Co dělat? smúla? Takový životní příběh

Od: Datum: 03.10.15 00:02 odpovědí: 20 změna: 04.10.15 18:14

Dobrý den

měla jsem kamarádku, a nakonec jsme se navštěvovali ve formátu já a můj Michal a ona a ten její, strávili jsme spolu hodně času a hodně takových nevšedních dovolených. Byli jsme přátelé

Oni nám nabízeli různé nevšední věci a já a můj jsme to brali jako vytržení ze stereotypu.

Můj Michal si jednou všiml určitých nesrovnalostí ve vyúčování společné dovolené, ale nikdy jsme na to jim nepoukázali, prakticky jsme platili 80% společné dovolené a oni 20%.

Řekl mě tehdy jasně: beru to jako jejich zisk, oni to objednali zařídili, ano - nebudu to řešit.

Protože Michal podniká v realitách, obrátili se na nás naši přátelé s prosbou o nákup domku. Michal jim domek našel, vše zařídil, oni byly spokojení (tvářili se tak), vše naše přátelství jen utužilo. (jednalo se o 4. mil)

Po třech letech nějakým způsobem zjistili, že Michal na tom měl zisk 700.000,- a úplně nás odepsali.

Jsme ti nejhorší, jenže mě to trápí, dost jsem si sní rozuměla, měla jsem ji fakt ráda.

Myslíte, mám pořád se snažit o její odpuštění, někdy nespávám a pořád se mi honí hlavou. Ani nevíte jak moc mě to bolí.

Michal má jasno, byl to kšeft. Říká: oni měli zisk, a my taky, s ním v tomto nehnu.

Děkuji za jakýkoli podnět Mirka Ol.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar*
Datum: 03.10.15 00:22

700 tisic nad zakladni cenou 3,3 milionu neni zisk, ale lichva (21%), navic jeste pro pratele. Ani se nedivim, ze vas odepsali. Myslim, ze Michal muze byt rad, ze jeste nedostal pres hubu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.15 00:29
avatar

Inu obvyklá taxa za zprostředkování prodeje bývá kolem 5% tak se ani moc nedivím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.15 00:55
Tak lichva zo není, ta patří snad do půjček, ne? Úplně košér to asi nebude, na druhou stranu taková exotická dovolená taky není za pusu. Měli byste si to v klidu vyříkat. Třeba jste ns takových dovolených klidně zaplatili za přátele taky statisíce... Pokud by to tsk bylo s oni vás označovali za zloděje, tak takové přátelství by stejně nadále nemělo smysl. Klidně vás zneužívali a váš přítel si toho byl vědom s pak prostě chytil příležitost za pačesy. Takže předem se neomlouvat, ale v klidu si nejprve spočítat, kolik všechny ty dovolené, které jste platili ze přátele, stály. Ono taky není košer se vydržovat ostatními. Každopádně i když byste se opět spřátelili, tak vzájemné vztahy a důvěra asi nebudou tak jako předtím...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 03.10.15 02:06

Tak lichva zo není, ta patří snad do půjček, ne?
Ano, lichva to neni, ale nenapadlo (a stale nenapada) to spravne slovo, krome "neprimereny zisk", na ktery jsou v nekterych oblastech podnikani i paragrafy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 03.10.15 01:41
no pokud michal zaridil i zaroven, ze oni usetrili 700tis z puvodni ceny a jeste na tom on 700 vydelal, tak by to bylo v poradku. ale bojim se, ze tak to nebylo…
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 03.10.15 02:01

To by znamenalo, ze tech 700 tisic v podstate ukradl prodavajicimu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.15 07:39
avatar

