Jak přepsat noty na akordy?

Od: Datum: 08.03.13 21:50 odpovědí: 7 změna: 10.03.13 08:23

Ahoj,

mám otázku - všude na internetu jsou napsané přímo akordy, i ve zpěvnících. Ale jak si z normálního notového zápisu, kde akordy nejsou, ty akordy vytvořím?

Děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.13 21:52
avatar

Pokud písničku znáš, tak musíš zkoušet různé akordy tak dlouho, až "tam" prostě padnou, jinak to nejde. Samozřejmostí je u této "techniky" hudební sluch.

doplněno 08.03.13 21:56:

Dává, záleží na předznamenání noového záznamu. Podle toho, zda má notový záznam křížky nebo béčka, se udává tónina.

http://dusan.pc-slany.cz/hudba/tonina.htm

doplněno 08.03.13 21:56:

"notového"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lentilkao*
Datum: 08.03.13 21:54

Takže neexistuje žádné ", když jsou za sebou noty c, d, a dávají dohromady akord cosicosi"?

Děkuji!

Datum: 08.03.13 22:05
avatar

Neexistuje. U jednoduchých písniček si i málo zkušený kytarista akordy sám najde. U složitých melodií je to často velmi obtížné. Někdy zpíváme jeden opakující se tón a přitom akordy se mění. Např. známá písnička Dajána. První dva takty se zpívají na jeden tón, s textem Na toho kdo klid jí vzal... Na první tři slova se hraje např. akord C, na další tři pak akord ami; V mnoha zpěvnících jsou však akordy uvedeny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.13 22:11

To je složité, samozřejmě, že jde ty akordy do jisté míry poskládat, ale ne vždy se jedná o snadný úkol. Prvně se koukněte na předznamenání (béčka, křížky). 2) si určete toninu (jeden křížek je e mol nebo G dur) Potom si napište stupnici, ze které vychází tonina. Najděte si první, třetí a pátý ton, od nich si potom odvoďte akordy. Základní jsou kvintakord, sextakord a kvartsextakord + dominantní septakord. No a ty už si podle nejvíc podobných míst poskládejte tam, kam pasují. Někdy není potřeba použít úplně všechny akord + můžou být i jiné (zmenšený, zvětšený,..) Vyplatí se mít aspoň trochu hudební sluch, jinak je to dost o matematice. Hodně štěstí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 08.03.13 22:14

Samozřejmě, že dávají. Každý akord se skládá z not. Ale z notového zápisu písničky to neodvodíš. Jedině přímo s akordama nebo sluchem, jak už je psáno výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 09.03.13 11:08

Tím se zabývá nauka o harmonii. Melodie, zapsaná jednohlasně, se harmonizuje, tedy hraje se v akordech, vícehlasně. Ovšem i tak nelze nakonec vyloučit lidský faktor, který to sluchově celkově zkontroluje a doladí to.Mezi teorií a praxí bude vždycky nějaký rozdíl. Např, harmonicky je to správně, ale navázání na další akord je "tvrdé", tady je nutná korektura dle lidského faktoru. Toto se ovšem týká složitějších melodií, lehké popěvky se opravdu rychleji udělají rovnou podle sluchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.13 08:23
avatar

z notového zápisu těžko, kamaráde těžko. Akordy musíš dotvořit a do písničky dosadit sluchem. Ono to ale není zase tak moc obtížné, protože například lidovky obvykle stojí na třech základních akordech, které se často schematicky opakují. Písnička je úplně jiná, ale schema doprovodu je stejné. Pak můžeš doprovázet i ty písničky, které vůbec neznáš.

Dobře je to vidět na blues nebo na rokenrolech. Jejich doprovody jsou z 90 procent úplně stejné. Nauč se jeden harmonický postup a znáš je prakticky všechny. Vezmi nějaký blues, zahrej ho ve dvojnásobném tempu a dostaneš rock and roll.

Tak ti přeji mnoho muzikálního zdaru, improvizace není zase až taková věda. :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.