Proč jsou v kalendáři blbá jména?

Od: Datum: 09.11.13 14:01 odpovědí: 55 změna: 30.01.14 21:20

Tak jsem si prolistoval onvý kalendář na příští rok. Obrázky hezký. Ale napadlo mě, kolik století už tam jsou ta jména, která snad nikdo nemá. Jenom začátek roku - kdo se dneska jmenuje Karina, Radmila, Dalimil, Vilma, Pravoslav, Drahoslav, Doubravka, Běla, Otýlie, Zdislava nebo Blažej? Nemáte pocit, že by se to mělo trošičku inovovat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: moula*
Datum: 09.11.13 14:05

A která jména vám v kalendáři chybí?!

Datum: 09.11.13 14:07

Odpovím otázkou: A která jména najsou tedy blbá?

doplněno 09.11.13 14:08:

*nejsou*

Od: olaf71*
Datum: 09.11.13 14:07

i kdyby existoval od každého jména jen jeden, tak chce mít také jmeniny a že minimálně jeden od každého jména existuje, včetně těch svatých

Od: wamp®
Datum: 09.11.13 14:10
Nevim sice jak se vy jmenujete,ale to je vedlejsi...Ta jmena patri jaksi ke kultu naseho naroda.Vsimla jsem si,ze posl.dobou se stara jmena vraceji.Ja kupr.mam pomerne plne zuby Tomasu,Lukasu,Lucii,Veronik,Terezek,atd.,atd.Tim se samozrejme nechci nikoho dotknout!
doplněno 09.11.13 15:46:

Olafe,nápodobně*smich*

Od: olaf71*
Datum: 09.11.13 14:16

když slyším jméno Lukáš, tak mi naskáčou vosypky

Od: laik
Datum: 10.11.13 05:44
To jmeno je moderni hlavne v poslednich letech. Pred 40 lety patrilo k tem mene obvyklym. Vekovy prumer nositelu tohoto jmena je 21 let, coz znamena, ze je vyrazne vice mladych lidi, kteri se tak jmenuji (prumerny vek muzu v CR je 39 let). Pro porovnani: Josef = 56 let, tedy Josefove jsou prevazne starsi lide a moc se malym detem nedava a napriklad Petr ma prumer 39 let a je tedy videt, ze toto jmeno davaji rodice detem prubezne a nepodleha mode.
Datum: 29.01.14 15:25

Protestují! Co máš proti mému vnukovi?

Datum: 09.11.13 14:12

Jsou to stará česká jména a vůbec mi nepřipadají divná. Neměnila bych nic .Lepší se jmenovat Vilma, než nějaké hypermoderní jméno . Toť jen můj názor.

Datum: 09.11.13 14:12

Tak tam dáme moderní Vanessu, Lucrezii, Amandu, Seana, Christophera a Nevaeh? Why not...

A nebo necháme 843 Karin, 4586 Radmil, 286 Dalimilů, 1808 Vilem atp., aby slavili svůj svátek podle platného kalendáře?

Tolik krásných českých jmen...

doplněno 09.11.13 14:13:

Zdroj: http://www.kdejsme.cz/

Od: luke237
Datum: 10.11.13 05:29
Kdyz slysim Nevaeh, tak se mi otevira kudla v kapse. Vite, ze je to Heaven (cesky "Nebe") psane pozadu? Ktery magor s timhle prisel, vazne nevim *zed*

Stejne tak se nekomu podarilo prijit se jmenem Rehtaeh, coz je pozadu psane Heather (bezne zenske anglicke jmeno). Kde na to proboha lidi chodi?

Datum: 09.11.13 14:13

Jde o "módu". Podívejte se někde do novin, kde jsou novorozenci (regionální tisk) a jaká mají jména. S těma, co považujete za klasická (Tereza, Lucie, Marie, ...) se moc nesetkáte (i když se dávají. Ale máte to Emma, Nela, ... a "ještě horší".

