Záhadný přístroj - kdo ví, co to je?

Od: Datum: 24.11.13 20:43 odpovědí: 15 změna: 25.11.13 14:07

Našel jsem na půdě zajímavý přístroj. Jedná se podle všeho o nějaký teplomet nebo vysoušeč. Na štítku jsem našel následující: výrobce Kovopodnik Nymburk, typ DT-2, rok výroby 1967. Moc rád bych věděl, k čemu to sloužilo, ale nikdo ze známých ani vševědoucí strýček Google nevěděl vůbec nic...

Pokud tuhle záhadné plechové mostrum poznáváte, podělte se o své znalosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: neo4440
Datum: 24.11.13 21:05

Nejsem si jist ale připomíná mi to fukar do výhně

Datum: 24.11.13 21:33

Taky si nejsem zdaleka jist, ale možná je to historická verze tohoto :

http://eshop.oslavan.cz/plne-…-plynovy-plasic-ptaku-a-zvere

Ten tvar trouby tomu napovídá, stejně jako nebezpečí popálení.

Datum: 24.11.13 21:37

Kam vede ta hlaveň? Nedal by se vyfotit její vnitřek? Nebo ještě foto zespoda. Mně to připadá, jako pneumatický válec, který cosi ovládá.

Datum: 24.11.13 22:48

mohu se zeptat, co jste do google zadával? když máte fotky a víte jen dt 2

Datum: 24.11.13 23:09

a výrobce

Od: jarid*
Datum: 25.11.13 10:16

Zadával jsem výrobce a typ (v různých tvarech a podobách) - na to konto jsem si početl spoustu poučného o Kovodniku Nymburk. Pak jsem zkoušel v kombinaci s výše uvedeným ještě "teplomet", "topidlo", "vysoušeč" apod. Jako výsledek opět nic, co by mi pomohlo.

Od: buss®
Datum: 25.11.13 11:55

Takže víte, že ten podnik má nástupce, tudíž bych se optal, kdyby mne to enormě zajímalo, tam.

Od: ben®
Datum: 24.11.13 23:22

Dobrý den, vzhledem k tomu, že Kovopodnik Nymburk vyráběl i dílenské kompresory pod označením DK, tak bych si dovolil tento přístroj určit jako dílenské topidlo (DT). Někdo to zná z dílen pod pojmem "sahara". Tato je starší a moderní jsou např. viz odkaz. Zdravím!

http://www.svarecky-obchod.cz/dilenske-vybaveni/topidla

Datum: 25.11.13 08:35

Do nádobky vzadu se dal karbid vápenatý a trochu vody, hadičkou nad tím unikal přes pružiny ke škrtátku acetylén a špačci na vinicích měli rachot. Je to tedy skoro 40 let, co jsem plašič na karbid viděl naposled, ae mysím,že je to on.

Datum: 25.11.13 10:28

Myslím, že jste nejblíž. Podobným směrem jsem uvažoval také - tipoval jsem, že to je "něco na karbid". Zkoušel jsem při vyhledávání do Googlu zadávat i "vyvíječ acetylenu", "teplomet karbid" apod., ale bez výsledku. Bylo mi nicméně divné, že ta nádobka na palivo je příliš malá vzhledem k rozměru "tlamy". Moc tepla by to asi nedalo, než by to vyhořelo...

Plašič mě opravdu nenapadl ;) Myslím, že tím je to vysvětleno. Na to, aby vznikl dostatečně silný třesk, je ta nádobka akorát. Karbid se aktivoval vodou, pak se přes pružiny čas od času dávka uvolnila, zažehla se a vydala třesk. A ten výstupní trychtýř služil jako zvukovod.

Vzhledem k tomu, že jsem z jihu Moravy to do sebe perfektně zapadá.

Děkuji mnohokrát za odpovědi a za vysvětlení. I když jsem šel s tím karbidem správným směrem, na takhle robustní plašič bych nepřišel ani kdybych si hlavu o zeď umlátil ;)

Každopádně to zkoušet nebudu, možná právě proto, že jsem mj. kvalifikovaný svářeč plamenem (i když ne přímo povoláním), k acetylenu mám patřičný respekt a v bezmála padesát let staré strojovně jen zbůhdarma vyvíjet nehodlám ;)

Datum: 25.11.13 09:22

Zapřemýšlejte, k čemu to Vaši předkové (či předchozí majitelé domu) mohli potřebovat. Jestli bydlíte v blízkosti vinic, přikláněl bych se k tomu plašiči ptáků. Na průmyslové topidlo to moc nevypadá, nemá to žádný přísun energie zvenku a na zásobu nějakého topného média uvnitř je toc malé.

Datum: 25.11.13 11:25

Máte úplnou pravdu - viz moje reakce výše.

Od: fmrn
Datum: 25.11.13 13:28
Datum: 25.11.13 14:07

*sok* proč byla otázka přesunuta do volné diskuse?

doplněno 25.11.13 15:37:

Hmmm... no tak jo... *jasne*

Upozornění od sys clayman 25. 11. 2013 14:47:32
Volná diskuze /poznej cokoli

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.