Železná zásoba na horší časy - máte ji?

Od: Datum: 02.02.14 08:00 odpovědí: 41 změna: 26.02.14 07:14
avatar

Již delší dobu mi leží v hlavě otázka, zda si vybudovat nějakou tu železnou zásobu (konzervy, rýži, deky atd.) pro případ nějaké situace, kdy by byly obchody zavřené, nešla elektrika atd. Může se stát cokoliv a pak už bude pozdě myslet na to coby kdyby.

Ptám se Vás, jak na to pohlížíte vy. Máte vymyšlené např. nějaké únikové prostory - sklep, bunkr? Myslíte na to z dlouhodobého hlediska? Máte třeba doma záložní generátor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 02.02.14 08:04
Plný sklep brambor, naložené zelí, dva mrazáky masa a zeleniny a zhruba od každé mouky jeden balík. Je to hlavně kvůli tomu že neni kolikrát čas jet na nákup.
doplněno 02.02.14 12:32: Ještě jsem zapomněl na jablka, kedluby a kompoty.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.02.14 08:08
avatar

Mám na mysli spíš takový ten krizový extrémní stav - mrazáky bez elektriky nefungují ...

Od: laik
Datum: 02.02.14 08:18
Priznam se, ze nemam nic :( Vzdycky jednou za cas me to popadne, ze bych neco mel mit, ale nakonec to vzdy skonci na tom, ze nejsou penize a hlavne, ze porad ziju v podnajmu. Utesuji se tim, ze az se prestehuji do vlastniho, ze "pro sebe" si zasoby urcite udelam. *nevi*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 02.02.14 09:20

já mám železnou zásobu v podobě basy piva :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.02.14 22:58
avatar

Tak to nemáš na dlouho

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 09:39
avatar

Studena valka je davno minulosti, kryty CO a vlastne cela CO uz zanikla. Krizovy stav? V dobe evropske unie?

Nemam strach, nemam zadnou zasobu. Leda par tablet na cisteni vody na pitnou vodu, svicky a takove drobnosti. I bez te elektriny se da nejakou dobu prezit, ne?

A pokud by mela byt valka, pak je to v dnesni dobe uz stejne jedno. To chce prave vyndat veskere maso z mrazaku a udelat si velkolepou grilovaci party.

Jo a kdyz bude nejhur, pujdu do obchodu i pres zaviraci dobu. Ale to uz je opravdu krizovy stav.

doplněno 02.02.14 09:40:

jeste bych zapomel jak pise olaf, nemam basu piva ale docela dost lahvi alkoholu se kterym b se taky dalo prezit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 02.02.14 09:48

No to jsou starosti, ale kdyby k něčemu došlo, tak myslím, že klekne venkov. Kdysi se vozilo jídlo do města, dnes opačně. Opečovávané trávníky by jim nepomohli. Ale ono by si lidi nějak pomohli. Podívejte se, jak to dělali za války. Ale proč ne...Jen se prodluoží to trápení a nedovedu si to představit v dnešní společnosti ten boj o přežití kde se rve,co se dá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.02.14 09:54
avatar

Pokud se nebudeme bavit o nove se stehujicich milionarich na venkov, pak starousedlici si rozhodne poradi vice na venkove nez na meste. Uz jen z toho duvodu ze k tem sousedum maji blize a vice si muzou pomoct. A snad kazdy na venkove ma nejake zvire a male policko na pestovani.

Jo a tech psu co behaji po venkove je vice nez ve mestech...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 02.02.14 10:46
avatar

Mate pravdu, venkov uz neni co byval.spousta lidi zlenivela, chlevy prazdne, ale ne vsichni. Moje tchyne chova hromady slepic, kachen, kraliku, krut, sice co krok to h...o, ale hlady bychom rozhodne neumreli.

