Staré brýle - mohou sloužit?

Od: Datum: 29.09.15 09:34 odpovědí: 9 změna: 30.09.15 22:03

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na následující věci týkající se klasických dioptrických brýlí a kromě diskuze bych byla ráda, pokud by mi někdo objasnil některé záležitosti, kterým zatím moc nerozumím - než se půjdu zeptat přímo do optiky:

Většina z nás má asi během svého života alespoň nějaké brýle, přinejmenším "do blízka". Většinou také nemíváme jen jedny, ale i nějaké náhradní. I moji rodiče měli několik takových brýlí "na blízko". Po jejich smrti tyto brýle mám k dispozici a nyní řeším, co s nimi. Proto se Vás ptám: Co děláte se starými brýlemi, s takovými, které sloužily dobře a zbyly po zemřelém?

Další moje otázka je: Je možné z dioptrických brýlí nějak zjistit (v optice), jaká síla dioptrií v nich je, nebo to možné není?

Poslední věc je, zda brýle mohou sloužit dobře někomu jinému.

Setkala jsem se s tvrzením, že není dobré kupovat dioptrické brýle například někde na tržnici, že by měl brýle vždy předepisovat lékař a měly by být vyrobeny na míru. Také s tím, že každý by měl mít své vlastní brýle. Na druhou stranu vím, že existují různé sbírky, kde tyto brýle poslouží např. někomu v Africe, takže z tohoto pohledu mi přijde (nejsem zasvěcená, jak to funguje), že je může nosit vlastně kdokoli...

Nyní řeším následující případ: Vím, že moje maminka měla na brýlích "do blízka" 1 dioptrii. Maminka, jak už jsem zmínila, bohužel už nežije, takže brýle už nevyužije. Můj strýc se nyní svěřil, že mu také při vyšetření na očním naměřili 1 dioptrii "do blízka". Jelikož brýle ještě nenosil a není tedy možná výměna skel, napadlo mě nabídnout mu právě brýle od maminky. Strýc tvrdí, že jsou dobré a že po nich dané věci přečte, takže mu je nejspíš daruji a zároveň by našly využití.

Měl někdo podobný případ, nebo myslíte, že to není dobrý nápad? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.15 09:56

zde je tip na využití starých brýlí- po novém roce se začne znovu ,sledujte tyto stránky

https://www.facebook.com/Br%C3%BDle-pro-Afriku-591729840890216/timeline/

doplněno 29.09.15 10:32:

pokud strýc na brýle vidí- může je mít jako nouzovku ...ale přeci jen každý by si měl nechat udělat své brýle na míru

Od: mot
Datum: 29.09.15 10:21
vy jste kronikarka? protoze kvuli takove jednoduche otazce napsat takovou pohadku…
Datum: 29.09.15 10:32

Mot, co je vám do toho!? A vaše odpověď je jaká?

doplněno 29.09.15 11:02:

Mot, máte pravdu, omlouvám se. *hi*

Od: mot
Datum: 29.09.15 11:01
se nemuzu zeptat co pani dela? dneska je krasne,nebudte takova podrazdena…
Datum: 29.09.15 10:30

Ano, každý optik může brýle změřit. Přitom "dioptrie" nejsou jediný parametr - neméně důležitá je i rozteč skel a eventuální další optické parametry.

Vzhledem k tomu, že na internetu se dají objednat kompletní brýle za cenu 500 Kč i s poštovným, tak u nás není nutné používat cizí brýle (ať už po zemřelém příbuzném nebo ze secondhandu). Přece jenom je to velmi osobní (řekl bych pro někoho až intimní) předmět. Ale v nouzi jsou lepší i cizí vyhovující brýle než žádné.

Datum: 29.09.15 10:51

Brýle, tedy dioptrie změřit jdou v každé optice. Brýle po mamince klidně strýci dejte, nic se mu nestane. K otázce, jestli má mít každý vlastní brýle dodám, že se to týká spíše obrouček, ne přímo skel. On totiž každý nemá třeba uši ve stejné výši, pak na nose můžou sedět jinak. Proto, když si vybíráte obroučky, optik vám měří střed zornice vzhledem k tomu, jak vám brýle "sedí" na nose a uších, pak uspůsobí obroučky. Podle toho také upravují "nožičky". proto také se moc nedoporučují brýle kupovat někde na tržnici a jinde. Jsou to brýle na občasné použití, ale ne k trvalému nošení, mohla byste také navyknout oko na nějaký nešvar a potom tím trpět. Já nevím jak bych to odborně vysvětlila, snad mi rozumíte. Oko si totiž za nějakou dobu zvykne, ale pak, když budete mít opravdu pořádné brýle, tak bude problém.

doplněno 29.09.15 10:52:

Jo a to, že někomu dobře slouží cizí brýle v Africe, tak tomu se nedivím. Pořád lepší mít alespoň nějaké, než žádné.

Datum: 29.09.15 17:53

Myslela jsem si, že Afrikou budu první, nejsem. Zrovna minulý týden u nás charita brýle,kola, deky sbírala pro Afriku. Mám a nedám, napadlo mě, že když nemají kola a nevidí na cestu zůstanou sedět doma a nebudou se nám sem stěhovat. Jak říká můj optik, vidíš-li s brýlemi z Kauflandu dobře, není důvod si je za pár korun nekoupit.

Datum: 30.09.15 20:40

Ahoj. Nos a uši máme každý. Vždy se mezi ně dá něco narvat. Ale jak už tu zmínil Jethro, něco o rozteči, jde spíše o rozteč očí a její shodě s očíčkama. Když to není srovnaný navzájem, tak to nehezly kroutí právě s těma nezvyklýma očíčkama. A to asi není správně. Tohle by se mělo brát dost vážně. A koupí těch levných u čongů za 35 Kč, je potvrzeno, že se to nebere vůbec vážně. Kupují to i vysokoškolsky vzdělaní lidé, s parádními příjmy. Kteří taky neberou potaz v rozdílu obou očí mezi sebou.

Od: vilik
Datum: 30.09.15 22:03

Vzhledem k broušení čoček na míru a úpravám kvůli korekci vad jako astigmatismus bych nošení brýlí po někom jiném nedoporučoval. Ani, kdyby byly nepoškozené, nepoškrábané. Maximálně jako nouzovku nebo pomoc někomu potřebnému.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.