Vánoční úklid - ano/ne?

Od: Datum: 07.12.13 17:51 odpovědí: 26 změna: 10.12.13 17:45

provádíte vyloženě vánoční úklid, stejně jako velikonoční? proč to tak je. to ti, co to tak dodržují, po celý rok jinak neuklízí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.13 18:02
avatar

Tak nějak tomu moc nerozumím. Moje manželka takový úklid dělá. Ale vídím to asi očima jinejma.Podle mého,když je bordel,uklidí se. A rád pomužu. A je jedno jestli jsou vánoce nebo ne. A když je čisto,proč to ještě píglovat znova, ať je prosinec nebo třeba duben. Asi blbej chlapskej pohled. Ale zase lepší dvakrát uklidit,než být v bordelu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jyri®
Datum: 07.12.13 18:04

přitelkyně uklízí byt a já zase garáž :D ona říka že to chce mít vzdy vše navoněné aby si zpříjemnila vánoce a je to takové příjemnější

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 07.12.13 18:12

Ale tady nejde o to, že se celý rok jinak neuklízí, ale jak se uklízí. Lidé jsou schopní neodstrčit skříně 10let a malovat kolem nich, stejně jako nikdy nevymalovat za topením, protože tam není vidět atd. To se pak žije panečku v bordýlku. Navrch huj, vespod fuj. Že se musí odstrčit několikrát do roka i sporák, pokud není vestavěný, stejně jako lednička, myčka, pračka, to některé hospodyňky nevědí.

Speciální úklid nedělám, protože u nás uklízíme pořád (a bohužel je to vidět zhruba tak jeden den). Možná si pro potěšení ještě umyju okna, protože je to jedna z mála domácích prací, která mě opravdu baví. Myla jsem je sice asi před měsícem, ale když se myjí často, je to práce na pár minut a okno se jen postříká a přetře jak zrcadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 08:45
avatar

"...nejde o to, že se celý rok jinak neuklízí, ale jak se uklízí. Lidé jsou schopní neodstrčit skříně 10let..."

I když s Vámi budu s výhradami souhlasit (odstrčit skříň pro mě znamená zavolat aspoň 4 členou stěhovací partu), nevím, proč bych měl stěhovat náytek zrovna před Vánocema. To se přece dá udělat kdykoliv během roku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 18:15
avatar

Prave jsem se do toho vrhnul. takovy velky uklid delam dvakrat do roka. Pred vanoci a na jare, kdyz zacne byt teplo a sviti krasne slunicko. No a spociva to v kompletnim uklidu, skrinky, knihy, veskere sklenicky ktere sbiram proste takovy 101% uklid.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 07.12.13 19:14

Provádíme pravidelný Super úklid, Velký úklid, Týdenní úklid a Běžný úklid. Tudíž u nás se uklízí pravidelně a po celý rok:

Super úklid je třikrát do roka - vánoce, na velikonoce a před posvícením. Zahrnuje úklid od půdy po sklep, včetně úklidu kůlny, zahrady a garáže. Není místo, kam by při tomto úklidu nedosáhla hadra nebo koště.

Velký úklid probíhá každou první sobotu v měsíci a zahrnuje úklid obytných místností, včetně odsunutí skříní, převlékání postelí, vytření prachu ze skříní apod.

Týdenní úklid je běžný sobotní úklid, děti si uklidí pokoje, utírání prachu, luxování, vytírání, šúrování koupelny atd.

Běžný úklid je prováděn denně a zahrnuje mnoho různých činností, díky nimž je byt obyvatelný - mytí a utírání nádobí, luxování, mytí toalety atd.

Super úklid a Velký úklid provádíme ještě v domácnosti mých rodičů, protože oni by to nezvládali. Domácího úklidu se účastní i děti, u mých rodičů je jejich pomoc dobrovolná a odměněná mimořádných kapesným. Tak je to u nás :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luig
Datum: 07.12.13 19:37
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 07.12.13 19:44