Datum: 09.11.13 14:22

Souhlásím jen z části.. ta jména jsou divná a až na karin je nemusím ale opravdu hnusné jméno v cze kalendáři ač nevím kdy slaví svátek tak jedno takové dítě znám( 3 roky)..je opravdu hloupé jméno RÁCHEL ...ani vlastně co to dítě té matce udělalo že má takové jméno... asi hodně kopala potvůrka...

Od: ria®
Datum: 09.11.13 15:49

Ráchel (Rejčl) je židovské jméno, já vím o dvou a obě maminy jsou židovky..

Od: zabu
Datum: 29.01.14 14:34

Mám kamaráda, který pojmenoval syna úplně normálním jménem Daniel. A stejně se ho prý kdosi zeptal, jestli se nebojí dát synovi židovské jméno. Absolutně jsem do té doby netušil, že se někdo takovou prkotinou může zabývat. Tahle společnost je čím dál divnější, čím dál vymyškovanější.

Od: achich
Datum: 29.01.14 14:38

setkala jsem se s tímtéž dotazem u jména Ester. pravda, že můj známý nedávno natáčel bohoslužbu židovskou a nějakou slavnost, a musel se zavázat, že to nikde nezveřejní, pouze materiál předá jim. možná i po desítkách let ( a před holocaustem předcházela století pronásledování ) se nezbavili té věkovité zkušenosti nestavět židovství příliš na odiv?

Datum: 09.11.13 14:28

Všechna to jsou krásná jména, některá mají dlouholetou tradici, Ty by jsi chtěl Esmeralda, nebo Dona Pepinda, ne? A jak říkají Tobě? Já třeba nechápu, jak se někdo může jmenovat Kryšpín, ale budiž, a měl sem známou, která byla alergická na Filipa, že se tak prý jmenuje každý křeček, a co měli říkat Vaškové, ale není až tak důležité jméno, ale jeho nositel, osobnost.

Od: ioadisddv
Datum: 09.11.13 15:05

Dříve se taková jména běžně dávala a stále je mohou mít nejen naši prarodiče, ale i jejich sourozenci, tedy naši prastrýčkové a pratetičky, kteří stále ještě žijí. Vzhledem k tomu, že od káždého "hloupého" jména žije stále někdo, tak možná z toho důvodu jsou pořád v kalendáři.

Před sto lety bylo docela omezené množství používaných jmen Johann, Barbara, Elisabeth, Theresia, Anna, Anton, Marina, Marianna, Georg, Katharina, Martin, Josef, Rosina, Wenzel a to je tak asi všechno. Dnes jich máte cca 300 a další, které se slaví v jiných než českých kalendářích. Podívejte se do jakékoliv matriční knihy kolem roku 1850 a uvidíte, že nelžu.

Pokud dítěti chcete dát jiné jméno, tak dejte, bude ho holt slavit podle amerického kalendáře. Co třeba francouzská jména? Ta zní oproti těm americkým alespoň zajímavě. Stejně se mi pořád budou líbit česká jména jako Antonín, Natálie, Kateřina apod.

Od: luke237
Datum: 10.11.13 05:25
Slavit podle americkeho kalendare? :D Americane nemaji v kalendari zadna jmena a svatek proto neslavi. *mala*
Datum: 29.01.14 13:40

Jen bych upřesnil, že jména která uvádíte jsou psána německy, protože se tak tehdy oficiálně psalo a mnohde mluvilo. I když v matrice jsou napsána tak jak uvádíte, tak jim doma říkali (pokud to nebyla honorace zakládající si na němčině) Jane či Honzo (Johann), Barboro (Barbara), Eliško (Elisabeth), Terezko (Theresia), Aničko (Anna), Toníku (Anton), Mariánko (Marianna), Jirko (Georg), Vašku (Wenzel) atd. Taky mám takové v rodokmenu a tehdy se to tak prostě psalo. Někteří tvůrci rodokmenů si to přechylují do češtiny, někteří je nechávají tak, jak jsou k nalezení v matrikách.

Datum: 09.11.13 16:32

Ale, ale. Jsou to krásná jména, a kromě Vilmy a Otýlie znám osobně nositele všech těchto jmen. Vesměs to jsou moji vstevníci (je mi 25). Doubravky znám dokonce čtyři, o Drahoslavech ani nemluvím (to není nijak vzácné jméno).

