Proč jsou tchyně takové?

Od: Datum: 15.10.15 07:04 odpovědí: 20 změna: 16.10.15 14:54

Zajímaly by mě Vaše názory na tzv. klasické tchyně (všechno ví nejlíp, nevyžádané rady, návštěvy bez ohlášení, šmírování atd.) kterých je cca 80%. Nerozumím tomu, proč když sami měli (nebo ještě mají) tuto tchyni, se kterou zažili spoustu nepříjemného ponižování, když se pak stanou tchyněmi dělají to samé. Přece co je na tom těžkého přijít jako normální zdvořilá návštěva, jako chodí k jiným, popř. nabídnout nějaké služby (hlídání dětí, pečení, pochůzky). Byli by všichni spokojení. PROČ to nejde?. Jako by to příroda nějak zařídila, aby tyto tchyně otravovaly život věčně. Děkuji za Vaše názory.:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: suchydul
Datum: 15.10.15 07:09

Až budete považovat tchyni za součást rodiny a ne za cizího člověka, který poskytuje služby, tak potom by to mohlo funovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 08:09

suchydul dobrá odpověď,,Každý má svou tchýni vesměs za obtížný hmyz, ale brát peníze a pod. to jo!Ať si každý uvědomí,,že také jednou bude mít tchýni nebo bude tchánem ..A začne si to srovnávat , jaký b y byl ON.-ONA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 12:38

Takhle jednoduše to zdaleka nefunguje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 16.10.15 12:58

Kovis - ne, není to jednoduché. Otázka je položena, jak jsou špatné tchyně. Ale pokud se zamyslíte o pisatelce této otázky, máte pocit, že pokud vidí všechnu špatnost na tchyni, ona je milá, hodná, vstřícná, všeurovnávající, taktní, láskyplná, pozorná, nemstící se, atd. Už jenom že takto přemýšlí o tchyni, jako o osobě špatné, nepříjemné, ubližující, překážející, není v pořádku.

Tchyně může být semetrika, ale snacha musí projevit trochu úcty a vzít ji do rodiny. Oslovit ji milá maminko, milá tchyňko, to jsem ráda, že jsi nás navštívila, budeš tak hodná, potřebuji skočit k lékaři, pohlídáš Vendulku? Myslím, že se tchyně přetrhne ochotou.

Nebo to bude jinak? Dát najevo, tady si vypij kávu, dej nám, co si upekla a v 15hod. ti jede autobus nazpátek. Takže kde bude chyba, je případ asi od případu. Viz jiné, níže uvedené příspěvky ze života.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 07:45
avatar
Myslím, že tu záleží spíše na tom, jaký si tchyně udělá obrázek o nadcházejícím manželovi své dcery. Pokud se jí ze začátku znelíbí a například si ke své dceři představovala někoho "lepšího", tak pak je takové chování možné. Každý si přeje pro svou rodinu to nejlepší. Já například nemohl snést bývalého přítele své sestry, podle mě to byl hulvát. A proč? Je to moje sestra, chci pro ni také to nejlepší, abych o ní nemusel mít strach, aby byla s někým komu i já důvěřuji :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 08:13
avatar

To je podobné jako dotaz, proč jsou muži takoví, proč jsou ženy takové, proč jsou takové tchýně, proč jsou takoví manželé nebo manželky... To je přece všechno strašně individuální. Každý jsme originál.

Jen ono je zajímavější, když si člověk např. v práci postěžuje než kdyby přišel do práce a všude hlásal, jak má manželku super a super bezkonfliktní tchýni.. To nikoho nezajímá *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: micamoto
Datum: 15.10.15 08:22

Měla jsme kdysi podobnou tchyni.Ta je dnes už extchyně...Holt učitelka...honila nás umyt si ruce před jídlem jak malé školáky...když jsme k nim přijeli , moje dvě švagrové sedly na prdel a já musela vše ...chápu že pomoc v domácnosti je slušná věc,ale my přijeli jednou za čas, protože jsme bydleli daleko a já byla buzena v sedm ráno abych došla nakoupit, a začala vařit pro 7 lidi...a pak bylo potřeba udělat to a to a to...a naše návštěva byla vlastně pracovní víkend...ex manžel šel za kamaradama a já fungovala...když jsme se rozváděli volal ex manžel své matce a přede mnou se jí ptal co mi muže dát ze společné domácnosti...ale to už je dávno...

Dnes mám "skoro" tchyni a tchána a nemůžu na ně říct křivého slova...užasní milý lidé již duchodci ale aktivní, nic není problém, vše se dá řešit, a hlavně nechají nás žít vlastní život...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 08:28

Žádnou podobnou otravnou tchýni neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 09:54
avatar

- protože jsou to ženské !


doplněno 15.10.15 14:49:

- ženské jsou zvyklé v domácnosti nebo i v rodině o všem rozhodovat, nerady ztrácí svou pozici, kterou zatím měly, navíc jsou vzájemně žárlivé. Ale jak kdo a jak kde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 11:18
avatar

Já mám zlatou tchýni. Opravdu! Snad proto jsem si vzal právě její dceru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 11:36

Já jsem asi dost vyjímečný případ , ale moje tchyně byla nejlepší ženskou mého života. Fakt prima člověk.Zato moje manželka si vybrala slušnou dan za syna.My jsme k ní jezdily jenom na víkend ,ale myslím ,že i tak toho měla žena dost.Babička prakticky seděla u okna od svých 48 let a jenom buzerovala. Ne že by něco dělat nemohla ,ale nechtěla. Jedna perla. Když jsme v pátek přijely babička povídá ,prosím tě vem hadr a smet tu pavučinu ,já na ni koukám celý týden V tomhle duchu se tam žilo. Žena dvě malé děti a babička se nemohla dočkat až ji přidělí nějakou práci ,kterou si hravě mohla udělat sama. Zkrátka naše hraběnka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 11:37