Jednou děti budou vzpomínat na to, že každou sobotu se uklízelo a místo toho, aby se jim rodiče věnovali, nutili je uklízet. Není to dost omezující? Co když je v sobotu zrovna nějaká zajímavá akce, ale vy nemůžete, protože máte velký nebo týdenní úklid.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 07:50
avatar

pb, nemáte pravdu. U nás se také v sobotu uklízelo. U snídaně jsem řekla, co je potřeba udělat a všichni jsme si úkoly rozebrali. Bylo to fajn, protože jsme všichni dělali společně to, co bylo potřeba, povidali si u toho, žertovali. A bylo to natolik fajn, že tu nejmladší, bylo jí nějakách +- 5 let, jsem trestala zákazem úklidu v sobotu dopoledne. Byl to opravdu strašný trest a ona na to vzpomíná, ikdyž už má své dvě děti, jako velmi krutý trest. Zvláště pak, když jsem ukazovala, jak tohle nikdo jiný neumí tak dobře jako ona, protože jen ona má takový šikovný prstík, kterým se tam dostane. Jasněže to byla blbost, ale představovalo to sounáležitost k rodině. U toho všeho úklidu jsem prala a vařila a za sobotní dopoledne jsme všichni dali byt dopořádku a děti si toho, že je uklizeno, více vážily a pořádek více udržovaly. :D S udržováním pořádku jsme to měli velmi podobě, jako píše xixi. Dnes, když mám stále uklizeno, se mi po tom běžném, provozním, čurbesu a po společném uklízení, velmi stýská. Dnes už mám heslo: Pořádek se nedělá, pořádek se urdžuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.13 14:09
avatar

Takhle se běžně uklízí u přítele (dvoupatrový dům), každý týden koupelna, schody, vytírání apod. Pokud je v sobotu nějaká akce, tak si mákneme dopoledne, aby se všechno stihlo, případně dle aktuálního času. Za hoďku, dvě je uklizeno a tradá na libovolnou akci.

doplněno 09.12.13 14:11:

A k otázce - nijak speciálně neuklízím. Udělám výzdobu, teď jsem dozdobila perníčky, trochu poklidím v pokoji, ale nějaké celovíkendové šůrování... *zed*.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 09.12.13 19:12

děti budou mít na co vzpomínat, věnujeme se jim hodně

Možná budou jednou rádi, že muselí doma pomáhat, vědí jak se meje nádobí, co znamená utřít prach, uklidit v komoře, postarat se o zvířata. Když vidím některé spolužáky svého syna, který si po sobě neodnese ani skleničku a papír hodí na zem místo do koše, tak jsem rád, že naše děti jsou vychovaní.

A akce nejsou problém, všechno se dá naplánovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 09:23
avatar
Znal jsem jednu paní, ta uklízela nejvíce, když měla přijet tchýně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sara111*
Datum: 10.12.13 17:45

jednou za mesic prevlkate postele? Toto se dela milej zlatej kazdy tyden...fujky :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.12.13 19:47
avatar

Nechápu, proč by se mělo nějak výjimečně uklízet zrovna před vánoci *sok* . Uklízím, když je to potřeba. Tuhle jsem někde četl radu, jak při vánočním úklidu postupovat. Začínalo to detailním úklidem šuplíků... Lidi, to nemáte zrovna před vánocema na práci nic jiného, než uklízet? U stromečku pak sedět sice v "hygienicky čistém" bytě, ale fyzicky totálně vyčerpaní?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 20:19
avatar

Vysaju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 23:05

Ahoj. Všichni to děláte blbě! Kdo si nenadělá, tak nemusí. Někdy se ale stane, že se trochu musí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 08.12.13 01:34
avatar

Neprovádím speciální (před)vánoční úklid, snažím se uklízet průběžně, o vánocích si spíš dám klid a klidně si lebedím v tom bordýlku, který jsem nestačil průběžně poklidit. Podobně pro mne Silvestr není důvod se ožrat jako prase, popíjím své přiměřené dávky piva každodenně a na Silvestra jsem pak překvapivě střízlivější než všichni okolo! :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1965*
Datum: 08.12.13 01:43

Proti tomu nic, kdo má sílu a chuť, tak má udržovat pořádek stále. Pro ty laxnější, kteří i věří, tak je možná, že je i donutí ty církevní svátky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 10:05

Měla jsem NAŠTĚSTÍ maminku, která mě předvánoční úklid naprosto znechutila. Měla dost časově náročné povolání (zvlášť před vánocemi). Domů se dostávala v 6 večer, v sobotu ve dvě odpoledne. A úderem prosince to vypuklo doma. Všechno se uklízelo. Skříně, zásuvky, nad nábytkem, pod nábytkem, uvnitř nábytku *zed*. Do té doby nadprůměrně uklizený byt se měnil v luxusně naklízený byt. K tomu se do noci peklo tak dvacet druhů cukroví... Přišel námi dětmi očekávaný Štědrý den. Mamka byla ze všeho uštvaná, protivná,unavená. Takže sice jsme seděli v naleštěném bytě, ale ta správná vánoční nálada tam nebyla.