Mě spíš tak trochu vytáčejí jména jako Jesicca a Kevin u lidí české národnosti.Ale je to každého věc, asi tak.

Od: buss®
Datum: 09.11.13 17:19

No to není probléém. Je na to komise, tak jí navrhněte, co tam mají dát, či lépe rodičům navrhnout, jaká jména mají dítkám dávat, aby nebyla blbá, dle vás. A pak to hlídá i matrika, ovšem dnes ...

Datum: 09.11.13 20:27

Mě hlavně urazilo, když z kalendáře vyhodili Radomila. Takové krásné jméno, osobně znám tři Radomily. Měli svátek 10.dubna. Teď je tam Darja... zná někdo nějakou Darju?

Datum: 30.01.14 09:59

Milá Inžinýrko, snad jen herečku Darju Hajskou. A to ještě ne osobně. Vzpomínáte si? Ve filmech s Vlastou Burianem - např. naivní služebná Růženka v Přednostovi stanice, v seriálu Žena za pultem, nebo třeba v Kulovém blesku, Nezralých malinách /kde ji krásně "vytočil" pan Miloš Nedbal - strčil jí prst do polévky a řekl jí "flundro nemytá!" *smich* /, v Chalupářích, Lucerně, Andělu na horách /tam se jenom mihla v jedoucí tramvaji a pronesla 2 slova: Kocour jeden!/, ve Vzbouření na vsi, či dokonce i v nezapomenutelném Švejkovi. Neměla velké role, ale zapomenout se na ni nedá.

No a abych se věnovala otázce, jinou Darju skutečně neznám. A nikdy jsem neznala. To jméno na mě působí dost rusky, stejně, jako třeba Ljuba, pokud se dneska dává podobné jméno, tak spíš Darina. Ale to už je jiné jméno, svátek slaví 22. září. Jaga.

Datum: 10.11.13 10:18

Možná by měla být dvě jména na jeden den.

Od: pepr®
Datum: 10.11.13 11:06

Já mám v práci kalendář nějaké plastikářské, kde na každý den jsou dvě jména. Často je to druhé jméno ženská varianta toho prvního mužského. Např mi utkvělo v paměti Lukáš, Lukáška I když podle stránek Kdejsme.cz to jméno v Česku není (no ale jsou to data za r.2011)

Od: milan1m*
Datum: 10.11.13 10:23
a může mi někdo vysvětlit proč není v kalendáři jméno Pavel?bylo tam kdysi 26.června než tam vrazili přiblblou adrianu.teď je v kalendáři jen s petrem který tam je snad čtyřikrat.přitom Pavel je 4 nejčastější jméno v čr.
Od: pepr®
Datum: 10.11.13 11:22

Petr je jen dvakrát S Pavlem a pak ještě 22.2.

A těch vašich "přiblblých" Adrian bylo v republice v loni 6334. A to není zrovna zanedbatelné.

Datum: 10.11.13 10:49

Se zde zmiňovanými jmény jsem se se všemi setkala, i s Otýlií a Darjou. Zvláštní a k pojmenování děvčátka nevhodné mi vždy připadalo jméno Tekla. Dlouho jsem si také myslela, že Sáva je jméno ženské.

Módní vlny jsou a budou. Jsem si jistá, že to nebude dlouho trvat a přijde vlna -mírů, -slavů, -milů. Prostě až nějaká zpěvačka bude mít dcerku Jarmilu, uvědomí si mladé maminky, jak je to pěkné jméno.

Datum: 10.11.13 10:52

Jo jo, vzpomněla jsem si, kolik se narodilo Anetek po první Superstar. A u nás v Plzni zažívala v posledních letech boom Viktorie :D

Od: milan1m*
Datum: 10.11.13 10:58
dětem by se jména dávat neměla žádna,až bude mít rozum ať si vybere samo,
Od: axus®
Datum: 10.11.13 11:02

Podle mne si kazdy muze vydat svuj kalendar a nasazet si do nej jmena jaka chce. Trestne to urcite neni ;)

Takze az budete vydavat vlastni, inovujte, inovujte, inovujte.

