1xNápad, jak řešit nezaměstanost

Od: Datum: 11.07.13 22:52 odpovědí: 19 změna: 12.07.13 14:17

Lidi, potřeboval bych Vaše vyjádření k mému nápadu...

Jak víme, jeden z problémů současnosti je nezaměstnanost. Ekonom. krize ji dále zhoršuje, zvláště na jihu Evropy.

Paradoxem je, že je v dnešní době je vysoká živ. úroveň. Zatímco generace našich prarodičů žila "z ruky do úst", většina občanů ČR si po zaplacení nájemného a jídla může pořídit i nadstandardní věci a výdobytky moderní techniky. Přitom pracovní tempo je pohodovější, než mnoha generací před námi. Je to dáno efektivitou, automatizací výroby, atd.

Můj nápad tkví v tom zavést 4 denní pracovní týden, tj. víkend by měl 3 dny.

Tak jako dříve byly pracovní soboty a bylo nemyslitelné pracovat pouze 5 dní, pak se to změnilo. Nyní doba pokročila ještě dále. Vyřešil by se tím problém s nezaměstnaností, práce by se rovnoměrněji rozložila mezi více lidí. Život by byl pohodovější, bylo by více času na záliby.

Co si o tom myslíte? Uvítám každý názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.07.13 22:57
"Edison.. Teď tu byl. Nic jiného nemáte?"
doplněno 11.07.13 23:03: Pokud náhodou neznáte cimrmany, tak je to hláška ze scénky, ve které se Cimrman vždy okouší patentovat nějaký známý vynález jako žárovka a podobně. Bohužel, stejně jako ve vašem případě ho vždy někdo předběhl.
A teď vážně. Já bych to bral. Dost lidí to i navrhuje. Ale realita je taková, že v tomto systému není žádoucí 100% zaměstnanost. Nejde o to, aby se všichni měli dobře. Jde o to, aby se mělo dobře horní jedno procento mocných a dokázalo ten 99% zbytek udržet na uzdě. Pokud to dokážou třebas s 50% nezaměstnaností, tak to tak bude.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.07.13 23:03
avatar

navrhujete zkrácení prac. úvazku ze 40 na 32 hod. týdně... nic světoborného! kdo by na to, podle vás, přistoupil. zkrácení mzdy o cca 22%... utopie

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 11.07.13 23:03
avatar

O to rychleji nas akorat prevalcuji Cinani, kteri si na nejaky vikend nehraji.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 11.07.13 23:15
avatar

Dobrý den, nápad je to revoluční. Tím neříkám, že dobrý. Přesto mám lepší. Zrušil bych mzdu za práci.

Nezaměstnaní chtějí pracovat (nikdo z nich nevolá po mzdě) a chtějí pracovní místa. Ta by byla jen bezplatná. Naprostá většina současných pracovníků by je opustila, protože tam chodí pro tu mzdu.

Volných míst by byl přebytek a nezaměstnanost žádná. Nechám si to patentovat a doufám, že budu rychlejší, než Cimrman. Zdravím!

doplněno 11.07.13 23:24:

tomkk - přestanu si z toho dělat legraci, až nám zde vyložíte, jakou Vy konkrétně máte pravomoc svůj nápad realizovat. Jste ve vládě? Jste představitel politické strany? Co jste?

doplněno 11.07.13 23:25:

oprava a omluva - toto je určeno pro tazatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.13 23:17
Tak tohle se mi asi líbí ještě víc a přitom jsem se s tím nesetkal. Tohle vám patentuji.:D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.13 23:19

Nedělej si z toho srandu!

Datum: 11.07.13 23:57
Co se mě týče, tak si z toho nedělám srandu, že bych to chtěl zesměšňovat. Chápejte to spíš jako sarkasmus z beznaděje, když vidím, do jaké (!)se to řítíme.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.13 23:16
avatar

Nesmysl. To by se potom musela o ten jeden den snížit všem mzda. Podnikatel s platem milion měsíčně nebude platit za míň práce stejnou mzdu. Kolik by potom vydělal dělník s dnešní minimální mzdou? Pohodovější pracovní tempo? Nepracujete náhodou jako úředník někde ve státním, třeba na obecním úřadě? Tam skutečně pohodové tempo mají, kávičky, vykecávání na chodbách, prohlížení porna v pracovní době, ale jinde je to dřina, často víc než 40 hodin týdně s neplacenými přesčasy. Kdo si začne stěžovat, letí.