S tímhle neuděláte nic. Jakmile se do vztahů zapletou peníze, je konec. A to i v rodinách, natož v přátelství. Najděte si jinou kamarádku. Tohle jim nevysvětlíte, nebudou to chtít pochopit. A už vůbec nezačínejte s tím, kolik jste vy platili za dovolenou a kolik oni. To byste se mohli ještě ke všemu i zle pohádat a to za to nestojí. Mně se stalo něco podobného. Měla jsem sousedku, se kterou jsem se také skamarádila. Hodně. Po nějaké době se rozhodla svůj baráček prodat. Dlouho nemohla najít kupce, chtěla za to hodně peněz. Měla realitku, která jí baráček prodávala a kamarádka od té samé realitky zase kupovala byt. Bylo to dost zamotané. Kamarádce do baráku teklo, byla opravdu špatná střecha a jiné anomálie, proto to dlouho nemohla prodat. Ale stalo se, že ta realitka našla kupce, který se také nějak přátelil s majitelem realitky. Vše se odehrávalo v jednom městě a všichni se mezi sebou nějak znají. Jenomže realitka měla větší zájem na té mé kamarádce, tak společně ošulili toho kupujícího, který to netušil. On byl v bytové tísni a musel opravdu rychle něco koupit. jemu zatajili, že je střecha v háji a jiné věci. On tomu rozuměl jako koza petrželi a důvěřoval tomu kamarádovi, majiteli realitky. No a ta moje kamarádka udělala největší blbost na světě. Mně řekla úplně jinou cenu, za kterou barák prodala a já zase věřila jí. Jednalo se o půl milionu rozdílu. Což je dost. Nevím co ji k tomu vedlo. Jenomže se stalo to, že ten člověk, co barák koupil, přišel s lahví vína na seznámení mezi sousedy. Já pochopitelně věděla, že do baráku teče, ale nevěděla jsem skutečnou cenu, kterou on zaplatil. To byla ta lež od kamarádky. A jak jsme se bavili, tak si stěžoval, že přišel na to, že do baráku teče fest a že bude muset předělávat celou střechu. No a já mu na to odpověděla, že za tu cenu co to koupil, je jasné, že se něco musí předělávat. No a bylo to. Vyšlo najevo, že on ve skutečnosti zaplatil o půl milionu víc, než mi ona řekla. Kdyby mi řekla pravdu, tak by k ničemu nedošlo. Já koukala jako blbec, on koukal jako blbec a pěkně se to rozjelo. On letěl za tím kamarádem a chtěl část peněz zpátky, ten se nasr.l, děsně se pohádali, nic mu samozřejmě nedal, letěl za tou mou kamarádkou, jí vynadal jaké má problémy a ta přiletěla za mnou a nadávala mně. Já k tomu přišla jako slepá k houslím. Kdyby mi nelhala, nic by se nestalo. Už je to 6 let a s tou kamarádkou se skoro ani nepozdravíme, když se náhodou potkáme ve městě. Tak tohle udělají peníze a lži.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.15 08:49
avatar

Pochybyly obě strany. Jak při vyrovnávání dovolené, tak při zprostředkování koupě nemovitosti.

Zisk 700 000 korun mě připadá nemorální. Nejen v tomto již bývalém přátelském vztahu, ale pokud se podobná výše takové odměny pohybuje u všech prodejních případů.

Pokud budu předpokládat podobný zisk u prodeje nemovitostí v této realitní kanceláře, tak nebylo třeba své nejlepší přátele takto natáhnout, ale naopak, dát jim slevu. Pokud jste se s nimi cítili opravdu tak dobře, tak někdy se náklonnost nedá penězi ani vyjádřit.

Ale je vidět, že Váš manžel je tvrdý obchodník a šel pro zisk za každou cenu.

Možná, že jste oba dva velmi nároční, žijete asi v nadstandartu /požadujete ho?/ a manžel má schopnosti toto vše zajistit a zafinancovat. Jak se říká, šel přes mrtvoly.

Ve vztahu již nic neuděláte. Bude to ležet mezi vámi a druhou dvojicí. Tak to v životě chodí, nic není na věky.

Říká se, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, dá se to použít i na tento případ.

No, asi můžete jenom vzpomínat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirkaii
Datum: 03.10.15 10:12

Děkuji vám všem,

probrala jsem to ještě jednou s Michalem, řekl mi, že musel za svoje koupit ten dům, poněvadž šlo o dražbu, oni v tu dobu peníze neměli, že by běžná cena toho domu byla ještě o milion víc, bylo tam hodně půdy, 2 velké stodoly, zatepleno, okna, jakési daně a on zvažoval si nechat tu půdu, nebo jim to prostě nechat tak a tak jim to nechal všechno.

On vidí, že nás promiňte "odrbávali" úplně všude, ale já se s tím takto neumím smířit, on nevidí a už nechce vidět. Že prý rohlík stojí 40H, ale obchod ho prodává 2,- a že ho taky nemusím kupovat...