Když jsem se sama stala matkou, zařekla jsem se, že takovéhle přípravy na vánoce NIKDY. Místo vánočního šílenství v podobě úklidu a nákupům, jsme se snažili co nejvíce nasát předvánoční atmosferu. Více her, výletů, procházek po lese apod.

A teď s vnoučaty to mám podobně. Moc si přeji, aby období vánoc bylo pro děti spojeno s takovým tím kouzlem, pohodou. Ne s představou bytu převráceného předvánočním úklidem naruby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 10:42
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 12:24
avatar

Sebod - dávám bod *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 12:50

Jééé, kluci, děkuji vám. Hele, já vánoce miluji. I když už na Ježíška nějak přestávám věřit *smich*, tak takové to tajemné očekávání čehosi krásného ve mě zůstalo. A k tomu se to předvánoční běsnění fakt nehodí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 14:11
avatar

at si říká kdo chce co chce ale nemít na vánoce uklizený byt , tak to si neumím představit. Samozřejmě že se uklízí po celý rok , ale před svátkama vánočníma se tomu víc věnujeme.Jako mladá jsem to přeháněla , dnes jelikož mám víc času tak si to rozvrhnu abych vše bez toho blázince zvládla a vánoce mohou přijít. Je to rodina od rodiny jak jim to vyhovuje. Tak dnes už mám všude umytá okna , uklizený balkon a terasu. luxovat se bude ještě do vánoc nejméně tříkrát , ale na čem si zakládám je výzdoba bytu. Upečeno mám pouze dva druhy cukroví a jeden se uělá za studena. zbytečně se tloustne je to spíš pro návštěvu. Když byly děti malé pekla jsem až 12 druhů. Příští týden jdeme na větší nákup , povlíknu vše se upraví a vyzdobí , vázu s větvěmi , jmelí , košíky s ovocem a ořechy , svícny atd. Den před štědrým dnem se připraví salát , maso , kapr vyluxuje se a ráno jdeme na hřbitov a těšíme se na večer. Neumím si představit shánět dárky na poslední den a vše dodělávat v chaosu. Jsou lidé , např . naši sousedé co na štědrý den ráno myjí dveře vchodové a v poledne chystají na salát a ve čtyři hod. v teplácích sedí u pohádky . Potrpím si aby rodina byla ke slavnostně prostřené tabuli hezky oblečená , vše nachystané a večer může začít.Hraje hudba , hlavně koledy a všichni si popřejeme a po večeři jdeme ke stromečku. Dnes je to jiné , jedna dcera žije v zahraničí kde slaví za šest hod. Jsou s námi na skypu a já mám pocit že jsou tady. Druhá dcera má vánoce s mužem a dětmi jeden rok u jeho rodičů a po druhé u nás. Syn je s přáteli na horách Letos ještě nevím , každopádně se těším na ty děti u stromku. Hlavně klid pohodu a radovat se že jsme spolu a myslet na ty kteří to štestí nemají...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madla*
Datum: 09.12.13 14:27

To máte všechno hezké, stačí zestárnout a budete ráda, když vám Tesco přiveze nákup až do bytu i s dárky, vnučka přijde a umyje okno, pověsí záclonu, utřete prach a vyluxujete. Na Štědrý den si usmažíte řízky, uděláte salát, vykoupete se a jste ráda, že máte od Vánoc na rok pokoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mn*
Datum: 09.12.13 11:20

Jasně, vánoce = svátky úklidu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 09.12.13 14:31
avatar

Vanocni uklid je nezbytne potreba. Je prece potreba vytvorit misto, kam se pichne stromecek.

Takze vsechno na urcenem miste, co lezi na zemi se musi odhrnout na stranu a co lezi na nabytku kolem se schova do nejblizsiho prazdneho supliku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.