Kde se dá podepsat petice za základní příjem?

Od: Datum: 15.11.13 17:32 odpovědí: 48 změna: 17.11.13 23:10

Zdravím,

nedávno jsem někde zaslechl něco o myšlence základního příjmu. Myslím, že tak nějak se to jmenovalo. No ve zkratce, mělo jít o systém, ve kterém všichni lidé dostávají určitý - základní příjem, a to bez podmínky. tedy dostávají to všichni a to i když nechodíš do práce. Mně se ta myšlenka zamlouvá, a ono prý koluje nějaká petice, kde se lidé podepisujou, aby se to zavedlo. Nevíte někdo prosím, kam mám zajít, nebo co mám udělat pro to, abych to podepsal? Děkuji za rady. Mirek.


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
bez řešení
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: snehulak*
Datum: 15.11.13 17:35
 

Zajímavá myšlenka, a kdo to bude financovat?

 
Od: prometheus*
Datum: 15.11.13 18:06
 

ta idea vycházela myslím z toho, že by se sjednotily daně, tím by se ušetřilo a bylo by na Základní příjem. NAvíc by takto byla zdaněna i strojová práce, která dnes není a to jsou další nemalé příjmy do státní kasy. Osobně si myslím, že peníze ve státě jsou, jen je zapotřebí je efektivně přerozdělit. Samozřejmě konečná podoba financování je otázkou právě vhodného řešení.

Od: zabu
Datum: 15.11.13 17:39
 

jestli se nepletu, tak s tím nápadem přišli piráti, tak snad na jejich stránkách.

A k tomu financování. Pokud vím, je to jen nápad. Místo aby se cpaly peníze do úředníků na pracovních úřadech, tak ty peníze rozdělit a dát je bez kontroly nezaměstnaným. Mělo by to vyjít levněji, než provoz těch tisíců ůředníků na ůřadech.

 
Od: prometheus*
Datum: 15.11.13 18:07
 

Aha, díky , kouknu na piráty.

Od: prometheus*
Datum: 15.11.13 18:11
 

A jó, tak už jsem to našel:

http://www.pirati.cz/stanovis…iniciativy_za_zakladni_prijem

Díky za pomoc! Mirek

Od: koukolik
Datum: 15.11.13 18:14
 

Mělo? Udělal někdo výpočet kolik by to stálo a kolik by se ušetřilo? Děkuji předem za nasměrování.

 
Od: buss
Datum: 15.11.13 18:15
 

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

 
Od: prometheus*
Datum: 15.11.13 18:27
 

Ale né pane, doma rozhodně všichni sedět nebudou. Ale nebudete muset přistoupit na vyděračské podmínky zaměstnavatele, budete si moci dovolit třeba jen poloviční úvazek, apod. Já vím, že to je asi prvotní strach lidí, kteří o tomhle slyší poprvé, že budou všichni sedět doma, ale opravdu? Proč teda dneska existuje tolik dobrovolnictví, neplacený software, apod. Jak dlouho vy sám byste nic nedělal, týden, měsíc? A co pak, asi si nějakou činnost najdete. Ten největší přínos vidím právě v tom, že nebudete muset dělat jen to co vydělává i když vás to třeba vůbec nebaví. že právě budete moci dělat to, co vás baví, bez strachu že by vás to neuživilo. A že vnitřní motivace je mnohem lepší než systém cukru a biče, který tu máme dnes dokládá třeba i takový projekt jako Wikipedia. Která vznikla čiste jen z vlastního zájmu a chuti autorů. Pro mě je základní příjem přesně ten model, který tato společnost potřebuje.

CHápu obavy, že to nebude fungovat, ale já si právě myslím, že je to přesně naopak. že dnes nás brzdí systém, a když těm lidem dáte svobodu a podpoříte je, v systému se to projeví jako expanze a ohromný ekonomický růst. Místo zpomalení zažije společnost ohromný rozmach.

Ještě jednou díky za nasměrování na Piráty.

Od: koukolik
Datum: 15.11.13 20:54
 

Zeptám se ještě jednou, třeba někdo odpoví: Udělal někdo výpočet kolik by to stálo a kolik by se ušetřilo?