Jsou to jak dva kohouti, ona přišla 14 dní poté co mi zamřela sestra a já ji měla strašně ráda

promi%te

Od: ctenar*
Datum: 03.10.15 21:17

musel za svoje koupit ten dům, poněvadž šlo o dražbu, oni v tu dobu peníze neměli, že by běžná cena toho domu byla ještě o milion víc
Proste je okradl a muze se to snazit obhajovat, jak chce, ale ve vysledku koupil v lepsim pripade pod cenou a s neprimerenym a hlavne nemoralnim ziskem prodal pratelum.

Lidi vydelavaji prumerne 20 tisic za mesic (a usetri v lepsim pripade 5 tisic) a tobe nepripada divne, ze on za par tydnu/mesicu "prace" ziskal 700 tisic?

Je to typ, co jde za prachama pres mrtvoly, takze se priprav na to, ze v zivote zadne blizke pratele neziskate a nebo je rychle ztratite, jako tyhle. Ceka te zivot o samote bez kamaradek.

Kdo by se taky chtel kamaradit s takovym nemoralnim zlodejem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirkaiii
Datum: 03.10.15 22:38

pane a kdyby to prodal někomu jinému, tak by se to nestalo, s Vašim názorem vůbec nesouhlasím.

mému příteli připadá větší zlodějina mít 400% na rohlíku než 22% na nemovitosti.

Okradl by je tím, že by jim ukradl peníze a nedodal dům, máte to v hlavě úplně popletené, to je krádež, nikoli že koupil dům s vidinou zisku , musel ty peníze mít, investovat, podstoupit rizika, dvakrát danit.

Je to jeho podnikání, nenabízí za procenta zprostředkování. Koupí a prodá. Za 5% nejde žít, řekl mi, že někteří výlupci si zjistí ukazovanou nemovitost na katastru na internetu, kde je to zadarmo a pak se domluví napřímo s prodávajícím a realitku obejdou.

To je podle vás poctivé?

To, že někdo vydělává průmerně 20.000,- znamená jen to, že mnoho lidí má méně než 20.000,- aby pár jedinců mohlo mít mnohonásobek této částky. Michal taky začínal rukama a to za mzdu 5.600,- v Závodech průmyslové automatizace.

Ten její přítel nás obíral na všem, neřekli jsme proti tomu vůbec nic, myslím že kamarádka by s tím možná nesouhlasila, až nyní si uvědomuji, že jsem ji taky možná přehnaně kryla. Mohlo to být jinak a mohla o tom vědět.

To už se nedozvím, ale pevně stojím za Michalem.

a děkuji Všem

Datum: 04.10.15 01:33
avatar

Nepřekvapuje mne, že s názorem výše nesouhlasíte,

ale neměla byste lhát alespoň sama sobě.

Přátelé se neokrádají ani nepodvádějí.

Já ve Vašem vyprávění vidím oboustranné podvody o okrádání.

Pokud se z toho poučíte, můžete snad najít jiné přátelství v budoucnu.

Pokud ne, najdete podobné vztahy, jako byl tento...

doplněno 04.10.15 01:37:

Podnikání – koupě domu za účelem zisku – je v pořádku,

pokud to není na úkor (nejen) přátel.

Oceňuji, že stojíte za svým přítelem, a že si jeho jednání dokáže zdůvodnit.

Měla byste je ale umět také pojmenovat správným jménem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 04.10.15 05:00

pane a kdyby to prodal někomu jinému, tak by se to nestalo, s Vašim názorem vůbec nesouhlasím
Muzes s mym nazorem nesouhlasit a on muze obhajovat jeho pocinani jak chce, ale to nezmeni, ze to, co se stalo, bylo zcela evidentne nemoralni a on na tom ziskal neprimereny zisk.

Sama pises, ze to koupil jen proto, ze oni tenkrat nemeli momentalne tu castku a drazba se nedala odlozit neboli on nemel puvodne vubec v planu tu nemovitost koupit a nasledne s (primerenym) ziskem prodat. Zneuzil prilezitosti a vedome a planovane pri tom okradl pratele.

Podle svych slov uz dneska z podobnych situaci nemuzes spat. Priprav se na hodne stejnych situaci v budoucnu. Nikdo nema rad vycuranky.

On jde pres mrtvoly za prachama a lidi a pratele jsou mu ukradeni. Jestli takovych pripadu bylo uz drive nekolik, tak bych se nebal zacit pouzivat oznaceni sociopat.

