Psychotestík o strážci majáku

Od: Datum: 16.10.15 10:22 odpovědí: 14 změna: 17.10.15 14:15
avatar

Zavzpomínaly jsme s kamarádkou na starý psychotestík. Po odpovědi na otázku se prý každému vyjeví, co je zač. Jen jsme to při vzpomínání asi nějak popletly a nevzpomněly si asi na vše. Takže pro pamětníky k doplnění, pro ostatní pro pobavení.

Strážce majáku se už nějaký čas neozývá svým přátelům. Největší strach o něj má jeho milá Lucie. Občas se za ním nechá převézt rybářem Richardem na jeho loďce. Teď však Richard odmítá vyplout, zuří bouře. Bezpečnou loď má Paul, ale ten si přeje draze zaplatit. Lucie tolik nemá, ale ví, že jí už dlouho naznačuje soused Samuel, že když se s ním vyspí, peníze budou. Lucie se tedy vyspí se Samuelem, zaplatí Paulovi a na majáku najde polomrtvého přítele. Zachrání mu život. Ten ale, když se dozví celou pravdu, Lucii odvrhne. S nevěrnicí nechce nic mít.

Úkolem je seřadit všechny postavy smyšleného příběhu podle toho, jak je nám jejich jednání sympatické. Kdo se zachoval nejlépe, kdo nejhůř. Pak uvidíme, jakou roli v našem životě hraje L - láska, R - rozum, P - peníze, S - sex a ještě něco.

Moje otázky: Nemá v tom příběhu být ještě nějaká další postava? Jmenoval se strážce majáku Edward - egoismus? Nebo Bill - blbec? Nebo Norbert - něco jako "neempatie"?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 16.10.15 10:45
avatar

Dobrý den, tak, tento testík neznám, tak ho ani nedoplním o případnou další postavu. A protože nechci odhalovat své řešení, tak se z toho vykroutím poučením, že mělo být zatloukáno a strážce majáku se neměl pravdu nikdy dozvědět - a mohla být všeobecná spokojenost. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 10:47
avatar

Chudák Lucie. Ať už koná jakkoliv, vždycky skončí bez chlapa. Buď ji už nechce, nebo je mrtvej.

Podobně jako Ben testík neznám, tak nepomůžu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 13:14
avatar

Může zůstat u Samuela - Sam ušetří peníze a Luc bude mít chlapa.


doplněno 16.10.15 13:28:

Samuel Lucii nejspíš ano - za co platil peníze, může mít zadarmo. A pokud má Lucie možnost mít buď Sama nebo nikoho, tak záleží na motivaci a preferencích :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 13:21
avatar

A chce Samuel Lucii a Lucie jeho? Já mám zato, že ne... :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 12:41
avatar

zdravím - testík taky neznám, ale určitě tam chybí postava strážce majáku ... že by Edward?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 15:41
avatar

Vidím, že jsem trochu pobavila. To je dobře. Ale kdysi dávno, na střední škole, to někteří spolužáci brali docela vážně.

Od: velvetmoon
Datum: 17.10.15 14:15

"Ale kdysi dávno, na střední škole, to někteří spolužáci brali docela vážně."

Tak to ti nevěřím, tak naivní 15 až 19tiletí nejsou, a kdo takový byl, tak to potěš koště:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 17:11
avatar

Přidám jednu zajímavou myšlenku, na kterou mě upozornil jeden test - myslím dokonce, že odkaz na něj jsem měla odsud z poradny.

V testu se vyskytly dvě tyto otázky: (omlouvám se za jejich laický popis, přesná slova si nepamatuji)

1. Po koleji jede nekontrolovatelně tramvaj. Před ní je výhybka. Tam, kam tramvaj jede, pracuje na koleji 5 dělníků, ale když přehodíte výhybku, tramvaj vjede na kolej, kde pracuje jeden dělník. Přehodíte ji, aby zemřel pouze jeden člověk místo pěti?

2. Po koleji jede nekontrolovatelně tramvaj. Vy stojíte na mostě s tlusťochem, který se z mostu naklání. Na koleji, po které tramvaj jede, pracuje 5 dělníků. Shodíte tlusťocha na kolej, abyste zachránili pět dělníků?

Uhodilo mě to do očí proto, že jsem si na první otázku odpověděla "samozřejmě, že ano" a na druhou "jasně, že ne". Ale princip je stejný, svým rozhodnutím zabiju jednoho člověka místo pěti. Ale pouze proto, že přehodit výhybku a shodit člověka z mostu jsou dost rozdílné věci, je (aspoň můj) názor tak rozdílný. (Otázkou je, proč je zmiňována tloušťka toho člověka - asi aby člověk zapojil nějaké předsudky? Mně to tam působilo rušivě.)


doplněno 16.10.15 21:43:

Ono u toho tlouštíka to bylo podané tak, že se vyloženě naklání, takže by šlo o to jen do něj trochu strčit.