 
Od: buss
Datum: 15.11.13 20:58
 

Tož si s těma pirátama najděte nějaké území a přesvědčete nevěřící! A za poradce si vezměte cigány.

 
Od: ria®
Datum: 15.11.13 21:31
 
avatar

Uznávám, že myšlenka by to byla krásná - ale opravdu si myslíte, že by to v naší společnosti mohlo fungovat?

 
Datum: 15.11.13 21:51
 
avatar
Máme to i vyzkoušeno, říká se tomu socialismus, vše na jednu hromadu a každý dostane spravedlivý díl. *smich*
 
Datum: 15.11.13 20:31
 
avatar

Pěknej nesmysl ! To by bylo lidí, kteří by se flákali doma a nedělali vůbec nic. Jak dlouho by taková ekonomika vydržela? Maximálně půl roku. A pak bychom všichni zhasli a emigrovali. Trochu mi to připomíná komunismus - každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Víme, že tudy cesta nevede.

 
Datum: 15.11.13 21:15
 
avatar

Nezlobte se ale větší blbost jsem už dlouho neslyšela. V 89 jste chtěli kapitalismus a dnes chcete peníze bez práce?

 
Od: ria®
Datum: 15.11.13 21:27
 
avatar

Najděte si práci a těmito hloupostmi se nezabývejte..

Někdy si připadám jak trotl, když mám špatný měsíc a jen tak tak zaplatím soc. a zdrav. pojištění - a jiní si bez práce denně pokuřují a popíjejí v hospodě...

 
Od: prometheus*
Datum: 15.11.13 22:19
 

Ale no tak lidi !

Jste členy nejvyspělejší kultury na této planetě, jste zástupci lidského rodu. Trochu vznešenosti a geniality do vašeho jednání.

oponovat komunismem je přízemní populismus, který akorát ukazuje na vaši hrubou neznalost principů jednotlivých systémů. Základní příjem přeci nikoho neomezuje. Na dotaz kolik se tím ušetří. To je přece zcela irelevantní otázka. V posledních desetiletích se celá kapitalistická společnost snaží pouze ušetřit a kam to vede? Základní příjem nemá být ekonomické hledisko ale především lidské. Má opět pozvednout samotného člověka na žebříčku priorit zase o stupínek výše. Já vím, možná si někteří řeknou, co jsou to za žvásty, jde především o trh, nuže dobrá, pokud se domníváte že na vašem životě nezáleží, prosím. Že kola ekonomiky jsou důležitější než kvalita vašeho života, prosím.

Tady máme jako lidstvo šanci vykročit vstříc společnosti, která si zakládá na svobodě, důvěře v lidi, osobní zodpovědnosti, a k práci motivuje především na principech vnitřní motivace. Můžem se posunout z pozice otrokářského stavu k lepšímu světu.

A vy místo toho, abyste se z temnoty všedních dní aspoň jednou vzletně zkusili podívat na možnosti, které by to přineslo, tak akorát argumentujete ve strachu, že by nikdo nedělal. Ale tohle je přeci nesmysl. Byly dělány průzkumy a na dotaz zda byste vy osobně pracoval i po tom, co budete dostávat základní příjem, odpovědělo 80 procent že ano, další že by si našli jinou práci a malé procento, že by chvíli zůstali doma a pak by se uvidělo. Na dotaz, zda si myslíte že by ostatní ještě chodili do práce, odpovědělo 85 procent, že rozhodně ne.

Tohle je mou odpovědí na vaše obavy. Opravdu sami sebe vidíte jako kus dobytka nad kterým se musí stát s bičem v ruce, aby něco tvořil? Nevěřím tomu. JInak nikoho nepřesvědčuji, ale reagovat jsem musel. DObrou noc.

Od: buss
Datum: 15.11.13 22:26
 

Až si ten Sluneční stát založíte, dejte vědět. Rád se po delší době jeho existence podívám. To bude pečených holubů.

 
Datum: 15.11.13 22:30
 
avatar
Tu vznesenou myšlenku vám uverim pokud jste úspěšný manažer. Pokud nezaměstnaný tak se za tu vznesenost jen schovavate a ohybate fakta ;)
Co se týká vnitřní motivace: koukněte se na ulici po tlustých lidech nebo kuracich. Vnitřní motivace je zalostna ve většině případů...
 