Levne kupovat, predrazene prodavat - nevytvari zadne hodnoty, jen si cpe vlastni kapsy. Jde mu o vlastni blaho. Nikdy nebude mit dost. Jednou skoncis zavrena a sama v nekterem z tech velkych domu bohacu obehnanych vysokou kamennou zdi, oddelena od ostatnich lidi, protoze s takovymi typy jako je on a ty, ktera se snazi jeho chovani v lepsim pripade omlouvat nebo v horsim pripade ho rovnou podporuje, se nikdo nechce kamaradit. Takove chovani se rychle rozkrikne.

Na druhou stranu mozna jednou zjisti, ze uz pro nej nejsi dost reprezentativni a tak se te take zbavi a poridi si nejakou lepsi.

Je to jeho podnikání, nenabízí za procenta zprostředkování. Koupí a prodá. Za 5% nejde žít, řekl mi, že někteří výlupci si zjistí ukazovanou nemovitost na katastru na internetu, kde je to zadarmo a pak se domluví napřímo s prodávajícím a realitku obejdou.

Nevim, proc zminujes obchazeni realitky u zprostredkovaneho prodeje, kdyz on kupuje a prodava a tedy nefunguje jako realitka.*ee*

To, že někdo vydělává průmerně 20.000,- znamená jen to, že mnoho lidí má méně než 20.000,- aby pár jedinců mohlo mít mnohonásobek této částky.
Ja se ti snazil vysvetlit, co je to "normalni cenova hladina" (median) v tomto state. Ty sem motas horni 1% ("... mít mnohonásobek této částky").

Uz se mi sem do teto diskuze nechce nic psat. Dela se mi z podobnych spekulantu, jako je on, nanic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.15 08:16

Ještě mi chyběla ta rovina rozhořčení nad tím, že Michal vydražením levné nemovitosti nemorálně okradl původního majitele...

Žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis... seznam těch umělců, kteří berou nad těch 100 tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno... ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou. Jandové a jiní každý rok. Ty náhodou neprotestovali.

Tím bych vám chtěl naznačit, že závidíte ten zisk, ale neuvědomujete si riziko, že u další nemovitosti klidně zahučí milion do mínusu. Kdybyste aspoň jednou zkusil makat na sebe, tak zjistíte, jak rychle ty mínusy můžou přijít a neblábolil byste tady jak Milouš Jakeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gkdtut
Datum: 03.10.15 16:21

Nikdy se do toho prodeje neměl pouštět. Jak jde o peníze, tak jde přátelství i rodina stranou. No a přesně tak to u vás dopadlo. Možná kdyby jim hned na rovinu řekl, že to bere jako kšeft a že na tom vydělá, mohlo to být o trochu lepší, ale kdo ví.

Jedině ji zkoušet občas znovu kontaktovat a počkat, jestli jí to přejde nebo ne, ale stejně to mezi vámi vždycky trochu bude. 700 000 Kč se prostě nezapomene. Krom toho mi to osobně přijde jako velká provize, když to bylo zprostředkovávané pro kamarády. Ale to už je teď stejně jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 03.10.15 22:30

jééé, 700 litrů je hezký vývar, pěkně by mě nas... okamžitě bych na něj poštval finance jestli ten vývar zdanil, takový vyčuránci se hrozně neradi zbavují části vývaru na daně, na tomto obchodu je celkem hezky vidět proč je u nás 21.000 dolarových milionářů a jejich počet roste ročně nejrychleji u nás...protože když neokradu zákazníka, okradu zaměstnance a když už všechny tak i kamaráda a když už nemám skrupule tak jebnu klidně i s rodinou, třeba s bráchou... ale to je ten volný trh jak říkával já Václav nejchytřejší...

Jo a jak jste dlouho s ním? Ještě Vás nevyměnil, tak dejte majzla, prachy a chuť je kombinace k mladé milence a budoucí manželce...

