Děti a nealkoholické pivo

Od: Datum: 11.04.13 13:34 odpovědí: 17 změna: 10.03.16 06:53
avatar

Jaký je váš názor na pití nealkoholického piva u dětí?

Někde jsem o tom četl článek.
Na jednu stranu je to nepochybně zdravější nápoj než různé přeslazené limonády.
Na druhou stranu někdo tvrdí, že se tím podporuje návyk pití "opravdového" piva v dospělém věku - o čemž by se ale jednak dalo polemizovat (sladké limonády taky nedělají celoživotní návyk na sladké - nebo jo?), jednak by ani na tom nebylo nic špatného, pokud se pije z mírou.

Za sebe musím říct, že mi představa školáka otevírajícího si na výletě láhev nealkoholického piva příliš nesedí, ale když to vezmu čistě rozumově, nic proti tomu nenacházím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 11.04.13 13:45

Souhlasím s tím, že se mi to k dětem prostě nehodí, ať jsou rozumové argumenty jakékoli.

Jen bych chtěla podotknout, že rpozhodně to, co a jak jíme (a obecně děláme v dětství) má vliv na náš přístup k věcem v budoucnosti. Na někoho více, na někoho méně, je to podvědomý proces, ale prostě je. Takže určitě je něco i na argumentu, že to zakládá u dětí zvyk na pití piva v pozdějším věku. Děti s eučí napodobováním modelů. Navíc může vzniknout myšlenková zkratka, např. ve stylu - nedělení oběd znamená dát si po něm pivo. Samozřejmě to ale nejde brát tak, že by si dítě párkrát dalo nealko pivo a proto z něj vyrostl alkoholik.

Hodně dětí, které znám, pivo chtějí ochutnat, ale ve výsledku jim nechutná, je hořké. To pak řeší celé dilema.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cobrak*
Datum: 11.04.13 13:47

Podle mého názotu mu to nijak neškodí, ale spíš bych se zamyslel nad otázkou, jestli pak nebude chtít daleko dřív než bude moct, zkusit pivo alkoholické a následně přejde na tvrdší a tak. Představte si, že budete se svým klukem, kkterému bude sedm na dovolené, Vy si koupíte Plzeň a jemu Birella. Všechno v pořádku, ale až mu bude deset, bude si připadat, že je to stereotypní a bude se možná i trochu stydět a tak bude chtít Plzeň taky, protože to vidí u Vás a tím, že už čtyři roky pije Birella, tak si myslí, že k tomu má nakročeno víc, než, kdyby pil malinovku. Vy mu Plzeň samozřejmě nekoupíte a až přijedete z dovolené, tak on půjde rovnou do hospody na to pravé točené...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 11.04.13 13:49

Pivovary chtějí přeřadit nealko piva mezi limonády. Můžou je pak nabízet dětem

Pivovary hledají recept na zvýšení prodeje nealkoholických piv. Pomoci by měla novela zákonů, které dosud řadí nealko piva do kategorie klasických piv, a neumožňují tak výrobcům toto pití nabízet a propagovat mezi dětmi a mladistvými. Český svaz pivovarů a sladoven to chce změnit.
No co se už nevymyslí? Obchod je obchod ,
i když je nealko tak bych počkal minimálně do těch 15 let.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 11.04.13 13:50

Dobrý den.

Myslím, že nealkoholické pivo je určeno pro řidiče ne pro děti. Zbytečně si zvykají na chuť piva. Je dobré naučit děti, že jsou nápoje, pochutiny apod. ,které prostě pro ně vhodné nejsou. Když byl syn malý, chtěl ochutnat pivo, tak jsme mu z toho alkoholického dali trošku ochutnat a stejně mu nechutnalo.

Takže můj názor - dala bych občas při mimořádně příležitosti svému dítěti sklenku nealkoholického piva, třeba toho ovocného, nic špatného na tom nevidím, ale určitě by to nebyla součást běžného nákupu nápojů pro děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 11.04.13 13:57

Zdravím,

jako dítě jsem u babičky musela denně vypít dvojku alko černého piva s vyšlehaným žloutkem-domácí vejce s cukrem-celě se to spolu promíchalo.

