Můj bank.účet po smrti

Od: odpovědí: 8 změna:

Mám 10 leté dítě...s jeho otcem nežijeme.

přemýšlela jsem, co by se stalo, kdybych nedej bože nějak zemřela. Mám na účtě něco uspořeno.
Myslím, že by to automaticky přišlo synovi i bez závěti. Manžela nemám, s jeho otcem spolu nežijeme ve společné domácnosti, tak doufám, že by to nešlo ex.

Ale co v případě, že je syn v době po mé smrti nezletilý?
Mohl by jeho otec s penězi nakládat sám podle libosti nebo je účet zablokovaný až do doby kdy je syn zletilý? Může jeho otec peníze vybírat z účtu?
Pokud ano, lze to nějak závětí "ošetřit" , že je účet zablokovaný do synovi zletilosti, nebo prostě , že si nepřeju, aby měl přístup k penězům můj ex? Všechno by utratil :/ důvod našeho rozchodu je , že neudrží korunu. což je jen mezi námi.
Děkuji za radu.

8 odpovědí na otázku

 

 


0x

Nezletilé dítě by po vaší smrti muselo mít poručníka, kterého určuje soud a tento je posléze oprávněn nakládat s prostředky, ale pouze s ohledem na zájmy dítetě.


pouze s ohledem na zájmy dítěte... ale to už asi nikdo nekontroluje, když vybrat prachy tedy může, tak se nemusí zpovídat jestli je vybírá zrovna na školní exkurzi do Londýna nebo na svoje potřeby.


A lze například v závěti požadovat, aby mu peníze zůstali na účtě až do dovršení jeho zletilosti?
Třeba nechci, aby to poručník utratil na jeho potřeby teď v dětství, šetřím mu to jednou do života, a chtěla bych, aby peníze měl -až bude dospělý, až se bude rozjíždět v práci s bydlením apod.

Určitě ano. Napsaná závět je prvořadě důležitá. Pouze když žádná není, postupuje se podle zákona.

Sepište závěť, že veškerý svůj majetek včetně financí odkazujete synovi a uložte u notáře. Finanční hotovost že má dostat teprve po dovršení plnoletosti. Případně přímo uveďte po dovršení kolika let. Závěť uložená doma v šuplíku je také platná, ale není jisté, že jí někdo kdo ji viděl a nelíbí se mu (třeba ten ex) nezničí.

 


0x
avatar suzymon

Pokud Vás to opravdu velice trápí, poraďte se s právníkem. Jsou i bezplatné poradny. Určitě nějaký způsob existuje, ale to chce kompetentního člověka, který je znalý zákonů. Tady se budeme pouze domnívat.

 


0x
Pokud vite, ze ty penize setrite pro syna, tak mu rovnou zalozte sporeni na jeho jmeno a uzavrete smlouvu do doby jeho zletilosti. Tim padem porucnik na penize nedosahne a kdyby precijen chtel sporeni zrusit a penize vybrat, musel by zadat soud a ten by rozhodoval.
doplněno 06.09.15 21:42: Navic by tam mohly byt i nejake statni prispevky atd...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]