Sběr víček z PET lahví

Od: Datum: 28.01.13 09:58 odpovědí: 23 změna: 30.10.15 13:54
avatar

Včera jsem v televizi viděla reportáž o sběru víček z PET lahví. Důvodem sběru je pomoc nemocnému chlapci. O podobném sbírání víček v jedné škole jsem slyšela už před několika lety. Už tehdy jsem kladla otázky jako dnes, ale nikdo mi neodpověděl.

Nechci ani náznakem zpochybit chvályhodný účel, ale nerozumím tomu, proč jen víčka a komu je sběrači předávají. A jestli jsou opravdu tak hodnotná, proč se nesbírají jaksi více hromadně, třeba jako vybité baterie, na které jsou v mnoha obchodech krabičky? A je nějaký rozdíl mezi víčky od PET lahví a většími víčky od některých drogistických výrobků nebo opravdu velkými víčky třeba od instantní kávy? Roky třídím odpad. Malých i velkých víček házím do příslušného kontejneru za měsíc sice jen pár, ale na lahvích. Pokud to bude mít smysl, ráda je budu dávat stranou. Ale proč? Jaký je ten hlavní důvod?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: andrea1*
Datum: 28.01.13 10:26

Víčka jsou z polyethylenu nebo polypropylenu, lze je snadno přetvořit například na vybavení dětských hřišť - skluzavky a domečky a pískoviště - prostě takové ty zábavné zahradní věci pro děti, může být z nich vyroben zahradní nábytek, kompostér, zatravňovací dlažba nebo protihlukové stěny u dálnic a další. Víčka není nutno oddělovat od láhve, na lince jsou automaticky oddělena. Lahev se šešlápne a víčko nechá volně nasazené. Zajímavý je tento odkaz: http://www.veronica.cz/?id=12&i=215

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 10:38
avatar

Děkuji za odpověď a havně za ten odkaz. Je to tak nějak, jak jsem si myslela. Ach jo...

Datum: 28.01.13 10:32
avatar

Ano, rodiče tyto víčka prodají do "sběrných surovin". Podle mě je význam spíše v tom, že víčka od PET lahví má doma opravdu každý, a tak se každý může do sběru zapojit. Pokud je to ještě organizované, jako třeba školou nabo hasiči, myslím, že mají možnost nasbírat opravdu velké množství.

U nás ve škole je u odpadkového koše na plasty krabička, kde je nápis - Prosíme o separaci víček z PET lahví - sbírka na nový vozík pro mladou slečnu. Takže když tu lahev vyhazuji, opravdu mě neubyde, když víčko odšroubuji a hodím do krabice.

Baterie se vybírají spíše z toho důvodu, že jde o nebezpečný odpad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 11:11
avatar

Nechápu, proč se sbírají jenom víčka. Přece se dá recyklovat celá plastová láhev, proč se tedy sbírá jen ten špuntík, nevím.

Přesto mě vnoučata zapojila, lépe řečeno, zapojím se sama ochotně do jakékoliv jejich blbiny. A tohle zase nebylo až tak k ničemu. Děti sbíraly do školy a do skauta. Mám ale dva nepříjemné zážitky.

1/ Děti byly nažhavené, víček nebylo mnoho. Šli jsme okolo přeplněného kontejneru. A byl tu nápad. Z těch láhví, co byly navrchu, jsme vyšroubovali víčka. Přibylo. Ubrebtaný kluk ale ve škole učitelce sdělil, že nese proto tolik víček, že je našel v kontejneru. Učitelka zapištěla a jeho pytel víček vysypala do koše. Snaha byla zbytečná. Ostatní děti se sice nechlubily, kde víčka posbíraly, ale myslím, že můj kontejnerový vnuk nebyl jediný. Jen měl držet pusu.*bzum*

Když vnoučata sbírala, dělala jsem na lince u Japonců, stovky dělníků. Za den se tam vypila spousta vod a limonád. Dala jsem si ve svačinárně na stůl krabičku s prosbou o vložení víček z prázdných lahví. Uklízečky mi to pokaždé vyhodily i s krabičkou. Prý se nenechají od Japonců vyhodit a na stole nic nesmí být.

Inu, Japonci asi na vozík pro postižené víčka nesbírají. Jinak by se jistě zachovali slušněji a možná sami mi nějaký ten špuntík přihodili. Kdo ví. ;) Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 13:47
avatar

Často jsem se touto otázkou zamýšlel.Původním povoláním jsem technolog - plastikář,získával jsem různé informace,abych ukojil svoji potřebu se dozvědět,na co se víčka dají použít.Zatím co lahve jsou vyrobeny z polymeru :polyetylentereftalát,jeho drť je po pročištění použita buď na nové lahve,nebo na PET vlákna.Víčka jsou z jiného materiálu a musí se oddělit.Pro výrobky z polyetylenu je používán bezbarvý granulát PE .Pro barevné výrobky je nutno použít barevný koncentrát,směs s dispergovaným pigmentem.Pokud se použije drť z víček,ušetří se značná částka za ten koncentrát barvy.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 28.01.13 15:33