Myslíte, mám pořád se snažit o její odpuštění, někdy nespávám a pořád se mi honí hlavou. Ani nevíte jak moc mě to bolí.
No snažit se můžete, ale pokud to již rozšířili mezi lidi jako že jo, tak Vám nezávidím, Vaši přátelé pokud nějaké máte si na Vašeho / že by to nebyl manžel a vy jste už ta náhradnice / dají majzla a to šuškání když půjdete mezi lidma, hm ostuda jako barák...nezávidím Vám, pche prachy jsou potřeba a je lepší je mít než nemít...no někdo je odolnej a někdo ne, kdoví jak by se kdo zachoval...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 04.10.15 09:12
avatar

Ju, Tvoje poslední věta je pravdivá. "Kdo ví, jak by se kdo zachoval". Jen kdyby tu příležitost měl. Já netrvdím, že by to nešlo udělat jinak. Asi šlo, ale peníze je strašné lákadlo. V tomto případě to bylo asi oboustrané. Všichni protagonisti tohoto příběhu jsou si rovni. S výjimkou, možná, tazatelky. Tu jedinou to trápí, jinak by to sem nepsala. Ale když bych to chtěla hrotit, tak ji netrápí to, že ty lidi její přítel oškubal, ji trápí důsledky tohoto činu. Ztráta kamarádky. Srovnat to nepůjde, protože si myslím, že i ta kamarádka stojí pevně po boku svého manžela. Navíc oni jsou manželé, takže ukrojeno bylo i z jejího krajíce. Tazatelka je jen přítelkyně toho pána, asi nemají společný majetek. Takže ani ten jeho zisk, jí v podstatě finančně nijak neprospěl. To nevím, to ví jenom ona. V každém případě ji celkem chápu. Ale stejně si myslím, že to přátelství ze strany její kamarádky, nikdy nebylo ve stejné úrovni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirkaiv
Datum: 04.10.15 12:59

Vlastně máš pravdu, Suzymon.

Jen bych chtěla říct, že Michal koupil ten dům, ne původně pro ně, ale protože byla ta příležitost v den dražby, kterou má každý a to koupit si v dražbě dům. Někteří jako "čtenář" to berou jako zlodějinu, je to totiž možnost pro každého a není to nic nezákonného.

Michal to chctěl prodat dráž, nebo oddělit půdu a tu si nechat. V té době naši ... jen zvažovali koupě a čekali na prodej vlastní nemovitosti.

Co se týká Michalova podnikání, máš pravdu, museli jsme ho oddělit od společného života tím, že se Michal se svou prací odstěhoval se vším všudy do knaceláře a tam taky všechnu svou práci po skončení zanechá a domů chodí jako člověk nezatížený svou prací. Už dnes nejsou hovory lidí ve 23:00 nebo o sobotách a nedělích na výletě s dětmi už neřeší kolik má byt metrů a jestli okna jsou doleva nebo doprava.

Společné máme úplně vše mimo bytu, který jsem dostala od babičky.

Lidi, které popisuje " čtenář " se svými 20.000,- měsíčně chodí s čistou hlavou domů, lidi s půl milionem měsíčně jsou otroci své práce. My jsme to vyřešili tím, že Michal má 2 telefony a ten černý nechává v kanceláři.

Datum: 04.10.15 13:16

Váš Michal neudělal nic špatného, koupil za své dům dopředu a bylo riziko, že ho dále neprodá a měl v tom své peníze. Nikdo nevidí, že realiťáci třeba nemají měsíce žádný zisk ale jen náklady a pak se zadaří více, či méně. Vaši kamarádi dům kupovat nemuseli, mohli si sami shánět jiný. Mohli jít do dražby, vzít si na zaplacení půčku od komerčních( zlodějských) společností. Nic si nevyčítejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.15 18:14

To že kvůli tomu nemůžeš spát o něčem svědčí. O tobě i o tvém duševním stavu (duševním zdraví). Něco bys měla se sebou udělat, zbytečně se trápíš. Pokud ti mám říct svůj názor, tak na tom není nic špatnýho. On se zachoval tak jak by se zachoval každý realitní makléř. V tomto světě není nic zadarmo a obzvlášť ne když ty pro někoho něco děláš. Nikdy nedělej pro lidi nic zadarmo pokud to není tvůj nejbližší příbuzný. Člověk musí znát svou cenu. Čas jsou peníze. Kolik času a výdajů měl ten tvůj se vyřízením toho domu? A oni si fakt mysleli že si nic nezaúčtuje? Tak to teda byli naivní. Obchod je obchod. Jen smůla že to nemůžou pochopit. Tak se prostě smiř že už to nedáte dohromady a hlavně odpusť sama sobě.

Jo a souhlasím s příspěvkem výše, že podnikání je riziko, jakékoliv obchody jsou riziko a to už kupec vidět nechce. Každý chce mít všechno co nejlevnější, ale to snad nikdo nemůže myslet vážně. Tak jak se zachoval on by se zachoval každý, i oni sami by se tak zachovali.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.