Tchýni bych uvítal. Není, bohužel. Zato tchána bych někdy radši poslal na výlet. A on se nedá. Takže uvedené vlastnosti nejsou jen výsadou jedné poloviny lidstva. Navíc i diskutované "klasické" tchýně mají své výhody. Tchýně Vám těžko zapne jističe, když stojíte ve studni a hrabete se v elektrice *zed*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 11:49
avatar

A "Kokosepodpalmou" vy jste či budete jaký tchán, či tchýně? Přijdete na návštěvu a okamžitě nabídnete svoje služby? Pohlídáte vnoučata, umyjete po sobě nádobí a vyluxujete u snahy či zetě, budete mlčet, dokud nebude vyzván k hovoru? Opravdu? Prostě něco jako otravný šváb v domácnosti? Je spousta úplně normálních tchýní, ale zato naprosto nemožných zeťů a snach. Mohla bych tady taky vyprávět, ale nebudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 21:06

eulálie,,,,,krásně napsáno...Tím-že vám ožení syn,tak jeho matka má útrum? To je sobeckost od snachy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 14:43

Jsem tchyně. Vztah k mojí snaše je plný emocí. Na jedné straně mám syna, který jediný z původní rodiny zbyl. Starší syn a manžel zemřeli. Já jsem tchyni neměla. Oba rodiče manžela umřeli před naší svatbou. Někde jsem četla, že vztah matky a syna je delikátní. Osobnost mojí snachy je naprosto báječná. Syn má velké štěstí, že má takovou manželku. A já se můžu přizpůsobovat. Dost na tom pracuju. Odpověď na to, proč jsou tchyně takové bych měla, protože jsou zlé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.15 21:10

Tchýňi budete mít výbornou pokud si připustíte a unesete to, že jste hned na druhé koleji a Váš partner na té první ! VŽDYŤ JE TO JEJÍ DCERA ČI SYN !

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pu®
Datum: 16.10.15 00:11

Dokud tchýně nebude zasahovat do mého života (zatím tak nečiní), je v pohodě. Musím říct, že v tomto ohledu mě víc štve vlastní máma :-/ Vím, že to myslí dobře, ale neustále má nějaké "skvělé" nevyžádané rady, o které nikdo nestojí. Fakt ne. A pak je ještě hrozně namíchlá, že je nechceme. Ale my je fakt nechceme. Vrcholem bylo, když své snaše (?manželka mého bratra) začala radit s výchovou dcery,tedy své vnučky. A nevšimla si, že uplynulo 30 let od chvíle, kdy měla poslední dítě, a spousta věcí je jinak (např. že všechny děti nemusí úderem x-tého měsíce umět chodit na nočník, jinak je to hrůza, apod.). Bylo mi jí líto, ale když jsem se jí já, jako dcera, snažila vysvětlit, ať se jí do toho neplete, ať si uvědomí, jak bych se asi chovala já, kdyby mi do tohoto kecala matka mého přítele... nevzala to. "Tobě taky vadí všechno." No tak to je potom těžké, že.
Ono to prostě vždycky záleží na člověku - když je tchyně coby žena přesvědčená, že má vždycky pravdu, tak je to těžké pořízení, ať je tchyně, nebo matka... Takže když už mám nervy vždycky napjaté k prasknutí, uklidňuju se tím, že to prostě myslí dobře. Ony to totiž ty tchyně fakt dobře myslí, no.. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 16.10.15 02:43
avatar

No co jsem slyšela od kamarádky, tak ta má skvělý vztah s tchýní, ale problémy s všetečkou tetkou, sestra jejího přítele - učitelka, má dvě děti asi 5 a 3 a samozřejmě ví vše nejlíp.. Kámoška vyprávěla, jak už chtěla kojit a tetka se pořád neměla k odchodu.. tak pak už dítě řvalo a ona "tak ukaž jak kojíš, já ti poradím, aby jsi to dělala správně", Do všeho jí mluví, dala jí deník, aby zapisovala, tak jako ona bláznivý historky, co její děti dělaly, typu "Dnes jsem asi maminku naštvala, nechtěla jsem sníst mrkvičku, ale pak jsem se umodřila...blabla."

Nechává malou svým 5 a 3 letem dětem ukazovat jako exponát - "pojďte se podívat, jak to vypadá, když se kojí", používá jí jako učební pomůcku - "tohle je vagína, tohle budou prsíčka".. Přichází a odchází si kdy chce, protože nechodí za bratrem (přítelem kamarádky), ale za malou.. No kamarádka je z ní celá rudá.. :D..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: willy
Datum: 16.10.15 13:41

Ja mel tchyni poklad... *slunce*

Tchan byl pro zmenu kok..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 16.10.15 14:54
avatar

Musite se odstehovat dal, nez je tchyne ochotna dojizdet. Pak budete mit klid. A zaroven Vam treba nebude mit kdo hlidat ty deti, pect a pochuzkovat (popravde nevim , proc by se cokoliv z toho melo povazovat za nejakou samozrejmost). Kazdy mince ma holt dve strany. Pri kontaktu se chovejte asertivne a bude to v pohode,

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.