Jen víčka se v takovýchto sbírkách sbírají proto, že jsou malá, tedy jsou snadno skladovatelná, a zárveň jdou prodat za nejvíce peněz. To proto, že jsou nejhodnotnější a navíc když se prodávají zvlášť od lahve, jsou již vytříděná,což zase zvyšuje jejich hodnotu. To že jsou malá je zase výhodné proto, že je do sbírky mohou nosit i děti do školy, či kdokoli kamkoli (nosit celé petflašky v igelitkách by bylo náročnější, obzvlášť pro ty, co dojíždějí) a škola (či jiná instituce, která je za nějakým účelem sbírá) je může dobře dlouhoudobě skladovat a prodat je až ve chvíli, kdy jich je velké množství.

Je to poměrně běžný způsob, jak vlastně z odpoadu vydělat na různé charitativní činnosti.

Kontejnery na samotná víčka nejsou proto, že pokud je hodíte do plastu, jsou pak vytřízena. Nicméně tím pomůžete jen přírodě - že recyklujete, ale už ne žádné organizaci na podporu nějakého charitativního projektu.

doplněno 28.01.13 20:20:

arizonka: Někteří lidé to dělají. většina ne, protože jim to za to nestojí. navíc výkup se dá provádět až když je víček několik desítek kg, ne každý má prostory pro uskladnění. S tím naopak školy nemají potíže, téměř všude jsou nějaké nevyužívané dílny, sklepy apod.

http://www.plastozrout.cz/kategorie/pravidla-vykupu.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 18:44
avatar

Tak proč je lidé doma neshromažďují a nevozí do sběru? Pomohli by třeba sobě...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.13 19:54
avatar

Děkuji i za všechny další odpovědi.

Otázky a pochybnosti však stále zůstávají. Názor z odkazu, co vložila Andrea1, se mi zdá velmi pravděpodobný. Tyhle organizované sběry se zřejmě velmi líbí výrobcům drahých balených vod a přeslazených limonád.

Víčka sama asi mají vyšší hodnotu než na váhu stejné množství prázdných lahví, ale rozdíl zřejmě nebude velký. Jinak by byly kontejnery na plast pravidelně vybírány ... však víme kým.

Charitu a různé dobročinné akce podporuji, ale názor na to, že nejlepší je přímá osobní pomoc a peníze, neměním.

Od: mytys*
Datum: 18.03.14 20:10

Zdruhé strany jak se na to díváme my kteří víčka umíme zpracovat.

Sběr či výkup víček je dobrá věc. Ale bohužel většina víček je znečištěná nálepkami cenovek, hlínou, kamením, kovové plechové vršky, vršky obsahující teflonové zátky ( pivní). Výkupní firmy Vám sice zaplatí 6,50 i více za kg víček ale mají podmínku že musí být čisté jinak jde cena dolů. Vršky se musí ručně kus po kuse prohlédnout zda neobsahují různé nálepky, kovové příměsy, kameny mince a pod. V pytlech jsem našel i brambory, prezervativ, tampóny a jiné nechutnosti a to jsme brali víčka přímo ze školy . Přebrání je pracné ale nutné. Pak je nutné to na mlýnech pomlet na drť. Trť se musí vyprat v pračce a nechat vysušit. A nyní cenově. Výkup 5 Kč následné zpracování 12 Kč. Pak můžeme nabídnout čistou pranou drť za 17 Kč DPH. Jsou i tací co to jen pomelou a pak prodávají znečištěné za 10 Kč ale to je neprodejné a nepoužitelné. Tato drť se zpracovává ve vstřikovacích lisech a nějaké papírky, kov či kameny jsou schopni lis za 2 mil Kč zničit. Nikdo si tam nenasype znečištěný plast. Proč jen víčka z Pet lahví? Protože jsou z 90% z HDPE a zbytek PP. Ostatní víčka od různých saponátů a pod jsou z PP, PS, ABS a to má zcela zpracovatelské parametry. Tavenina má pokaždé jiné parametry a stroj udělá více zmetků než dobrých kusů. Tyto směsné plasty se dají zpracovat na velkých lisech ( stroj dlouhý 8 metrů) kde se lisují zatravňovací tvárnice, technické výlisky kde nevadí že ve výrobku je kamínek, papír, kus drátu a pod. Jenomže těchto speciálních lisů je v ČR jen pár kusů. Drť z PET víček může zpracovat jakákoliv lisovna kterých je ČR několik desítek či stovek. A jen pro zajímavost čistý granulát HDPE stojí 30 Kč DPH/kg

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirinice
Datum: 12.11.14 11:23