Datum: 15.11.13 22:31
 

Ty vaše procenta o tom, kolik lidí by chtělo dobrovolně pracovat jsou názorně vidět ve věznicích, co? Spěte sladce, naivko.

 
Od: hm®
Datum: 15.11.13 22:40
 
avatar

He, nedá mi to ...

Důvěru v lidi už teda nemám hodně dlouho. Ty ještě jo? Osobní zodpovědnost (za věci, jejichž neúspěch dotyčného nepostihne) necítí dneska prakticky nikdo. A je dokázáno, že téměř 100 % lidí celkem dobře dokáže odhadnout průměrné chování ostatních, ale přitom sami o sobě mají představu lepší, než je skutečnost. Takže jestli bylo zjištěno, že 85 % ostatních by rozhodně do práce nechodilo, pak se jedná o správné číslo; zato těch 80 % (že oni sami by chodili) je jen zbožné přání, které je klamné.

Toto je zas má odpověď na tvůj nezřízený optimismus.

 
Od: ria®
Datum: 15.11.13 22:44
 
avatar

je to krásně napsané, ale opravdu žijete naZemi? v ČR? -a to bych dostávala základní plat + svou výplatu? a jak by to bylo se sociálními dávky? stačil by i v tomto případě jen ten základní plat? ...

Jak píši - myšlenka - osvobodit se od "peněžního pouta" - dělat to, co mě baví - bylo by to samozřejmě ideální... ALE...?

doplněno 15.11.13 22:50:

Myslím si, že to, co vykládáte, zde už vlastně částečně máme , poněvadž- ti co nechtějí dělat, to co musí, nebo by měli, dostávají peníze z dávek i tak.. .. Váš sen se splnil :)..

 
Od: koukolik
Datum: 15.11.13 22:53
 

Když to máš tak perfektně nastudované a promyšlené, odpověz mi prosím na (potřetí) opakovanou otázku: kolik budeš potřebovat peněz, abys ten "základní příjem" mohl vyplatit.

Jinak sis už stačil odporovat. Ve svém druhém příspěvku se holedbáš, že se tím ušetří, a teď najednou píšeš, že to není vůbec důležité. Tak nevim

Pohrdat ekonomikou může jenom člověk, který jí vůbec nerozumí. Ekonomické zákony totiž platí vždy a všude. Dokonce i v režimech, kde se nějaký ústřední výbor usnese, že platit nebudou. A že těch příkladů máme.

 
Od: danecekdan*
Datum: 15.11.13 22:36
 

To se neptej tady "přetrhdílo", ale zajdi k "právníkům" do nejbližší hnědočešské osady - tam ti v tomto poradí velice erudovaně. Rád na tebe budu pracovat stejně, jako na ně...

 
Od: asdf*
Datum: 15.11.13 23:52
 

Nepodmíněný základní příjem (stačí zadat do vyhledávače) by měl nahradit veškeré ty sociální podpory, které jsou vypočítávaný pokaždý jinak.

Tzn. že by se vše ujednotilo na osobu (někde jsem četl, že byto mělo být cca 3 - 4. 000Kč)

Zabránilo by se tak pobírání (zneužívání) několika typů dávek (tedy souběh) který známe např. při vyplácení příspěvku na bydlení, kde se nakonec zjistí, že je pobírá každy příslušník rodiny a nakonec bydlí všichni v jedný cimře 5x5 m. K tomu samozřejmě dotyční dostavájí ještě několik druhů jiných sociálních dávek jak to známe z okolí, takže ve finále si přijdou na pěkný balík peněz.

Takto by se vše zjednodušilo a nikdo by nemohl podvádět. Ve finále by to přišlo i levněji a jak zde bylo zmíněno plnilo by to i solidární sociální podporu na alespoň důstojné zaopatření v nouzi nebo v budoucnu, kdy vše budou vykonávat roboti. (Ona ta doba se blíží - protože např. trojrozměrná tiskárna vám vyrobí téměř cokoliv)

 
Od: ria®
Datum: 16.11.13 00:06
 
avatar

No ale nevymluvíte mi, že někteří si budou sedět doma - a smát se z okna těm, co kráčí pracovat... Určitě by to nebyla špatná myšlenka - sama jsem si práci raději našla - zřízením živnostňáku, než abych nic nedělala, seděla a měsíčně si přišla pro penízky za nic.. - ale myslím, že na to, co píšete - ještě - jako společnost připraveni nejsme ;), závidíme, nepřejeme si... bohužel..

