Upozornit cizího člověka na chyby v textu?

Od: Datum: 21.03.13 16:51 odpovědí: 13 změna: 22.03.13 12:11
avatar

Pěkný den, dnes jsem narazila na velmi pěknou stránku, je jedno jakou. Bohužel má v textech autor poměrně slušné množství hrubých chyb, a přijde mi to líto, protože stránky má opravdu pěkné a vymakané.

Zvažuji, že mu napíši, že se mi jeho stránky moc líbí, ale má v textu chyby, není to od cizího člověka drzé? Co myslíte?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 21.03.13 16:57

Je, naštvete ho, vyčtete mu jeho vzdělanost (ale jinak může být chytrý). Sežeňte si knížku Modré poledníky od Horwitze, překlad M Staša, vydalo BB/art 2005 a pak mlufte.

doplněno 22.03.13 13:00:

Pak je tu další věc, mladí tak píší schválně! A podívejte se někdy do novin, Deníky v Seznamu, titulky v TV! Už nejsou kontroloři. Takže někdo schválně, někdo neví/neumí a někdo se překlepne a nekontroluje (stane se že odešle i s chybou i když ji zahlédne ale reakce je rychlejší). Zrovna jako psaní bez diaktiriky, to bylo kdysik když programy neuměly češtinu. Na psacím stroji by bez diakritiky asi nepsali. To mi vadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 22.03.13 08:33

*palec*

Souhlas i s tou doporučenou literaturou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 17:00
avatar

Tak proč neupozornit slušnou formou. V tome nevidím nic špstného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 17:07

Asi záleží na schopnosti sebereflexe autora onoho webu. Ale drzé mi to nepříjde. Pokud by to samozřejmě nebyl povyšující se, či vyčítavý dopis. Myslím si, že slušně napsaný dopis (e-mail apod.) nemůže urazit, zvláště když oceníte ostatní kvality onoho webu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 17:11
avatar

Martino, já si všimla šílené hrubky co jsem v rychlosti napsala dnes zde na poraďte, stydím se ještě teď. Myslím, že pokud toho člověka taktně upozorníte tak se neurazí a bude vám vděčný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 17:55
avatar

Děkuji, sice si pořád nejsem jistá:D, ale kapku jste mě uklidnili. Autor má takové chyby jako "když dáte hadovy krmení... jakmile si navikne... s krásnou krezbou...dospělí jedinec... tupím a úským předmětem (vůbec nejlepší!)..." a to vybírám perly.

Stránky jsou opravdu krásné, takže bych samozřejmě v mailu začala tím, jak má stránky pěkné, jak se mi líbí, ale je škoda je shazovat takovými chybami. Uznejte sami, že když se někdo chce prezentovat, tak ty chyby jsou prostě šílené...

doplněno 21.03.13 18:06:

Mowla - samozřejmě, proto se tu i zastávám dotazů s chybami, protože nikdo nejsme dokonalý;)

Ale když chci něco prezentovat na webu, neměl by být takový problém poprosit třeba kamaráda přes češtinu, aby to zkontroloval... přece jen je to jakási "vizitka" webu.

Kolikokoli - to je fakt, tady člověk nikdy neví*smich*, ale utěšuji se tím, že mail je snad kapku anonymní...

Od: mowla*
Datum: 21.03.13 18:01

Měl jsem kolegyni, chytrou a vzdělanou, leč dysgrafičku - byla ráda, když jsem jí nabídnul, že texty, které mají jít ´mezi lidi´, jí (u)opravím...

Zkus to dotyčnému nabídnout taky (po nějakém ´úvodu´), třeba má podobný problém a vůbec o těch chybách neví...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 18:03
avatar

martino, ty mi čteš myšlenky, nebo co! :D Včera jsem na poraďte četla jeden dotaz, kde se několikrát opakovalo slovo, které bylo napsáno chybně a pořád jsem nevěděla, jestli místo poděkování za upozornění na chybu nedostanu sprda :D. Nakonec jsem to raději nenapsala, ale jestli máš větší kuráž riskovat, že ti autor poděkuje (místo vynadá), tak do toho určitě jdi. Třeba ani neví, že chyby dělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 19:45
avatar

Osobně bych byl rád, kdyby mě na něco takového někdo upozornil. Jak zmiňované prasárny, tak faktické chyby v textu, omyly, nefunkční věci..

Reakce by pak závisela na poměru ostudy, kterou chyba způsobuje, a práce, jejíž vynaložení je nutné k odstranění chyby :) Takže od odpovědi "dík, opraveno" .. po "kašlat" a bez odpovědi :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 08:19
avatar

Já si mylím, že byste měla. Diskrétně ho upozornit a nabídnout mu korektury před zveřejněním i do budoucnosti. Každopádně to zhodnotí jeho psaný projev, ať je to na papíře nebo na netu. Nebude se muset bát, že vzbudí veselí. Nabude jistoty a sebevědomí. ;) To všechno, máte-li ho ráda. Jestli je to váš nepřítel, který si vysloužil pohrdání, nechejte ho v tom.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 10:36
avatar

Mnohokrát jsem vedla se synem debatu o obsahu a formě. Syn se nikdy nenaučil, jak se souvětí oddělují čárkami. Pokud už někdy nějakou čárku umístil, tak na zcela nevhodné místo. Přijala jsem jeho názor, že někdy je obsah opravdu důležitější. Proto bych třeba tady na poradně nikdy nikoho nepeskovala za chyby. Ať už v dotazu, nebo v odpovědi.

Ale na webových stránkách by měla forma obsahu odpovídat, proto bych se asi přikláněla k většině dosavadních rad a decentním způsobem na chyby upozornila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 11:50
avatar

Čárka není zas taková chyba (pokud není interpunkce vynechána úplně), ale když někdo píše vydět nebo kdyby jsem atd., tak je to hrubuce a je třeba na ni upozornit - navíc se opakuje a je furt stejná, kdežto čárky se jednou píší jednou ne a chápu, že je někdo nezvládá. Ale "vidět" má jen jednu verzi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.13 12:11
avatar

Určitě máte pravdu, jen jsem chtěla poukázat, že i když do někoho soustavně a dlouho doslova hučíte, nemusí být výsledek podle vašich představ.

A pak je tu ještě jedna okolnost, proč jsem k chybám tolerantní. Celkem obstojně asi zvládám psát, horší je to s počítáním a čísly. Pracovala jsem v redakci a psala třeba o školních závodech na místním hřišti. Občas to vypadalo, že nám zde padají samé světové rekordy. Někdy mi po telefonu diktovali nějaká čísla, já slyšela 7, nahlas opakovala 7, ale na papír si psala 9. Takže vím, že někdo je na něco dobrý, na něco jiného úplné kopyto.

Upozornění na chyby v číslech jsem vždy brala s pokorou, děkovala za ně, ale časem se mi stejně přihodilo něco podobého, i při velké pozornosti a soustředění.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.