Jinak na to opravdu nemyslim, myslim, jako ze bych mela mit zasoby, clovek spoleha na supermarkety.ikdyz pred vanoci to vzdy vypada, jako by mel prijit konec sveta, co ty lidi v kramech nedelaji...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 09:48
avatar

Není problém vytvořit si železnou zásobu, ale je problém ji udržovat v poživatelném stavu. I konzervy se kazí. Takže nemám radši nic. Jen kryt CO u baráku a lahve slivovice kdyby něco. To by bylo dobré platidlo ne?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.02.14 09:54
avatar

Jelikož do obchodu jsem ochotná jet 1x za dva měsíce, nakupuji např. těstoviny, mouku, olej, rýži... ve velkém, maso zavařujeme každý rok-něco vepřové ve vl. šťávě a něco uzené, paštiku si děláme vlastní. Problém by byla pitná voda (na chalupě ne, tam je studna) ale slivovice máme dost. Kryt v paneláku nemáme, ten co tu byl v ulici nám po 89 zrušili a plynové masky vyházeli. Na chalupě je kvalitní sklep mimo chalupu, přečkali v něm prarodiče celou válku i se slepicema, tak snad kdyby bylo nejhůř ukryjeme se zde. Staré piliňáky a Petry jsme nevyhodili a tak by bylo i kde topit, na střeše je fotowoltejka tak snad by se dalo i občas svítit. Upřimně vám řeknu, že život v tomto světě mě příliš nebaví a že nemám chuť se někde ukrýt a čekat na spasení. Pokud by došlo k nějaké katastrofické události, nechtěla bych být účastníkem toho, co se tu začne dít-rabování, vraždění... a že by pak nastal zlom a svět a hlavně my lidé jsme přišli k rozumu a nechovali se jako dobytek (dobytku se omlouvám)tomu nevěřím.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.02.14 10:05
avatar

Mám menší zásobu těstovin, rýže. Kdyby nešla elektrika pár dní, přežijeme bez problémů, na zahradě v kotlíku bych uvařila, i kdyby na to mělo padnout pár tyček z plotu. Kdyby se mělo stát něco hodně nepříjemného, jsem smířená s tím, že u starých osamělých lidí by se rabovalo ze všeho nejdříve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 10:23
avatar

Jednou se mi dostal do rukou dokument se zkušenostmi z války v postbolševické Jugoslápii. Ten člověk říkal, že nejdůležitější byl alkohol (desinfekce a výmenné zboží), léky a PB bomba, kterou plnili zapalovače. Tak jsem začal tím, že jsem si pořídil sbírku cca 400 lahví rumu...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd*
Datum: 02.02.14 10:24

Současně to není moc pravděpodobné, ale pokud ta situace nastane, tak se zásoba sakra hodí. Pytel zrní, masové konzervy, naložené zelí, nějaké kompoty a zajištění proti rabování. S tím přežijete dlouhou dobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 10:32

Tak jestli máš takové starosti, tak jsou dvě možnosti. Buď sleduješ na National Geofrafic Channel pořad Příprava na soudný den (nebo jak se to jmenuje) a potom vidíš v každém nepřítele, musíš dělat vlastní zásoby a necháváš se zmanipulovat do pozice, kde jsou v tom seriálu zobrazeni američané.

Jedni si staví podzemní bunkr, druzí mají doma skladiště zbraní a jezdí každý víkend trénovat střelbu, třetí mají nakoupené zásoby jídla na dva roky s tím, že toto jídlo postupně spotřebovávají a zásoby doplňují.

Nevím jestli dříve nastane ten den, na který se tito lidé připravují, a nebo se zblázní z té neustálé honby za nějakou katastrofou, na kterou musí být připraveni.

Ale možná, že když takto zblbnou dost velký počet lidí, tak se ekonomika na chvilku vzpamatuje.

Pokud ten uvedený dokument nesleduješ a přitom máš dost rozumu na to, abys vyhodnotil co už je přehnaný strach, tak se na pár dílů podívej. Já se u toho docela pobavím.