 
Od: axus®
Datum: 16.11.13 01:01
 
avatar

Ze s tim prisla Piratska strana?

No neni se cemu divit. Pirat - z latinskeho lupic, to mluvi za vse.

Uplny Janosici. Bohatym brat, chudym davat.

Akorat trochu moderneji. Vsem brat a prerozdelovat. To uz zname.

-

Kontrolni otazka. Jak velky musi byt clovek idiot, aby si dal do nazvu organizace oznaceni pro zlocince?

Nomen omen.

 
Od: ria®
Datum: 16.11.13 01:55
 
avatar

Já osobně pirátům fandím- až příjdeme o všechny informace, seriály, data nainternetu zdarma - klinutím myši k dispozici.. tak se teprve budeme divit...

 
Od: hm®
Datum: 16.11.13 18:45
 
avatar

Řekl bych, že název "Piráti" je opravdu nešťastný, protože v neznalých vyvolává odpor a opovržení (které si skuteční piráti opravdu zaslouží). Ale chápu to tak, že ten název vznikl jako protest. Určitá lobby začala přirozeně se chovající lidi nazývat piráty. Společensky aktivnější jedinci z těchto "pirátů" založili stranu a tím slovem ji pojmenovali. Bohužel.

 
Od: ria®
Datum: 16.11.13 20:23
 
avatar

stopro souhlas!..

 
Od: prometheus*
Datum: 16.11.13 11:46
 

Zdravím vás, dobří lidé, tak pěkně po pořádku:

Clayman: mluvíme zde o vnitřní motivaci k činnosti, nikoliv k závislosti. Nemůžete míchat jablka a hrušky dohromady. Koukněte se na svobodný software, nezdá se vám, že v posledních letech začíná, co do kvality, daleko přesahovat komerční produkty?PS: jak vás napadlo, rozdělení zrovna na manažery a nezaměstnané? Jsem osvč. A zdaleka ne všichni manažeři jsou kompetentní, ale pokud je to pro vás autorita, která může mluvit do věcí uspořádní společnosti, tak myšlenku ZP podporuje např. Karel Janeček, dále majitel řetězce DM, a jiní vlivní lidé napříč společností. Ano i pravicoví.

Tesyk: Je zapotřebí brát věci v souvislostech a tedy i procenta ve věznicích jsou taková jaký je aktuální systém. CHápete, že když budou lidé žít v systému, který už každému dává určité finance tak se sníží počet příčin, proč krást? To, že lidé nechtějí pracovat a raději si nakradou má asi někde příčinu. Patrně v tom, že dnes je práce považována za něco špatného, těžkého, něco, co vlastně nikdo nechce, ale každý musí. Jistě že je pak tendence se tomu vyhýbat. Ale když z té povinnosti uděláte možnost, tak se změní i vnímání a postoj k práci jako takové a lidé už prostě nebudou práci nenávidět, protože ji dělat nemusí, a protože si ji sami zvolili.

hrn: ANo mám důvěru v lidi a nemám s tím v životě sebemenší problém. Dobře, opustíme-li pole čísel, zeptám se vás, Vás osobně: Budete se celý život jenom válet na pláži? O nic jiného tady nejde. Jenom o vás. Co budete dělat, když budete mít zajištěný základní příjem, jak se změní váš život? Co budete dělat? To je má odpověď na váš nezřízený pesimismus :)