Nevím proč,asi, abych se prý spravila a to už byl dostat pangamin .

Nedala bych dítěti nealko pivo,spíše dvojku dobrého alka piva ,třeba nefiltr piva,když tak už po dobré husičce k obědu, tata mi taky dal po dobrém jídke pifko

doplněno 11.04.13 14:29:

Jsou větši sr... na pití pro děcka,než to nealko pivo.Já bych to jednoznačně neodsuzovala,je to otázka kdy to dítě pije,kolik a jak často,-myslím nealko pivo,ale bez těch citrus.příchutí,to už bych nedával,jenom čisté nealko pivo..Birrel má nealko s příchutí. a to je sajrajt.

Opravdu tam hraje roli více aspektů,aby se z dítěte vyklubal kvůli tomu alkoholik v budoucnu.

To by nemohl ani chmel. čaj U nás tu dvojku piva,třeba i alka po dobrém jídlu děcko dostane.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 14:10
avatar

Já sama jsem nikdy pivu na chuť nepřišla /hořké/ a za celý svůj život jsem ho při ochutnávání vypila dohromady stěží tak hořčičnou sklenku.*blee* Pivaři, odpusťte.

Ale hodně zblízka jsem viděla, co pivo může dokázat - léčbu v protialkoholní léčebně. Naštěstí jsem já byla ten, kdo byl venku, ale uvnitř byl můj manžel, půl roku a neměl to vůbec lehké. Dneska už 6 let abstinuje.

Proto bych dětem nedala nic. Alkohol je návykový a to i ve formě piva, dítě si přivykne na tu chuť, a později začne snáz konzumovat pivo normální. Bude na to už připravené. Myslím si, že alkoholismus se spíš vyvine u těch, kteří ochutnávali už jako děti. I když...

Tak dětem nějaký dobrý džusík a aby to nebylo tak husté a sladké, trochu to naředit sodovkou. Pokud je to pěkně chladné, sáhnu po tomto nápoji ráda i já. Jaga.

doplněno 11.04.13 14:16:

A pokud pivovary chtějí nealko pivo přeřadit do limonád a nabízet jej dětem*modla*, co takhle vyrábět nějaké lehké dětské cigarety? Případně i odlehčenou dětskou marihuanu. Co jen ti výrobci pro naše děti /a hlavně pro svou kapsu/ jsou schopni vymyslet!*ee**bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 11.04.13 14:19

V podstatê máte pravdu ,ale taky tam dalši roli hrajou geny, prý je alkoholismus z části i dědičný a když se spojí oba faktory,tak to asi nebude vhodné.

Teď jsem si uvědomila,že když se jelo na jižní Moravu k rodině a bylo období burčáku,tak jsem jako děcko skleničku od strýce dostala taky prej ať taky koštnu malou skleničku!

doplněno 11.04.13 14:20:

Dětské cigarety,to by už byl gól,stači žvejky v podobě cigaret

doplněno 11.04.13 14:23: I kojící matky si dají pivo,některé pravidelně-prej kvůli mlíku
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 14:24
avatar

Většinou tvrdíte, že pokud se děti navyknou na chuť piva, začnou ho pít brzo v alkoholické variantě. Proč se tedy analogicky nebojíte, že děti, pijící sladké žbrundy, je začnou pít v alkoholické variantě (kola s rumem, džus s vodkou)?