Problém je jinde - a je jím globalizace v kombinaci s nerovnými podmínkami. Jinak řečeno, téměř neexistují cla, takže se sem hrne levně vyrobené zboží z míst, kde je výroba levná. A proč je levná? Mnohem nižší zdanění, mnohem nižší platy, žádná ochrana přírody, žádné hlídání pracovních podmínek, žádné placení nesmyslných daní, třeba z produkce CO2. Tomu se nedá konkurovat v prostředí EU, kde jen provoz tohoto uskupení sežere hrozné množství prostředků. Kde stačí v číně 1 starosta, tam máme v Evropě armádu tisíců úředníků, kteří se starají o dodržování zcela nesmyslných opatření. A produkují pořád nové skryté daně čímž pořád podkopávají naši konkurenceschopnost. Sami přitom nic neprodukují, jen vysávají to, co vyprodukovali jiní. Dotace, daň z každého prdu, to je špatně. Potom se veškerá výroba přesouvá jinam a tady zůstanou akorát dluhy. Dřív Evropa v mnoha směrech vedla. Dnes už se tu nevyrábí ani mobily, dávno počítače, automobilky krachují, vše se dováží. Výrobní fabrika zaměstná třeba 1000 lidí, sklad o stejné velikosti jen 10. To je ten problém. Reálně neřešitelný problém. Protože zjednodušit zákony, snížit daně, vyházet přebytečné úředníky a zavřít pijavice, které vysávají státní rozpočet, to se nikomu nepovede.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: paw®
Datum: 11.07.13 23:58
Zkracenim pracovniho tydne a rozlozenim pracovni doby mezi vice lidi nevyresi zasadni problem a tim jsou takrka znicene zaklady ekonomiky. Byla.zde predstava, ze se vyroba presune do levnejsich destinaci a nechame si.pouze sluzby a veci s vysokou pridanou hodnotou. Tedy vyvoj. (Sluzby se berou jako servis, programovani, customizace...ne kaderniky a hospodske...). Jenze se zjistilo ze ty slyzby nas neuzivi. Cestu, zda se, nyni nalezlo USA, ktere diky nekonvencnimu plynu a rope zlevnilo energie a stahuje si zpet energeticky narocne prumysly - chemicky, ocelarny.
Takze vas recept je hezky, ale sezenim v urade a pitim kavy to nevyresite. Reseni je snizeni zateze jak danove, tak ekologicke pro vyrobce. Ale tak snadne to neni...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: pb®
Datum: 12.07.13 00:57

Nevím, kde a co děláte. Co já pamatuju, tak práce je pořád víc a víc, že by jí ubývalo a byla jednodušší, to určitě ne. Takový je celý svět, všechno ze zrychluje, všechno musí být hotové za kratší časový interval, včera už bylo pozdě.

4denní pracovní týden by se mi také hodil, nejlépe s volnem ve středu, ale už výrazně méně by se mi líbilo snížení platu. Ostatně stačí se zeptat těch, co pracují na zkrácený úvazek. Obvykle to znamená to, že člověk odvede stejné množství práce za kratší čas a míň peněz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.07.13 01:09

Nic nového pod sluncem, to už bylo jistou dobu i u nás když nebyl odbyt aut. Jen nevím, jak by to řešilo problém nezaměstnanosti, to je jakásik obrana proti propouštění. Tím se zaměstnannost nezvýší, co není u nás se doveze, z čajny.
Ale to nám slibovali už klasici KM a BE kolik budeme mít času pro sebe. Někteří mají...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.13 01:33
avatar

Tak jistě by pomohlo, kdyby najednou každý zaměstnavatel potřeboval o 25% více zaměstnanců (samozřejmě by se okamžitě začal kroutit, aby jich tolik nabírat nemusel - rázem by stávající měli co dělat, žádná pohoda).

Otázkou je, kdo a z čeho by je platil. Kdyby výstupní ceny produktů a služeb stouply taky o 25%, měl byste vy a všichni ostatní na to, abyste tyto produkty a služby nadále kupoval ve stejném množství, nebo byste ještě více začal šetřit, tedy ještě menší obrat, tedy ještě menší potřeba lidí a ještě větší nezaměstnanost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 12.07.13 08:14
avatar

Pokud se nepletu. tak ve Francii něco podobného praktikovali a nebo praktikují, poraďte se s nimi, jak to tam mají...My Češi se stále snažíme objevovat objevené a nepoučíme se v ničem, co už jinde mají.ALE ONO JE TO SCHVÁLNĚ, protože ti vladaři naši chtějí záměrně bordel a chaaos, ono se to pak lépe krade než kdyby byl ve všem pořádek a řád...Všechno je manipulované a záměrně řízené,ať se podíváte,na co chcete...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odborar
Datum: 12.07.13 08:32

noo ... vám připadá, že 5denní pracovní týden je výsledkem řízené manipulace a snahou o bordel a chaos? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 12.07.13 08:36
avatar

A vám se v týhle zemi zdá všechno O.K. a žije se vám tady dobře?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: odborar
Datum: 12.07.13 08:38

*haha* bože můj ... není co dodat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 12.07.13 09:09
avatar

Opravdu není,já jsem o 5denním prac.týdnu nenapsala ani slovo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odborar
Datum: 12.07.13 09:17

přímo ne, nicméně toto téma je tazatelem dané a mě snaha některých jedinců ventilovat svou nasranost z politiky pomalu i v příspěvku o oplodńování žížal, vždycky pobaví *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 12.07.13 14:17
avatar

Vám řešení nezaměstnanosti a problémy s tím spojené připadají jako dotaz na oplodňování žížal?Tazatelem je toto téma dané?Neřekla bych, pokud umíte číst,o žížalách tam nic není,o nezaměstnanosti ano..A ve Francii zkoušeli zkrátit pracovní dobu na 6 hodin denně v 5denním prac.týdnu.Bylo to zhruba před 4 lety.jaký to mělo efekt nevím, naše média neinformovala...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.