ria: Ano žiju na zemi a žiju v ČR. Taky vidím "nízké" a vystrašené chování některých svých blízkých i vzdálených lidí v mém okolí. Ale taky vím, že to je pouze adaptace na systém v jakém vyrostli, v jakém teď žijí. Pokud by se tito samí lidé narodili v systému, kde je už přirozené, že každý člověk má existenci finančně zajištěnou a v životě se tak skutečně může věnovat čemu on sám chce a co ho baví, tak tito samí lidé budou jiní. Budou mít k práci úplně jiný postoj, protože to už pro ně nebude práce, tedy nutné zlo, ale činnost ve které se seberalizují. Nebudou mít tedy vůbec potřebu vysmívat se těm, kteří do práce jdou. Tu máme jen dnes, protože jsme v jiném systému. Závist, nepřejícnost, strach o peníze, já jsem si to vydělal ty mi na to nešahej, to jsou jen důsledky současně nastaveného systému, který v lidech programuje chování vycházející z mentality nedostatku. Změníme-li systém, může se tato mentalita radikálně změnit. Nezměníme-li systém, a budeme li jen naivně čekat, že se lidé sami změní, nic se nestane. Lidské chování je totiž vždycky až produktem systému, ve kterém žijí.

koukolik: Omlouvám se, že jste se musel dotazovat natřikrát: tak tedy: Já to spočítané nemám. Ani jsem takovou hotovou studii pro ČR neviděl. Určitě je to hodně peněz. Stejně tak je ale hodně peněz i aktuální výdaje na dávky. Věděli jste třeba, že dnes je okolo 60% obyvatelstva dotováno z peněz druhých? že vlastně žijí z přerozdělených prostředků a nikoliv z vlastní výdělečné činnosti? To je víc jak polovina obyvatel! Pokud jsou peníze na ně, budou i na všechny, vhodnými úpravami. Co se týče ušetření, kdyby jste četl mé příspěvky pořádně, všiml byste si, že jsem myslel ušetření vůči stávajícímu systému a tedy že by bylo víc na základní příjem. Nikoliv ušetření v celkovém rozpočtu tím, že by se ZP zavedl. Ekonomikou nepohrdám, jen poukazuji na nesprávné nastavení na žebříčku priorit. První má být člověk a jeho zájmy a ne ekonomika.

axus: Jak velký musí být člověk idiot, aby posuzoval kvalitu politické organizace podle názvu, aniž by posoudil její program, názory a její zastupitelé.

Ria - podruhé, Ale jak to tady tak čtu, asi máte pravdu, že na to mnozí ještě nejsou připraveni. I tak mi to nebrání to podepsat. Jak jsem se dočetl, není ta petice pro zavedení ale teprve k tomu, zda se tím má evropská komise vůbec zabývat. Pokud ano, ať tento orgán vymyslí způsob financování, výši ZP a další klíčové body.

Od: koukolik
Datum: 16.11.13 13:06
 

Děkuji za upřímnost. Spočítané to nemáš, ani jsi se o kalkulace nezajímal, ale to ti nebrání v nadšení pro onu myšlenku. Skutečně profesionální přístup, předpokládám, že jsou všichni zastánci tohoto experimentu podobní.

Jen takový hrubý nástin. Kdosi výše psal o 4t. měsíčně. Když pominu, že to není zdaleka částka, která by zajistila ten "důstojný život", o kterém tu píšete, tak to pro 10mil. našich občanů znamená výdaj 480miliard ročně. Zkus porovnat s výší státního rozpočtu a pouvažuj, odkud se peníze na tento bohulibý účel vezmou. Zvlášť když nemůžeš počítat s daňovým výnosem z těchto příjmů.

Co se týká úspor, loni byly výdaje na sociální dávky 90miliard... Důchody tam nepočítám, ty snad zachováte v původní výši. Nebo jak chcete vysvětlovat důchodcům, že budou za celoživotní práci brát stejně jako nefachčenkové a věční marodi?

A jestli si myslíš, že toto skryté rovnostářství bude znamenat pozitivní změnu myšlení lidí, jsi na omylu. Lidé jsou už tisíce let v podstatě stejní. Závist, mamon, lenost, vyčuránkovství ... a stačí pár takových aby otrávili každou mašlenku, založenou jenom na dobré vůli lidí

 
Od: prometheus*
Datum: 16.11.13 15:00
 

Nebrání mi to vůbec v nadšení pro tu myšlenku. Když chtěli letět na Měsíc, taky na to v moment zadání úkolu neměli technologii jak by to vůbec mohli provést a jen zápal a vize stačily k tomu aby se to uskutečnilo. Nic není nemožné, pokud člověk opravdu chce. Ale naopak, pokud nechce, tak přes to nejede vlak. Nebo ještě jinak: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá výmluvy.

