeš cítit, že jsi v něčem lepší než tvoji konkurenti. Mrskat jazyky, zlepšovat si rozhled, to nikdy neuškodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.14 08:36
avatar

Z ekonomiky na pedagogiku je velký skok, ale když člověk chce, proč ne?

Měla bys umět hrát aspoň na jeden nástroj, ideální je klavír, flétna či kytara. Kolegyně hrála na housle, i to bylo fajn. Na škole se pak tento nástroj zdokonaluje a přidává se k němu druhý. Proto je potřeba i mít hudební sluch a znát noty.

Pro práci v MŠ bys měla být taková všestranná. Umět dobře zpívat, dobře kreslit, být manuálně šikovná. A dobře zvládat tělocvik. Chtěli po nás různé přemety, hvězdy, stojky, mosty, takže pro baculky to bylo ouvej. Také nadání pro divadlo, četbu dětem. Ale to se všechno nechá naučit.

Z mě nebyla práce v MŠ příliš dobře ohodnocená. Dneska, když vidím inzeráty, že hledají uč. MŠ, nabízejí většinou od 13 do 20 tisíc hrubého. Pokud je to školka speciální /třeba logopedicky zaměřená/, pak i víc.

Zase bys měla výhodu vysoké školy. I když i dnes existují střední pedagogické školy, přednost se dává uchazečkám s VŠ. Tak ať si dobře vybereš, co Tě bude bavit. *palec* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: guliska
Datum: 13.09.14 12:23

Tak jak to čtu, tak pedagogickou asi předem vzdám. Na nástroj neumím a představa, že se potom přidává druhý, je děsivá. Tělocvik by nedělal problém, dělala jsem několik let závodně atletiku, plavala jsem, tancuji. Jestli umím zpívat fakt netuším. A ono stejně, když jsem se dívala na přijímačky na MU, tak bych to stejně nedala. S vysokou to nevidím moc dobře. *plac*

Datum: 13.09.14 10:03
avatar

Souhlasím se všemi přede mnou a dodávám: pokud bys začala po maturitě pracovat (ačkoliv určitě radím zkusit VŠ, kterou chceš), možná nebude Tvůj plat nijak vysoký; v tom případě klidně zůstaň pár let bydlet u rodičů. Za předpokladu, že budeš kupovat jídlo (buď sobě nebo sem tam nákup pro celou rodinu), budeš si sama prát a vařit (nebo to mamince vykompenzuješ jinými činnostmi), není zač se stydět. Přidej jim pár kaček na vodu a topení, a můžeš pár let vesele šetřit na vlastní bydlení. Až si ho najdeš, budeš si ho muset zařídit, zaplatit kauci, mít nějakou rezervu na účtě, to je min. 100 000,-. Pokud ještě nemáš stavební spoření, taktéž bych si jej zařídila.

A není čeho se bát. Boj se, až když ti opravdu poteče do bot. (Tohle musím občas říkat já sama sobě ;))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 13.09.14 10:19
avatar

Strach z budoucnosti můžete a pravděpodobně budete mít možná celý život,neboť celý život budete řešit různé situace.Každý normální člověk přemýšlí, co bude zítra,za měsíc, za rok za 10 let.Mně je 50 a bojím se o práci, o zdraví svoje a blízkých lidí, bojím se, abych ve stáří neležela někde na LDN,prostě pořád se něco může stát.Jestli máte dobré rodinné zázemí, které vás podrží v případě nezdaru, tak máte zbytečné obavy.A podle vašeho psaní si myslím, že jste zodpovědná, hodná a myslíte to se svým životem dobře.A to je základ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.