Od: hop®
Datum: 29.01.14 18:28

@axus *palec* - myslím, že se to zde již řešilo, není žádná závazná norma pro vydavatele a nakladatele kalendářů, takže vlastně si tam každý může napsat jména jaká se mu líbí.

Nejjednodušší řešení je tedy si vybrat kalendář od jiného vydavatele, případně si napsat a vydat kalendář svůj, s úplně jinými jmény, třeba by se na tom dalo i vydělat!

Od: lotus*
Datum: 29.01.14 12:56

Mám za to, že nová jména se do kalendáře přidávají, aspoň do některých. A ty která tam nejsou se dají najít jako alternativy jmen - třeba ona Běla je odvozenina klasické Blanky (zdroj). Já bych určitě nechala i původní jména, právě ta původní biblická jména se mi líbí nejvíc. Karina, Vilma, Blažej - vždyť to jsou krásná jména (jaképak "blbá").

Datum: 29.01.14 13:29
Původní význam jmen v kalendáři je podle mě připomenutí si svatých a jejich činů.
Ke konkrétním jménům: Každý má svůj vkus. Jsou jména, která někdo označí za moderní nebo blbá a jinému se líbí. Jsou zde tisíce let. Díky Bohu, že zažívají období renesance. Musí být hezké mít jméno nějaké slavné osobnosti. A proč jsou v kalendáři? Asi proto, že mají své nositele!
p.s.: je pravda, že v americe nemají v kalendáři jména a neslaví jmeniny?
Od: axus®
Datum: 29.01.14 13:54

Mnohem kratsi nez vyjmenovat zeme, kde se jmeniny neslavi by bylo vyjmenovat zeme, kde se slavi.

Od: jojo*
Datum: 29.01.14 14:25

no a evangelíci i tady v česku taky svátek neslavíme ) tedy děti většinou asi ano, aby jim to nebylo líto

ale třeba moji rodiče ne, já taky ne.

jinak, mé babičky se jmenují Růžena a Otílie. třeba ta Otílie se v jejich vesnici hodně dávala, v té době.

Datum: 29.01.14 13:50

Přiznám se, že moje dítko se jmenuje jinak, než je v kraji zvykem... Nemohli jsme se s manželkou dlouho shodnout, až jsem na internetu v seznamu jmen našel jedno, které mi při vyslovení znělo hezky a mazlivě, žena souhlasila. Podle toho seznamu mělo jít o jméno schválené a používané, po narození nás matrika vyvedla z omylu a museli jsme žádat o výjimku. Byla schválena, takže vím, že je první toho jména v ČR. Škoda, že se neaktualizuje web Kde jsme, ale i přesto si myslím, že to jméno zatím nikdo další nepoužil. V kalendáři samozřejmě není (a ani nám to nijak nevadí), ale nebyl problém abychom si sami určili, kdy se budou jmeniny slavit.

Od: hm®
Datum: 29.01.14 18:45

A neprozradíte ho?

Datum: 29.01.14 15:06

jezevče,

vidím, že máš rád inovaci... a asi velmi rád...

pokud beru toho jezevce jako příjmení, tak těch jmen máš k němu vrchovatě...počítání jmen mne přestalo bavit při čísle 27, dokonce i akademické tituly máš 2... líbí se mi třeba jezevec hravý, jezevec moudrý, polní, obecný, štědrý, milý, školský a mnoho dalších. Většinou se přejmenováváš v souvislosti s předmětem otázky...

A tak to je i s křestními jmény, mnohým se líbí třeba i ta Karina, Radmila, Dalimil, Vilma, Pravoslav, Drahoslav, Doubravka, Běla, Otýlie, Zdislava nebo Blažej
a mnohým rádcům zase ani nenapadne přidat si k nicku přídavek... a ani nepovažují tvoje za blbé...

takový je život...