Je mi naprosto jasné, že je v tom ještě spousta neznámých. Musel by se navrhnout fungující a spravedlivý systém financování, musely by se zajistit důchodové výše, nadstandartní sociální dávky, apod. Muselo by se nějak zabránit přívalo přistěhovalců, anebo to aplikovat na celou Unii najednou, atd..

Ale neberu to jako nemožné překážky, ale jen jako jednotlivé kroky, které je při realizaci nutné postupně splňovat. Ale taky se na to můžu vykašlat a zaujmout úplně stejně pesimistické stanovisko jako tady většina. A suše konstatovat, že to nikdy nemůže fungovat a ono vážně nebude. Stejně jako mohl Kennedy uvěřit tomu, že letět na Měsíc je blbost.

Měl to však snazší v tom, že technologické pokroky umí lidstvo dosahovat a má v tom dobré zkušenosti. Zatímco na poli sociálně ekonomickém se to budeme muset teprve naučit. Mejte se.

Datum: 16.11.13 17:01
 

Víte, pane, ve svém životě jsem dělal různé věci. Mimo jiné jsem dělal i vedoucího a měl i vlastní zaměstnance. Ale ta vaše teorie má přinejmenším jednu, ale zásadní, slabinu. Lidi jsou líný jako prasata a s tím nic nenaděláte...

 
Od: zabu
Datum: 17.11.13 17:31
 

V líné firmě, líní zaměstnaci. Asi mi nebudete věřit, že dělám ve firmě, kde takový líný zaměstnanec není ani jeden, že?

 
Datum: 17.11.13 21:42
 

Ale věřím, to víte, že věřím. Jako zaměstnanec máte na ten názor plné právo. Hlavně, aby vám vydržel v okamžiku, až budete mít pod sebou pár podřízených...

 
Od: hm®
Datum: 16.11.13 19:07
 
avatar

Byla mi položena otázka, tedy odpovím.

Kdybych měl zajištěn příjem dostačující pro důstojný život (což 3 nebo 4 tisíce dnes opravdu zdaleka nejsou), tak vážně nevím, zda bych do práce chodil. Na pláži bych se určitě neválel. Je spousta činností, které bych rád dělal, ale na které teď nemám čas (protože chodím do práce), je spousta práce doma, která se odkládá, nebo vykoná (a to třeba jen částečně) až tehdy, když už opravdu odložit nejde, protože prostě se to všechno nedá stihnout, atd. Stačí si uvědomit, že někteří lidé bydlí ve vlastním domku, nebo mají chalupu, nebo zahradu apod. a každá z těchto záležitostí vytváří nepřetržitý proud "pracovních požadavků". Takže člověk by klidně mohl pracovat na svém od rána do večera, kdyby to šlo. A spousta lidí by to určitě udělala.

A kdo by pak vydělával potřebné peníze na rozdávání? Spousta firem by asi zavřela, protože linka nemůže jet, když není plně obsazena. Obchody by otvíraly nahodile podle toho, zda zrovna přišla prodavačka. Všechny ostatní firmy by v tom dobrém případě jely tak občas trochu, podle toho, jak moc by docházela ta svědomitá část zaměstnanců do práce. ... Ne, tohle by opravdu nefungovalo.

 
Od: zabu
Datum: 17.11.13 17:39
 

Je signifikantní, pro určitou část lidí, jak vědí dopředu, že to nebude fungovat. Stejně tak, jako věděli vědci, že se cestující ve vlaku při rychlosti větší než 30km/hod udusí. Stejně tak, jako věděl šéf patentového úřadu, že nic nového nebude vynalezeno a navrhoval zrušení patentového úřadu.
Nejhorší bariéry máme všichni ve svém vlastním mozku, a mylně tomu říkáme "rozum".

 
Od: skeptik
Datum: 17.11.13 18:05
 

hmm .. na rozdíl tenkrát od toho vlaku, experimenty založené na dobré vůli a křišťálových charakterech lidí už proběhly a jak to dopadlo, všichni víme

 
Od: zabu
Datum: 17.11.13 18:46
 

Je těžké si připustit, že jsem jako ten úředník na tom patentovém úřadě, že? On to taky, stejně jako ti vědci u toho vlaku měl podložené nějakou teorií. Zaplať bůh, pokrok nezastavíš. A co dnes vypadá jako utopie, se může ukázat jako rozumný nápad.