Aby bylo jasno, já svým dětem nealko pivo nedávám, sám piju pivo jen velmi výjimečně, ale rád bych se v tomto případě dopátral nějakého racionálního argumentu. Zatím mi to ale připadá vůči nealko pivu nejspíš jako předsudek.

doplněno 11.04.13 14:28:

A pokud by se to nejmenovalo "pivo" ale třeba "nealkoholický sladový nápoj", bylo by to v pořádku? (btw takový existuje a je skvělý www.kvass.cz )

Od: cobrak*
Datum: 11.04.13 14:55

Ano, Cola s rumem a tak dále, je také risk. Ale jde o to, že se nevyrábí Cola nealkoholická a Cola alkoholická. Tudíž je menší šance. V uvozovkách, musí ho napadnout to s něčím zředit, kdyžto pivo má už vyrobené a jen šáhne po jíné plechovce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 15:09
avatar

Když byly holky malé, nealko pivo prakticky neexistovalo, takže jsem tohle dilema neměl (teď už jim nic nebrání v pití piva jakéhokoliv). Určitě bych jim ale v občasném napití nebránil. Pořád lepší, než přeslazené koly s obsahem kyseliny fosforečné a jiných chemickýh sajrajtů.

Je zvláštní, že se tu pozastavujete nad pitím nealko piva, ale nikdo nic nenamítáte na dětské nealko "šampaňské" (nevím jak dneska, ale jmenovalo se to "rychlé špunty"). Má to vzhled šumivého vína, otevírá se to jako šumivé víno, šumí to jako šumivé víno a dokonce to s trochou nadsázky i chutná jako šumivé víno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 16:18

Osobně tohohle moc příznivcem nejsem. Naprostá většina dětí si v našich podmínkách najde k nějakému alkoholu cestu mnohem dříve než přes osmnáctinami. Není nic nového, že české děti pijí nejvíce v celé Evropě(možná je tato informace nepřesná, budu rád, pokud mě někdo opraví), tak proč je v tom ještě podporovat.

Další problém, který u nealka je, že ve skutečnosti úplně nealkoholické není. Víceméně všechny pivovary u nás vyrábějí nealko pivo podle zákona, tedy je povoleno 0,5% alkoholu. I když je to velmi málo, alkohol tam je. Jiné by to bylo, kdyby se jednalo o pivo opravdu nealkoholické, tedy s 0,00% alkoholu. Takové pivo nabízí například značka Bavaria. A to je právě sporné, že víme, že alkohol mnohem více škodí u dětí než u dospělých, u kterých je výkon ukončen. Jenomže u nás málokdo umí pít s ,mírou a podle toho se k tomu přistupuje. Vpodstatě, teoreticky vzato, kdyby se místo piva třeba jmenovalo jinak, možná by to šlo. Nealko pivo je zdravé, zdravější než alkoholické. Ale vemte si, že je to všechno bráno jako celek, to znamená ani nealkoholické pivo se NESMÍ prodávat osobám mladším 18 let. Vím, že když jsem si chtěl koupit v obchodě nealko, chtěli po mně občanku. To znamená, že by se k němu vůbec neměly dostat a do ruky jim nepatří. Obdobně, nealko je daněno stejnou vyšší sazbou jako ostatní alkoholické nápoje(21%), i by si zasloužilo tu nižší.

Takže závěr je, že problém je především v legislativě, a v tom je nealko pivo NENÍ ve skutečnosté ZCELA alkoholu prosté.

Ještě k tomu sektu pro děti - nevím,ale když mně rodiče koupili dětský sekt, tak to ve skutečnosti sekt nebyl, je tam pouze menší vinné aroma a jinak to byla klasická šťáva. Myslím, že se jednalo o sekt Robby Bubble, vyráběný v Maďarsku. Je to umocněno tím, že je to baleno do klasické lahve na sekty. Podle mě tam to bude obdobné, jako to máte u limonád - třeba Mattoni je s příchutí bílých hroznů a tuto příchuť nabízejí i někteří další výrobci, i s pčíchutí červeného vína. A alkohol tam taky žádný není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 19:59
avatar

0.5% alkoholu má třeba i běžný kefír.

Od: adamz
Datum: 14.07.15 08:31

Řešíte zde možnost návyyku dětí na tak zdraví nápoj , kterým je pivo. Jak směšné ! A co by jste řekli na npř."Rychlé špunty" (nebo jak se ty "dětské" šumivé srágory jmenují) Toto není možnost návyku na pití sektů /vína? He !