Od: foo*
Datum: 29.01.14 15:17

Karina je jméno mé přítelkyně *cert*

Datum: 29.01.14 15:19

Karin a Radmilu znám... a Doubravku jsem chtěla dceru, ale narodil se kluk a ten by s takovým jménem asi vypadal blbě :D

Datum: 29.01.14 15:59

Osobně znám Radmilu, Bělu a Vilmu*smich*, ale máte pravdu, Radmile se stejně říká Radko, Vilmě Vili, jinak je to děs běs. Minulý týden jsem posílala balík paní Drahoslavě...

doplněno 29.01.14 16:00:

Pardon, Bělu neznám, znám Bětku, špatně jsem se podívala.:)

doplněno 29.01.14 16:01:

A jméno pro syna jsem chtěla Radovid, je to z nějaké pohádky o zakleté černé princezně. Zřejmě to ale bude Jan*smich*

doplněno 29.01.14 19:15:

Tak s Květošem nemám problém, svého času jsem plavala s naším olympionikem Svobodou:) A Květoslava je i moje kolegyně, tč. na nemocenské. Ale s Drahoslavou jsem se potkala poprvé... je dobře, že Miloslavovi říkáte Míla, nesnáším pojmenování Slávek.

Od: albireo*
Datum: 29.01.14 18:20

Drahoslavy jsou tři mé spolužačky, pro mě Draha je normální jméno.. ale kámoš z hvězdárny byl Květoslav, Květa, chvíli trvalo, než jsme si zvykli. zrovna jako Míla ( Miloslav)

Datum: 29.01.14 17:09

I já mám ráda česká jména. Ono když má český člověk příjmení třeba: Voráč, Truhelka, Polívka, Hamáček, Liška a další /jen tak náhodně jsem zvolila.../ těžko se k tomu hodí jméno Charlotta, Hortensie, Christian nebo Kevin. K českým příjmením je nejhezčí právě ten opovrhovaný Vašek, Honza, Jana, Hana a ostatní česká jména. Je jich dost.

Z těch, podle Vás, blbých jmen, znám Radmilu, s Vilmou jsem chodila na SŠ, jedna z tetiček byla Otylka, na dovolené máme známou paní Bělu. Je to staré české jméno. Už Božena Němcová kdysi na psala pohádku o Bělince. A kvůli těm cizím hybridům byste chtěl česká jména z kalendáře vytlačit. To bychom za chvíli přišli o Máňu, Pepíka, Fandu, Toníka, Aničku a možná i o Pavla. A nahradil by ho Pablo nebo Paul. Zní to přece jen exotičtěji, než ten obyčejný český Pavel, že? Přesto mě se právě ta česká varianta líbí nejvíc. Jaga.

Datum: 29.01.14 19:12

No vidíte a já zase nechápu proč je dnes EMMA. HANNA nebo HANAH, Anabela ,Arabela, Sabrina...Každému se líbí něco jiného a proč by třeba Vít, Lumír, Augustýn a i ta vaše jména měla kalendář opustit, kdo ví co zas půjde příští rok do módy. Nedávno se kamarádce narodila vnučka a dostala jméno Květoslava, já myslela, že toto jméno je dnes už mrtvé.

Datum: 29.01.14 19:34

Ani nejde o to křestní jméno jako to spojení jméno a příjmení. Tak např. a to není můj výmysl ale skutečnost. Angelika Horáková, Hugo Knedlík, Haštal Soukálek, šimon šourek, Valerie Vítamvásová, Julius štˇovíček atd , ještě vím tak o třech ale nechci aby se tu někdo nenašel , hruza ty rodiče nemají soudnost. Připravují dětem dost nepříjemné chvilky.Kordulku měla moje babička kozu a Doubravku ovečku.Co mne teda štve , jsou jmena lidská pokud se dávají pejskům a mindám. Přitom je tolik zvířecích jmen.Nejhezčí jméno je HONZA a JANA , to je jen můj názor , samozřejmě je plno hezkých a zajímavých jmen , hlavně historických. Vratislav, Přemysl, Břetislav atd...