Dotaz pro mytyse : Můžou se k víčkům od PET lahví přidávat i víčka od mléka a šťáv prodávaných v PET lahvích (jsou širší) i nápojových kartonech? Nebo jsou stejně jako víčka od drogistického zboží méně hodnotná? Děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mytys*
Datum: 27.11.14 16:16

K víčkům z PET lahví nelze přidávat víčka od saponátů neboť je to jiný materiál. Pomůcka pro laiky: Víčka z PET lahhví jsou na povrchu matná - HDPE. Víčka od saponátů jsou lesklá - PP, ABS a pod

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.14 20:17

Je to naprosto šílený nesmysl. Kdyby všichni zúčastnění věnovali stejnou energii něčemu rozumnému.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mytys*
Datum: 01.04.14 23:59

Proč myslíte že je to nesmysl? Otázkou je jak plasty třídit. Pokud jsou znečištěné nálepkami, či skladovány na skládce tak je problém je vyčistit a znovu zpracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.14 11:36
avatar

Sběr víček mne taky zprvu zaskočil, ale i on prošel svým vývojem. Dneska se na to dívám mnohem optimističtějším podhledem, protože možná víc než ty víčka a pomoc jednotlivému člověku to má vliv na výchovu dětí k solidárnosti a pomoci blízkému a to je moc důležité. Kdo chce pomoci víc, pošle peníze, ale když se děti do něčeho zapojí, zajímá je výsledek a zajímají se o toho postiženého a to je moc fajn. Když se lidi zajímají, zpravidla na to nasednou další pomocné aktivity (bazar, dobročinné koncerty, sbírka přes finanční nadaci ap.) U nás je nosíme do školky v okolí a vím, že pak pořádají ještě víc, byl tu nedávno dobročinný koncert pro Terezku.

Povznáší to určitě i dospělé, sleduji několik takových víčkových aktivit, třeba tuhle sbírku pro Elišku https://www.facebook.com/groups/1451341478418040/ a vidím, jak to lidi těší pomáhat.

Pokud vás zajímají ceny výkupu těch víček, zde je jeden z nich, je to opravdu velmi perně vydělaný peníz http://www.plastozrout.cz/kategorie/pravidla-vykupu.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oldapolda
Datum: 26.06.15 12:36

Ano, finančně je to nesmysl (to je lepší těch 7,,- kč za kilo víček, poslat na účet), ale jako výchova dětí je částečně k něčemu, ikdyž jsou mnohem lepší způsoby naučit děti solidaritě, ale to by musel náš školský systém chtít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vicko
Datum: 26.06.15 21:30

Sběr víček je ekonomický nesmysl, který si nějaký magor vymyslel. Už jenom proto, že to víčko by bylo stejně zpracováno v tříděném odpadu. Pokud předpokládám, že každý PET láhev odevzdá do tříděného odpadu, tak by měl láhev s víčkem sešlápnout. Pokud ji tam hodí bez víčka tak se několikanásobně zvýší náklady na odvoz. Tyto náklady žádná víčka nevyváží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 27.06.15 08:36

nedá mi to abych nenapsal k tomuto starému tématu, nejvyšší vrchol kravinismu tohoto státu - tento stát promrhává miliony na nepřizpůsobivé a pak v televizi ukážou důchodce který deně najede 30 km a sbírá víčka aby přispěl svému vnukovi na rehabilitace po obrně...charita jako taková v tomhle bordelistánu nahrazuje státní péči - tedy peníze které chybí nemocným a jsou promrhány na zhovadilosti jako integrace cikánů do společnosti, coby zbytečný úřad toho rádoby čecha s americkým občanstvím a afroamerickými rtíky...takže všechny podobné charity které žádají o příspěvek posílám na staré město pražské kde vlaje vlajka má tam sídlo ta parta která chce být zákonotvorná...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.15 11:06

ju. smutné, ale pravdivé. Podobné charity jsou naprostou ostudou tohoto státu. Bylo by na čase, aby si to ( a nejen to) lidé uvědomili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vicko
Datum: 27.06.15 12:21

Nesnáším ty "žebráky " s kasičkou u každého obchodu. Divil bych se, že tam stojí zadarmo. A pokud ne, tak mu ani nestačí to, co má v kasičce

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.06.15 11:47

Nýní by se měl hledat také i jiný užitečný sběr pro běžence a spol.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vklus
Datum: 27.06.15 11:56

Benzín a sirky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaroslavakassa
Datum: 30.10.15 13:27

Dobrý den - prosila bych o odpověď na sběr víček : Podle mého laického myšlení mám zato, že do sběru víček od pet lahví mohu přidat i uzávěry od lahví kečupu, víčka od mléka a vytahovací špunt atd. Prosím odpověď. Děkuji.

S pozdravem

Jaroslava Kaššayová, 602716074

Ohodnoceno: 0x
 
Od: liduli
Datum: 30.10.15 13:54

...zadejte si adresu www.hottech.cz a tam v kolonce výkup víček (co se sbírá) je přehled všech víček, která jsou vhodná ke sběru

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.