 
Od: skeptik
Datum: 17.11.13 20:49
 

O švédském spisovateli, Augustu Strindbergovi, se dočteme, že byl přistižen, jak vyfukuje kouř z dýmky do umývadla s vodou, zkoušeje zda touto cestou nevznikne zlato. A my si říkáme, hle jak podivínský nápad se zrodil v genialním mozku! Ale není
správnější si říci, nebyl to Strindberg, kdo experimentálně zjistil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne? Někdo to totiž vyzkoušet musel. Někdo musel slepou uličku lidského poznání ohledat, a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé! Dá se říci, že pravým pionýrem slepých uliček byl Jára Cimrman
...

 
Od: axus®
Datum: 17.11.13 19:58
 
avatar

Ale to neni pouze o tom, ze sme presvedceni, ze to nebude fungovat.

To je hlavne o tom, ze nechceme, aby to tak fungovalo. Nechceme platit nejaky zakladni plat kazdemu, kdo se rozhodne nepracovat.

Proboha. Vzdyt to je prima cesta k naprostymu socialismu. Proc bychom neco takoveho meli podporovat?

 
Od: skeptik
Datum: 17.11.13 20:52
 

Dík axus A protože to nemůže fungovat a navíc to normální lidé ani nechtějí, jsem přesvědčený, že se tohoto šíleného experimentu nedožiju ani já ani mé děti

 
Od: zabu
Datum: 17.11.13 22:03
 

Aniž bys byl ochoten se o tom něco dozvědět, ty prostě nechceš. Třeba by to celé vyšlo opravdu finančně lépe. Ale vy odpůrci máte jasno. Na rozdíl od nás, kteří jsme ochotni o tom diskutovat, a třeba se nechat i přesvědčit, vy máte jasno: Vy to prostě nechcete.
Napadá mě jedna sentence, kterou jsem kdysi, kdesi, četl a která na tuhle věc dokonale sedí: "Na každou otázku, existuje jednoduchá, snadno pochopitelná, nesprávná odpověď". A když se k tomu nechce...
No nic. Buď se to ukáže jako hovadina, pak můžeš být klidný, nebo se to ukáže ekonomicky zajímavé, a pak se to prosadí bez ohledu na muj nebo tvůj názor.

 
Od: axus®
Datum: 17.11.13 22:23
 
avatar

Ekonomicky zajimave jiste. Otazka je pro koho.

To, ze se nahore neco prosadi bez ohledu na nazory lidi je take bezne. Neznamena to ovsem, ze je to spravne.

To jsou totiz dve ruzne veci, ktere spolu nijak nesouvisi.

Ale to nema cenu diskutovat. Socialisti vzdycky chteli cizi kolace bez vlastniho pricineni a nikdo jim nedokaze vysvetlit, ze nekdo na ty kolace taky musi vydelavat.

 

 

Od: zabu
Datum: 17.11.13 22:44
 

Tak dobře. Takový malý příklad: Na koho radši budeš platit daně. Na bezdomovoce, na lidi bez práce, aby si nemusel mít strach, že tě vykradou nebo přepadnou, nebo na hordu policajtů, která tě před nimi stejně neochrání?

 
Od: axus®
Datum: 17.11.13 22:52
 
avatar

Na tuhle hru nepristoupim.

 
Datum: 17.11.13 23:10
 

Poslyšte zabu a vy si vážně myslíte, že nějakých 4000,- Kč převychová lupiče od toho aby kradli dál?

 
Od: claire*
Datum: 17.11.13 21:55
 

No to je paráda! Plně podporuji myšlenku základního příjmu, ovšem POUZE v případě, že každý člověk dostane tuto dávku v naturáliích, konkrétně v kakaových bobech. Pak si můžeme dělat doma vlastní čokoládu a kakao, nebudeme to muset kupovat, hrozně ušetříme a ještě se pocvičíme v kulinařině. Jupí.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.