Kdy mi je podle zákona 18?

Od: Datum: 13.10.15 23:02 odpovědí: 10 změna: 14.10.15 20:02
Ahoj, měl jsem teď 11. 10. osmnáct a šel hned o půlnoci slavit. Po několika hodinách jsme se ocitli v další z mnoha heren, kde jsme šli ovšem jen na kafe, servírka po nás ale i tak chtěla občanky, když jsem jí tu svou ukázal jako poslední, řekla ať odejdu, že to, že je mi osmnáct bude platit až zítra 12. 10. Bylo asi devět hodin ráno, pořád 11. 10. Takže jsem si kafe dal venku na schodech.
Měla pravdu?
Jestli ano, proč to tak je? Napadá mě snad jen to, že když se narodím až někdy večer, do té doby mi pořád ještě není osmnáct, ale jak se na to dívá zákon? Já myslím, že všechny výhody i nevýhody dospělých platí okamžitě v den osmnáctých narozenin.
Díky za názory a možná i odpověď :)

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.15 23:10
avatar

vzhledem k tomu,že všude píšou " starší 18let" tak to ti bude až druhej den (je to blbost,proto mě to zaujalo a právě toto jsem našel na netu: plnoletost a nejen tento odkaz,taky je to pro mne novinka...),prostě,ano ten den máš 18,ale plnoletý jseš až následující den...

Datum: 14.10.15 00:29
avatar

- já jsem taky myslela, že ten den, ale až po hodině tvého narození, tj. když se narodíš ve 12 hodin - tak v 11.55 hodin ještě ne, ale ve 12,05 hodin už bys měl plnoletý být. Ale asi byto bylo moc složitý, takže to nechávají na druhý den.

Datum: 14.10.15 04:14
avatar
Uvažujme jednoduchý příklad : od 1. ledna do 31. prosince je to 365 dní, teda rok. ( i v přestupném roce je to stále rok)
Věk počítáme na roky, ne na hodiny. Teda je jedno, zda jsem se narodil ráno, nebo před půlnocí. Ten den se počítá... Byť bych se narodil až 23:59 hod. Rozhodující je číslo v rodném listě či OP.
Pokud se narodím 1.1. 2000, tak dnem 31.12. 2017 uplyne 18 let a proto 1.1. 2018 už budu starší osmnácti let!
Od 1.1.2000 do 31.12.2009 je 10 let, k tomu od 1.1. 2010 do 31.12.2017 je dalších 8 let.

Jsem toho názoru, že servírka neměla pravdu a tazatel dovršil 18 kalendářních let věku dne 10.10. uplynutím 23:59 hod.
Teda hned po půlnoci 11.10. byl tazatel starší osmnácti let. I když mu matematicky možná pár hodin chybělo. Nikde se ale neuvádí hodina narození.
Datum: 14.10.15 08:58
avatar

Hejkale, dávám bod *palec*

Od: buss®
Datum: 14.10.15 10:20

Měla pravdu, nemysli. Čas v OP v není, platí to i u jiných datumů. lhůty. Vizte OZ Zletilost. Už jsou cedule Zákaz podávání kávy (jaké? i bílé) osobám mladších18 let, mladistvým?

Datum: 14.10.15 10:31
avatar

S tou kávou zatím ne.

Ale se vstupem do herny to platilo a platí stále.

Datum: 14.10.15 11:24
avatar
Bussi, jsi líný podložit svoje tvrzení konkrétním odkazem na §?
§ 30 Zletilost
(1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.
(2) Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.
Cituji zákon :
Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku. Napsal jsem snad něco jiného?
Čím podložíš své tvrzení MĚLA PRAVDU?
Máš snad jinou matematiku? Pokud jsem špatně počítal, oprav mne prosím. Co má společného káva s počítáním věku?
Datum: 14.10.15 16:09
avatar

Já si myslím, že den narození je jako na pravítku 0. Tedy až za 0 se něco počítá. *hi*

Datum: 14.10.15 16:42
avatar

No právě. Čistě teoreticky: 1. rok je od nuly do 1, 2. rok od 1 do 2, ...17. rok je od 16 do 17, 18. rok je od 17 do 18. Takže na začátku 1. dne po uplynutí posledního dne 17. roku od narození slavím 18. narozeniny a už mi je 18 (v tu chvíli už jsem na světě víc, než 18 let). To by samozřejmě platilo, kdybych se narodil v první vteřině po půlnoci. Takhle detailně se to ale nedá řešit, takže se den 18. narozenin jako celek bere jako první den plnoletosti, bez ohledu na čas.

Datum: 14.10.15 20:02
avatar
Nesedí...
... narodím se 1.1.00.To jsou moje první narozeniny.
První rok jsem žil od 1.1.00 do 31.12 00
1.1.01 oslaví moje (druhé) narozeniny.
Druhý rok jsem žil od 1.1.01 do 31.12.01
Třetí rok od 1.1.02 do 31.12.02 atd. atd.
Osmnáctý rok života teda končí 31.12.17
Takže 1.1.18 oslavím devatenácté narozeniny, A MÁM VĚK 18 LET. Žil jsem od 1.1.00 do 31.12.17
To je podle mne 18 let.
Nezvolil jsem šťastně ten rok 00. Někdo ho prostě zapomíná počítat.
Tak si myslím, že trochu mate pojem den (datum) narození a den oslav dne narození, teda narozeniny.
Ovšem tazatel v čase návštěvy už měl 18 let.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.