A když shlédneš takové dokumenty, tak si zamkni dům a jdi se projít do přírody, protože příroda rozhoduje o tom, jakým směrem se bude budoucnost ubírat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.02.14 12:41
avatar

No, nejsi daleko od pravdy. Právě čtu knihu Pod kupolí od Stephena Kinga :). Nicméně tuto otázku si vždy znovu a znovu pokládám při situacích, jako jsou povodně.

Datum: 25.02.14 22:04
avatar

Alussko, já včera dočetla Vteřinu poté od Williama R. Forstchena, přesně na toto téma. Velmi sugestivní knížka, skvěle napsaná. Po vypadnutí elektřiny jsou jako první na řadě nemocní, no když si to člověk představí... děs.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 12:35

Já mám tukovou zásobu jako každý správný medvěd, sice proti své vůli, ale jak se říká: Až tlustí budou hubení, hubení budou pod zemí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 12:53

Bez elektřiny především nepoteče voda z vodovoda. Nepůjdou kotelny a výměníkové stanice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 16:32
avatar

Pokud nastane skutečná krize, jíst bude chtít každý. A nejvíc ti, kteří si neudělali žádné zásoby, ale už dnes celé dny "pilují" schopnosti, které jim umožní se dostat velmi rychle k zásobám těch druhých. Takže se doporučuji spíš zamyslet nad problémem, jak (čím) svoje, třeba i malé zásoby ubránit. S tím souvisí otázka kam se v případě krize přesunout. Vyrabovaná města plná loupeživých ozbrojených band, bez topení, jídla, elektřiny a pitné vody budou o ničem. Ideálním řešením se jeví uzavřené komunity schopné vytvořit mimo hlavní sídelní útvary ostrovní soběstačný systém. Ale popravdě, nedokážu si představit ve střední Evropě scénář, který by k takové krizi vedl, takže jsou to asi zcela zbytečné starosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 17:11
avatar

Ahááá, tak knížka Kinga vás přivedla na tuto absurdní myšlenku! Po jeho knížce jsem vůbec nešla k doktorovi ikdyž jsem byla objednaná. A uškodila jsem si. *plac* Kingovy knihy jsou nesmírně sugestivní a vlezou hodně pod kůži. Čtenář mu věří všechno. A když nevěří, tak takový maličký osten "Co když má pravdu. Nemá! Ale může mít!", je stále někde zapíchlý. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 17:18
avatar

A co Den trifidů od Wyndhama? Když si odmyslíte trifidy /ale podobné zrůdky by se určitě vynořily a snažily se ovládnout po nás svět - ať už krysy, divocí psi aj./, tak je to podobná apokalypsa. Lidi by se okamžitě začali chovat jako dobytek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 17:45
avatar

No stačí mít sklep a v něm stroj času který řeší všechny problémy... a pokud bude válka, už Einstein říkal, čtvrtá světová bude klacky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 17.02.14 01:15

Když už jste u těch knížek, tak jestli chcete znát budoucnost, tak si přečtěte Bradburyho, Marťanskou kroniku. Tam je budoucnost pěkně popsaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 02.02.14 17:46

Tady je "hraný dokument BBC" situace po globální katastrofě

http://uloz.to/xXyZrjH/threads-bbc-1984-avi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 18:11
avatar

My nakupujeme ve velkém v akcích a tak je pravda, že máme docela i dost zásob. Třeba těstovin máme docela dost. Mouky všech druhů, pytlíkové polévky, ve sklepě brambory, jablka a v kůlně elektrocentrálu. V mrazáku obvykle máme chleba a rohlíky min. na 3 měsíce.

doplněno 02.02.14 20:30:

Ale vždyť já neříkám, že musí přijít nějaká živelní katastrofa, i když v loni jsme měli docela velké povodně, které i nám udělaly škodu na 2 nemovitostech. Ale může se stát třeba něco i na finančních trzích najednou třeba Spojené Arabské emiráty ohlásí skutečné množství vytěžitelné ropy, vyvolá to krach na všech burzách jako v roce 1929, vypukne panika a zdraží se skokově veškeré potraviny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 20:11

Zdravím. Musím se vám pochlubit , že jsem si letos na vánoce koupil svoji první televizi.( bude mi 50) Parkrát jsem se na ni podíval a pak jsem ji zase vypnul. A jsem tomu rád. Když si uvědomím , jaké vy máte starosti. Bunkr , generátor , zásoby. A co když se to stane vy nebudete zrovna doma?

Moje rada . Nekoukejte na katastrofické filmy a raději užívejte života a netrapte se tím co stejně neovlivníte. Jako zásoba úpně stačí kastl piv a pár litrů slivovice. Nezapomeňte pivečka obnovovat , aby byla vždy čerstvá. Přeji krásný sluníčkový den a hodně smíchu a legrace v životě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 02.02.14 20:25
avatar
Nemam a ani o nicem podobnem neuvazuji.
Pokud vypnou elektriku, nepujdou nejen mrazaky, ale ani internet a tim padem vubec nic.
Pokud bude valka, probehne par jadernych utoku a neprezijeme nikdo.
Nez se podobnymi katastrofickymi scenari zabyvat, radeji si uziju dnesek a snad i zitrek!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: klababa
Datum: 02.02.14 21:31
Už minulý rok jsme byli jen kousek od tatálního blackoutu. A docela nedávno shořela rozvodná stanice z přetížení.Problém je,že i když podle cen elektřiny by jí mělo být nedostatek,opak ke pravdou a vlastně vůbec nevíme co s ní.Dnes v době FV polí a větrných elektráren stačí,když pořádně zafouká a je problém.Takže blackout určitě bude.Doufejme,že nebude trvat déle než jeden den, ale co když ne? Co třeba dva týdny? Bez elektřiny,vody,plynu,tepla.Peníze budete mít jen ty v kapse,bankomat vám nepomůže. Stát se do jisté míry postará,ale jen cisteren s vodou bude dost málo,natož potravin.A co teprve problém se záchodem? Takže to minimum co člověk může udělat je: aspoň balík vod na osobu,na dva dny,jídlo v konzervách k přímé spotřebě, rybičky, paštiky,suchary...(mouka dobrá leda pro venkovní pece),aspoň kampingový plynový vařič,baterky do svítilen,radio na baterie. A počítat s hotovostí-i když supermarkety otevřené asi nebudou,zezačátku malé obchody asi pojedou i bez el. Na venkově bude situace o to lepší,že je všude dostatek paliva(dřeva),voda ze studní (ruční pumpy) a čistých toků.V Praze to bude hustý.Člověk nemusí čekat zrovna válku,ale základní věci mít doma stále je dobré.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 21:37

Já mám plynový gril a k němu dvě 30kg a jednu 10kg propanbutanovou bombu. Pokud nastane totální výpadek elektřiny a bude vám hrozit, že se vám zkazí maso v mrazáku, můžete mi jej přinášet. Nejlépe krkovičku nebo bifteky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.14 21:37
avatar

Takova situace v CR nastat nemuze, pokud nebude vyhlasen valecny stav. Ceske rozvodne zavody jsou mnohem lepe zabezpeceny proti nejakemu blackoutu nez napriklad v americe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klababa
Datum: 03.02.14 09:08

