1xAmputace? Vivisekce? Kupírování?

Od: Datum: 22.05.13 20:37 odpovědí: 3 změna: 24.05.13 09:01

Na přiloženém obrázku vidíte štěňátko ve věku TŘI (3) DNY. Štěně má viditelné pahýly po odstranění ušních boltců. Štěně je s PP a z chov.st. FCI zaregistrované pod ČMKU.

http://sao.unas.cz/Bmima/3dny/b%20%2816%29.jpg

V ČR platí Zákon na ochranu zvířat proti týrání č.246/1992 (č.77/2004) a platí ZÁKAZ KUPÍROVÁNÍ uší u psů (mimo jiné). Tím je ovšem myšlen zákaz zákroku provedeném veterinářem u štěněte ve věku sedm a více týdnů a v celkové narkóze.

Bohužel je ale v chovatelské praxi (zvl. u chovatelů plemene středoasiat) nezřídkým jevem, že se štěněti při plném vědomí odstraní uši i ocas druhý (třetí) den po porodu. Štěňata se prodávají v běžném stáří odběru zahojená, zajizvená. Je bohužel stále dost zájemců, kteří preferují takto "upravené" psy a proto jim "chovatelé" vycházejí vstříc. Uvedený příklad není ojedinělý, protože "kupírovaných" štěňat je na prodej v inzertech dost a dost (efauna atd.). Chovatelé mají různé metody, jak obcházet zákon.

Zajímalo by mě jak je možné, že takto ořezané vrhy projdou kontrolou vrhu a jsou zapsány do plemenné kbnihy a je jim vydán PP?

Co dělají příslušné chovatelské kluby? Co dělá nadřízená ČMKU?

Jaký máte názor vy?

doplněno 22.05.13 20:43:

nejde mi dobře vložit odkaz. ale platí když si vyhledáte např.

http://www.sao.unas.cz

pes Bandith VARORUD ve věku 3dny atd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.05.13 08:18
avatar

bohemica, kde jste byla tak dlouho? Postrádala jsem vaše rady. *hej*K vašemu dotazu, asi nedovedu nic říci. U obou kníračků jsem kupírovat uši nechávala v narkoze. Štěňátka, snad ve věku 5 dnů, přišla zkontrolovat veterinářka a ustřihla jim ocásky, pahýlky zašila. Nevím už, jestli současně tetovala nebo přišla ještě jednou. Uši nechávali kupírovat už noví majitelé. Bylo to tak, dělali to tak všichni, mělo to tak vypadat. Páááni, jak už je to dávno! Před dvaceti léty. *hej*To, co píšete, by samozřejmě nemělo být! Nemělo! *bum*Jen dovolte úvahu. Uvědomujete si, kdo chová takovéhle psy? Jaký druh lidí? Žádní Zdeňkové Srstkové! Je to smutné a já to nenávidím! Z duše! *bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 23.05.13 15:00

Milá kolegyně, Vy moje rady rozhodně nepostrádáte, sama jste dost znalá ve zdejší problematice. Já mám moc aktivit okolo pesanů a taky musím nějak uživit sebe a smečku a ještě se angažuji ve spoustě záležitostí, tak nevím co dřív.

K mojí otázce: jsem úplně znechucena postupy některých chovatelů (a zájemců o štěňata). Kdysi před mnoha lety jsem se podílela na vzniku prvního znění Zákonu na ochranu zvířat proti týrání. Začal platit v r.1992 a vzhledem k neustálému "obcházení" ze strany mnohých chovatelů, přišel dodatek a upřesnění v r.2004. Většina chovatelů se se zněním zákonu smířila (když se kácí les- lítají třísky, takže ten zákon byl důležitý a že se s ním dostalo i na zákaz kupírování uší, beru jako ty třísky. V podstatě ten zákon vyřešil mnohé postupy, při kterých zvířata skutečně trpěla). Praktiky, které dodnes někteří "chovatelé" provozují, jsou nechutné.

Obcházení zákona by mělo být postihováno. Zvlášť v případech, kdy trpí nevinní a bezmocní proti síle (násilí).

...a děkuji za projevené sympatie, moc si toho vážím.*srdce*

Datum: 24.05.13 09:01
avatar

Můj názor je ten, že takový zákrok (tři dny staré štěně, byť při plném vědomí) je mnohem šetrnější než třeba kastrace feny v roce a nebo kdykoliv jindy. A také se v drtivé většině případů dělá jen pro pohodlí majitelů. K tomu se fena musí vyrovnat s hormonální změnou a daleko větším zásahem do organismu. To je zajímavé, že to nikomu nevadí...

U SAO se kupírování v daném věku dělá už od nepaměti, hold na Kavkaze a Uralu nebyli veterináři a ani narkozy, aby se to dělalo ve dvou měsících, a standard dané země uvádí, že pes musí být kupírován.

A k vaší otázce, odpověděla jste si sama - V ČR platí Zákon na ochranu zvířat proti týrání č.246/1992 (č.77/2004) a platí ZÁKAZ KUPÍROVÁNÍ uší u psů (mimo jiné). Tím je ovšem myšlen zákaz zákroku provedeném veterinářem u štěněte ve věku sedm a více týdnů a v celkové narkóze.

Takže neporušují zákon ani chovatelka ani cmku, jen nesmí s takto kupírovaným psem na výstavy pořadané u nás.

Ono nejlepší by bylo, kdyby jste se s dotazem obrátila přímo na tu chovku, co na ni poukazujete. Oni vám jistě rádi odpoví...a budete mít názor z druhé strany.

Osobně si myslím, že tento zákon je kničemu. Tady je daleko většího týrání než kupírování..klecový chov slepic, s regulovaným svícením - vpodstatě jsou to mašiny na vajíčka, stejně tak krávy na mléko...atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.