Mně tam právě zarazilo to, že výsledek resp. princip situace jsou v obou případech stejné, pohnout výhybkou je daleko snazší, než někoho shodit z mostu. A přitom dělám stejné "dobro". Ale souhlasím s hafhaf, že je to o tom, jak moc odosobnělá je situace. Když pohnu výhybkou, zabiju toho člověka jaksi nepřímo. Ale když do něj mám strčit, tak to vidíme jinak.

Podobné myšlenky mě napadají často. Nedávno u videa souložících pand. Jak je možné, že nám zvířata nevadí v takovýchto situacích? Kdyby to byli lidé, bylo by to porno a bylo by pod 18 zakázané. A přitom jde o to samé, sexuální akt dvou zvířecích druhů... No ale to už moc odvádím pozornost od původního vlákna. Omlouvám se *mala*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 17:46
avatar

tlustej je samozřejmě proto, aby zastavil tu tramvaj (-: (mě zas rušila představa, jak těžký by bylo tlouštíka vrhnout přes zábradlí z mostu... (-: )
ano, oba případy jsou shodné (rozdíl je samozřejmě v tom, že při shazování tlouštíka jde o osobní kontakt s člověkem, manipulace s výhybkou zajistí odosobnělé posuzování situace - jen se zatáhne za páčku a všechny potenciální oběti, těch 5 i ten 1, jsou jakoby na stejné úrovni a mimo pozorovatele, zatímco v druhém případě tlouštík spolu s pozorovatelem jsou jakoby mimo dění na kolejích)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 20:11
avatar

Tak toto bych nechtěla řešit. Tady jde legrace stranou. V prvním případě bych možná rukou pohnula, ale možná bych jen zkameněla hrůzou. V druhém případě bych nedělala nic, protože z praxe vím, že s tlouštíkem jen tak tak pohnu.

Datum: 17.10.15 00:14
avatar

Já bych varovala toho jednoho (případně ho strhla stranou)

a přehodila výhybku.

Jeden člověk uhne snáze/rychleji než pět...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 11:38
avatar

Naufrago, reaguji na omluvu. Z mého hlediska zcela zbytečná, z hlediska poradny jistě také. Vždyť už název rubriky volná diskuse naznačuje, že se odpovědi mohou volně ubírat nejrůznějšími směry.

Pářící se zvířata nemohou být tabu. Pro starší generace běžný jev na dvorech a pastvinách. A děti dříve poměrně běžně nosily v tašce ramlici někam přes dva domy za samcem. S nahotou x povinným oblečením, kde zřejmě začíná potřeba skrývat intimnosti, a pornem na samém konci této řady je to složitější. Třeba v dějinách filmu se dá docela dobře sledovat vývoj odvážných scén. Odhalený kotníček, odvážný výstřih, silueta nahé koupající se ženy. Vím, že některé scény považované v 60. letech za choulostivé, dnes zcela samozřejmé, si promítači po okénku z filmů vystřihovali. Táta také promítal a zuřil, že některé filmy jsou v "zajímavých" místch slepované. Ale nedávno jsem doma našla obálku se čtverečky filmových políček. Asi to dělal také...

Od: q1
Datum: 17.10.15 12:57
Ano, chápu, jde o otázku, jestli je morální zabít jedince pro záchranu skupiny. Jenže ten test nestanovuje spoustu parametrů, které na odpověď mají vliv - i podstatný vliv. A nejde jenom o "jinak stejné podmínky" (je rozdíl, jestli všech šest jsou srovnatelní lidé nebo jestli ten jeden je vědec sbírající rostlinu produkující lék na AIDS a těch pět jsou odsouzenci na doživotí), ale třeba o to, jestli je fair zabít jedince, který se postavil tam, kde ho vlak přejet nemůže (výhybka je přehozená), jenom proto, aby se zachránilo pět idiotů, kteří se postavili tam, kam je napadlo, bez zohlednění okolností.

Moje odpověď v obou případech je "ne". "Ano" nelze použít za situace, kdy nemám dost informací a kde mám aspoň na první pohled spolehlivější prostředky, jak zachránit všechny (zařvu na ně, ať uskočí).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 13:02
avatar

- nikdo nikdy neví, jak se v nějaké situaci zachová, pokud se v ní neocitne. Pokud by mezi těmi 5 lidmi na trati byl Váš blízký - tak byste "shazovali" tlouštíky o všechno pryč a přehazovat výhybku by vás ani nenapadlo. Leda byste po bližním "očekávali" tučné dědictví...


doplněno 17.10.15 13:06:

- a v případě Lucie se vsadím, že by tak jako ona, jednala každá milující ženská - leda bych si k majáku uměla "doveslovat" sama. A jediné řešení je samozřejmě - zatloukat dokud to jde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.