Hmmm, rád bych tomu věřil, ale podle kamaráda, co pracuje v rozvodných závodech přímo u logistiky elektřiny ta možnost je reálná, a jak jsem psal blíže už na minulý rok to předvídali a unikli jsme tomu asi o 40 vteřin. Samozřejmě další věc je, jak rozsáhlý výpadek to bude. Jestli to bude den (a zřejmě to déle trvat nebude), tak se snad nic moc nestane, ale když to budou 4 dny, už to bude blbý - a tayk záleží na období, kdy se to stane - v létě to možná bude i fajn ...Ale může se stát i něco jiného. A ještě jeden tip: kdyby se to opravdu stalo, zkuste se kouknout v noci na nebe, tohle už asi nikdy v městech a místech se světelným znečištěním neuvdíte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 02.02.14 22:59

Jak lidi pisi, ze je nepravdepodobne, ze nebude elektrina na delsi dobu, tak se podivejte, co se stalo pred par tydny v Kanade a USA. Uhodili mrazy, namrzlo venkovni vedeni a stromy, pretrhaly se kabely nebo se ulomily vetve a ty pretrhaly vedeni, zamrzl vodovodni rad, popraskala puda a s ni i plynove trubky, proste nekteri lide skoncili treba i na 10 dni bez elektriky, vody a plynu. *sok*

Takze chce to mit doma vlastni generator, zasobu benzinu nebo propan-butanu na pohon toho generatoru, LPG na vareni, nejake to drivi na zatopeni v kamnech (a dobre zatepleny dum) a mit pristup ke stupni (bud nejaka obecni studanka, vyverajici pramen, mestske automobilove cisterny, vlastni zasoba na alespon 3 dny atd.)

Dalsi moznost je fotovoltaicky panel, radio (stredni a kratke vlny) na klicku (zabudovany generator) nebo na dobijitelne baterie z toho elektrogeneratoru, amaterska radiostanice ("telefon" + internet).

Dnesni TV maji spotrebu 40W v provozu, to je obdoba velice slabe zarovky. Neni tedy duvod zustat neinformovany. Podminkou je samozrejme vlastni antena a ne se spolehat na kabelovou TV. Jak by to bylo s prijmem pozemnich vysilacu nevim, ale clovek muze mit i satelitni prijem (staci napajet jednu satelitni vysilaci stanici misto mnoha desitek mistnich pozemnich vysilacu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 12:08

Ahpoj. Omlouvám se předem, že se asi budu trochu lišit. Já nemůžu - nesmím, mít doma nic moc zásob. Protože, dokud doma něco je, hrozí to, že to všechno sežeru. Je to hnusné, ale když hlad je svinstvo. Pořídil jsem pár jablek. Ty, by nemusely škodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lotus*
Datum: 17.02.14 19:27

To je zvláštní otázka, k zamyšlení, ale má odpověď je prostá - ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 00:18

Že blackout jednou přijde, je jisté. Jde o to kdy. Platí pravidlo čtyř dnů. Ve městě tedy. Po čtyřech dnech vyjde obyčejný obyvatel ven, bude mít hlad. Voda nepoteče. Prodejny nebudou prodávat. Auta nebudou jezdit. Nebude nic fungovat. Do měsíce dojde k zabíjení, rabování. Literatury je dost...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajda
Datum: 25.02.14 21:53

Dobrá otázka!pro obyč.člověka?nuž,spacák,křesadlo,zbran,munice,voda,teplé oblečení,pevná obuv.To ostatní najde podle situace.Při výpadku všech zdroju na světě po dobu 50dnu pravděpodobnost přežití ob.člověka je asi 6%.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: axus®
Datum: 25.02.14 21:57
avatar

Zeleznou zasobu nepotrebuji.

Staci mi znat pouze jednu vec. Ktery fyzicky slabsi a neozbrojeny soused ji ma. :-P

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajda
Datum: 25.02.14 22:11

Jjj to ostatní najde podle situace...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 22:17

Nemám vůbec nic. Pokud by něco hrozilo, odstěhoval bych se na druhý konec světa, v tom problém nemám. Pokud by přišlo něco náhle, měl bych smůlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 07:14
avatar

A co Noe? Ten to také neměl snadné. Ale byl připraven.;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.