Nedělej zagorku

Od: Datum: 21.03.13 08:09 odpovědí: 11 změna: 27.04.13 01:03

Co to znamená, když se říká "(ne)dělat zagorku" a kde se to vzalo?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.03.13 08:20

Kdysi na tuto otázku odpověděl i sám Margita (manžel Zagorové) že ona sama nevěděla dlouho, že se toto říká. Vysvětlil to ve spojení s ní tak, že to lidé používají ve smyslu _nebuď tak hodná, naivní...Nedělej Zagorku lidé používají , když chtějí vyjádřit něco ve smyslu - nedělej fory. Asi taková Hanka je, drží se zpátky, není do ničeho hrrr a byla tím zřejmě vyhlášená zejména v branži. Kdy přesně se to začalo používat nevím, spojitost to má s její povahou, chováním a vystupováním zřejmě. Ale o tom by mohl více říci jen ten, kdo jí osobně zná. Já jsem toto prvně slyšela před lety od Karla Wagnera, myslím, že to pustil do světa právě on a tato průpovídka se ujala...

Ohodnoceno: 0x

Od: ladaadal*
Datum: 21.03.13 08:53

Jak tam píšou, když přemýšlíš, jestli nabízenou činnost máš jít dělat, či ne, ten, kdo ti ji nabídl ti řekne, nedělej Zagorku a pojď. Jako by ti řekl: přestaň vo tom přemejšlet a pojď na to.

Od: moula*
Datum: 21.03.13 09:07

No dobry. A teď jak to vzniklo a má to nějakou souvislost se zpěvačkou Zagorovou?!

Datum: 21.03.13 11:35

Vysvětlil bych ti to. Ale radši budu dělat zagorku a vůbec se tvým problémem nebudu zabývat. :-P

Datum: 21.03.13 11:40

Odpověď trošku uhnutá: včera jsem se dozvěděl od Vávry, že Zagorka je taky jedno bulharské pivo. Ale s tím to asi nesouvisí.

Od: etym
Datum: 21.03.13 19:58
Napada me, jestli to vychazi z tohoto puvodu: Zagorka = Za gorka = Za gorama = Za horama, tedy Zagorka by znamenala neco jako Zahoral (nekdo/neco zpoza hor)? *nevi*

Datum: 21.03.13 20:16

Nedělej roztomilou a rádoby naivní..

doplněno 21.03.13 20:23:

.. když z toho stejně nic nebude.

Datum: 22.03.13 07:05

Kartaginec má pravdu. Když jsem byla v Primorsku, všude před restauracemi zelené deštníky s velikými bílými nápisy: ZAGORKA. Říkám si: To tu Hanku tady musejí mít v oblibě, když má všude své jméno. Pak jsem se dozvěděla, že je to značka místního piva. :DJestli najdu fotku, přiložím.

Jinak výraz: nedělej zagorku jsem nikdy v životě neslyšela. Jaga.

doplněno 29.03.13 08:44:

Takhle to v Primorsku vypadalo na každém rohu. Ta Zagorka tam byla opravdu oblíbená: *ua*

Datum: 22.03.13 11:25

"Nedělej Zagorku" v jisté hantýrce znamená asi totéž co výzva nebuď labuť (čili doslova "neboj se a pojď do toho!"). Beze strachu se tak podařilo nalézt v některých nesmyslných písních skrytá témata s patřičnou hodnotou.).cit. prý to jako první použil Karel Vágner).

"jaguš" nejsem pivař ale chlapi říkali, že je to jediné pivo co se dalo v Chorvatsku pít.

Od: ondatra
Datum: 26.04.13 18:30

Znamená to nedělat drahoty:"Já fakt nikam nejdu, musím domů." "Nedělej zagorku/zaginu a poď chlastat!"

Od: pepr®
Datum: 27.04.13 01:03

Význam už tu byl řečen, jinak ani sama Zagorka neví proč se to říká.

Ale tady píšou, že "Zpěvačka Hana Zagorová každý rok kolem Vánoc vyprodá pražskou Lucernu. Chodí na ni posluchači všech generací a homosexuálové ji přímo zbožňují. To oni vymysleli zlidovělou hlášku Nedělej Zagorku..."

Ovšem taky jsem někde v televizi slyšel, že to pochází od Karla Vágnera

doplněno 27.04.13 01:34:

Tady je ukázka z nějaké knížky, kde je rozhovor se Zagorovou a kde na straně 45 (začátek v polovině posledního sloupce) sama přemýšlí proč se to říká. Ovšem pořád tam není jak a kde to vzniklo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.