Datum: 29.01.14 19:38

No vidíte, a svatý Hop v kalendáři není :-D

Datum: 29.01.14 20:59
Dnes už ne, ale má to svůj důvod.
Někdy, tuším v pátém století, žil člověk, kterému lidé říkali HOP. Jmenoval se tak, protože byl vzhledu lepého a přitažlivého, čehož hojně využíval. Jednou ale přetekl pohár trpělivosti a všichni muži ve vsi ho nahnali k místní rokli a tam HOP učinil své poslední hop! Místní děvy a paní ho oplakávaly a chtěly každoročně uctívat jeho památku právě v den jeho jmenin. A proto žárliví muži rozhodli, že jeho svátek přesunou na 30. února... zazvonil zvonec a pohádky je konec ;)
Datum: 29.01.14 21:25

No, asi začnu psát novou historii, nejsem lepý ani přitažlivý, jen v lecčems zkušený, a vzhledem k mé sexuální orientaci by mne oplakávali spíše mladí jinoši - tím pádem asi nebude moc problémů tuto tradici obnovit, na mne opravdu moc mužů nežárlí... ;)

Fakt jste mne pobavila, dík, jsem v oblíbené hospůdce, před sebou štos účtů a faktur a směju se jak magor, okolní nějak nechápou... Jinak svátek slavím 6.7. máme to v rodině... Máte ode mne důležitý symbolický *palec* ! :-*

Datum: 29.01.14 21:55
;) Jsem moc ráda, že jsem vás dobře odhadla "na smíška" a palečku si velmi vážím. Stalo se přesně to, co jsem si přála. ;)
Zdravím a přeji hezký večer. M
Datum: 29.01.14 22:07

Hele, jste tu sice "pár dní", ale Vaše odpovědi mají hlavu a patu, myslím že Vás mohu uvítat do "klubu závisláků na poradně", takže VÍTEJTE MEZI NÁMI ! *placni*

Jinak teda nejsem smíšek za každou cenu, ale dokážu ocenit dobrý humor, prostě jste mi v tu chvíli fakt zahrála na tu správnou strunu! *tanec*

Datum: 30.01.14 07:55
Děkuji. Toho si velice vážím.
Proto jsem si udělala malý domácí úkol a zjistila, jak je to s Vašim svatým jmenovcem doopravdy.
Sv. (řekněme HOP ) byl knížecím synkem a jako druhorozený vstoupil již v osmi letech do kláštera. Jelikož měl výhrady k církvi (ve dvanáctém století docela drzost) založil pro své stoupence řád premonstrátů. Díky významnosti tohoto řádu se stal patronem české země, ačkoli zde za živa nikdy nebyl. Od šestnáctého století jsou jeho ostatky uloženy v Praze a na jeho počest dnes vaří také v Praze pivo s jeho jménem... ;)
Datum: 30.01.14 11:51
Nedalo mi to a hledala jsem ve starých kalendářích. Myslím, že vás to bude zajímat.
-
r.1910
2.-5. ledna - podle katolíků
Blahoslav, Jenovefa, Gordij, Telesfor
- podle evangelíků
Blahus, Ženeva, Izabela, Jarloch
r.1926 (stejná data)
- podle katolíků
Ježíš, Jenovefa, Gorgij, Telesfor
- kalendář český
Blahorád, Mečislav, Blahoslávka, Dalimil
Kdybychom se dnes přenesli do r. 1910 slavili bychom místo Robina Felixe (kat.) nebo Aldegundu (eva.) a v r.1926 Martinu (kat.) nebo Hyacintu (k.český).
Ještě pro zajímavost. V těchto letech i u nás začínal týden nedělí...
A pak, že je kalendář něco statického a neměnného. ;)
Datum: 30.01.14 21:16

Pokud někoho zajímají různé jmeniny, může si zkusit počíst třeba v tomto zajímavém seznámku... ;)

Od: martin1965*
Datum: 30.01.14 21:20

To jste posral, moje babička je Vilma.

doplněno 30.01.14 21:21:

Ale slaví svůj svátek na Viléma (to byl její táta).

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.