Proč je moře (oceán) slané

Od: Datum: 03.11.15 18:29 odpovědí: 8 změna: 06.04.16 21:04

Zajímalo by mne proč je moře slané? Odpověď typu, protože do něj řeky splavují látky které obsahují soli mi moc nesedí. To by pak veškerá voda musela být nejříve sladká a až pak slaná. Ještě by se muselo vyloučit ža ty látky které jsou splavovány nabyly kdysi na mořském dně? Jistě to není ani tím že tam ryby čůrají. Napíše někdo smysl dávající odpověď i z historického hlediska? Pevnima se za miliardy let hodně přesouvala.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.15 18:43
avatar
Ono do toho moře, či do těch oceánů teče té vody s rozpuštěnými minerály hóóódně. Ta voda se potom z moří a oceánů odpařuje. Ovšem už bez solí které v tom moři zůstávají. Proto za ta léta, o kterých píšeš, voda dostala slanou chuť. A je hustější.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelnetopil
Datum: 06.04.16 21:04
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 18:43
avatar

Napadají mě dvě možnosti:

1) mořská voda obsahuje téměř všechny prvky periodické tabulky a minimálně 6 prvků je velice slaných

2) slané minerály se dostaly do oceánů vulkamismem a jak se voda vypařovala (bez minerálů) a přitékala další, soli v oceánu se nahromadily

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 19:04

Ano, voda dopadající na pevninu, původem odparu z oceánu, je opravdu sladká, v podstatě destilovaná. Při odpařování soli zůstávají v oceánu - neumí se přeskupit do plynného stavu. Cestou zpět do moře se srážková voda obohacuje o minerály. Takže v oceánech se sůl koncentruje. Usazeniny, ani přesouvání kontinentů na to nemají vliv. K pochopení stačí znalost základních fyzikálních zákonů, když tak se mrkni do Wikipedie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 19:54

To s tou destilovanou vodou je nesmysl. Na vodu dopadající na zem se navazují látky které jsou v ovzruší tak vzniká např. kyselý déšť.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 22:45

Ale ovšem, srovnání s destilovanou bylo použito jenom jako příměr, i tak má dešťová voda nejmíň 10-100x nižší vodivost než voda povrchová, nachytané emise z atmosféry jsou miliprdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 19:58

Pepa Dvořák to zpíval v jedné pohádce :

Ptala se mě mořská panna, proč je voda v moři slaná.

Co jí na to říci, to jsou slzy, který vyplakali smutní námořníci.

Ale jinak je to přesně tak, jak odpověděli kolegové přede mnou, dokonce technici v Třetí říši zkoušeli extrahovat z mořské vody zlato a jiné drahé kovy. A původně byla voda sladká, v době vzniku hydrosféry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 06:19
avatar

Už při chladnutí země při jejím vzniku kondenzovaly postupně páry ze vzduchu a stékaly na žhavý zemský povrch a rozpouštěly vše rozpustné ještě v panenských horninách.Takže oceány byly už při svém vzniku plné nejrůznějších solí.Další se samozřejmě mírně přidávaly i během dalších milionů let.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.