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.07.15 22:51

Ahoj. Je to sice už trochu dýl, ale něco taky přidám. Když byly naše děcka malý, tak jsme jim alkohol prostě nedávali. Na dovolené dostávaly víčko vodky, po ránu, pro potlačení zažívacích potíží. To bylo všechno. Ale známí, co jezdili s námi, dávali dětem ve věku asi 10 a 12 let pít pívo uplně běžně. Že je prý zdravější a z převařené vody. Nějak tohle nedávám ani u těch starších. Kolem 15-16 let.

Docela mi chutná ten Radegast Birell. A docela ho cítím. Dětem bych ho ale nedával.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lentik
Datum: 09.03.16 18:18

Vím docela staré vlákno, ale... Nejsem alkoholik, v rodině žádného nemáme. Když jsem byla malá, naši nám při zabijačce, ke kachně atd nalili sklenku piva. Mám dvě děti, čekám odsouzení, ale...pokud se někdy ocitneme v restauraci, objednávám pro nás tři jedno nealko a pak nějakou čistou, popř jemně perlivou vodu. Důvod? Pročtěte si složení coly, "džusu", malinovek, oranžád, fant a já nevím, čeho všeho. Podívejte se na testy, co co obsahuje. Ano, občas si připadám jako macecha, že děti mají z domova šťávu (podotýkám domácí) s vodou a prostě pijou tu, leč v restauraci mi to přijde nevhodné. Už se na mne asi 3 lidi obořili... jestli mi přijde normální dát dítěti pivo...s úsměvem odpovídám otázkou, jestlii by bylalepší coca cola, nebo snad jiné přeslazené chemické limonády, či snad neovocné "džusy". Většina odkývne, že to pivko je vlastně menší zlo.

Věřím, teď mnozí kroutí hlavou a očima kroutí, ale... pivo díky hořkosti zažene žízeň spíš než cola, či jiná sladká limonáda, tudíž dítě vypije opravdu tolik, aby nemělo žízeň, případně má k dispozici čistou vodu a ne, že za hodinu v restauraci vypije 3x 3dcl coly - pominu finance, ačkoli i ty stojí za úvahu. Limonády obsahují spoustu E - ne jen zdraví neprospěšných, nýbrž i zdraví škodlivých...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.16 19:13
avatar

Já tedy nevím, ale vidět rodiče, jak kupuje v restauraci dítěti pivo, tak si asi hodně poklepu na čelo, protože mi to též nepřijde normální (zlo jako zlo, "menší zlo" je jen berlička). Na veřejném místě se vystavujete se nebezpečí, že na Vás někdo zavolá sociálku.

Spousta restaurací nabízí sezónní i stálé nápoje (u nás např. domácí bezová nebo zázvorová limonáda). Namíchaná s vodou super. Ona na zahnání žízně stačí i obyč voda, ale ta dneska dětem nevoní a většina si stejně vyřve ty sladké sračky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 06:53
Když už někdo tu otázku vytáhnul, tak za mně rozhodně ne. Jsem od jisté doby téměř abstinent, a to vlastně jenom z toho důvodu, že mně přestal obecně alkohol chutnat. Nicméně právě to nealko pivo si občas sám. A stalo se, že jsem třeba dvě i cítil. A třeba leckteré silnější prášky proti bolesti i to nealko pivo potencuje. Z pohledu získávání návykovosti se jedná o prostou titraci alkoholu. Je to úplně stejné jako s kouřením, drogami. Dalším argumentem je hmotnost dospělého a dítěte. Pro dítě s hmotností 1/4 váhy dospěláka už je to jedno nealko stejné jako by mělo u dospělce 2%...a co se týče závislosti třeba na limo, či sladké, tak jednak nejeden dospělák si ji z mládí ponechá ale hlavně alkohol a drogy jsou poněkud návykovejší..
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.